Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cultura canepii

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Cine cultiva canepa in Romania? Sau, mai bine zis, cine mai cultiva canepa in Romania?

Ma intereseaza sa aflu cat mai multe despre producatori si posibilitatile actuale de a cultiva canepa industriala.

Din cate am aflat, sunt necesare avize speciale pentru aceasta cultura. Deh! Ne-am europenizat si au trecut vremurile cand o gospodarie fara un lot de canepa era .. semn de lene. Au trecut si vremurile in care Romania era una dintre cele mai mari exportatoare de canepa ... Eu am nevoie de fibra si puzderie pentru niste experimente si ... mi-am importat "materia prima"!! Posted Image  
Ar fi distractiv daca n-ar fi trist.

In fine, las lamentarile si parerile personale la o parte si revin cu rugamintile din inceput de topic.
Mai cultiva cineva canepa?
Haidesti sa discutam despre aceasta cultura .

MULTUMESC.


P.S. Cultura asta a fost atat de puternic legata de evolutia poporului roman incat a dat si doua cuvinte idiomatice limbii romane: puzdérie si melițá.Posted Image

Edited by DIY, 14 April 2014 - 23:48.


#2
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007

 DIY, on 14 aprilie 2014 - 23:45, said:

Sau, mai bine zis, cine mai cultiva canepa in Romania

Aproape nimeni...

Attached Files



#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Am auzit ca ar mai fi cultivatori dar extrem de putini, legislatia e astronomica si absurda si pur si simplu nu merita bataia de cap.
Canepa romaneasca n-are nici o treaba cu canepa indiana si nici nu contine substanta halucinogenica pe care o contine canepa indiana. In curand astia o sa ne lege si daca o sa cultivam grau.

Fiind greu de cultivat iti dai seama ca si pretul e pe masura.

Edited by Friskey, 15 April 2014 - 06:46.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Friskey, on 15 aprilie 2014 - 06:45, said:

Am auzit ca ar mai fi cultivatori dar extrem de putini, legislatia e astronomica si absurda si pur si simplu nu merita bataia de cap.
Canepa romaneasca n-are nici o treaba cu canepa indiana si nici nu contine substanta halucinogenica pe care o contine canepa indiana. In curand astia o sa ne lege si daca o sa cultivam grau.

Fiind greu de cultivat iti dai seama ca si pretul e pe masura.
Ai vazut vreo data o plantatie de canepa? Ma refer , inainte de ´89 cand se cultiva?
https://www.google.r...romaneasca drog

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Deci daca vrei sa te apuci sa cultivi canepa NORMALA, iti trebuie avize?
Cine da astfel de aviz?

#6
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012

 myshyk, on 15 aprilie 2014 - 08:04, said:

Ai vazut vreo data o plantatie de canepa? Ma refer , inainte de ´89 cand se cultiva?
https://www.google.r...romaneasca drog
Canepa salbatica creste si pe marginea drumului, asta inseamna ca daca vindeam ma imbogateam?Posted Image

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Unii chiar s-au imbogatit din asta. Altii, vezi postul 2, tot din asta li s-a tras.

Edited by myshyk, 15 April 2014 - 12:57.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
http://agrointel.ro/?p=17208

#9
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 Friskey, on 15 aprilie 2014 - 06:45, said:

[...] Fiind greu de cultivat iti dai seama ca si pretul e pe masura.

Stii precis asta??

#10
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 Friskey, on 15 aprilie 2014 - 18:35, said:


Multumesc mult. Nu dadusem de articolul acesta si nici de cele din josul paginii.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Cred că e mai mult o sperietoare, cânepa chiar se poate cultiva cu un aviz de la direcţia agricolă, ei notifică autorităţile competente.

Acuma, şicane cu autorităţile ai în orice domeniu.

Pe mine mă interesează ce utilaje sunt necesare pentru prelucrare, să separi seminţele de fibră şi talaj. Pentru că fiecare are o utilizare aparte.

#12
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu aș dori să cultiv cânepă cu conținut minim de THC (tetra hydro cannabiol) pentru a stârpi pe cale naturală buruienile nenorocite pe care le am pe o jumătate de hectar,de când am cumpărat terenul și mă refer în principal la părul porcului s-au coada calului cum i se mai spune și o altă buruiană „greu de ucis” în curtea mea ar fi pirul.Nu aș vrea să erbicidez cu ierbicid total pentru că nu știu care sunt consecințele pe timp îndelungat,am înțeles că americanii de la Monsanto care au creeat „Roundup” nu prea ne spun adevărul despre această otravă !.Din câte am citit despre cânepă ar fi un remediu natural în calea tuturor buruienilor pe care le sufocă efectiv,apoi mi-ar fi bună pentru izolarea termică a unor anexe gospodărești,ca material lemnos pentru ardere pe timpul iernii,tocată și amestecată cu var apoi presată în forme ar putea fi cel mai bun material de construcții ecologic și un bun izolator termic etc.Mă voi interesa de unde pot procura semințele de cânepă cu conținut minim de THC și ce aprobări am nevoie să nu fiu acuzat că o cultiv pentru droguri !!!Posted Image

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cultivarea canepii e o adevarata bataie de cap cu birocratia si asta in cazul in care cultivi canepa care n-are nici in clin, nici in maneca cu drogurile. Singuar specie de canepa cu substanta halucinogena e canepa indiana. Cred ca asta e imposibil de cultivat in Ro, pana si acolo unde e posibil de cultivat se cultiva numai in scopri medicinale.
Plantele alea de vrei tu sa le extermini sunt plante medicinale, vezi poate le gasesti vreo intrebuintare. Daca nu, cultiva trifoi. Unde creste trifoiul nu mai creste nimic altceva, nici macar pirul.

#14
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Or fi ele plante medicinale,dar sunt înconjurat de km întregi de câmpuri pline cu coada calului și pir de parcă cineva le-a plantat intenționat în această zonă și cel mai mare necaz este că dacă plantez un pomișor,nu crește săracul din cauza acestor buruieni care îl secătuiesc de resurse.Cineva îmi spunea să-mi cumpăr o pereche de porci vietnamezi și mi-a garantat că într-un an aceștia mănâncă chiar și rădăcinile și mă scapă de toate buruienile,dar parcă nu m-aș încumeta să devin porcar să le duc grija,aș prefera să cultiv cânepă românească !!!Posted Image

Edited by Viorelsolar, 07 August 2014 - 08:31.


#15
CristianLazarut

CristianLazarut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.10.2015
Problema canepii a fost la un moment dat un subiect controversat, dar cei care vor sa investeasca in cultivarea ei trebuie sa stie de la inceput ca este o planta tehnica pentru producerea de fibrei in mare parte. In State este interzisa cultivarea canepii, dar la noi in tara este posibila cresterea a catorva soiuri, cred ca este o oportunitate de afacere atat pentru cultivatorii mai vechi, cat si pentru cei noi. Eu am aflat recent de Hempflax, o companie olandeza care si-a deschis in Alba o fabrica de procesare a canepii si care vrea sa cumpere canepa de la romani, asadar viitorul se arata destul de bun pentru cultivatori.

#16
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Este si la oradea-salonta  o fabrica de canepa din seminte de canepa

#17
madalinpanait

madalinpanait

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.11.2015
Fabrica e romaneasca? Dar cei de la hempflax cum sunt? Eu incerc sa imi dau seama daca merita sa investesti in canepa. As fi vrut sa cumpar cateva hectare, iar in functie de vanzari sa imi maresc productia. Sunt putin confuz in ceea ce priveste interesul de a se cumpara canepa. Cat de profitabila e? Ce costuri presupune intre timp?

#18
mirceacazacu

mirceacazacu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.11.2015
Din cate stiu, veniturile obtinute din canepa de fibra de pe un hectar de teren sunt intre 2.600 si 3.900 de euro. Acum depinde si cu cine colaborezi si ce oferte ti se propun. Poti sa ai o discutie cu cei de la hempflax, eu am vorbit deja cu ei si mi-a parut una dintre cele mai serioase firme cu care am vorbit. Sunt olandezi si sunt foarte cunoscuti in afara si chiar daca sunt noi in tara, se vede experienta lor pe plan international.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate