Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Inregistrare HD de pe TV

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
crisklm

crisklm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.03.2014
Salut,

as dori sa inregistrez niste emisiuni sportive HD de pe TV.
exista o posibilitate de inregistrare in 720p fara a folosi PC-ul?
eventual un dispozitiv cu memorare pe HDD sau scriere pe DVD.

daca totusi e nevoie de PC....cum se procedeaza?

multumesc

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Un TV cu mediaplayer si PVR/DVR, fara sa fie neaparat si Smart e suficient. Atat ca inregistrarea o vezi pe el, e criptata si nu o poti vedea le alt dispozitiv. Face si 1080i (cum e televiziunea HD).

#3
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 13.01.2013
Eu mi am luat acest Tv in ale carui specificatii spune ca pot inregistra de pe Tv direct pe USB, sincer nu am testat, dar cand o voi face o sa va anunt daca trage in HD sau nu.

http://www.domo.ro/T..._LC-24LE250K-BK

#4
crisklm

crisklm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.03.2014
din pacate am deja TV-ul, un Samsung F6100.
m-ar interesa un dispozitiv de inregistrat.....daca exista.

#5
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Iei de la providerul de cablu un STB cu funcție de înregistrare. Fiind din Reșița, probabil ești abonat RCS...deci te duci într-o casierie și ceri un Humax HD2 sau un Kaon 1600 HD, ambele au funcție de înregistrare pe USB, tot ce mai trebuie să cumperi fiind un HDD extern.
Baftă!
P.S. Înregistrările vor fi făcute la rezoluția nativă a canalului respectiv, deci tot ce e HD (1080i sau 720p) pe televizor, va fi înregistrat la fel pe HDD.

#6
crisklm

crisklm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.03.2014
mersi fain

#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Cu plăcere.

#8
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
@crisklm
Atenție, așa cum a specificat și colegul @andreic, înregistrările nu pot fi redate decât pe STB-ul cu care au fost făcute...! Dacă te interesează o eventuală prelucrare ulterioară pe calculator sau redarea lor pe alt dispozitiv, acestea nu sunt posibile...!

#9
crisklm

crisklm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.03.2014
am inteles.....din pacate eu asta cautam.
sa inregistrez de pe TV si sa o pot folosi pe PC.

#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Aha... Nu cred că vei găsi așa ceva, înregistrările făcute pe TV sau STB se supun regulilor copyright și din acest motiv sunt criptate...
Dacă nu mă înșel, există niște tunere TV DVB-C (de cablu) pentru comp și care pot face așa ceva...dar nu-ți pot da mai multe detalii, nu m-a interesat problema asta...

#11
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postcrislacor, on 15 aprilie 2014 - 09:07, said:

@crisklm
Atenție, așa cum a specificat și colegul @andreic, înregistrările nu pot fi redate decât pe STB-ul cu care au fost făcute...! Dacă te interesează o eventuală prelucrare ulterioară pe calculator sau redarea lor pe alt dispozitiv, acestea nu sunt posibile...!
Fals, doar cele facute de pe canalele criptate,...cele free le poti vedea pe orice calculator.

#12
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Nu prea aș crede, atâta timp cât STB-ul (sau televizorul) își formatează HDD-ul într-un format proprietar... La mine, cu un 32LS570S, emisiunile înregistrate pe HDD extern nu pot fi vizualizate pe comp...de fapt, întregul HDD nu este văzut de comp... Acuma, că or fi existând „artificii” sub Linux care fac acest lucru posibil...or fi, dar eu nu le știu...Posted Image

#13
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postcrislacor, on 15 aprilie 2014 - 10:54, said:

Nu prea aș crede, atâta timp cât STB-ul (sau televizorul) își formatează HDD-ul într-un format proprietar... La mine, cu un 32LS570S, emisiunile înregistrate pe HDD extern nu pot fi vizualizate pe comp...de fapt, întregul HDD nu este văzut de comp... Acuma, că or fi existând „artificii” sub Linux care fac acest lucru posibil...or fi, dar eu nu le știu...Posted Image
Pai vorbeam de criptare nu de formatarea HDD-ului(la mine sunt 2 posibilitati:FAT32 si NTFS)

View Postcrislacor, on 15 aprilie 2014 - 09:24, said:

Aha... Nu cred că vei găsi așa ceva, înregistrările făcute pe TV sau STB se supun regulilor copyright și din acest motiv sunt criptate...
Dacă nu mă înșel, există niște tunere TV DVB-C (de cablu) pentru comp și care pot face așa ceva...dar nu-ți pot da mai multe detalii, nu m-a interesat problema asta...


#14
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Da, dar STB-ul tău nu are soft proprietar (de la RCS, UPC sau RTC) și din cauza asta poți folosi un stick sau HDD formatat în cele două formate uzuale, ceea ce face ca mai apoi înregistrările canalelor necriptate să poată fi redate sub Windows. Aici apare diferența...!Posted Image
Inițiatorul, dacă ia STB de la RCS, nu va putea face înregistrări fără să-și dea acceptul pentru formatarea inițială a HDD-ului extern. Tot ce poate face e să ia un STB din ăsta ca al tău (sau similar), pe care să-l folosească pentru înregistrarea canalelor necriptate de la RCS...până se vor cripta canalele, caz în care poate fi aruncat la gunoi...

#15
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postcrislacor, on 15 aprilie 2014 - 11:47, said:

Da, dar STB-ul tău nu are soft proprietar (de la RCS, UPC sau RTC) și din cauza asta poți folosi un stick sau HDD formatat în cele două formate uzuale, ceea ce face ca mai apoi înregistrările canalelor necriptate să poată fi redate sub Windows. Aici apare diferența...!Posted Image
Inițiatorul, dacă ia STB de la RCS, nu va putea face înregistrări fără să-și dea acceptul pentru formatarea inițială a HDD-ului extern. Tot ce poate face e să ia un STB din ăsta ca al tău (sau similar), pe care să-l folosească pentru înregistrarea canalelor necriptate de la RCS...până se vor cripta canalele, caz în care poate fi aruncat la gunoi...
Nu face asa ceva RCS-ul.

#16
NightWishMaster

NightWishMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 16.12.2006
Cea mai eleganta varianta este achizitionarea unui tuner TV pentru PC. Bineinteles, el va asigura inregistrarea in limita listei de canale necriptate.
http://lmgtfy.com/?q=tv+tuner+dvb-c

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDIVX2006, on 15 aprilie 2014 - 10:37, said:

Fals, doar cele facute de pe canalele criptate,...cele free le poti vedea pe orice calculator.
Nu, nu poti. Contin DRM (digital rights management) si criptare. Nu mai zic ca la unele tv-uri formatele de fisiere sunt customizate total, iar partitia e linux. La tv-urile low cost poti accesa fisierele fizic, copia etc... (format blue ray dv de obicei, la Sharp si clonele, Teletech, Horizon etc) dar te uiti la ele ca n-ai cum sa le playezi fiind criptate de la inceput la sfarsit, abia vezi un header amarat. Am studiat bine treaba asta cu inregistrarea digitala ca-mi suradea si mie si n-am gasit tool-uri nici pe la baietii grei.
Exista intr-adevar tunere tv digitale de pc (asa am auzit si eu de la altii, n-am testat ca n-am pe ce) la care se poate hackui firmware-ul si ar putea face dvr mpeg4 in clar, dar asta deja intra la piraterie Posted Image

#18
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postandreic, on 15 aprilie 2014 - 13:24, said:

Nu, nu poti. Contin DRM (digital rights management) si criptare. Nu mai zic ca la unele tv-uri formatele de fisiere sunt customizate total, iar partitia e linux. La tv-urile low cost poti accesa fisierele fizic, copia etc... (format blue ray dv de obicei, la Sharp si clonele, Teletech, Horizon etc) dar te uiti la ele ca n-ai cum sa le playezi fiind criptate de la inceput la sfarsit, abia vezi un header amarat. Am studiat bine treaba asta cu inregistrarea digitala ca-mi suradea si mie si n-am gasit tool-uri nici pe la baietii grei.
Exista intr-adevar tunere tv digitale de pc (asa am auzit si eu de la altii, n-am testat ca n-am pe ce) la care se poate hackui firmware-ul si ar putea face dvr mpeg4 in clar, dar asta deja intra la piraterie Posted Image
Bre, am bagat cablul intr-un Wizard HD Vote, am inregistrat de pe ProTV HD pe un stick formatat NTFS, dupa care stick-ul l-am bagat in calculator iar fisierul l-am rulat cu MPC Home Cinema. In concluzie, programele necriptate pot fi inregistrate si vazute pe calculator.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate