Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Lentile plastic vs lentile sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View PostSfPetru, on 25 aprilie 2014 - 15:32, said:

Daca nu e chiar asa, si vad ca iti place sa razi de noi ce fraieri suntem ca dam atatia bani pe plasticuri, poi arata-ne undeva sa scrie ca-s mai slabe decat sticla. Niste pro si contra, sa nu murim prosti.
Se zgaraie foarte usor. Un coleg de-al meu si-a zgaraiat o lentila fara sa vrea cu un nasture de la bluza.

De ce musai sa fie mai buni/rai decat sticla ? Chiar si daca sunt tot la fel buni decat sticla tot e de rasul curcilor ca va da unu aceleasi servicii si va cere bani de 2-3 poate si chiar de 5 ori mai mult. Asta nu e prosteala pe fata ?

#38
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Eu nu stiu ce lentile avea colegul tau... tot asa sunt sigur ca sunt persoane cu lentile de sticla care iti pot zice povesti.
Cred ca plasticul a devenit raspandit pentru ca din sticla nu poti face ochelari de soare in prea multe nuante, nu ii poti polariza sau face heliomati, nu poti pune filtre pentru calculator, pana la urma singurul avantaj al sticlei e ca nu se zgarie atat de usor, dar dupa tratamente de durificare cine stie cat de mult se poate apropia plasticul de sticla.

#39
Filoteu

Filoteu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 06.02.2007
Dupa cateva zile de utilizare a noilor ochelari, pot zice ca sunt multumit. Am comandat lentile de plastic Prima de la Ital-Lenti, cu tratament XTRActive si tratament Blueblock care cica ar opri ceva raze care provin de la monitorul pc. Se inchid foarte repede la soare si se deschid la fel de repede cand e intuneric. Nu ma pricep asa bine, dar cred ca investitia de 1000 ron (700  ron lentilele si 300 ron rama ) a meritat si sper sa nu-i zgarii repede, chiar daca au 5-6 straturi protectoare. Multumesc tuturor celor care au scris pe acest topic si ca o concluzie, cumparati-va lentile de plastic daca sunteti soferi si aveti bani !

#40
titusm

titusm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2007
Ca de obicei o gramada de sfaturi de la neavizati.
Port ochelari de la 4 ani si am dioptrie -6.5 cu cilindru. Orice lentila cat de ieftina pentru mine costa cel putin 700ron.
Am avut si de plastic si de sticla. Plasticul sunt cele mai proaste lentile posibile.

Cea mai buna alegere ever a fost carl zeiss sticla...pentru ca doar ei mai fac de sticla. Nu se pot subtia asa tare ca si plasticul dar NU sunt grele asa cum zic unii. Nu se simte diferenta. Luati si voi rame mai mici ca sa fie lentila mai mica

Am schimbat 2 perechi de rame pe acelasi set de lentile CZ si pana la urma le-am schimbat din cauza la niste puncte de flex.

Plasticul dupa 1.5 ani e dezastru...cu toata grija din lume si cu spalat la robinet de fiecare data. Lentile de 800 de ron bucata...

Imi e foarte ciuda ca ultima pereche am renuntat si am luat plastic din cauza la "protectie calculator" care nu mai era disponibila pentru dioptriile mele la zeiss.

Plastic is crap...for real. Nu imi convine sa dau 15 16 mil odata la 2 ani ...asa mai bine trec pe ortokeratologie...si ies mai ieftin sau fac operatie cu laser si in cativa ani imi scot investitia.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttitusm, on 29 iunie 2016 - 14:30, said:

...pentru ca doar ei mai fac de sticla.

Nu e adevarat. Gasesti lentile din sticla minerala la toti producatorii. Intr adevar sunt mai clare, mai dure, dar mult mai grele. Si in caz de vreun accident, sticla aia iti intra fix in ochi, btw.

#42
Frostymoon

Frostymoon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.01.2015
Eu mi-am luat o pereche de lentile acum 2 zile.
De la Interoptik, din sticla, helio, antireflex, hidrofobice, antizgarieturi si nu stiu daca si altceva.
Intrebarile mea este urmatoarea: avand in vedere ca lentilele sunt de sticla, stratul de helio sunt pe lentila si nu in compozitia lentilei. asta inseamna ca trebuie tratate cu mai multa grija decat cele fara helio? trebuie sa am grija cu ce le sterg sau unde le pun pentru a proteja stratul? servetelele alea speciale de ochelari sunt daunatoare lentilelor de natura asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate