Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Despre cultul Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6497 replies to this topic

#5527
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 26 aprilie 2017 - 10:17, said:

Exact asta incerc sa iti spun: omul fara Dumnezeu este tot atat de mort ca Adam imediat dupa ce a pacatuit. Inaintea lui Dumnezeu e mort si daca n-ar fi harul Lui inca la lucru in lumea asta, care ii permite sa existe pe Pamant, omul ar experimenta exact moartea adevarata.

P.S. Trist ca desi am intrebat de cel putin trei ori, nimeni nu a putut sa imi raspunda la simpla intrebare: Pentru cine a murit Isus?
Biblia spune ca noi toti am fost morti. Prin Hristos isus suntem inviati la viata noua. Adica mai pe intelesul nostru noi nu aveam cum sa capatam viata vesnica findca Tatal ceresc ne considera morti . E naspa rau sa ai un astfel de Tata, insa in parabola fiului risipitor care era considerat mort , la reintoarcere  Tatal e bucuros , spune ca "acest fiu era mort si a inviat".Invierea e reaparitia spiritului iubitor al neprihanirii in aceasta viata , timpul in care Tatal asteapta sa fim "inviati prin Fiul Sau" .

#5528
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 26 aprilie 2017 - 13:41, said:

Prin Hristos isus suntem inviati la viata noua.
Cine e inviat la viata noua?

View Postpacopaco1967, on 26 aprilie 2017 - 13:41, said:

E naspa rau sa ai un astfel de Tata,
Un Tata sfant care nu sufera pacatul si in fata caruia pacatosii sunt morti? Da, naspa...

#5529
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 26 aprilie 2017 - 14:12, said:

Cine e inviat la viata noua?
Cel care iubeste neprihanirea in Hristos isus.

View Postkruger, on 26 aprilie 2017 - 14:12, said:

Un Tata sfant care nu sufera pacatul si in fata caruia pacatosii sunt morti? Da, naspa...
Atat timp cat e confundat cu ucigasul din VT chiar ca e groaznic. Imi aduc aminte ca o tanara care simtea nevoia de partasie s-a apucat sa citeasca biblia. E cel mai groaznic lucru sa te apuci de citit cand esti la inceput de credinta s-au nu are pe cineva ca mine sa explice care-i problema. Tanara din pacate s-a ingrozit de uciderile acelui dumnezeu si a renuntat la credinta.
Pacatul nu-l sufera nimeni care are duhul sfant in inima.Asa si cu tanara noastra care a descoperit ca acel dumnezeu e un ucigas.

#5530
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View Postkruger, on 26 aprilie 2017 - 10:17, said:

P.S. Trist ca desi am intrebat de cel putin trei ori, nimeni nu a putut sa imi raspunda la simpla intrebare: Pentru cine a murit Isus?

Poate e prea vagă întrebarea...
Pentru Israel - pentru ca binecuvântarea promisă lui Avraam să vină atunci inclusiv peste Neamuri (Gal. 3:14).

#5531
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 26 aprilie 2017 - 17:17, said:

Cel care iubeste neprihanirea in Hristos isus.
Cum poate sa iubeasca neprihanirea lui Isus daca el e mort dpdv spiritual? Scrie clar ca "propovaduirea crucii este nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzarii" , cum pot ei sa o iubeasca?

View Postpacopaco1967, on 26 aprilie 2017 - 17:17, said:

Atat timp cat e confundat cu ucigasul din VT chiar ca e groaznic. Imi aduc aminte ca o tanara care simtea nevoia de partasie s-a apucat sa citeasca biblia. E cel mai groaznic lucru sa te apuci de citit cand esti la inceput de credinta s-au nu are pe cineva ca mine sa explice care-i problema. Tanara din pacate s-a ingrozit de uciderile acelui dumnezeu si a renuntat la credinta.
Pacatul nu-l sufera nimeni care are duhul sfant in inima.Asa si cu tanara noastra care a descoperit ca acel dumnezeu e un ucigas.
N-are niciun sens ca ingrozit de ce citesti in VT sa "renunti la credinta" , decat daca n-ai avut si n-ai de fapt deloc credinta.
Daca afli ca Dumnezeu e ingrozitor dar tu crezi in existenta Lui, are sens sa renunti la a incerca sa afli cat mai mult despre El pe baza unei prime impresii? Daca totusi crezi in existenta Lui, e normal sa cercetezi mai in amanunt ce s-a intamplat in VT.

Sau faci ca tine: alegi sa crezi doar ce-ti place tie despre Dumnezeu ... si asa traiesti in idolatrie si ignoranta.


View Postlogic1, on 26 aprilie 2017 - 17:18, said:

Poate e prea vagă întrebarea...
Pentru Israel - pentru ca binecuvântarea promisă lui Avraam să vină atunci inclusiv peste Neamuri (Gal. 3:14).

Deci Isus a murit doar pentru Israel?

#5532
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 26 aprilie 2017 - 18:05, said:

Cum poate sa iubeasca neprihanirea lui Isus daca el e mort dpdv spiritual? Scrie clar ca "propovaduirea crucii este nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzarii" , cum pot ei sa o iubeasca?
Cine "umbla" langa Hristos nu are cum sa nu vada neprihanirea Lui. Atentie, nu am spus "cine umbla cu Hristos" . Ideea e ca fiecaruia Tatal va da o experienta de viata sa vada acea neprihanire, daca se va trezi inseamna ca va ajunge pana la urma sa iubeasca neprihanirea si mai pe departe va cauta neprihanirea lui Hristos isus.
Ca sa ai idee, inca in ortodoxie se foloseste jertfirea mielului de pasti, daca cel care savarseste injunghierea mielului vrea doar carne de miel acela e doar un mancau, insa cel ce odata "simte" injunghierea ca ucidere a neprihanirii va cauta si neprihanirea adevarata. Nu la intamplare in ortodoxie inca se practica injunghierea mielului de pasti, este inca o metoda prin care Tatal vrea sa trezeasca nelegiuitii la "viata" .

View Postkruger, on 26 aprilie 2017 - 18:05, said:

N-are niciun sens ca ingrozit de ce citesti in VT sa "renunti la credinta" , decat daca n-ai avut si n-ai de fapt deloc credinta.
Daca afli ca Dumnezeu e ingrozitor dar tu crezi in existenta Lui, are sens sa renunti la a incerca sa afli cat mai mult despre El pe baza unei prime impresii? Daca totusi crezi in existenta Lui, e normal sa cercetezi mai in amanunt ce s-a intamplat in VT.
Sau faci ca tine: alegi sa crezi doar ce-ti place tie despre Dumnezeu ... si asa traiesti in idolatrie si ignorant
Inspiratiile lui Satan din biblie sunt intentionat bagate pentru a indeparta neprihanitii . Copii care cauta pe Tatal ceresc si da peste un ucigas renunta la cautare, dar asa cum am spus mai sus, vor intalni pe cineva ca mine si vor cunoaste adevaratul caracter al Tatalui . Pana acum religiile l-au slavit pe Satan. Crestinismul l-a aratat pe Tatal in Hristos isus insa inca spun ca cel din VT e dumnezeul neprihanirii. E o eroare grava si face victime, de aceea isus le-a spus "voi aveti ca tata pe Diavolul" . Ei au asimilat din scripturi uciderile Diavolului.

#5533
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View Postkruger, on 26 aprilie 2017 - 18:05, said:

Deci Isus a murit doar pentru Israel?

Da. Dumnezeu a iubit Israelul și i-a ridicat un salvator (Ioan 3:16).
Însă au tras folos și Neamurile. Legea era un impediment în fața binecuvântării Neamurilor.

Gal. 3

13 Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii...
14 pentru ca binecuvântarea vestită lui Avraam să vină peste Neamuri.



#5534
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View Postlogic1, on 19 aprilie 2017 - 18:38, said:

Adam a existat până în momentul în care a devenit țărână. Biblia consemnează ce a făcut în tot acest timp. La fel un condamnat la moarte există până în momentul execuției. Medicul confirmă moartea. Între timp, atât Adam, cât și condamnatul din exemplu, au fost morți juridic sau spiritual.

Gen 2:17

”În ziua în care vei mânca din el vei muri negreşit”. În ebraică este ”murind vei muri”.


”Murind” se referă la moartea juridică (condamnarea), iar ”vei muri” la împlinirea condamnării, moartea propriu-zisă, fizică.

Aceeași expresie apare în Geneza 20:

3 Dar Dumnezeu a venit la Abimelec într-un vis, noaptea, şi i-a spus: Iată, eşti un om mort, din cauza femeii pe care ai luat-o, pentru că ea este soţia unui bărbat. 4 Dar Abimelec nu se apropiase de ea şi a spus: Doamne, vei ucide de asemenea o naţiune dreaptă? 5 Nu mi-a spus el: Ea este sora mea? Şi ea, chiar ea însăşi a spus: El este fratele meu; în integritatea inimii mele şi în nevinovăţia mâinilor mele am făcut aceasta. 6 Şi Dumnezeu i-a spus într-un vis: Da, ştiu că ai făcut aceasta în integritatea inimii tale, pentru că de asemenea te-am oprit de la păcătuire împotriva mea; de aceea nu te-am lăsat să o atingi. 7 De aceea acum dă înapoi bărbatului pe soţia lui; căci este profet şi se va ruga pentru tine şi vei trăi; dar dacă nu o dai înapoi, să ştii că vei muri negreşit, tu şi toţi ai tăi.


Aici este un articol explicit de la un erudit adventist care analizează expresia:

Dying You Shall Die: The meaning of Genesis 2:17

#5535
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 07 mai 2017 - 00:07, said:

Aici este un articol explicit de la un erudit adventist care analizează expresia:
:D

Posted Image

#5536
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 07 mai 2017 - 00:07, said:

Gen 2:17

”În ziua în care vei mânca din el vei muri negreşit”. În ebraică este ”murind vei muri”.


”Murind” se referă la moartea juridică (condamnarea), iar ”vei muri” la împlinirea condamnării, moartea propriu-zisă, fizică.
Deci traducerile proaste afecteaza intelesul si credibilitatea .
La fel si tu, ai citit prostia unui "erudit" si ai "infulecat" fara sa intelegi. Nu e de mirare ca ai inteles din Geneza ca pomul cunostintei binelui si raului  e pom fructifer.

"Murind"  arata ca procesul se va produce lent , adica in trupul lui nu se va pastra nimic ca in stare initiala. Dar moartea biologica nu e importanta  pentru intelesul divin cat  momentul trecerii la inexistenta totala . Cuvintele lui isus "voi sunteti morti in faradelegile voastre" arata ca nu  vor fi recreati pentru viata eterna chiar daca vor mai avea parte de o inviere.
Totusi e de neinteles pentru mine motivul pentru care ar readuce la scurta existenta a nesalvatilor . Afirmatia unora ca pentru a vedea ce au refuzat e aiureala zic eu.

#5537
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2017 - 09:30, said:

Deci traducerile proaste afecteaza intelesul si credibilitatea .
La fel si tu, ai citit prostia unui "erudit" ...
adventist, Paco.
erudit adventist. Posted Image

doar ca azi, eruditii adventisti se preocupe de alte chestiuni mult mai serioase: profetizarea Marii Tribulatiuni Adventiste, cand prin ordin de la Papa si de la Cezarul, adventistii nu vor mai fi lasati sa-si desfasoare liber credintele religioase gastronomice. Posted Image Asta inseamna ca Papa, va da ordin ca laptele de soia sa poata fi consumat doar in sfanta zi de Duminica. In rest, lapte de origine animala, precum stramosii celor drept credinciosi: Avraam, Iov, ...Isus.
Cat despre cereale, cat despre cereale Paco, acestea vor fi excluse 7 zile din 7 din alimentatia omenirii din cauza lipsei acute de alimente de origine vegetala.
Asta e beleaua duminicala si necazul cel mare. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 07 May 2017 - 10:23.


#5538
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2017 - 09:30, said:

Cuvintele lui isus "voi sunteti morti in faradelegile voastre" arata ca nu  vor fi recreati pentru viata eterna chiar daca vor mai avea parte de o inviere.
Totusi e de neinteles pentru mine motivul pentru care ar readuce la scurta existenta a nesalvatilor . Afirmatia unora ca pentru a vedea ce au refuzat e aiureala zic eu.

Motivul este absurd. Cei nesalvați sunt de două feluri:
  • nesalvați încă - pentru că nu au avut parte de lumină (aceștia vor învia în mileniu, majoritatea celor ce au trăit vreodată)
  • nesalvați condamnați - care au iubit mai mult întunericul (aceștia nu vor învia, fiind morți deja în moartea a a doua, dar sunt puțini)


#5539
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2017 - 09:30, said:

Deci traducerile proaste afecteaza intelesul si credibilitatea .
La fel si tu, ai citit prostia unui "erudit" si ai "infulecat" fara sa intelegi. Nu e de mirare ca ai inteles din Geneza ca pomul cunostintei binelui si raului  e pom fructifer.

"Murind"  arata ca procesul se va produce lent , adica in trupul lui nu se va pastra nimic ca in stare initiala. Dar moartea biologica nu e importanta  pentru intelesul divin cat  momentul trecerii la inexistenta totala .

Paco, n-am ”înfulecat” fără să înțeleg, pentru că eu am postat de mult timp că în ebraică este ”murind vei muri” și am intuit, aproximativ ca tine, că sensul este că fizic nu va muri imediat în momentul încălcării poruncii, ci treptat prin degradare, îmbătrânire. Dar eu n-am făcut o analiză exhaustivă a ocurențelor expresiei, ca să deduc sensul sigur. Mulți alții însă au făcut-o și autorul articolului citat este un exemplu.

Curios este că Eva citează modificat expresia, ceea ce înseamnă că nu a înțeles-o sau a deformat-o, iar șarpele o corectează și o neagă, ceea ce ar însemna că i-a spus Evei că va muri juridic, dar nu imediat și fizic. Deci Eva a luat în calcul păcatul, faptul că-și asumă condamnarea, moartea juridică, și a fost mulțumită cu atât: să nu moară imediat. Mulți din cei ce păcătuiesc gândesc în acest fel: o viață am, să fac ce vreau.

#5540
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 07 mai 2017 - 14:10, said:


Motivul este absurd. Cei nesalvați sunt de două feluri:
  • nesalvați încă - pentru că nu au avut parte de lumină (aceștia vor învia în mileniu, majoritatea celor ce au trăit vreodată)

  • nesalvați condamnați - care au iubit mai mult întunericul (aceștia nu vor învia, fiind morți deja în moartea a a doua, dar sunt puțini)

Nesalvati inca sunt si acum chiar daca nu cunosc evanghelia propovaduita, in schimb Tatal ceresc le va da "lumina" si ei o vor urma. Isus spune altceva cu privire la salvare, vor fi selectati de acum si nu in mileniu . Tot isus spune de invierea nesalvatilor pentru "ocara vesnica" .
Dar poate ca tu ai primit o alta lumina decat isus . Posted Image

#5541
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008
Ai spus că este absurd să învie nesalvații, ca apoi să moară. Asta înseamnă că Ioan 5:29 nu are sensul unei ieșiri din morminte degeaba.

Compară cu v. 25 după culori:
25  vine ceasul, şi acum a şi venit, când cei morţi vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu, şi cei ce-l vor asculta vor învia.

28 vine ceasul când toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui şi vor ieşi afară din ele. Cei ce au făcut ce vor face binele vor învia pentru viaţă; iar cei ce au făcut vor face răul vor învia pentru judecată.

După ieșirea din morminte aceștia sunt ”morți”. În funcție de ce fac apoi se va vedea dacă scularea lor este pentru viață sau judecată (condamnare).

Daniel 12:2 Mulţi din cei ce dorm în ţărâna pământului se vor scula: unii pentru viaţa veşnică, şi alţii pentru ocară şi ruşine veşnică.

#5542
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 07 mai 2017 - 16:58, said:

Ai spus că este absurd să învie nesalvații, ca apoi să moară. Asta înseamnă că Ioan 5:29 nu are sensul unei ieșiri din morminte degeaba.

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2017 - 09:30, said:

Totusi e de neinteles pentru mine motivul pentru care ar readuce la scurta existenta a nesalvatilor . Afirmatia unora ca pentru a vedea ce au refuzat e aiureala zic eu.
Nu, n-am spus ca e absurd. Doar ca e o rautate divina treaba asta.

View Postlogic1, on 07 mai 2017 - 16:58, said:

28 vine ceasul când toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui şi vor ieşi afară din ele. Cei ce au făcut ce vor face binele vor învia pentru viaţă; iar cei ce au făcut vor face răul vor învia pentru judecată.
După ieșirea din morminte aceștia sunt ”morți”. În funcție de ce fac apoi se va vedea dacă scularea lor este pentru viață sau judecată (condamnare).
Daniel 12:2 Mulţi din cei ce dorm în ţărâna pământului se vor scula: unii pentru viaţa veşnică, şi alţii pentru ocară şi ruşine veşnică.
Chestia cu "ocara si rusine vesnica" e de neinteles pentru mine.

#5543
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008
”Ocara și disprețul” sunt din partea celor ce i-au văzut săvârșind faptele rele, când există cerul nou și pământul nou (DUPĂ înviere).

Isaia 66, BTF

22 Căci precum cerurile noi şi pământul nou, pe care le voi face, vor rămâne înaintea mea, spune DOMNUL, tot astfel sămânţa şi numele vostru vor rămâne. 23 Şi se va întâmpla, că de la o lună nouă la alta şi de la un sabat la altul, toată făptura va veni să se închine înaintea mea, spune DOMNUL. 24 Şi vor ieşi şi vor privi peste trupurile moarte ale oamenilor care au încălcat legea împotriva mea, căci viermele lor nu va muri, nici focul lor nu se va stinge; şi vor fi de dispreţ pentru toată făptura.


The rendering of the Peshitta is, "And many of those that sleep in the dust shall awake, some to life everlasting, and some to destruction and contempt of their friends for ever." (unii pentru viață veșnică și unii pentru distrugere și dispreț din partea prietenilor lor pentru totdeauna)

Edited by logic1, 07 May 2017 - 18:32.


#5544
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 07 mai 2017 - 18:28, said:

”Ocara și disprețul” sunt din partea celor ce i-au văzut săvârșind faptele rele, când există cerul nou și pământul nou (DUPĂ înviere).

Isaia 66, BTF

22 Căci precum cerurile noi şi pământul nou, pe care le voi face, vor rămâne înaintea mea, spune DOMNUL, tot astfel sămânţa şi numele vostru vor rămâne. 23 Şi se va întâmpla, că de la o lună nouă la alta şi de la un sabat la altul, toată făptura va veni să se închine înaintea mea, spune DOMNUL. 24 Şi vor ieşi şi vor privi peste trupurile moarte ale oamenilor care au încălcat legea împotriva mea, căci viermele lor nu va muri, nici focul lor nu se va stinge; şi vor fi de dispreţ pentru toată făptura.


The rendering of the Peshitta is, "And many of those that sleep in the dust shall awake, some to life everlasting, and some to destruction and contempt of their friends for ever." (unii pentru viață veșnică și unii pentru distrugere și dispreț din partea prietenilor lor pentru totdeauna)

Si zici ca e un lucru moral sa-i invie pentru ocara si dispret ?  E ca si cu dumnezeul ce porunceste "sa nu ucizi" insa el ucide si instiga la ucideri. Pai daca nici dumnezeu nu isi poate respecta propriile porunci apoi ce pretentie sa ai de la omul pacatos ? Zic unii ca el are voie sa ucida si nu se considera ucidere ci retragerea duhului de viata . Inteleg sa-i retraga duhul de viata cand se culca si adoarme dar sa-i puna pe unii de-ai lui sa macelareasca femei, copii, batrani printre nelegiuiti  zic eu ca e prea mult si pentru un dumnezeu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate