Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

"Sunt pe domeniul public, da ?"

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Am tot vazut diferite situatii in care un anume reporter muritor de foame si nesatul de "senzational" SAU un oarecare frecator de menta care se plictiseste, se apuca sa filmeze pe un altul iar acel altul la un moment dat ii zice:

"- Nu ma filma, te rog, ca nu vreau sa ma filmezi si nici nu ti-am dat voie."

La care acesta primeste o replica de genul:

"- Sunt pe domeniul pubilc, da ? Si (de asta) filmez pe oricine si orice am eu chef ca nu sunt pe proprietatea ta, sunt pe domeniu public."

Asta se intampla si atunci cand cel filmat (nu neaparat o mare vedeta sau un infractor) se afla si el pe domeniul public ca de exemplu pe strada, dar avem situatia in care cel care filmeaza se cocoteaza intr-un copac ca sa-l filmeze pe respectivul in propria curte ca doar tot pe domeniul public se afla.

Au voie asa ceva ?

Adica daca esti pe strada si se apuca unu sa te filmeze si tu ii zici ca nu vrei iar el iti spune clar si raspicat ca il doare in cur de parerea ta ca el e pe domeniul public si te filmeaza ca asa are el chef, are acest drept ?

Daca tu ii futi una in m...e de sa-i intre camera in ochi, cine castiga d.p.d.v. legal in final ?

#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Cel care are avocați mai scumpi și bani ca să-i plătească, ăla câștigă.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Krisler12, on 15 aprilie 2014 - 13:06, said:

Daca tu ii futi una in m...e de sa-i intre camera in ochi, cine castiga d.p.d.v. legal in final ?

Cistigi tu o amenda penala (daca nu chiar o excursie pe banii statului sa te racoresti putin) plus despagubiri platite pe civil.

#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu mai umbla dezbracat prin curte .
Daca tot o faci , asigura-te ca nu e niciun cameraman prin copaci .

#5
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Dar e normal asa ceva ? Cu ce ma incalzeste pe mine ca e el pe domeniul public cand ma filmeaza pe mine daca nu filmeaza ceva ce apartine statului/orasului respectiv, un capac de canal sau un semafor, ma filmeaza PE MINE PERSONAL si sunt si eu om si am dreptul la integritatea mea proprie si personala si vreau sau am si eu intimitatea mea si sa ma puna un idiot pe youtube sau pe un oriceare al site doar daca vreau eu nu sa ma ia el cu forta la filmat.
Am dreptate sau nu ?

Asta desi nu am facut nimic indecent sau ilegal.

Edited by Krisler12, 15 April 2014 - 13:16.


#6
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 Krisler12, on 15 aprilie 2014 - 13:06, said:

"- Nu ma filma, te rog, ca nu vreau sa ma filmezi si nici nu ti-am dat voie."

La care acesta primeste o replica de genul:

"- Sunt pe domeniul pubilc, da ? Si (de asta) filmez pe oricine si orice am eu chef ca nu sunt pe proprietatea ta, sunt pe domeniu public."

Daca tu ii futi una in m...e de sa-i intre camera in ochi, cine castiga d.p.d.v. legal in final ?
Tu invoci faptul ca ai dreptul la intimitate si fiind pe domeniul lui public il sexuiesti un pic, ia-ti un spray dinala ce folosesc femeile pt autoaparare si ii dai in ochi. Cum spune userul de mai sus, totul se rezuma la cine are gura mai mare si mai vorbareata sau avocatul mai bun.

Edited by BlueSoon, 15 April 2014 - 13:15.


#7
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
astfel de "jurnalisti" ar trebui jucati in picioare. nu se filmeaza decat exclusiv persoane care sunt publice. aka politicienii. artistii chiar nu intra aici. ca ei nu au nici o responsabilitate fata de tine. nu intereseaza pe can can rahat cine cu cine si-o trage

#8
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Daca ii f una in m, el castiga dpdv legal.

Daca apari la teveu in ipostaze in care consideri ca se aduce prejudiciu imaginii tale, tu poti avea de castigat dpdv legal, depinde si ce pretentii de imagine ai, si ce condsidera judecatorul, si cat de bun e avocatul, sunt mai multi factori

Daca esti filmat si nu apari decat in colectia personala a unui pervers, nu castigi nimic dpdv legal, aparatul de filmat e doar o memorie externa a ochilor sai, el oricum te vede pe domeniul public si te tine minte Posted Image

Deci, nu e nimic ilegal sa filmezi pe domeniul public, ilegal e sa aduci prejudicii persoanei pe care o filmezi.

Edited by ever_forever, 15 April 2014 - 13:17.


#9
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 ever_forever, on 15 aprilie 2014 - 13:15, said:

Daca ii f una in m, el castiga dpdv legal.

Daca apari la teveu in ipostaze in care consideri ca se aduce prejudiciu imaginii tale, tu poti avea de castigat dpdv legal, depinde si ce pretentii de imagine ai, si ce condsidera judecatorul, si cat de bun e avocatul, sunt mai multi factori

Daca esti filmat si nu apari decat in colectia personala a unui pervers, nu castigi nimic dpdv legal, aparatul de filmat e doar o memorie externa a ochilor sai, el oricum te vede pe domeniul public si te tine minte Posted Image

Deci, nu e nimic ilegal sa filmezi pe domeniul public, ilegal e sa aduci prejudicii persoanei pe care o filmezi.
Ok, sa ne imaginam urmatoarea situatie.

Sa zicem ca TU iesi de undeva, dintr-un magazin. In acel moment se gaseste unu sa-si scoata o camera de filmat si sa te filmeze. Ii zici ca nu vrei sa fii filmat iar el iti spune ca nu il intereseaza ca se afla pe domeniul public si cu asta basta. Il intrebi ce va face cu filmarea, iti va spune ca NU e treaba ta. Ce faci ?
Daca te pune pe youtube fara voia ta sau isi face el un situlet in care te da pe tine ca exemplu ptr. ceva, ce faci ?
Sau daca ii da filmarea cuiva care l-a platit special ptr. asta dar nu iti spune ptr. ce si cum "ca nu e treaba ta" ?

Cum reactionezi ? Iti convine ? E totul in regula ?

Edited by Krisler12, 15 April 2014 - 13:22.


#10
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
scoti si tu telefonul si-l filmezi pe ala, va filmati reciproc. Mai departe cred ca ai si tu imaginatie...

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Krisler12, on 15 aprilie 2014 - 13:06, said:

Adica daca esti pe strada si se apuca unu sa te filmeze si tu ii zici ca nu vrei iar el iti spune clar si raspicat ca il doare in cur de parerea ta ca el e pe domeniul public si te filmeaza ca asa are el chef, are acest drept ?
Nu chiar, il actionezi in instanta si castigi, exista lege deja in UE, la noi se va publica probabil in perioada urmatoare, nu mai ai voie sa filmezi pe domeniu public persoane de aproape (detaliat) fara acordul scris. La unguri a intrat deja in vigoare.

#12
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Si care e problema?
Daca sta unul in pomul de pe trotuar si ma filmeaza cum pun eu rasaduri in gradina ce are a face?

Ca doar nu o sa scot femeia in curte sa ne iubim.

Poate initiatorul este o vedeta si ar aparea in tabloide, dar pe mine nu m-ar deranja.

#13
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
Oricine are voie sa filmeze/fotografieze orice pe strada. Indiferent daca este pesoana publica sau nu, indiferent de ceea ce se intampla, atata timp cat este pe domeniul public si nu pe unul privat. INSA : Persoana care filmeaza/fotografiaza pe domeniul public are obligatia de a nu publica imagini in scop comercial sau a distribui in mod public, filmarile/fotografiile ce nu tin de interes public.

Deci eu te pot fotografia pe tine pe strada fara probleme. Insa daca intentionez sa public aceste fotografii cu tine, sau sa le folosesc in scop comercial, sunt obligat sa te anunt si sa te intreb daca esti de acord.  Totul depinde de intentie si de modalitate.

E o prostie sa spui ca nu poti fotografia pe cineva, caci de multe ori pana si in fotografiile de familie mai apar persoane pe fundal. Acum ce facem? Cred ca toata lumea are poze de la mare de prin anii '90 cu cainele, barca, motocilclete, etc. Intr-una din ele daca apar 20 de persoane te cauta aia acum sa te dea in judecata?

Si da, daca incerci sa fotografiezi / filmezi pe cineva in detaliu, se considera ca invadezi spatiul intim al acelei persoane, dar este o chestie ce tine de interpretare.

Edited by Antirsipowermate, 15 April 2014 - 13:56.


#14
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Magazinul nu este domeniu public, este domeniu privat, exista anunturi speciale ca este chiar interzis filmatul, din cate stiu eu. Iar pe domeniul public dupa ce termina de filmat si se lasa seara cred ca cel care a facut filmul se poate "impiedica" fara probleme. Cu calm si rabdare o sa ai in viata satisfactii nebanuite Posted Image.

Edited by electro2006, 15 April 2014 - 13:56.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Antirsipowermate, on 15 aprilie 2014 - 13:53, said:

INSA : Persoana care filmeaza/fotografiaza pe domeniul public are obligatia de a nu publica imagini in scop comercial sau a distribui in mod public, filmarile/fotografiile ce nu tin de interes public.
Corect. Punerea pe facebook sau youtube inseamna publicare.

#16
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Da sa ma puna si pe unde vrea, ce tare ar fi o poza cu mine cum spal masina!

Dileala neica!

Care e vedeta sa-si asume statutul de vedeta, sa nu se mai scarpine in nas la volan.

#17
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Eu am camera web care bate la mine in curte, camera web care bate pe strada, camera web care bate pe plan general(adica ce curtile vecinilor).
Este ok cat timp nu faci tam tam cu ele...

#18
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

Quote

34(1) Persoanele fizice sau juridice pot desfasura activitati de proiectare, producere, instalare si intretinere a sistemelor de alarmare impotriva efractiei sau a componentelor acestora numai pe baza licentei eliberate de Inspectoratul General al Politiei Romane, reinnnoitaƒ la fiecare 3 ani, si cu avizul prealabil al Serviciului Roman de Informatii, eliberat in termen de 30 de zile
[...]
ART. 58 Desfasurarea de activitati de paza sau protectie, de proiectare, producere, instalare si intretinere a sistemelor de alarma impotriva efractiei sau a componentelor acestora faraƒ atestat sau faraƒ licenta de functionare prevazutaƒ de lege constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.
[...]
rt. 28 (5) In sensul prezentei legi, prin sistem de alarmare impotriva efractiei se intelege ansamblul de echipamente electronice care poate fi compus din centrala de comanda si semnalizare optica si acustica, detectoare, butoane si pedale de panica, control de acces si televiziune cu circuit inchis cu posibilitati de inregistrare si stocare a imaginilor si datelor


@Mos-Nicolae



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate