Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Folosire filezilla

Alegere panouri

Intrare gratuita la Antipa daca a...
 De la Casuța de pe deal la C...

trilogia 3 corpuri

Cum se mufeaza un cablu CAT7

Solutie smart pentru termostat ce...
 Echivalent portalul instantelor

Martor ulei VW Passat 2007

Provider IPTV indian !

Uzucapiune teren in posesie
 Mai merita facuta zacusca, in 202...

Intrebare legata de autorizatia d...

Master - Sisteme distribuite

Problema pornire Accent 1.4 benzi...
 

Calificari PFA cod CAEN 5821 si 5829

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Stie cineva care sunt conditiile pentru a infiinta un PFA cu codurile caen mentionate? (publicare jocuri video & publicare software). Eu pe PFA le am incluse si pe astea insa am depus o diploma de licenta a unei facultatii de 'IT' la dosar. Eu am nevoie sa stiu pentru cineva care inca nu a terminat facultatea daca:
1. 5821 si 5829 necesita neaparat studii superioare? (asa cum necesita 6201, 6202 etc)
2. necesita studii medii insa e nevoie de un curs de programare acreditat de Ministerul Muncii? (nu merge cu diploma de competente digitale).
3. necesita doar studii medii, eventual diploma de competente digitale? (la urma urmei publici pe cont propriu, nu oferi consultanta si nici nu faci programe la comanda)

Conform
http://www.rubinian....diviz=58&id=582

la 5821 si 5829 te poti incadra ca editor imagine. Conform COR 352119 Editor imagine necesita: Nivelul de instruire: 3 (studii medii sau postliceale), prin urmare ar trebui sa iti aprobe PFA doar cu liceul, fara sa mai ai nevoie de vreo specializare.

Stie cineva mai bine? Multumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,725
  • Înscris: 30.07.2003

Quote

Art. 8. -
(3) În cazul în care, potrivit unor prevederi legale speciale, pentru anumite activităţi economice este necesară îndeplinirea unor condiţii de pregătire profesională şi/sau de atestare a pregătirii profesionale, persoanele prevăzute la art. 4 trebuie să facă dovada îndeplinirii acestora.
http://static.anaf.r...OUG_44_2008.htm

Nu toate activitatile cer conform legii indeplinirea pregatirii profesionale. Iar profesiile reglementate sunt aici: http://cnred.edu.ro/...ii-reglementate
Cele enumerate de tine nu intra. Acum cei de la Registrul Comertului stiu ca nu se complica si nu fac nici o distinctie si cer o diploma, depinde de fiecare ce si cum vrea dar ar trebui scuturati un pic cu legea.

Ce vezi in COR e doar recomandare, nu obligativitate (legea nu obliga si nu ofera repercursiuni daca nu se intampla intocmai cele prevazute la nivelul de instruire).

Edited by neagu_laurentiu, 20 April 2014 - 22:14.


#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Stiam ca legea nu obliga, insa link-ul ala cu profesiile reglementate nu il gaseam eu. Mai exact nu imi dadea prin cap sa caut asta. Multumesc mult de tot! Oricum tot o sa faca un drum la ONRC insa macar sa stie cum sta treaba, e vorba de frate-miu mai mic. Merci inca o data :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate