Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

ALC662 MAC OS X Mavericks

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

Alex567

Alex567

Member

• Grup: Members
Salut. Vreau sa incep prin "a ma felicita" ca am reusit sa instalez Mac OS Mavericks(retail, descarcat din Apple Store) pe un pc personal. Toate bune si frumoase, functioneaza perfect, dar nu am reusit sa fac placa audio sa mearga. Aceasta este Realtek ALC662(stiu ca nu este foarte compatibila), dar am inteles ca se poate instala si acest tip de placa. Sper sa gasesc aici ajutorul de care am nevoie si sa pot rezolva aceasta problema. Multumesc si va doresc o zi buna!

Attached Files

Edited by Alex567, 17 April 2014 - 11:52.

alexandru_viorel

alexandru_viorel

Active Member

ALC662 mie mi-a mers OOB cu distributia Niresh,
http://www.osx86.net...-fully-working/ ai incercat? Dar VoodooHDA?

kosmin90

kosmin90

Active Member

Cauta Multibeast si instaleaza VoodooHDA pentru sunet, este un driver compatibil cu majoritatea Realtek-urilor.

http://tonymacx86.bl...stallation.html
http://www.osx86.net...imate-aio-tool/

PS: Alexandru tie ti-a mers OBB din cauza ca Niresh instaleaza automat majoritatea kext-urilor la inceput.O distributie "retail" este una curata, fara drivere.De cele mai multe ori, lumea foloseste Multibeast post-instalare, e o suita cu o groaza de kext-uri necesare unui Hackintosh.

Edited by kosmin90, 17 April 2014 - 12:04.

Alex567

Alex567

Member

Am incercat Voodoo, dar nefiind un driver generic, nu recunoaste toate iesirile de la placa(neputând selecta 5.1)

alexandru_viorel

alexandru_viorel

Active Member

View Postkosmin90, on 17 aprilie 2014 - 12:02, said:

PS: Alexandru tie ti-a mers OBB din cauza ca Niresh instaleaza automat majoritatea kext-urilor la inceput.O distributie "retail" este una curata, fara drivere.De cele mai multe ori, lumea foloseste Multibeast post-instalare, e o suita cu o groaza de kext-uri necesare unui Hackintosh.
Da, stiu. I-am spus ca mi-a mers mie cu Niresh => E posibil prin kext-uri sa o faci sa mearga (deci nu e incompatibila cu Mavericks), si in acest sens i-am recomandat sa incerce kext-ul de pe osx86 iar daca nu merge sa incerce cu VoodooHDA.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
Incearca cele 2 drivere.

Working Output (Audio)
Built-In Speakers, Digital Output,
Working Input (Microphone)
Built-In Microphone, Audio Input
Working Mute ( - | + )
Working rear connector

Attached Files

Alex567

Alex567

Member

Multumesc ca ati oferit detalii pentru a rezolva problema. O sa incerc când ajung acasa si o sa va tin la curent. Multumesc.

Alex567

Alex567

Member

Am reusit sa instalez placa de sunet, dar nu functioneaza 5.1(doar stereo). Renunt mementan la mac os pana când o sa fac rost de o alta placa de baza cu audio suportat de mac.
PS.: Exista placa pe PCI care sa fie recunoscuta?

kosmin90

kosmin90

Active Member

Esti sigur ca ai setat 5.1? Testarea se face cu VLC la un film cu sunet surround.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0qjO2tOJWOc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie imi functioneaza in mod stereo ambele placi audio, un ALC889 si Creative Audigy 2 ZS, nu stiu de sunetul 5.1 fiindca nu detin un astfel de sistem audio.

Edited by kosmin90, 17 April 2014 - 17:38.

Alex567

Alex567

Member

Da, sunt sigut ca nu functioneaza 5.1 deparece Audio MIDI recunoaste doar 2 iesiti, iar pentru 5.1 am nevoie de 3. Cum am mai spus, pot selecta doar Stereo, reusind cu un alt driver sa selectez quadro(dar nu se auzea nimic). Exista placa pe PCI care sa functioneze in mac os?

kosmin90

kosmin90

Active Member

Se pare ca Audigy 2 ZS are functionale toate canalele.Pacat ca nu am sistem 5.1/7.1.

Attached Files

Alex567

Alex567

Member

Imi poti recomanda o placa de sunet compatibila cu mac? Acel Audigy nu l-am gasit(emag si pcgarage).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate