Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cultura canepii

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmirceacazacu, on 03 noiembrie 2015 - 11:38, said:

Din cate stiu, veniturile obtinute din canepa de fibra de pe un hectar de teren sunt intre 2.600 si 3.900 de euro. Acum depinde si cu cine colaborezi si ce oferte ti se propun. Poti sa ai o discutie cu cei de la hempflax, eu am vorbit deja cu ei si mi-a parut una dintre cele mai serioase firme cu care am vorbit. Sunt olandezi si sunt foarte cunoscuti in afara si chiar daca sunt noi in tara, se vede experienta lor pe plan international.

Poti, te rog, sa-mi dai si mie contact info pt cei de la Hempflax? Eu nu i-am gasit decat pe cei din Olanda, care - practic - intermediaza canepa produsa in Franta. Multumesc.

De unde ai informatia cu 2.600-3.900 de euro pe ha?!? Intreb, asa, din curioziatate .... fiindca mie nu fibra imi trebuie, ci puzderia Posted Image

Edited by DIY, 10 November 2015 - 21:11.


#20
Nexam

Nexam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.03.2017
Observ ca nu s-a mai postat nimic aici. Cred ca au mai evoluat lucrurile. Vreau sa cumpar puzderie din canepa. Are cineva? Sau Hempflax detine controlul? Ca nu gasesc nimic.

#21
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 20.02.2012
Fabrica Canah cumpara canepa poti suna la ei sa vezi ce si cum .
Fac uleiuri pudra etc din ce stiu

Edited by Garcione1984, 26 March 2017 - 18:52.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Fabrica aceea din Salonta (jud Bihor) importa materia prima din strainatate,e mai usor pentru ei deoarece nu au de unde cumpara local desi vestul tarii era un mare producator de canepa industriala. Din pacate in Romania este o birocratie pentru romani dar nu si pentru straini in ceea ce priveste cultura acestei plante care de altfel a fost cultivata din mosi stramosi, dar au aparut alti comunisti dupa comunistii aia mai rai si au batut palma cu guvernele europene sa ingrope aceasta cultura care ne poate salva padurile tocmai pentru a-si cumpara si ei cate un mertan sau pentru a-si face o vila cu piscina . Cel mai bine ar fi sa urmaresti acest topic si daca reusesti sa invingi birocratia sa postezi experienta ta pentru ca tinerii ce vor veni sa lucreze in agricultura romaneasca sa ia un exemplu si sa incerce sa faca o schimbare in acest sens.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   118.41K   43 downloads


#23
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018
In America s-a cam legalizat treaba:
Tegridy Farms - Full Episode - Season 22 - Ep 04 | South Park Studios

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vreau sa imi iau o autorizare anul acesta pentru niste canepa, am un teren in comodat, faza e ca nu vreau sa dau 28 RON/KG la unul care detine monopolul, vreau sa cumpar samanta de pe piata libera, am gasit si cu 6 RON, ala care vinde cu 28 RON imi cere sa cumpar minim 30 KG, eu nu am ce face cu atatea kg, ce lege mai e si asta, ai voie sa cultivi, dar uite sa cumperi de la ala samanta , unde pot sa reclam ilegalitatea aceasta ?

Ma duc la DIICOT sa intreb, sa vad ce zic si ei, ca deja ma dispera si astia cu monopolul lor, pun ei stapanire pe ceva ce creste ca o buruiana si iti da nu stiu cate beneficii, hotii astia

#25
faeton

faeton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2018

 GradinarulUrban, on 22 ianuarie 2019 - 22:56, said:

Vreau sa imi iau o autorizare anul acesta pentru niste canepa, am un teren in comodat, faza e ca nu vreau sa dau 28 RON/KG la unul care detine monopolul, vreau sa cumpar samanta de pe piata libera, am gasit si cu 6 RON, ala care vinde cu 28 RON imi cere sa cumpar minim 30 KG, eu nu am ce face cu atatea kg, ce lege mai e si asta, ai voie sa cultivi, dar uite sa cumperi de la ala samanta , unde pot sa reclam ilegalitatea aceasta ?

Ma duc la DIICOT sa intreb, sa vad ce zic si ei, ca deja ma dispera si astia cu monopolul lor, pun ei stapanire pe ceva ce creste ca o buruiana si iti da nu stiu cate beneficii, hotii astia

Nu e ok ce zici.
Daca vrei sa te bagi la o cultura de genul, urmaresti sa fi in regula cu tot ce prevede legea, nu vrei sa te legi la cap fara sa te doara. ( oricum o sa fie cineva cu ochii pe tine)
Trebuie sa iei o samanta certificata. Samanta certificata si aprobata de DIIcot cum zici tu, care sa aiba o concentratie de 0.01% daca retin corect THC ( substanta interzisa defapt la Cannabis).
E o legislatie mai aparte in cazul Cannabisului, dar daca treci peste partea asta cred ca poti face o treaba misto.
Daca as incerca ceva pe partea asta, as lua legatura cu firma HempFlax. :)

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Au fost si vara asta cu ochii pe mine cand am cultivat din aceea cu THC mult, am avut multe plante, s-au uitat oamenii, m-au urmarit, dar intr-un final am recoltat si am consumat pana recent, fara sa ma caute nimeni, bine ca nici nu am vandut si nici nu am intentionat vreodata sa vand, sa fac bani din suferinta oamenilor, poate si de aia, dar zic anul acesta sa fiu in legalitate, sa iau un act de la ei ceva, ca deja ma dispera cu legile lor stupide, ba nu imi da voie sa zic la oameni cum sa cultive plantele, ba imi dreptul doar la 0.02% THC si ma obliga sa ii imbogatesc pe unii care vand samanta "certificata", mai da-i in ceva si pe aia cu "certificarea lor" ca stiu eu ce samanta e pe piata, ca nu de ieri de azi cunosc planta,  parca suntem prosti sa mai credem bancul cu drogul in 2019.

#27
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Am auzit de proprietatile binefacatoare ale uleiului de canabis zis canabidol.E extras din plante cu continut de CBD (substanta buna din canabis) de 14% si de THC (substanta ce produce drogare) de 0,2% cat e prevazut ca e legal in UE.Sunt foarte scumpe (semintele) vreo 10 buc. costa in jur de 28€.Stiti cam ce cantittate de seminte se poate recolta de pe o planta?Ma gandesc ca daca macini substanta si o consumi asa e cam acelasi rezultat ca si cu uleiul.Probabil va trebui sa consumi o cantitate mai mare fata de ulei unde doza zilnica e de 4 picaturi.Uleiul e al naibii de scump.La concentratia de 10% CBD ,10ml costa 40-50€.De aia ma gandeam ca un sandwich cu seminte zdrobite are cam acelasi efect ca 4 picaturi de ulei.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKean, on 25 ianuarie 2019 - 18:23, said:

Am auzit de proprietatile binefacatoare ale uleiului de canabis zis canabidol.E extras din plante cu continut de CBD (substanta buna din canabis) de 14% si de THC (substanta ce produce drogare) de 0,2% cat e prevazut ca e legal in UE.Sunt foarte scumpe (semintele) vreo 10 buc. costa in jur de 28â‚Ź.Stiti cam ce cantittate de seminte se poate recolta de pe o planta?Ma gandesc ca daca macini substanta si o consumi asa e cam acelasi rezultat ca si cu uleiul.Probabil va trebui sa consumi o cantitate mai mare fata de ulei unde doza zilnica e de 4 picaturi.Uleiul e al naibii de scump.La concentratia de 10% CBD ,10ml costa 40-50â‚Ź.De aia ma gandeam ca un sandwich cu seminte zdrobite are cam acelasi efect ca 4 picaturi de ulei.

Practic tu ai picat in plasa celor care promoveaza si vand uleiurile de CBD, cand ai putea foarte bine sa iti cumper seminte care fac plante si cu THC mult, ca ala te vindeca de boala de care suferi. Asta cu uleiurile de CBD e o teapa in care au picat foarte multi oameni, planta asta e o buruiana, intelegi ? e o planta invaziva chiar, nu o ataca nimic din Romania, doar melcii.
Spune-mi te rog, ai citit istoria prohibitiei ? de ce s-a pus in ilegalitate, sau istoria folosirii pe taram romanesc ? Stii ca aia din Moldova noastra care fac jufla "se drogheaza " ca tu asa zici, ca se drogheaza, ca asa stii tu de pe la TV, ce ti-au spus aia, ca e drog, ca creaza halucinatii, ia tu putin THC si vezi daca creaza halucinatii, sau intreaba oamenii si vezi ce zic. Deja suntem in 2019, mai terminati cu aberatiile astea, si nu mai credeti minciunile care vi s-au spus, nimeni in toata istoria omenirii nu a murit de la THC prea mult, nu exista supradosaj, pentru ca nu e niciun drog, e parte din sistemul nostru ENDOCANNABINOID (ECS). WTF , cititi ma inainte, nu comandati prostii de pe net care zic ei ca vindeca cancere, puneti planta in pamant cu cat mai mult THC sa fie si faceti extractul ca e usor de facut, daca ai facut vin, palinca, ai fiert tuica pe foc, o sa stii sa faci si uleiul, nu mai fiti asa de speriati, cand depinde viata voastra de THC-ul asta, luati-l si chiar daca nu depinde, acceptati ca ati fost mintiti, nu mai traiti in minciuna.
LE
Si sa va zic si cu semintele acelea de CBD cum sta treaba, eu am vrut sa ii fac lu fiu-miu, care sufera de o boala ( nu e pe moarte, poate astepta, dar intre timp ia o gramada de medicamente care o sa ii distruga organismul in timp si eu nu pot face nimic sa opresc asta), pe care jegurile astea de medici corupti, nu recunosc ca planta o vindeca,  si am comandat dintr-un strain din acela, am comandat CANNATONIC, care este cel mai tare pe CBD ce se poate cumpara din EUROPA, si din 10 seminte au iesit toate plantele cu foarte, foarte mult THC, ca acum imi vine sa ma iau si de semintele acestea si de tepele care se dau cu ele si le dau email, ca dle ca ce mi-ati vandut ? si ei ca dle, ca FENOTIPUL ? zic WTF ? fenotip ?, adica eu trebuie sa cumpar 100 de seminte din care sa obtin, POATE, repet, POATE o planta cu CBD mult si THC putin si eu trebuie sa tin planta aceasta vie ca sa o pot clona sa fac cat mai mult ulei din ea, si daca ar fi sa fac test de THC ?, nu stiu daca iese 0.02% sau mai mult, ca oricum nici macar nu am unde sa fac teste, ca ce fac e ilegal dpdv al legilor romanesti si atunci ? Trebuie acum sa astept pana face 24 de ani sa ii pot da THC-ul, ca sa stiti ca nu mi-am "drogat" copilul, i-am dat niste suc facut la storcatorul cu melc, nu i-a placut gustul, nu il mai bea, nu contine THC, dar sucul acela e cel mai smecher antioxidant existent pe pamant, pentru cine nu cunoaste, au mai intrat si altii la puscarie pentru el prin Australia, sunt acasa sanatosi, copii sanatosi, statul sa o s....  Ma dispera cuvantul acesta de "drogat" efectiv oamenii care mai cred asa ceva, sunt ... oameni foarte manipulati care nu vor sa accepte realitatea. Acepta ma !, accepta ca e totul adevarat, nu degeaba sunt studii stiintifice, nu degeaba in 2 tari din lume e legal , oamenii de acolo sunt respectati sunt lasati sa se vindece cum stiu ei.

Edited by GradinarulUrban, 25 January 2019 - 19:19.


#29
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostGradinarulUrban, on 25 ianuarie 2019 - 19:05, said:

Practic tu ai picat in plasa celor care promoveaza si vand uleiurile de CBD, cand ai putea foarte bine sa iti cumper seminte care fac plante si cu THC mult, ca ala te vindeca de boala de care suferi. ,

N-ai cautat tu unde trebuie.Daca ai sti engleza si germana ti-as spune niste linkuri sa vezi ca nu THC ul vindeca ci CBD-ul.THC-ul se poate administra simultan cu CBD-ul in procesele postoperatorii de chemoterapie pentru cresterea apetitului si diminuarea durerii (THC) si pentru antidepresiv si stimularea mitocondriei la nivel celular(CBD).In Europa cel putin la mine in Austria esti ilegal cu canabis cu continut de peste 0,2 THC daca vrei sa-l cultivi.Nu stiu de unde ai cumparat semintele alea si cine te-a prostit la ele.Sarlatani sunt multi in domeniu,mai ales ca s-a aflat ca e vorba de facut multi bani.Am fost azi dupa masa la mine in oras intr-un magazin de seminte de canabis.Am stat de vorba cu vanzatoarea si i-am zis ca mi-ar trebui seminte de canabis cu CBD de 10% si THC de 0,2.Nu aven din alea,zice ea.Zice ca trebuie sa cultivi canabis obisnuit si sa-l duci la laborator si aia decid dupa analize daca are mai mult de 0,2%.Ea zicea ca din 100 de plante poate numai 20 indeplinesc standardul de 0,2%,Bun zic eu si atunci cum fac aia ulei din el?Zice cultiva cu tonele.Ma gandeam io o poola.Imi da o brosura de la firma Dinafem o firma serioasa din Spania care se ocupa cu cresterea si incrucisarea semintelor de canabis.Dupa ce-am citit brosura am intrat pe site-ul lor si am dat de Dinamed.Exact semintele care-mi trebuie.Deci daca vrei sa iei ceva serios ia de la Dinafem.Sunt renumiti in Europa si au castigat si nus ce premiu acum 2 ani cu semintele de Dinamed.Maine ma duc la pustoaica de vanzatoare sa-i bag sub nas prospectul sa nu mai fie asa sigura pe ea.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKean, on 25 ianuarie 2019 - 20:09, said:

N-ai cautat tu unde trebuie.Daca ai sti engleza si germana ti-as spune niste linkuri sa vezi ca nu THC ul vindeca ci CBD-ul.THC-ul se poate administra simultan cu CBD-ul in procesele postoperatorii de chemoterapie pentru cresterea apetitului si diminuarea durerii (THC) si pentru antidepresiv si stimularea mitocondriei la nivel celular(CBD).In Europa cel putin la mine in Austria esti ilegal cu canabis cu continut de peste 0,2 THC daca vrei sa-l cultivi.Nu stiu de unde ai cumparat semintele alea si cine te-a prostit la ele.Sarlatani sunt multi in domeniu,mai ales ca s-a aflat ca e vorba de facut multi bani.Am fost azi dupa masa la mine in oras intr-un magazin de seminte de canabis.Am stat de vorba cu vanzatoarea si i-am zis ca mi-ar trebui seminte de canabis cu CBD de 10% si THC de 0,2.Nu aven din alea,zice ea.Zice ca trebuie sa cultivi canabis obisnuit si sa-l duci la laborator si aia decid dupa analize daca are mai mult de 0,2%.Ea zicea ca din 100 de plante poate numai 20 indeplinesc standardul de 0,2%,Bun zic eu si atunci cum fac aia ulei din el?Zice cultiva cu tonele.Ma gandeam io o poola.Imi da o brosura de la firma Dinafem o firma serioasa din Spania care se ocupa cu cresterea si incrucisarea semintelor de canabis.Dupa ce-am citit brosura am intrat pe site-ul lor si am dat de Dinamed.Exact semintele care-mi trebuie.Deci daca vrei sa iei ceva serios ia de la Dinafem.Sunt renumiti in Europa si au castigat si nus ce premiu acum 2 ani cu semintele de Dinamed.Maine ma duc la pustoaica de vanzatoare sa-i bag sub nas prospectul sa nu mai fie asa sigura pe ea.

Tu zici că eu nu as sti engleza ? Germana nu cunosc, dar mi-e suficienta engleză, cunosc firma Dinafem, am cultivat o gramada de strainuri de la ei, am și vorbit cu ei la Spannabis, normal că cunosc firma, compania, orice firma de semințe are un CBD strain in zilele de azi, totul a inceput cu Charlotte's Web, apoi Cannatonic, de care ți-am și spus. Tu zici că CBD vindeca, că ai citit tu pe niște linkuri ? Tu știi că eu de profesie sunt IT-ist cu foarte multă experiență în domeniu , crezi tu ai avut vreodată acces la mai multe informații ca și mine ? Te rog trimite link-ul, vreau sa vada toata lumea cum se face lobby-ul la produsele CBD, ca pe cele cu THC, toți IT-isti le cunosc și le pot sustine, dar pe cele cu CBD doar cei care fac profit de pe urma suferinței umane le promovează

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate