Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Lentile plastic vs lentile sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sa nu mai zic ca  te-a facut din 2 vorbe si ai luat din alea scumpe Posted Image
ce parere ai ? se pricepe la vanzari?
pe bune acum... gandeste si tu putin logic? ce stiu sa faca alea din plastic de 450 lei in plus pe bucata?

Edited by Nero-d, 10 April 2014 - 23:54.


#20
Filoteu

Filoteu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 06.02.2007
Multumesc tuturor care si-au exprimat parerea ! Tot sunt indecis, nu cred ca mereu tot ce e nou, e si bun.  Problema cu zgariatul ma cam opreste sa cumpar ochelari cu lentile de plastic. In 5 ani, am sters ochelarii de sticla cu ce am gasit la indemana si sunt ca noi. O sa ma documentez mai bine, ca nu vreau sa imbogatesc pe altii care recomanda plastic.  Doamna de la optica zicea ca lentilele de plastic sunt facute de Hoya, stiti ceva de firma asta? Cica ar avea si protectie pentru cei care stau mult la pc..

Edited by Filoteu, 11 April 2014 - 08:48.


#21
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View Postpacopaco1967, on 10 aprilie 2014 - 23:16, said:

Eu am cumpărat  zilele trecute  ochelari din lentile de sticlă cu 50 lei , sunt super , un pic mai grei  , am avut de plastic până acum  primiţi gratuit  dar care s-au mătuit un pic  cu toate că nu i-am şters prea des , când trebuia să-i curăţ utilizam detergent lichid şi foloseam şerveţele umede , sper cu cele de sticlă să se comporte mai bine .

Stai linistit, astia din sticla poti sa-i si fierbi, cu tot cu rama.

View PostFiloteu, on 11 aprilie 2014 - 08:46, said:

Multumesc tuturor care si-au exprimat parerea ! Tot sunt indecis, nu cred ca mereu tot ce e nou, e si bun.  Problema cu zgariatul ma cam opreste sa cumpar ochelari cu lentile de plastic. In 5 ani, am sters ochelarii de sticla cu ce am gasit la indemana si sunt ca noi. O sa ma documentez mai bine, ca nu vreau sa imbogatesc pe altii care recomanda plastic.  Doamna de la optica zicea ca lentilele de plastic sunt facute de Hoya, stiti ceva de firma asta? Cica ar avea si protectie pentru cei care stau mult la pc..
Protectie de PC au si aia din sticla daca vrei sa le bage, le baga.

Edited by Krisler12, 11 April 2014 - 09:42.


#22
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012

View PostNero-d, on 10 aprilie 2014 - 22:15, said:


Tehnologia avanseaza. Era ochelarilor cu lentila din stica a apus de mult. Am avut ochelari cu lentila din plastic acum vreo 7-8 ani. Inca de atunci se stiau diferentele notabile dintre plastic si sticla. Am avut niste ochelari foarte draguti cu protectii si straturi. Imi aduc aminte ca la lumina acestia capatau o tenta albastra. I-am purtat vreo 2-3 ani si nu aveau absolut nimic. Bine ca am scapat de dioptrii intre timp.

PS: este prima poza facuta de tine, nu?
Cu tot respectul, cred si eu ca au ajuns asa la modul cum te comporti cu ei. Tu vezi ce mizerie este pe masa aia?! Coji de portocala la un loc cu becuri, cu hartii, cu portofel , cu chei etc. Acum zic asa in general pt tine ca un sfat. Extrem de neigienic. Ceva gen casele oamenilor din emisiunea aia curat murdar.

Edited by CountDownMe, 11 April 2014 - 10:01.


#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ai perfecta dreptate colegule.. nu mai vedem padurea din cauza copacilor... cu tot respectul... ce crezi ca am facut cu ei in afara de sa-i port? cum m-am comportat? am sters cu ei pe jos??? asa... parerea ta
portofelu daca nu ti-ai dat seama l-am folosit pentru contrast... pentru a pune in evidenta aspectul ca sa fie evident pana si pentru tine, ca altfel nu ai fi observat (ti-ai dat seama? ia zi!)
asa pot trage si eu despre tine concluzia ca ai puţa mica!!! cu ce schimba asta datele problemei? sau care e relevanta?
nu-i prost omul ca incearca sa ajute?

oricat ar avansa tehnologia, nu cred ca va exista plastic mai rezistent la zgarieturi decat sticla... tu ce zici?
ia vezi in optica foto (si nu numsi)... la ce obiective (categorie pret) se foloseste plastic??

Edited by Nero-d, 11 April 2014 - 10:40.


#24
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012

View PostNero-d, on 11 aprilie 2014 - 10:35, said:


Ok, cum zici tu, nea' Gheorghe Posted Image


ON: pt initiator. Iti recomad cu caldura lentile din plastic. Cumpara o pereche macar sa vezi cum sunt, si daca nu iti plac (desi putin probabil) peste vreo 1-2 ani ii schimbi. Oricum daca cresc sau scad dioptriile tot trebuie schimbati , chiar si la 6 luni. Vei vedea ca nu vei mai vrea sa te intorci la cele din sticla. Si apropo, tehnologia a avansat extrem de mult de acum 8 ani cand mi-am pus eu lentile din plastic. Plastic mai de calitate care nu se zgarie cu una cu doua. De matuire nici nu vine vorba. Desigur ca daca este plastic de 2 lei cum a avut nea Gheorghe, posibilitatea sa se zgarie si sa se matuiasca dupa 2 zile este mare.

Edited by CountDownMe, 11 April 2014 - 11:39.


#25
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
la masina sa-ti pui neaparat parbriz din plastic pentru ca tehnologia a avansat (am vazut-o eu cum alerga)
in 8 ani a avansat enorm tehnologia de marketing (consumatorismul) si prostia omeneasca (botanismul)
de de sa mai gandesti? dormi linistit, gandesc altii pentru tine
argumente? ce-s alea? vreo boala? stai departe de ele!

Edited by Nero-d, 11 April 2014 - 12:01.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Ramai in epoca lemnului in acest caz
http://www.parbrize....-masinilor.html

De ce nu ramai la 486 DX?

#27
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Port lentile de plastic din 2004 si nu s-a matuit nimic (cea mai longeviva pereche de ochelari am purtat-o 6 ani zi de zi si n-au avut lentilele decat zgarieturi fine care sunt normale de la atatea stergeri). Sunt si foarte rezistente la socuri comparativ cu cele de sticla. Am avut si lentile de sticla inainte de 2004 si erau grei ochelarii cu ele, s-au zgariat ca dracu la un moment dat. Nu mi-as mai lua de sticla nici sa existe.
Bine, lentilele mele de plastic au fost mereu destul de scumpe, deoarece sunt cu cilindru, subtiate, cu strat antirflex si diferite alte straturi de protectie. O lentila de plastic de 30 de lei e posibil sa nu reziste tare mult la praf si uzura.

#28
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Lsati-l pe nea Gheorghe (nero-d), nu va mai batei capul cu el. El este inca in epoca de piatra si vrea sa ramana acolo si de acum incolo. Omul trebuie sa coboare din copac la un moment dat ca sa poata evolua. Noi am facut pasul asta.

Dupa cum bine a precizat Dorin ci linkul oferit:

"Industria plasticului pentru masini este inca la inceput iar principala bariera o reprezinta costurile de fabricatie. Insa, avantajele inlocuirii sticlei cu plastic sunt mai mult decat interesante. Policarbonati promit mai putina greutate, lucru care poate fi tradus printr-un consum redus. Mai mult, geamurile din plastic pot bloca radiatile de la soare, temperatura din habitaclu scade iar folosirea aerului conditionat poate fi limitata. Un alt avantaj major al geamurilor din plastic este posibilitatea de a modela materialul in forme mult mai complexe.
Acest lucru va da mana libera designerilor care sunt limitati de posibilitatile oferite de geamurile din sticla. Pentru ca industria furnizorilor de geamuri din plastic sa devina eficienta in timp, producatorii ar putea furniza si alte produse din policarbonati destinate interiorului masinii."


Nea Gheorghe imi pare un om care nu se ingrijeste de igiena persoanala care este precara dupa cum se vede in pozele postate de el. Cu siguranta isi lasa ochelarii prin cele mai bizare locuri neavand grija deloc de ei, si apoi se mira de ce s-au zgariat.

Edited by CountDownMe, 11 April 2014 - 14:36.


#29
Filoteu

Filoteu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 06.02.2007
Am comandat azi ochelari cu lentile de plastic, cele mai bune din catalogul prezentat. O sa revin cu impresii si detalii despre lentile.
Am considerat ca ochii sunt mai importanti pentru mine decat banii !

#30
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

View Postdorin_2k, on 10 aprilie 2014 - 21:59, said:

Chiar azi am fost la un cabinet. Eram "fixat" de acasa ca vreau lentile de sticla. M-au "schimbat" si am ales lentile de plastic Rodenstock. Sunt mult mai scumpe ca cele de sticla: 850 lei o singura lentila. Astept in 3 saptamani sa fie gata.

CAT? 850 o lentila? Deci tu dai 1700 RON doar pe lentile?
Ce naiba de lentile sunt alea? Eu am purtat ochelari cu lentile de plastic multi ani la rand si mai mult de 500 RON nu dadeam pe ochelari, cu tot cu lentile si cu rama, si cu lentilele subtiate (pentru ca am dioptrii mari, si ca sa le subtiezi costa bani in plus)

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Astept sa ma sune cand sunt gata. Lentilele sunt marca Rodenstock. 850 lei bucata si rama 270 lei. Multe straturi, ca nici nu mai tin minte ce rost avea fiecare: antireflex, antizgariere, etc.
500 a costat si la mine ultima pereche (oare de ce spune pereche) de ochelari.

Subtierea lentilelor nu consta intr-o operatie tehnologica. E doar alt material cu indice de refractie mai mare si rezulta lentila mai subtire.
Nu se "subtiaza" prin slefuire si iese mai subtire.

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Cu siguranta nu ar fi trecut producatorii de la sticla la plastic daca cel din urma ar fi mai slab calitativ, si asta corelat cu marirea preturilor.
Orice lentila trebuie stearsa cu grija, pentru ca daca ai niste praf abraziv pe ea si dai direct cu carpa uscata se va zgaria, aici nu cred ca are importanta daca e sticla sau plastic.
Si telefonul cu Gorilla Glass daca il scapi cu ecranul in jos se va zgaria, oricat de speciala e sticla aia.

#33
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View PostSfPetru, on 17 aprilie 2014 - 17:12, said:

Cu siguranta nu ar fi trecut producatorii de la sticla la plastic daca cel din urma ar fi mai slab calitativ, si asta corelat cu marirea preturilor.
Orice lentila trebuie stearsa cu grija, pentru ca daca ai niste praf abraziv pe ea si dai direct cu carpa uscata se va zgaria, aici nu cred ca are importanta daca e sticla sau plastic.
Si telefonul cu Gorilla Glass daca il scapi cu ecranul in jos se va zgaria, oricat de speciala e sticla aia.
Nu e chiar asa dar hai, fie daca tot v-au prostit aia sa dati atata banet doar fiindca sunt de plastic si sunt mai usoare. :D

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Azi am primit la 2 saptamani de la comanda ochelarul cu lentile Rodenstock produse in Germania.
Sunt Cosmolit 1,74 Solitaire Protect Plus.
Pret total 1750 lei

#35
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View Postdorin_2k, on 24 aprilie 2014 - 20:32, said:

Azi am primit la 2 saptamani de la comanda ochelarul cu lentile Rodenstock produse in Germania.
Sunt Cosmolit 1,74 Solitaire Protect Plus.
Pret total 1750 lei
Posted Image Posted Image Posted Image

#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Daca nu e chiar asa, si vad ca iti place sa razi de noi ce fraieri suntem ca dam atatia bani pe plasticuri, poi arata-ne undeva sa scrie ca-s mai slabe decat sticla. Niste pro si contra, sa nu murim prosti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate