Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

ViseLucide

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
alexboyQ99

alexboyQ99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.04.2014
Salut!!!
Am deschis acest topic pentru a discuta despre un fenomen mai putin cunoscut oamenilor de rand.
Toti avem vise in timpul somnului , dar nu putem sa controlam constient tot ce se intampla in acele momente(de obicei) , dar sunt si momente cand poti sa devi constient si sa modifici tu absolut totul.
Asta se numeste , dupa unii cercetatori FAZA , care se petrece in timpul somnului REM(cu miscari rapide ale ochilor)
Faza asta explica mai multe chestii considerate oculte , paranormale , dar in final se demonstreaza ca nu este nimic paranormal.
Acestea sunt : proiectie astrala , visul lucid , experienta in afara corpului.De proiectie astrala stiam de mai mult timp..
Eu personal am inceput sa ma interesez de astfel de chestii vara trecuta , cand , intr-o dimineata a sunat telefonul pe la 7.M-am trezit dar fiind prea obosit ca sa raspund m-am aruncat lat in pat , adormind aproape instantaneu . In acea secunda cand sa adorm , mi-a venit in minte ,de fapt mi-am adus aminte de proiectie astrala, in urmatoarea secunda a inceput tot corpul sa vibreze si nu ma puteam misca deloc , parca toata camera se invartea cu mine si nu puteam sa misc absolut niciun deget .Dupa 7 sec s-a oprit si am sarit din pat.
Nu-mi venea sa cred ce s-a intamplat. Dupa am aflat de paralizia in somn....
De atunci au inceput sa ma intereseze visele lucide , si experientele in afara corpului( vreau sa intelegeti ca eu nu vad nimic spiritual, supranatural in  asta si put si simplu cred ca este doar o activitate electrica mai intensa in acele momente de REM sleep.
De atunci am incercat sa practic visul lucid , dar ca sa practici tb sa treci mai intai peste paralizia somnului , si asta este singurul factor care nu ma lasa sa studiez fenomenul pe propia piele , pt ca pot aparea demooni sau alte chestii langa pat si mie mie frica chiar daca stiu ca ele sunt create de propria minte(se subconstient) si ca nimic din ce voi vedea ,auzi nu este real
Uitati un link: www.obe4u.com/rm si va rog sa-mi spuneti ce parere aveti sau daca vi s-a intamplat vreodata ceva asemanator.
Linkul de mai sus contine ceva documentatie , si un filmulet(in romana) in caz ca nu cunoasteti mai deloc FAZA,
Astept parerile ,experientele voastre.
Si scuzati eventualele greseli gramaticale.Posted Image

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
De fiecare data cand visez sunt perfect constient de asta.

#3
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

 alexboyQ99, on 14 aprilie 2014 - 20:04, said:

[...]
De atunci am incercat sa practic visul lucid , dar ca sa practici tb sa treci mai intai peste paralizia somnului , si asta este singurul factor care nu ma lasa sa studiez fenomenul pe propia piele , pt ca pot aparea demooni sau alte chestii langa pat si mie mie frica chiar daca stiu ca ele sunt create de propria minte(se subconstient) si ca nimic din ce voi vedea ,auzi nu este real
[...]

Sfatul meu - sincer - e să „practici” nițel sex seara, înainte să te pui la somn... E foarte sănătos și ai să vezi că după aia ai să dormi mai neîntors decât un prunc. În plus de asta, nici „demonul” de lângă tine n-o să te mai înspăimânte înainte de culcare, pentru că va adormi obosită și ea.

#4
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Am scris prin 2008 despre asa ceva... daca mai aveam arhiva la forum iti dadeam link.
Visele lucide is faine ca poti sa faci ce vrei in ele, cat timp bagi minimul de documentare: adica sa intelegi lucrurile de baza: 1 - Cum sa nu intrerupi un asemenea vis(nu poti alerga, te uiti la picioare dar nu poti alerga, o sa intelegi treaba asta cand o sa ia urmatorul vis), 2 - Cum te trezesti dintr-un vis lucid, sau cosmar: Eu unul ma ridic la cer si pic - Pic in pat, sa ai grija sa stai constient sa nu te misti haotic: Corpul tau sta intins in pat si daca nu esti atent te lovesti, eu ma ridic sus de tot si stau nemiscat pana cand pic in corp, la inceput ma aruncam de pe cladire... cand aveam vreun cosmar(si daca nimeresti un cosmar lucid... te-ai fript: Senzatia este cat se poate de reala, simti durere si toate cele, asta este faza cu visele lucide: Poti sa nimeresti vise destul de "reale" ca o sa simti frig, cald etc..
Visele lucide au ceva probleme cu logica: Daca te-ai pomenit ca zbori si te prinzi ca este vis lucid... sa nu aterizezi ca nu o sa ma poti zbura: Asta este treaba faina: Cu toate ca este vis... nu poti zbura dupa ce ai atins "pamantul".

Sa urmaresti http://www.imdb.com/title/tt1375666/
Daca tot nu mai am genul asta de vise... hai sa iti spun cum bagam eu relaxare:
1 - Ma plimbam prin orasul in care stau acuma.
2 - Zbori/Dormi/Plutesti deasupra orasului: A mai faina senzatie din lume: cand toata lumea doarme - Sa te ridici in vis deasupra orasului: Sub tine sa fie tot orasul facut: Luminite, trafic, toate cele...

Edited by Mos-Nicolae, 14 April 2014 - 20:48.


#5
cristi1media

cristi1media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 14.06.2013
Si eu am avut parte de cateva vise de acest fel, de obicei daca ma gandeam la ceva anume inainte sa adorm, asta visam si puteam sa il controlez, dar am avut parte si de unele vise de genu mai horror ca sa zic asa si ma chinuiam destul de mult sa deschid ochii, stiind ca visez.

#6
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Sa poti face proiectie astrala trebuie ca niste energii (de la baza coloanei vertebrale) sa se deblocheze.
Si eu am "vise lucide" cateodata si atunci lucrez impreuna cu alti oameni la niste "proiecte".

#7
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
"Am deschis acest topic pentru a discuta despre un fenomen mai putin cunoscut oamenilor de rand."

Ce inseamna pentru tine "oameni de rand"?
Tu ce te consideri?

#8
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013
eu nu cred in asa ceva. nu poti controla un vis. poti in subconstient, pe undeva, sa iti dai seama ca e vis, dar tu faci in vis ceea ce este predestinat sa faci. si ceea ce stii ca asta urmeaza si nu poti schimba cursul. faptul ca ma gandesc eu la anumite actiuni cand inca nu m-a luat somnul, n-are nicio relevanta. cel putin eu n-am trait asa ceva, poate sunt mai ghinionist.

#9
alexboyQ99

alexboyQ99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.04.2014

 pelikanu, on 14 aprilie 2014 - 21:59, said:

"Am deschis acest topic pentru a discuta despre un fenomen mai putin cunoscut oamenilor de rand."

Ce inseamna pentru tine "oameni de rand"?
Tu ce te consideri?

Scuze daca v-am deranjat , nu ma refer la voi , ma refeream de ex la parintii mei care niciodata nu ma cred cand vorbesc despre chestii de-astea , scuze ;) , la asta ma refeream prin 'oameni de rand'

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Visele lucide nu sunt chiar atat de "neatins" pe cat par: ele pot fi dobandite prin exersare, si dupa experienta mea personala, pot sa spun chiar ca surprinzator de usor.

De cand eram copil, imi amintesc ca am avut 2 sau 3 vise in care intamplator am constientizat faptul ca visez. Si la toate s-a intamplat ca in momentul in care am constientizat faptul ca visez, visul se "spargea", se termina brusc, ma trezeam sau pur si simplu se schimba toata actiunea visului si incepea altul, in care pierdeam faptul ca eram constient ca visez si reveneam la visarea "normala".

Pe la 20 de ani mi-au picat in mana cartile "Yoga tibetana si doctrinele secrete vol I si II". Le-am citit de curiozitate, nu am practicat niciodata yoga (nici inainte sa citesc cartile, nici dupa) insa am fost intotdeauna atras de filozofia budhista cu toate ca nu sunt un cunoscator nici pe departe in domeniu.

Ei, in acele volume, se prezentau daca bine imi amintesc 7 sectiuni. In una din ele se explicau la modul restrans tocmai unele tehnici de a ajunge la starea de vis lucid.

Tehnicile erau foarte simple: pe de o parte una din ele consta in faptul ca ori cate ori iti aduci aminte, pe parcursul zilei sa-ti imaginezi faptul ca visezi, ca ceea ce vezi in jurul tau este doar un vis.

Iar alta tehnica era ceva exercitiu de respiratie, pe care nu l-am facut pentru ca trebuia sa ai nu stiu ce pozitie a carei denumire nu am stiut ce inseamna deci nu stiam cum s-o pun in practica.

Si m-am rezumat doar la prima metoda. Care practic, in cazul meu, a fost ca in decurs de o saptamana sau 10 zile, sa-mi imaginez pentru cateva secunde faptul ca visez atunci cand eram treaz, dar nu mai mult de 3-4 ori pe zi. Nu eram foarte perseverent pentru ca nici nu mi-am inchipuit ca o sa am vreun rezultat.

Si, surpriza: dupa acea perioada scurta, intr-o noapte, in timpul unui vis, s-a intamplat: brusc mi-am adus aminte de ceea ce incercasem in perioada de dinainte, de acele exercitii, si instantaneu mi-am dat seama ca de fapt nu sunt treaz ci ma aflu tocmai in timpul unui vis. Tin minte si acum ca m-a cuprins o bucurie enorma in acel moment, in timpul visului, pentru ca chiar reusisem ce mi-am propus, cu atat de putin efort, si mai ales eu fiind aproape convins ca n-o sa am rezultate. Posted Image

Iar asa cum spunea :

 Mos-Nicolae, on 14 aprilie 2014 - 20:45, said:

2 - Zbori/Dormi/Plutesti deasupra orasului: A mai faina senzatie din lume: cand toata lumea doarme - Sa te ridici in vis deasupra orasului:

Exact asta imi doream si eu sa fac in vis, adica asta imi imaginam ca o sa fac daca o sa reusesc, si asta am si facut, exact asa a si fost, era o senzatie super, visam ca sunt pe strada mea, si m-am ridicat, constient, puteam zbura cum doream. Chiar e una din cele mai frumoase senzatii. Posted Image

Problema este insa exact asa cum a spus si Mos Nicolae mai sus, si la fel cum scria si in acele carti de Yoga tibetana, cum sa iti mentii acea stare de constienta. Caci si la mine, am fost constient cat ar fi sa zicem in timp real 1-2 sau 3 minute, dupa care incet-incet acea stare de constienta a inceput sa se estompeze relativ rapid, am pierdut constiinta faptului ca visez si incepeam sa iau din nou visul ca pe realitate.

Ei, ce imi pare rau este ca nici n-am mai continuat dupa aceea exercitiile alea, culmea, caci erau foarte simple si le poti face oricand.

Dupa acel vis, am mai avut iar la vreo 3-4 zile sau sa fi fost o saptamana, inca unul asemanator, insa mai putin intens, in sensul ca am realizat faptul ca visez, iar, insa de data asta doar pe jumatate, ca sa spun asa, pentru ca in vis eram cu niste prieteni, si imi aduc aminte ca incercam sa le spun si lor ca putem face ce dorim pentru ca suntem intr-un vis, experienta cu zborul iar, etc, insa de data asta starea aceasta de constienta a durat mult mai putin, si cand m-am trezit mi-am dat seama ca acea stare de luciditate in timpul visului n-a mai fost atat de limpede ca prima data pentru ca, cu toate ca mi-am dat seama (partial) ca visez, totusi ii consideram pe prienenii care-mi apareau in vis ca fiind reali, de asta si incercasem sa le explic si lor faptul ca visam "impreuna". Posted Image

Oricum, ideea este ca, cu un mic efort de exersare, se poate realiza asta, chiar imi propun sa refac din nou aceste exercitii candva in viitor, sa vad daca mai reusesc.

In acele volume se explica despre unii maestrii de yoga care stapansec foarte bine aceasta tehnica, care nu-si mai intrerup niciodata starea de luciditate, si trec intotdeauna perfect constienti din starea de veghe in cea de somn si invers. Se mai spunea acolo cum ca nu prea exista somn fara vise decat pentru perioade eventual scurte din noapte, insa omul viseaza de fapt destul de mult in timpul somnului, somnul fara vise pe care credem noi ca l-am avut este in realitate faptul ca nu ni le mai aducem aminte atunci cand ne trezim (cam asa sunt si eu acum, destul de rar imi aduc aminte dimineata ca as fi visat ceva noaptea), etc. Si alte chestii interesante...

Oricum scopul acelei tehnici de yoga nu era starea de luciditate in timpul visului ca distractie, ci ca sa ajute la unele tehnici mai complexe de meditatie si de intelegere a realitatii, ceva de genul meditatiei in timpul visului.

Care e curios, poate incerca, exercitiul e simplu si nu necesita timp sau efort, si probabil ca unii vor avea si ei surpriza sa constate ca vor obtine unele prime rezultate mult mai usor si mai repede decat isi imagineaza.

Mai incolo, la nivel sa zicem mai avansat... nu-mi pot da cu parerea pentru ca eu doar atat am obtinut. Posted Image

Un articol poate interesant pe tema asta, ce l-am gasit acum, in timp ce scriam cele de mai sus:

Visători lucizi şi cercetări ştiinţifice asupra viselor conştiente

Edited by Phobos, 21 June 2014 - 23:27.


#11
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 12.02.2007
Vise lucide am frecvent, fără nici un exercitiu  Č™i nu mi se pare greu sa iti dai seama, chiar dacă nu se întâmplă de fiecare data, nu Č™tiu cum se activează acest simt. La fel ca Č™i tine, îmi place sa zbor, sa simt căderea în gol, sa ma simt ca un super erou :)). Mi s-a întâmplat frecvent sa am coČ™maruri. În cazurile astea, chiar dacă sunt constient ca visez tot mi-e frica Č™i întrerup visul când vreau închizând puternic ochii Č™i când ii deschid ma trezesc instant :)

Edited by SacDePureci, 23 June 2014 - 23:16.


#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Am auzit ca exista persoane care au astfel de vise din nastere. Se intampla rar, dar exista. Citisem chiar de o fetita din Franta care era lucida in orice vis, din nastere, si chiar s-a mirat cand a mai crescut sa afle ca ceilalti oameni nu sunt ca ea.
Cred ca esti un caz fericit. Faptul ca ai vise lucide si totusi ti-e teama de cosmaruri, inseamna doar ca nu te-ai "antrenat" sa le modelezi dupa cum vrei tu.
In cartile de care am pomenit mai sus se spune clar cum ca, cu antrenament, poti crea orice vis doresti. Cu conditia care pentru tine exista deja, sa fii lucid in timpul visului, sa fii contient ca visezi.
Yoghinii era indemnati daca bine imi aduc minte, ca daca visul era despre foc, ei sa creeze apa, si invers, etc.

Ar fi pacat sa ai un asemenea "dar" si sa nu il folosesti. Posted Image

Nu propovaduiesc yoga (cu toate ca eu sunt convins ca lumea in general are o parere proasta gresita despre ea), dar totusi e interesant sa citesti cateva fragmente dintr-un articol despre yoga pe tema asta:



Starea de veghe nu mai diferă de starea de somn

RMI-LAM este tehnica stării de vis. Ea începe prin a conştientiza starea de vis presând cu degetele arterele care trec prin zona gâtului. Se poate vizualiza un punct negru în zona sexului, roşu în dreptul plexului solar şi alb în mijlocul frunţii. Apoi survine transformarea conţinutului visului la voinţă, iar după aceea se experimentează visarea lucidă şi conştientă, cu posibilitatea intervenirii în desfăşurarea visului. Faza finală a acestei stări este aceea în care starea de veghe nu mai diferă de starea de somn, în sensul că se păstrează aceeaşi continuitate superioară a conştiinţei.




Moartea se dovedeşte a fi o trăire asemănătoare cu visul

BARDO – tehnicile care eliberează de obligativitatea reîncarnărilor repetate. Pentru acest moment deosebit de important al părăsirii acestei lumi, toţi tibetanii se pregătesc întreaga viaţă, iar călugării cu atât mai mult, pentru că aceştia învaţă tot felul de tehnici de păstrare a continuităţii conştiinţei în momentul morţii. Tibetanii spun că starea intermediară survenită imediat după ce am murit seamănă cu un fel de vis, doar că este puţin mai consistentă. Ea corespunde cu ceea ce numim noi Purgatoriu.
În tradiţia tibetană există şase lumi (LOKA) în care sufletele pot trăi corespunzător legilor acestora: Lumea zeilor (DEVAS), cea a demonilor (ASURAS), cea a oamenilor (NARA), cea a animalelor (TRISAN), cea a spiritelor inferioare (PRETA) şi cea a spiritelor infernale (HUNG), lumea infernului.
Starea intermediară între două încarnări cuprinde patru din cele şase etape ale lui BARDO: prima corespunde agoniei, CHIKHAI; CHÖNYD – viziuni din lumile de dincolo; SIDPA, starea tranzitorie din timpul renaşterii şi KYENAY, cea a întrupării într-una din lumi. BARDO mai cuprinde încă două stări: MILAN, cea viselor conştiente şi TINGEZIN SAMTAN, cea a stării de extaz atins în meditaţii.
Tradiţia tibetană spune că pentru cei care nu au reuşit atingerea stării de Eliberare (Realizare) în timpul vieţii, momentul morţii este ultima lor şansă. Pe durata a 49 de zile un călugăr LAMA vorbeşte şi îndrumă sistematic spiritul celui răposat pentru a trece toate probele acestui moment, care se dovedeşte în final numai o trăire în propria sa conştiinţă, asemănătoare cu visul.
Succesiv, defunctului îi apar şase lumini clare, însoţite de câte o alternativă – şase lumini difuze şi terne. În faţa ochilor săi apar cei cinci Buddha ai compasiunii, care îl invită să-i urmeze.
Dacă totuşi decedatul preferă lumina cea ternă şi difuză în locul celei clare, ceea ce arată orientările sale egoiste, aceiaşi Buddha-şi îi apar, dar de data aceasta arătându-i forma lor terifiantă care îl va pedepsi, aruncându-l într-o lume inferioară. Atunci persoana respectivă, folosindu-şi corpul său de vis, iluzoriu, corpul existenţei în BARDO, va rătăci influenţat de vânturile teribile ale KARMA-ei în lumea obscură a umbrelor, resimţind regretul şi tristeţea infinită a ratării unei şanse spirituale excepţionale.
Dacă el intră însă într-una din cele şase lumini clare, care este de fapt propria Lumină a Conştiinţei sale, el intră în corpul de beatitudine al divinităţii respective (SAMBHOGA-KAYA) trăind în continuare starea de eliberare, NIRVANA.


Articolul intreg AICI.

Edited by Phobos, 24 June 2014 - 00:16.


#13
dinsubpamant

dinsubpamant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 04.07.2008
Nu imi amintesc prea bine visele... nu imi place sa mint asa ca nu vreau sa aberez.
Am citit despre vis lucid, exracorporalizare, telepatie, clarviziune.... am vazut si un clip interesant dar nu situ cum trebuie interpretat. Nu stiu daca e doar in capul nostru, imaginatia sau chiar iesim din trup. Mi-am imaginat ca e doar imaginatia dar poate sa fie si invers. Mi-a povestit cineva de bunicul lui care stia tot timpul unde merg cei din familia lui, unde sunt, cand se intorc acasa.... nu situ cum vedea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ta1Wwwe06LI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am citit si depre al treilea ochi, am vazut tot felul de metode pentru al deschide si am experimentat un pic cu hemisync, binaural beats dar cum am inceput sa am probleme de sanatate am renuntat o perioada. Al treilea ochi? Pai da, asa spun unii ca trebuie sa iti fie deschis ca sa poti avea vise lucide,,

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Te asigur ca se poate si fara sa deschizi nici un ochi. :)

#15
dinsubpamant

dinsubpamant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 04.07.2008
:)) Nu stiu, in ziua de azi e greu sa mai crezi... tot felul de ipoteze...
Hai sa ne concentram in seara asta si maine spunem ce/si daca am visat :))
Sunt foarte amator in domeniu...

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Nu-i vorba de ipoteze. E vorba doar de exersare.

#17
dinsubpamant

dinsubpamant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 04.07.2008

 Phobos, on 25 iunie 2014 - 23:33, said:

Nu-i vorba de ipoteze. E vorba doar de exersare.
"Nu stiu, in ziua de azi e greu sa mai crezi... tot felul de ipoteze..." Nu ma refer la visul lucid, in general.

Nu a visat nimeni nimic?
In seara aia m-am trezit la 3:28 si cred ca visasem ceva Posted Image))
Mi-am notat atunci, fix cand m-am trezit. Inainte sa citesti te instiintez ca mi-am amintit cu greu visul, mintea imi era ca intr-o ceata, nu imi era prea clar.
Cred ca a fost un moment artistic, folcloric (In viata reala nu sunt pe gustul meu) si eu filozofam momentul. Cum poate schimba starea oamenilor un astfel de moment plin de emotie... Parca a fost si un fel de deja vu.
Cantaretul din vis e un copil pe care il stiu, el nu canta in viata reala, in schimb face dansuri (dar tot nu imi amintesc bine chipul lui, putea sa fie altcineva). Nici nu stiu daca partea care urmeaza facea parte din filozofia mea in vis, despre vis sau dupa vis. Era vorba de o poveste, spectacol anterior care nu era pe placul unora ca parea trist, dar cand a fost pozitiv, jovial oamenii erau incantati, sau ceva similar...
Momentul artistic, melodia imi erau familiare dar iar simteam un deja vu.... showul parea sa fie local... e ciudat si imi e greu sa imi amintesc/ descifrez ca imi parea un amestec de mai multe substante/ lucruri ce nu se cuvenea sa fie impreuna, eram si un pic adormit asa ca visul asta mi-a parut o zacusca =))
Sigourney Weaver (sau cineva semana cu ea) parea sa fie in public si era happy. Visul in sine parca avea ceva sens, dar cand am incercat sa il notez nu prea, probabil nu am fost destul de constient cand l-am visat.

Ieri nu am visat "nimic".

Edited by dinsubpamant, 27 June 2014 - 15:55.


#18
Dragos2k9

Dragos2k9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.12.2008
Poate am mai scris ... dar faza asta cu visele lucide e misto un timp ... incercat acum ceva mult timp ... dar apoi am observat ca nu ma mai odihneam suficient ...creierasu ala al tau din scafarlie nu se mai odihneste suficient, pentru ca esti intr-o stare semi-adomita, sa zicem

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate