Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Incasare bani - PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#127
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Te duci la ANAF si le spui ca vrei sa devii platitor, iti dau ei un formular de completat si in +1 saptamana vei primi un certificat cum ca esti platitor.

#128
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
am fost , am primit un formular (declaratie) 070 care trebuie completata in 2 exemplare,
pe lang aasta contract spatiu, buletin cui, toate in 2 exemplare, voiam sa stiu daca am inteles corect, ca mi se pare cam bizar...

#129
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

Ce mai faceti? Posted Image

Am si eu o intrebare. Tocmai ce am venit de la ANAF, unde am platit impozitele pentru trimestrul 2.
Am primit chitanta de acolo, dar pe loc nu m-am uitat foarte atent pe ea, doar ce am vazut ca e suma corecta.

Acasa am analizat-o mai bine si se pare ca mi s-a gresit numele: "Am primit de la X .... pentru X".
Mi-au adaugat o litera in + la numele de familie (in ambele locuri).
Codul de identificare fiscala e corect (adica CNP-ul), suma e corecta etc.
De asemenea, pe chitanta mai apar niste coduri la "Simbol cont", 20A030100...urmate de CNP-ul meu.

Pe deciziile de impunere, numele meu este trecut corect.

Pot sa ma trezesc cu probleme din cauza asta sau e o simpla greseala a casierei care a tastat acolo, iar banii s-au dus unde trebuie?

Pot sa verific undeva ca banii au fost platiti?

Nu stiu daca mai am timp sa merg acum sa intreb, abia am ajuns. Fir-ar sa fie...

Edited by MrDerpson, 25 June 2014 - 15:38.


#130
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Am platit si eu ieri (nu mai zic ca am dat o gramada de bani 2019 lei pe trimestrul 2), acum m-am uitat pe hartiile mele, pana n-ai postat tu, nici n-am verificat hartiile bucuroasa ca am scapat de grija asta cu platitul.
Deci cele 2 simboluri cont sunt asa:
- primul este pt impozit venit
- al 2 lea este pt Sanatate

Atata timp cat ai corecte celelalte date de identificare ( adresa, nume-prenume, CNP), nu vad vreo problema.
Ei au primit banii in cont, aleluia, crezi ca ii intereseaza o litera in plus?
Pt linistea ta, mergi la ANAF si intreaba inspectorul tau personal.
Nu stiu unde se verifica ca banii au fost platiti, dar eu nu mi-as face griji pt asta.
In plus, tu ai hartia cu dovada platii, eroarea e la ei, nu la tine.

PS> eu nu platesc 601 pt ca am CIM in alta parte, altfel probabil aveam 3 simboluri cont. Cred. Posted Image

#131
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Eu am 3 simboluri, pentru impozit, sanatate si pensii.
Pe chitanta totul este corect, cu exceptia numelui de familie.

O sa fac maine dimineata inca un drum pana acolo Posted Image .

Mie mi-e sa nu am probleme la pensii/sanatate. Voiam sa merg cu chitanta acolo si sa vad ce si cum, daca apar asigurat etc. Mi-e sa nu faca figuri fiindca numele meu e scris gresit pe chitanta de la ANAF.

PS: la adresa pe chitanta nici nu s-au mai obosit sa completeze, au pus doar "S3"

Edited by MrDerpson, 25 June 2014 - 15:52.


#132
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Si pe foile de varsamant si pe chitanta, am datele corecte. Sector 5.
Tanti aia a ta nu a fost atenta, se pare.

Sigur apari asigurat, ei baga CNP in sistem, nu nume prenume.
Peste tot e pe baza de CNP, pt ca acelasi nume il pot avea mai multi, insa CNP e unic.

#133
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Am inteles, deci e pe baza de CNP (e trecut corect pe chitanta).
Probabil nu a tastat corect.

Cand i-am dat deciziile de impunere, am vazut ca a tastat ceva pe acolo, s-a uitat pe monitor si m-a gasit (pentru ca mi-a spus numele corect).
Apoi a mai tastat ceva, foarte grabita, mi-a dat deciziile de impunere inapoi, am fost la casierie sa platesc, am semnat ceva si mi s-a dat chitanta asta.


Totusi, o sa merg maine la inspector ca sa verifice daca apar in sistem cu taxele platite.

Edited by MrDerpson, 25 June 2014 - 16:07.


#134
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

Stie cineva daca este obligatoriu sa avem registrul unic de control?
Am tot cautat in codul fiscal, dar nu am gasit. Cica amenda ar fi de la 1000 pana la 2000 ron daca nu ti l-ai luat in 30 de zile de la infiintare.

Eu am doar registrul inventar si registrul de incasari si plati. :|

#135
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View PostMrDerpson, on 14 iulie 2014 - 22:25, said:



Eu am doar registrul inventar si registrul de incasari si plati. Posted Image

Pt PFA, doar atat ai nevoie.

#136
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Am inteles. Multumesc!

Intre timp am gasit si asta in legea nr. 252 din 2003:
"Art. 1.
(1) Contribuabilii, persoane juridice înregistrate la Oficiul Naţional al Registrului Comerţului, autorizate potrivit legii, au obligaţia să ţină registrul unic de control.
(2) Celelalte categorii de contribuabili pot ţine registrul unic de control, în funcţie de opţiunea acestora."

#137
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
O intrebare inocenta Posted Image . Voi cat de des completati registrul de incasari si plati?
Il completati de fiecare data cand incasati ceva, fara intarziere, sau o faceti mai tarziu?

La mine au trecut vreo 3 luni, dar inca n-am completat nimic desi am incasat de vreo 4 ori, nici macar n-am scos facturile la imprimanta.
Am zis ca le fac mai tarziu, intr-o zi cu soare, cand o sa ma plictisesc si n-am ce face: scot toate facturile la imprimanta, extras bancar cu fiecare tranzactie (cand am primit bani) si incep sa le inregistrez frumos.

Pana la urma, care-i probabilitatea ca sa ma trezesc ca vreo "inspectie" fix acum la inceput? Posted Image

Oricum, ideea e sa fie totul completat si inregistrat corect pana ma duc sa depun declaratia 200 (+220 din nou fiindca anul viitor o sa estimez ca incasez cu 20% mai mult), asta ca sa am dovezile evidentiate destul de clar in registru si sa stiu eu 100% cat trebuie sa declar in 200, dar am zis ca mai e pana atunci. Posted Image

Edited by MrDerpson, 30 July 2014 - 16:21.


#138
ana_2008

ana_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.10.2008
Am PFA pe norma, neplatitor de TVA. Pot factura in UE(mai exact UK), fara a fi platitor de TVA?
Multumesc

#139
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
poti factura oriunde, cu conditia sa pui VAT zero.

#140
ana_2008

ana_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.10.2008
chiar daca partea din UK e platitoare de TVA?
Trebuie sa ma inscriu un ROI?
Multumesc

#141
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Da, trebuie sa te inscrii in ROI pentru a aplica taxarea inversa.

Se depune o cerere simpla, nu costa nimic, inscrierea este aproape imediata, trebuie doar o declaratie in plus depusa doar pentru fiecare luna in care ai avut activitate pe taxare inversa (termen pana pe 15 luna urmatoare).

#142
ana_2008

ana_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.10.2008
Nu stiu ce inseamna "taxarea inversa".

As mai avea, insa, cateva nelamuriri/intrebari:

1. trebuie sa ma declar platitor de TVA? daca da, platesc TVA pentru ceea ce facturez in RO?
2. factura trebuie exprimata si in RON si in EUR?
3. pana ajung la banca sa intreb: trebuie sa-mi deschid cont de EUR? sau pot primi in cel de RON si-mi transforma banca cand incasez?
4. tinand cont de faptul ca nu depun nimic lunar/semestrial(in afara de taxele trimestriale si cele 2 declaratii anuale), acum intrevin alte acte/declaratii/hartii/etc, de depus/platit/completat?

Multumesc

#143
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
1. Daca te inscrii numai in ROI n-ai treaba cu TVA-ul pentru operatiunile din Romania.
2. Ambele daca facturezi pentru straintate.
3. Banca vrea cont in EUR pentru cont curent.
4. Daca te inscrii in ROI exista o declaratia de depus (390), cand esti platitor de TVA in tara mai ai altele doua (300 si 394).
http://www.anaf.ro/a...P0C7IdFQEMYKJQ/

#144
ana_2008

ana_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.10.2008
Deci, sa inteleg, ca ma inscriu numa' in ROI. Nu ma mai si declar platitor de TVA?

@neagu_laurentiu, multumesc mult

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate