Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Diferenta clase sociale intr-un cuplu

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#127
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postfocusufd, on 18 aprilie 2014 - 11:01, said:

pe dracu.... ar putea sa mearga daca el o respecta si nu ii soate ochii pt minusurile pe care le are.evident daca ea merita treaba asta si daca stie sa se poarte.exista cateva conditii destul de greu de indeplinit:..respect...bun simt...si un oarecare IQ nativ...din ambele sensuri.
si inca ceva:potrivire la pat...covor dusumea masa sau ce-o mai fi.si asta nu in ultimul rand

Problema este ca aia doi mai si ies din casa. Banuiesc ca nu mereu separat.

Sa-l vad eu pe barbatul ala sau, de ce nu, s-o vad eu pe femeia aia care nu oboseste sa zambeasca atunci cand partenera sau partenerul scoate porumbei pe gura din cauza diferentei de clasa sociala. Sau din cauza altor chestii mici, dar observabile.

Cand esti tanar (sub 30 de ani), iti bagi mai usor oaresce in parerea lumii. Da' cand te apuca insuratoarea si ai nevoie de lume macar ca rude, prieteni, apropiati care sa-ti vina la nunta - ma rog, daca ai - nu-ti mai bagi asa usor oaresce.

Aici nu discutam de exceptii, ci de regula, iar regula e ca lumea observa, diseca si toaca.

View Postjeffy86able, on 18 aprilie 2014 - 13:01, said:

Da-ti 2 palme si trezeste-te .
Aia cu iubirea invinge tot e o laba trista pe care o invatati din carti cu povesti nemuritoare .
Si care in realitate are aplicabilitate minima , daca nu chiar nula .

Sigur ca invinge, cum sa nu invinga? Mai ales daca afla ca a fost curva ce lucra pe ambele maluri ale Dunarii.

Din punctul de vedere al gurii lumii, el poate fi "baiatul bun, cu facultate, fraierit de curva aia cu 8 clase - ce-o fi vazut la ea, nu stiu, dom'le, aveam alte pretentii de la el", iar ea "prostalaia norocoasa care a reusit sa puna mana pe unu' cu facultate si serviciu".

#128
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View PostDeria_Leena26, on 21 aprilie 2014 - 17:09, said:


Cand esti tanar (sub 30 de ani), iti bagi mai usor oaresce in parerea lumii. Da' cand te apuca insuratoarea si ai nevoie de lume macar ca rude, prieteni, apropiati care sa-ti vina la nunta - ma rog, daca ai - nu-ti mai bagi asa usor oaresce.

Hopa, si uite cum iese romanismu' iar la suprafata! Ce mi-e sila mie de mizeriile astea!

#129
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View Post_overboost, on 22 aprilie 2014 - 00:06, said:

Hopa, si uite cum iese romanismu' iar la suprafata! Ce mi-e sila mie de mizeriile astea!
Da, dar totusi ele chiar exista.

#130
catalinux007lei

catalinux007lei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 18.01.2008

View PostOscilatrix, on 18 aprilie 2014 - 10:18, said:

Cam asa ceva. Nu mi-am pus in viata mea problema ca am prea putini bani ca sa fiu cu nu stiu cine. Nici nu mi-a trecut prin cap de fapt.
Nu stiu unde-s si cine sunt acesti indivizi carora le pasa cati bani are una, daca aia e buna si li s-a pus pata pe ea dar aparent sunt pe forum.
Plm, nici mie sincer nu imi pasa cati bani are unu' daca ma indragostesc de el rau, chiar sunt in stare sa ma apuc sa-i platesc berea in oras. Ma rog, nu prea imi mai pasa mie de nimic daca mi s-a pus pata pe unul.


Daca lu ingineru doar i s-a pus pata pe aia, nu mai deschidea topicuri aiurea. Situatia era oarecum simpla, umbla sa o futa si atat. Da omu se gandeste la relatie de durata, si e nedumerit ca nu stie ce si cum.

#131
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013
On topic :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iwLtzEmZUbI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#132
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Diferentele financiare nu sunt asa de importante, se pot compensa daca unul dintre cei doi castiga suficient pentru amandoi si daca cei doi nu au orgoliul cat casa. La diferentele de clasa si educatie insa nu mai merge sa aduni a cu b, sa imparti egal si gata, toata lumea e multumita. Pentru o relatie de scurta durata poti sa treci peste faptul ca nu ai nimic in comun cu cel de langa tine, dar pe termen lung, incepe sa devina enervant cand tu vrei sa mergeti la opera si ea vrea in Piata Constitutiei la Smiley. Indiferent cat de multe compromisuri sunt dispusi cei doi sa faca, la un moment dat devine frustrant sa nu fii inteles de partenerul de viata, sa nu poti sa imparti o pasiune sau o bucurie cu el pentru ca el nu o intelege sau, mai rau, il deranjeaza de-a dreptul, sa nu poti iesi in oras cu niste prieteni in cuplu pentru ca ori nu are nimic de spus, ori are prea multe (si prea proaste) de spus si niciunul dintre prietenii tai nu il place. Da, in teorie nu-ti pasa de gura lumii, dar cand toate iesirile in lume se desfasoara ori doar cu voi doi, ori fiecare cu ai lui, ori cu multe tensiuni, devine obositor la un moment dat sa nu puteti face aproape nimic impreuna fara ca unul dintre voi sa fie ca pestele pe uscat. Inevitabil unul va sacrifica mai multe decat celalalt si de aici vor aparea si mai multe tensiuni.... Nu zice nimeni sa fiti din acelasi cartier, aceeasi scoala, aceeasi clasa sociala, acelasi domeniu de lucru, dar contrariile se atrag numai daca vrei scantei si pasiune, daca vrei o viata intreaga alaturi de un om, trebuie sa existe o baza comuna pe care sa construiti.

#133
Corinussha

Corinussha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.11.2014

View Postjeffy86able, on 17 aprilie 2014 - 07:33, said:

Nu inteleg cum ea e "inteligenta , dornica sa invete lucruri noi ,& shit" cand are doar 8 clase .
Scoala dezvolta multe abilitati , de la inteligenta , imaginatie si organizare la disciplina si dezvoltarea relatiilor inter-umane cu colegii si profesorii .
Si daca nu cumva in anii de scoala pe care nu i-a absolvit n-a facut tot ceva care sa-i dezvolte abilitatile astea inerente oricarui drum pe viata , imi explica si mie cineva cum e "inteligenta" ?
Nu de alta' dar am mai vazut si eu oameni cu 8 clase .
Inteligenta nu era prin zona .

scoala dezvolta pe dracu'. Toate abilitatile alea (in afra de relatiile cu profesorii) ti le dezvolta viata cu greutatile sale, nu scoala.
Eu am vazut si chiar cunosc oameni cu 8 clase care pot da clasa si unor masteranzi, si asta foarte lejer chiar.

View PostMos-Nicolae, on 17 aprilie 2014 - 12:35, said:

Nu exista bre asa ceva, ce greutatile vietii? Tu crezi ca nevasta sta langa tine daca tu iti pierzi jobul si ramai cu rate de cateva sute de euro? Hai sa spunem adevarul... isi pune geanta la brat si te-a parasit, restul sunt texte romantice.

nu-i asa in toate cazurile. Eventual daca ala se apuca si de baut sau de pacanele ca boul si bea/joaca si putinul care il aduce femeia in casa, atunci da, clar; nu e nimeni nebun sa tina un trantor dependent.

#134
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

View PostCorinussha, on 23 noiembrie 2015 - 13:02, said:



scoala dezvolta pe dracu'. Toate abilitatile alea (in afra de relatiile cu profesorii) ti le dezvolta viata cu greutatile sale, nu scoala.
Eu am vazut si chiar cunosc oameni cu 8 clase care pot da clasa si unor masteranzi, si asta foarte lejer chiar.



nu-i asa in toate cazurile. Eventual daca ala se apuca si de baut sau de pacanele ca boul si bea/joaca si putinul care il aduce femeia in casa, atunci da, clar; nu e nimeni nebun sa tina un trantor dependent.

Ceea CE spui TU SE aplica baietilor, care e stiut faptul ca nu sunt prea constinciosi si nu le place carte. Pentru ei sunt tot felul de tentatii care ii FAC sa agate cartea in cui, dar ce poate face o fata de 15 ani care s-a läsat de scoala in afara de stim noi ce. Si cele care termina un liceu industrial sunt cu semnul exclamarii, chiar daca FAC Mai apoi o facultate si ajung SA lucreze PE la nu stiu ce multinationale. E foarte clar ca nu le-a placut cartea.

Edited by zyraxes27, 24 November 2015 - 13:54.


#135
Corinussha

Corinussha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.11.2014
Exact la fel se poate aplica si fetelor. Daca s-a lasat e scoala nu inseamna ca ajunge sa se f@#a pe bani sau altele asemenea. Unele fac liceu industrial pentr c sunt atrase de munca "de barbat", ca tot avem stereotipurile astea.
Mie mi-ar fi plcut sa devin mecanic auto, dar deh, sunt fata, am innebunit? Cum sa vreau asa ceva? Asa ca mi-am tocat creierii la un liceu teoretic, am facut o facultate semi degeaba si lucrez in cu totul alt domniu decat am studiat sau decat as fi vrut sa studiez, dar deh, nu erau studii de fata...

#136
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2004
Nu e tarziu sa te apuci de schimbat culbutorii ...

#137
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Minunata Romanie in care a face o scoala e semn de boala. Am facut o facultate, am profesat in domeniu 10 ani, dupa am facut schimbari majore (de vreo 3 ori) si acum fac cu ceva foooarte indepartat de origini. Scoala iti da instrumente sa inveti singur si relativ usor ceea ce vrei sau ceea ce ai nevoie sa stii. Iti mai da un mediu, emulativ si competitiv, in care musai sa iti pui mintea la contributie, sa cresti. Sigur, daca te duci la facultate doar ca sa ai anturaj si sa fraieresti vreun profesor copiind, ramai fraier. Mai rau, un fraier care se vaita ca n-are noroc si sanse si care se uita urat si cu invidie la instalator si taximetrist.

Pustoaica fiind am avut, firesc, o perioada in care mi-am manifestat personalitatea grandioasa lasand scoala pe al 7-lea loc. Bunica-mea m-a lecuit: "lasa mama, ca te faci coafeza, freci ridichea altora si iti iei un ban bun, fara sa gandesti prea mult." Rezultatul -  m-am scolit, am muncit, am invatat continuu, n-am asteptat sa-mi dea statul job conform scolii facute, iar acum nu se mira nimeni cand zic "da-mi postul asta pentru ca in maximum 2 luni o sa-ti stiu business-ul pana la cel  mai mic detaliu si o sa iti dau si solutii pentru durerile pe care le ai". Asa cum nu se mira nici cand cer bani si tratament preferential. De ce? Pentru ca am informatii, pentru ca fac rapid asociatii bla-bla-bla. Da, dar am ajuns aici invatand si vrand sa stiu mai mult. In fiecare zi. Iar asta nu are nici cea mai mica legatura cu "inteligenta" nativa. Si nici cu smecheria.

Edited by CorinaP1, 25 November 2015 - 15:06.


#138
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
E amuzant sa vezi cum fiecare are o parere foarte buna despre sine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate