Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Altoirea legumelor si florilor

- - - - -
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#19
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Bravo, pai si eu ce drac ziceam aici? ca nu prea e o treaba decat daca vrei sa altoiesti un soi, cu fruct gustos, dar care e praf la rezistenta.... Daca prin cine stie ce minune mai castigi putin si la capitolul rod, cum leaga, etc.... te-ai scos (eu inca mai citesc, inca nu am ajuns la o concluzie teoretica foarte clara, ba ajuta, ba asta e strict treaba a soiului, pareri si pareri, ramane de vazut...facand si comparand)
Dar asta e practic o joaca, sa faci acolo cateva fire, de moft.... Daca insa vrei sa rezolvi niste treburi , cum ziceam de sanatatea culturii la general, cand cultivi cateva sute de fire pt familie, trebuie un portaltoi cat mai "rus", neimpresionat de majoritatea bolilor uzuale.... si care sa mai fie si relativ ieftin, sa dai 5000 pe o samanta , sa te mai si chinui cu toate saraciile , unele soiuri care produc putin samd... nu merita, mai cinsitit e sa apelezi la o parte din fire la hibrizi decenti si nu te doare capul.
De asta consideram eu ca pana la urma treaba asta cu altoitul, dincolo de joaca si experiment, invatare samd... e practic utila atunci cand ai acces la un portaltoi DECENT, paote nu bullet proof dar are sa ofere un plus de rezistenta si eventual si alte treburi, gen productivitate acolo unde se poate.... incat sa merite efortul, pentru ca e totusi un efort sa iti altoiesti 2-3 sute de fire...

Nu cred ca nu putem gasi un portaltoi pentru tomate suficient de bun(sa zicem un 70-80% din ce poate ala jmecher vandut de profesionisti) si suficeint de ieftin...

PS: Daca stai sa te gandesti bine pentru alea 250 de fire ale mele as plati in plus 50 de lei si as lua un portaltoi certificat si verificat ...dar nah, stii cum e omul...

#20
ion156

ion156

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.03.2014

View Postmaster_oz, on 18 aprilie 2014 - 14:54, said:

Nu stiam ca si tomatele se altoiesc, vreau si io un link educativ, as cultiva niste rosii gigant.

As altoi si niste trandafiri, eventual o vita de vie.
vita de vie
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cSxfqK76dL8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scuze, stiu ca ultimul meu post e pe alaturi dar am tinut sa pun filmuletul. Sper sa nu fie cu suparare.

#21
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
De ce credeti ca am inceput experimentul cu soiuri altoite vs aceleasi soiuri nealtoite? :)
Nu mai dureaza mult si voi avea raspunsuri pentru o parte dintre intrebari.

Ma vad nevoit sa va spun inca odata ca altoirea tomatelor este un proces extrem de delicat. Trebuie sa ai mare grija la 1) corelarea cresterii altoilor si portaltoilor astftel incat la momentul altoirii tulpinele lor sa aiba acelasi diametru; 2) alegerea metodei si instrumentelor potrivite; 3) taierea si lipirea propriu-zise; 4) asigurarea conditiilor potrivite de temperatura (28-29*C), umiditate (+90%), hidratare si aerisire a plantelor alipite, dar atentie inca nelipite


#22
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
In finalul postarii de AICI am spus ca am facut si a doua serie de altoiri, dar a fost mai dificil deoarece altoii au fost mai dezvoltati decat portaltoii. Din cauza asta am fost nevoit sa pun pe portaltoi doar varfurile destul de plapande ale altoilor, iar chimia dintre ei nu a fost prea buna. Au picat altoii rand pe rand. Concluzia: este foarte importanta corelarea cresterii si altoirea pe diametre apropiate si pe tesuturi apropiate ca varsta.

Edited by meganedoi, 18 April 2014 - 19:16.


#23
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Si eu caut in momentul asta ceva portaltoi vanata pt altoi rosie. Daca se comporta bine si dispar "bolile de pamant" si mai elimin si rotatia culturii tot e un castig. Vedem anul asta ce si cum, daca pierd la gust nu ma mai intereseaza. Caci cu toate bolile si lipsurile din fiecare an, tot imi raman rosii pe saturate asa ca gustul primeaza.

#24
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Pai megane, portaltoiul nu ar trebui sa fie cu 3-4 zile mai devreme rasarit decat altoiul? Eu asa stiu.

#25
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
DL S toate raspunsurile pe care le vrei la altoirea plantelor, le ai mai aproape decat crezi,la institutul Horting din Bucuresti Berceni, sunt nr 1 in altoiri de legume si vind si rasaduri altoite la jumatate de pret fata de cele din Grecia si Turcia.

#26
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postparintele, on 18 aprilie 2014 - 21:35, said:

Pai megane, portaltoiul nu ar trebui sa fie cu 3-4 zile mai devreme rasarit decat altoiul? Eu asa stiu.

Este o poveste mai lunga. Trebuie sa insamantezi soiul cu cateva zile mai devreme decat portaltoiul din doua motive: 1. portaltoiul germineaza mai repede si 2. portaltoiul fiind mai viguros va avea un ritm de crestere ceva mai mare.
Oricum, nu te apuci de treaba inainte sa faci teste de germinatie si sa masori timpul de crestere pentru a sti cum sa corelezi soiul cu portaltoiul.
La a doua serie defectul s-a produs la repicare cand "maestrul" delegat pentru repicare a pus osmocote la altoi/soi, iar la portaltoi nu a mai pus osmocote.
Care crezi ca a fost rezultatul? :)

La seria anterioara dimensiunile au fost similare, iar rezultatul altoirii multumitor.

Edited by meganedoi, 19 April 2014 - 09:15.


#27
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postmeganedoi, on 18 aprilie 2014 - 14:47, said:

ultima din stanga
...spuse micutul arab :)

Quote

al doilea din stanga
Hai, c-ai inceput sa-ti revii :)

In rest, mii de multumiri pentru material! daca deunazi ma uitam ca curca-n lemne cand auzeam de altoirea legumelor, m-ai convins sa incerc asa ceva

#28
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Pentru cei cu dare de mana:
https://www.molessee...ml#.U1emkfl_tCs
https://www.molessee...aVTO605_20_2001
Daca tot altoim hai sa o facem pe portaltoi dedicati sa vedem ce iese.
Si pentru cei cu mana nesigura:
https://www.molessee...ml#.U1emsPl_tCs
Varianta din link-ul 2 ar trebui sa rezolve problema tremuratului de la cafea si diferentele usoare de dimensiune dintre altoi si portaltoi.
Ce spuneti?
RId: http://www.seminte-i.../6699-PORTALTOI - daca vrei "ne combinam" la cartela. Pe mine ma manaca mai rau la pepeni dar daca avantajul e doar faptul ca poti produce mai multi ani pe acelasi loc nu ma intereseaza.
Si ca sa completez ce a spus Nostalgia - bre, voi vedeti ce preturi au astia?
http://www.horting.ro/
Daca e pe bune ma las de facut rasaduri de pepeni galbeni si verzi.
Cine poate ajunge pe acolo sa vada ce au de vanzare ca soiuri/hibrizi si pe ce sint altoiti?

Edited by Bybanul, 23 April 2014 - 13:54.


#29
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ma bag la seminte de portaltoi pentru anul ce vine. Oricare varianta prefera majoritatea.

Cleme de silicon de 2mm am deja, dar nu strica sa am in plus.

Plantele nu cresc uniform nici in diametru si nici in inaltime si atunci avem doua alternative:
a) folosim clemele cu acelasi diametru (2mm) altoind plantele pe rand atunci cand ajung la diametrul corespunzator --> mai greu de gestionat in urmatoarele 7-10 zile dupa altoire
b.) folosim clemele cu diferite diametre (2-2.5-3mm) altoind toate plantele intr-un timp foarte scurt --> mai greu de gasit cleme variate

La horting vreau sa ajung eu. Sa vad insa cand imi gasesc timp. Cel mai probabil saptamana viitoare.

Iata si un calcul rapid pentru cele doua variante de portaltori si cleme din silicon

Attached File  tabele.jpg   34.84K   42 downloads

Edited by meganedoi, 23 April 2014 - 18:13.


#30
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Luati si asta in calcul.
Si asta.
Si asta.

Edited by almadan, 23 April 2014 - 18:27.


#31
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Se naste totusi intrebarea daca aici nu gasim ceva mai ieftin
Iata Hazera Genetics are seminte de portaltoi (500 seminte la 165lei) --> 0.33lei/samanta

L.E. Ha... vorbeam de acelasi lucru in aproape acelasi timp :)

Iar aicigasim diverse cleme mai ieftine. Pe pagina aceea cleme silicon cu diametre intre 2.2mm si 4.5mm (no shipping costs)

Incepe sa se contureze o noua asociere de cumparatori :)

Edited by meganedoi, 23 April 2014 - 18:17.


#32
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
E probabil oportuna o cumparare in extra sezon, pt la anul?

#33
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Nu cred ca trebuie sa ne precipitam. Cautam intai serios si anul viitor sau in toamna cumparam. Dar pana atunci hai o fuga la institutul lui peste sa vedem ce altoite vand ei cu 1.24/fir. E prea ieftin sa fie ce vreau eu dar hai sa vedem intai.
Almadan, din ce vad in link 2 si 3 sint doar portaltoi de pepeni. Ma insel?

Edited by Bybanul, 23 April 2014 - 19:05.


#34
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
2 este Maxifort F1 despre care se spune ca ar fi foarte bun, iar 3 este un portaltoi de la Ergon. Ambele pentru tomate, Maxifort merge si la vinete.

Despre Maxifort: aici si aici.

De studiat: aici.

Edited by almadan, 23 April 2014 - 20:23.


#35
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
N-am zis sa ne repezim, si eu tot la 'prospectiuni' ma gandeam!
:)

#36
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Io cred ca nu sunteti normali! Pe Iorgu il inteleg ca bantuie noaptea prin solar, ca si eu bantui noaptea prin gradina, dar sa va apucati de altoit porodici...voi chiar n-aveti somn? De fapt n-aveti, ca "e" unii care-si impartasesc experientele legumicole pe la 3 noaptea :))))  Daca tot va mananca bisturiul haideti la mine sa altoiti trandafiri, ca voluntari Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate