Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Numai aici despre Snooker

- - - - -
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#1
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Am văzut mai mulți pasionați de acest sport pe aici și, cum sunt și alte sporturi care au rubrică dedicată, cred că și snooker-ul merită să aibă subiect separat.

Ca și referințe apropiate, sâmbătă începe la Sheffield Campionatul Mondial, cel mai prestigios turneu al unui sezon competițional. Întrecerea va dura 17 zile și va fi transimsă, ca deobicei, de Eurosport, pe ambele canale ale sale disponibile în România. Vor fi așadar aproximativ 18 ore de transmisie zilnică.
Mare favorit e Ronnie O'Sullivan (deținătorul trofeului); alți jucători cotați cu șanse mari de a câștiga turneul sunt australianul Neil Robertson, englezul Mark Selby sau chinezul Ding Junhui.

Conversație plăcută :)

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Go Ronnie!!!

PS Urmeaza si episodul 2 din Ronnie O'Sullivan Show la Eurosport. Primul mi-a placut, sa vedem pe cine va avea invitat acum.

#3
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Subscribed !

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
De mondiale ce ziceti? Eu sper sa castige Trump, desi nu cred ca are sanse.

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Trump inca nu e "copt", se pierde usor, parca ii e teama sa castige. E foarte talentat, dar i-ar trebui un psiholog sportiv cum e cel cu care a lucrat Ronnie pentru a-si valorifica acest talent.

#6
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Să nu uităm că și Ronnie a ajuns la acest nivel după ce s-a retras de nșpe ori și a declarat că s-a săturat de snooker de nșpe+1 ori :D
Eu nu cred că Trump poate câștiga anul ăsta. Defapt, nu prea cred în nicio surpriză. Cei pe care i-am menționat, în frunte cu O'Sullivan, sunt cei pe care îi văd posibili câștigători.

#7
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 16.08.2008
Sa castige cel mai bun ... dar sa avem spectacol pe tot parcursul turneului .... altceva nu-mi doresc de la aceste campionate mondiale

PS: si eu sunt fan Ronnie, dar nu ma supar deloc daca cineva il bate cu un joc frumos intr-un meci palpitant

#8
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Dacă Ronnie n-are chef de snooker, meciul ăla numa' palpitant n-o să fie...Posted Image

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
In ultima vreme Ronnieare chef de snooker doar la turneele importante din UK, iar noul regulament pare facut special pentru el (cred ca si este, pentru ca Barry Hearn nu-si permitea sa piarda jucatorul care aduce cele mai mari audiente si cei mai multi bani pentru acest sport). Cel putin 3 prevederi il ajuta pe Ronnie:
  • faptul ca jucatorii nu mai sunt obligati sa participe la toate turneele (ar fi si greu sa ai activitate 50 de saptamani pe an, in niciun alt sport nu se intampla asta),
  • lipsa capilor de serie, cu exceptia CM si a Masters-ului, care ramane invitational, si
  • clasamentul "order of merit", adica clasificarea dupa banii castigati si nu dupa puncte.
Daca se tine de treaba cum a facut sezonul asta, Ronnie are toate sansele sa-l intreraca pe Hendry cam la toate capitolele, inclusiv la titluri mondiale.

#10
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Niște date statistice despre Campionatul Mondial, oferite de website-ul Eurosport:

– Cele mai multe titluri au fost câştigate de Joe Davis, 15, între 1927 şi 1946
– În epoca modernă, recordul este deţinut de scoţianul Stephen Hendry, cu şapte triumfuri
– Într-un clasament al tuturor timpurilor, Anglia ocupă primul loc, cu 49 de succese
– Steve Davis a adunat 30 de participări pe tabloul principal, un record al turneului
– În epoca modernă, a existat o ediţie care s-a desfăşurat în afara Marii Britanii, mai exact, în Australia (1971)
– Din 1977, Campionatul Mondial este găzduit de Teatrul Crucible, din Sheffield
– În această perioadă, singurii jucători din afara Europei care au cucerit titlul suprem au fost canadianul Cliff Thorburn şi australianul Neil Robertson
– Jimmy White a disputat şase finale, între 1984 şi 1994, dar le-a pierdut pe toate
– De când ultimul act al turneului se desfăşoară după sistemul primul la 18”, au fost consemnate trei finale încheiate în decisiv (1985, 1994 şi 2002)
– Stephen Hendry şi Ronnie O’Sullivan împart recordul pentru cele mai multe break-uri maxime realizate la Crucible, 3
– Primul break de 147 de puncte i-a aparţinut lui Cliff Thorburn, în 1983
– La ediţia din 1997, Ronnie O’Sullivan a reuşit cel mai rapid break maxim, 5 minute şi 20 de secunde
– Belgianul Luca Brecel este cel mai tânăr jucător calificat vreodată pe tabloul principal, 17 ani şi 35 de zile, la ediţia din 2012
– Cel mai tânăr campion mondial e Stephen Hendry, scoţianul cucerind primul trofeu la 21 de ani şi 106 zile
– Irlandezul Ken Doherty este singurul jucător care a câştigat titlul mondial la juniori, amatori şi profesionişti
– La Crucible, doar trei oameni au câştigat titluri consecutive: Steve Davis, Stephen Hendry şi Ronnie O’Sullivan

---------------------------------

Programul zilei de mâine, prima de competiție:

Ronnie O'Sullivan v Robin Hull - sesiunea 1  (ora 12 - ora României)  

Stuart Bingham v Ken Doherty - sesiunea 1  (ora 12 - ora României)  

Shaun Murphy v Jamie Cope - sesiunea 1 (ora 16.30 - ora României)  

Stephen Maguire v Ryan Day - sesiunea 1 (ora 16.30 - ora României)  

Ronnie O'Sullivan v Robin Hull - sesiunea 2  (ora 21 - ora României)  

Allister Carter v Xiao Guodong - sesiunea 1 (ora 21 - ora României)

Toate meciurile, live pe

[ http://www.soccer.pk/images/Eurosport_hd.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s27.postimg.org/bsq0b0kvn/Eurosport_2_HD_logosu.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

---------------------------------

Vizionare plăcută! Posted Image

Edited by DanyPMN, 18 April 2014 - 21:59.


#11
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Mulțumim!Posted Image

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Mai adaug si eu o statistica: Niciun jucator nu a reusit sa-si apere titlul dupa ce l-a castigat pentru prima data. Evident nici anul asta nu se va intampla, deoarece Ronnie O'Sullivan, campionul en-titre, are deja 5 trofee.

#13
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
Si eu il vad mare favorit pe Ronnie O'sullivan la cum a jucat in acest sezon(acolo unde a fost) nu prea are adversar.

Mi-ar placea sa ii vad ca isi revin pe Trump si Robertson desi la cum au tratat acest sezon unde numai gura a fost de ei nu ii vad deloc bine cu sanse sa iasa din primul tur.

Sa nu uitam ca la CM si jucatori mai putin cotati vin sa dea tot ce pot si asta nu pricep uni de care doar gura ii de ei si cand pierd se intreaba ce ia lovit.

Sa ne asteptam totusi la surprize neplacute din partea Eurosport parca vad... anul trecut cand Trump si Ronnie erau in mare forma jucau parca o semifinala si tocmai in acea zi a inceput si turul italiei si evident ca Eurosport nu avea cum sa rateze prima etapa din Giro, personal nu m-am plans avand in vedere ca imi place si ciclismul.

Edited by danielavram, 18 April 2014 - 22:31.


#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Anul asta or sa ne omoare cu PL. Din cate stiu sunt meciuri si lunea, adica chiar cand se joaca sesiunile decisive ale finalei. Parca vad ca trebuie sa caut ceva stream de la BBC :death:

#15
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 16.08.2008
2014 este primul an in care o sa vad CM de snooker in HD :) :) :) Sper sa nu se grabeasca cei de la Eurosport cu Premier League pe Eurosport HD ... e foarte bine asa cum e acum PL pe SD snooker pe HD :)

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Bravo pentru cel ce pune programul meciurilor in avans!

Edited by Quantum, 19 April 2014 - 07:23.


#17
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008

 pufonel, on 18 aprilie 2014 - 23:21, said:

Anul asta or sa ne omoare cu PL. Din cate stiu sunt meciuri si lunea, adica chiar cand se joaca sesiunile decisive ale finalei. Parca vad ca trebuie sa caut ceva stream de la BBC Posted Image

Te uiți pe Eurosport HD. Sau n-ai posibilitatea?

------------------------------

Ronnie va juca la Eurosport ambele sesiuni, celelalte două meciuri care sunt la aceeași oră pe masa alăturată fiind transmise pe Eurosport 2. Azi, PL nu ia prea mult din snooker nici pe varianta SD a canalului, undeva la o oră toată ziua.

------------------------------

Pentru cei ce nu au apucat să vadă, se transmite Ronnie O'Sullivan Show chiar înainte de debutul ediției 2014 a Campionatului Mondial (de la 10:40 - Eurosport și Eurosport HD).

------------------------------

Bucurați-vă de snooker :)

#18
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
Oricum Ronnie termina repede treaba si nu o sa ne incurce prea tare PL astazi. Daca as sti ca Eurosport Player merge perfect nu as avea vreo problema sa imi fac abonament.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate