Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Incasare bani - PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#145
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

Ce mai faceti? Posted Image

Ati observat ca cei de la ANAF au scos un sistem prin care puteti sa vedeti online ce taxe ati achitat, cat mai aveti de achitat etc?

Nu e mare branza, dar e un inceput. Astept cu nerabdare ziua in care vom putea plati online. Posted Image



Voiam sa va intreb doua lucruri.
Este adevarat ca declaratia 600 trebuie depusa anual?

Anul viitor (probabil in luna mai) voi fi nevoit sa depun declaratia 200 privind venitul realizat. Acesta va fi de ~ 2 ori mai mare decat cel estimat.
Aveti idee cum voi plati diferenta? Voi primi o decizie de impunere prin care voi fi nevoit sa platesc toata diferenta pana la o data anume?

Diferenta pe care o s-o platesc nu o sa fie deloc mica, asa ca trebuie sa ma pregatesc...

Edited by MrDerpson, 29 September 2014 - 20:37.


#146
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Plata si acum o poti face online daca ai internet banking printr-un simplu virament bancar.
Anual, in formular ai anul de completat: https://static.anaf....cl_600_2012.pdf
Primesti o decizie dupa ce declari realizatul, ai 60 zile sa platesti incepand de la data impunerii.
https://static.anaf....m#_Toc304299782

Edited by neagu_laurentiu, 30 September 2014 - 06:29.


#147
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 MrDerpson, on 29 septembrie 2014 - 20:37, said:

Ati observat ca cei de la ANAF au scos un sistem prin care puteti sa vedeti online ce taxe ati achitat, cat mai aveti de achitat etc?

N-am vazut nimic.
Pune si tu un link, te rog.

Intrebare: din contul de PFA poti sa faci plati catre orice? Gen..sa zicem ca am ramas fara bani pe cardul de PF si-s la casa la supermarket. Pot sa folosesc banii din contul de PFA?

#148
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Poti. Dar nu intra la cheltuieli deductibile, din punct de vedere contabil profitul e mare si numai bun de impozitat.

#149
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Salut, Neagu Laurențiu!

O situație mai complexă, în două variante.

Varianta 1.
Am un serviciu cu normă întreagă.
Am și un PFA cu normă de venit, domeniul IT.
În paralel, ca PF, fac traduceri pentru o firmă din altă țară UE care nu are sediu în România.

Varianta 2
Renunț la serviciul cu normă întreagă.
Păstrez PFA-ul cu normă de venit (și taxe mărite, că se adaugă plata pentru pensii).
În paralel, ca PF, fac traduceri pentru o firmă din altă țară UE, care nu are sediu în România.

Ce formulare e nevoie să depun și la ce taxe să mă aștept pentru activitatea ca PF?
Care este combinația ideală (legală) pentru a plăti cât mai puțin statului?

Mulțumesc frumos!

#150
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

Incerc sa inteleg ceva, dar imi da cu virgula. Posted Image

Probabil, declaratiile 220 si 200 se vor putea depune pana in data de 25 Mai 2015 (ca in 2014).

Din cate stiu, la inceputul anului se vor emite automat deciziile de impunere pentru noul an pe baza venitului estimat in anul anterior.

Ceea ce nu inteleg este de ce termenul pentru 220 este atat de tarziu (25 Mai).


Exemplu: Sa zicem ca in Ianuarie 2015 primesc automat decizia de impunere si deja ma duc sa achit pentru primul trimestru. Apoi, in mai 2015 ma duc si depun 220 in care estimez ca in 2015 voi avea un venit cu 200% mai mare.
O sa-mi trimita alta decizie de impunere calculata la noul venit estimat? Daca da, ce se va intampla in cazul in care eu deja am platit pentru un trimestru (calculat la prima decizie de impunere)?


Intreb pentru ca mi se pare extrem de ciudat. Ar trebui ca termenul limita pentru depunerea 220 (in cazul in care estimezi un venit mai mare sau mai mic fata de anul trecut) sa fie pana la 15 sau 31 Ianuarie, astfel incat deciziile de impunere sa fie deja actualizate cand le trimit.

Edited by MrDerpson, 04 November 2014 - 07:52.


#151
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
legatura cu "incasare bani - PFA" fiind.....?

#152
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
In acest topic s-au discutat despre o multime de lucruri care au legatura cu PFA. Poate ca titlul ar trebui schimbat cu unul mai general.

Intrebarile mele au legatura cu subiectul, deoarece declaratiile sunt depuse pe baza activitatilor prestate si a banilor incasati ca PFA.


Am uitat sa fiu si mai specific in intrebarile mele de mai sus. Ideea e ca eu vreau sa estimez un nou venit, insa declaratia 200 vreau sa o depun mai tarziu (pentru a putea plati diferenta pentru 2014 care va fi uriasa).
Nu stiu cat de adevarat este, insa am inteles ca declaratiile 220 si 200 pot fi depuse doar impreuna. Asadar, daca eu depun 220 si 200 in luna mai, o sa ma trezesc exact ca in exemplul de mai sus (cu 2 decizii de impunere diferite pentru plati anticipate). Ideal ar fi sa ma duc in primele zile din 2015 ca sa depun 600 si 220, iar in mai sa merg sa depun 200.

#153
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
s-a discutat*

mistype

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate