Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Am medic de familie si nu-l cunosc!

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postoaspetele, on 15 aprilie 2014 - 07:58, said:

Desi divagam nitel, mie mi se pare oarecum dezechilibrat raportul intre veniturile medicilor de familie si cel al medicilor din spital, de exemplu.
Pai nu-i cam la fel, in jur de (vorbim in mare) cam 1000 euro/luna? Ma refer la salarii oficiale, nu la spaga...

#20
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Ntz. Mai intereseaza-te. Ok, variaza foarte mult cu numarul de pacienti inscrisi pe liste, dar 100 de bulioane pe luna nu e ceva exagerat pentru un medic cu lista stufoasa.

Edited by oaspetele, 15 April 2014 - 08:37.


#21
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005

View Postoaspetele, on 15 aprilie 2014 - 08:37, said:

Ntz. Mai intereseaza-te. Ok, variaza foarte mult cu numarul de pacienti inscrisi pe liste, dar 100 de bulioane pe luna nu e ceva exagerat pentru un medic cu lista stufoasa.
Şi cu câţi rămâne după ce plăteşte chiria pentru cabinet, asistenta/tele, femeia de servici şi ce mai trebuie pe-acolo?

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsfantu.dracu, on 15 aprilie 2014 - 08:51, said:

Şi cu câţi rămâne...
Cam asa, la 4000-5000 lei net. Ca sunt si unii, cu lista stufoasa, vorba colegului, care raman cu mai mult, e adevarat...
Eu zic din ce mai tin legatura cu fostii colegi, daca ma mint ei, mint si eu :habarnam:

#23
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
La 3000 de asigurati, suma primita e undeva la 20 000 ron/luna.
Chirie pentru cabinet ?? Prea putini.
Cat dai la o asistenta ?? 3000 pe luna ? :)

P.S Hai sa ma plang si eu : nimeni nu-mi deconteaza hartia pentru retete, imprimantele, tonerele si refill-ul, internetul.
Pe medici casa ii plateste la 30 de zile, pe mine la 120.
Cand casa nu a avut bani, ne-a pus pe hold pe noi, pe medici i-a platit in continuare.
:)

#24
Adriandumitrescu

Adriandumitrescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2016
Am fost plecat in marea britanie intre 1994-2015, de curand am incercat sa ma inscriu la un medic de familie si cu stupoare am aflat ca am un medic de familie din......2009.
Cum pot afla la ce medic de familie sunt "inscris"?

#25
intruderul

intruderul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.12.2013
@bazar11 si Adriandumitrescu: De ce conteaza asa mult la ce medic de familie ati fost inscrisi acum 15 ani?Va interesati de unul bun acum (la care poate este inscris vreun membru de familie sa zicem) si faceti inscrierea.Oricine se poate muta de la un medic la altul in decurs de 6 luni.Caz concret: medicul meu a murit (habar nu aveam,nu am avut nevoie de el ani de zile) si m-a sunat medicul care a preluat toti pacientii celui decedat,sa ma intrebe daca vreau sa ma inscriu la el.Nu am vrut,m-am inscris la altul unde e si restul familiei.Sa nu fim imprastiati.Am completat o adeverinta inscriere medic de familie,am demonstrat ca sunt asigurat ca am card de sanatate,mi l-a activat si asta a fost tot.M-a intrebat intr-adevar la ce medic am fost inscris,eu ii stiam numele, dar cum am spus nu conteaza trecusera mai mult de 6 luni si puteam face inscrierea la orice medic doream eu.Daca nu aveti calitatea de asigurati,puteti fi coasigurati de sotii, daca lucreaza ele.

Edited by intruderul, 13 January 2016 - 11:58.


#26
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postintruderul, on 13 ianuarie 2016 - 11:55, said:

Va interesati de unul bun acum (la care poate este inscris vreun membru de familie sa zicem) si faceti inscrierea.

Hm, eu am procedat altfel, conform cerintelor sistemului:

- Pacientului trebuie sa ii fie inmanata fisa medicala personala, completa, dupa care el va face o copie xerox, pe care i-o va lasa medicului de la care pleaca. Cu fisa in original, un formular completat (inscriere), copie dupa buletin si dovada ca este asigurat se inscrie la medicul nou.

#27
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010

View Postoaspetele, on 15 aprilie 2014 - 08:37, said:

Ntz. Mai intereseaza-te. Ok, variaza foarte mult cu numarul de pacienti inscrisi pe liste, dar 100 de bulioane pe luna nu e ceva exagerat pentru un medic cu lista stufoasa.

Daca învățai și tu, aveai lista stufoasa și 100 de milioane.

Că sa ai lista stufoasa trebuie să stea oamenii la tine, iar daca ești afon ei pleacă.

#28
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003

View Postaddy1607, on 08 martie 2017 - 19:02, said:

Daca învățai și tu, aveai lista stufoasa și 100 de milioane.

Că sa ai lista stufoasa trebuie să stea oamenii la tine, iar daca ești afon ei pleacă.
Ce te face sa crezi ca-s medic?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate