Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Vreau să cumpăr bicicletă electrică IEFTINĂ

- - - - -
  • Please log in to reply
336 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postlex404, on 10 aprilie 2014 - 20:42, said:

is curios, ce putere au astfel de biciclete? Tare am impresia ca stiu sa mearga doar la vale, si uneori pe drum drept
In majoritatea jurisdictiilor 250W daca vor sa nu necesite inmatriculari, asigurari, etc. E super-ok. Poti sa urci dealul, 20+ km/h fara probleme pe drum drept fara sa te chinui. Un avantaj mare e ca nu trebuie sa te stresezi daca trebuie sa frinezi, cum e la bicicleta normala unde iti pare rau sa pierzi viteza.

View PostSpring76, on 10 aprilie 2014 - 20:47, said:

Eu am auzit că bicicletele electrice sunt foarte bune la urcat dealu' și pot avea autonomie până la cincizeci de kilometri (cele cu acumulator cu litiu). Dar problema e că doar am citit pe net, nu știu pe nimeni care are... Dar am mai citit că și cele cu acumulatori de doi bani, cu plumb, se comportă binișor la deal.

Plumb nu trebuie luat in calcul in momentul de fata. Da, de obicei vorbim de minim 40km autonomie dar se presupune ca mai dai si ceva la pedale si ca e plat (ca limita minima, altminteri exista modele si peste 100-130km). Nu vorbim de second-urile din Romania, care erau la origine cine stie ce ieftinitura. Daca acumulatorul nu mai e bun poate sa nu te tina nici 2-3km.

View Postmymothman69, on 10 aprilie 2014 - 20:57, said:

Daca esti corporatist si lucrezi in hala din aia cu separeuri ca in staul, unde te schimbi? In veceul unisex?
Nu e asa rau, hai sa n-o dam chiar in timesnewroman. Are cineva WC-uri unisex (nu zic ca e imposibil, doar ca n-am vazut, sint curios)? Am mai vazut acu' 20 de ani firme unde trebuia sa te duci la buda prin vecini dar nu mai e cazul, mai ales la corporatii. De hainele de bicicleta te schimbi si in WC-ul de la supermarket, darmite la servici. Mai nou ai si dusuri, nu numai WC-uri ok.

#20
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014

View Postemyboy, on 10 aprilie 2014 - 21:21, said:

Si cauciucul cat de afectat este de frecarea cu jucaria aia ? Nu se toceste mult mai repede ?
Jucăria asta costă 1190 de dolari. Un purcoi de bani. O fi un material mai deștept integrat acolo, mai moale, nu unul care-ți face pulbere cauciucul...
http://www.rubbee.co.../rubbee-drive-0

View Postemyboy, on 10 aprilie 2014 - 21:21, said:

Si cauciucul cat de afectat este de frecarea cu jucaria aia ? Nu se toceste mult mai repede ?
Does the friction roller wear my tyre a lot?
No it does not. We cast the rollers from a special polyurethane compound mix which guarantees the best contact between the tire and the roller without wearing the tyre too much. But it is still recommended to change your tires after one or two seasons of extensive riding. Safety first!

#21
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Mai bine iti iei scuter .

#22
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014

View Postemyboy, on 10 aprilie 2014 - 21:32, said:

Mai bine iti iei scuter .
Mie îmi place și să mă plimb în parc cu bicicleta. Vreau neapărat să-mi schimb și bicicleta cea veche pe una nouă. Cum în parc n-ai voie cu scuterul... prefer să fac o singură achiziție, nu două. Mă gândeam la un buget maxim de 3000 lei. Cu atâția bani îmi găsesc și un scuter, e adevărat, dar nu am voie să mă plimb cu el în Herăstrău...

Așa ceva mi-ar face cu ochiul. Are cineva?
http://shoppingall.r...rosszehasonlito

Edited by Spring76, 10 April 2014 - 21:36.


#23
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Daca se poate schimba acumulatorul si ai mai gasit si pe alte forumuri pareri despre modelul respectiv ar fi o alegere cat de cat ok .

#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Si unde incarci bicicleta cu pricina ? Curentul electric costa bani si nu cred sa gasesti statii Peco de incarcat biciclete electrice unde vrei tu.

#25
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View Postcspot, on 10 aprilie 2014 - 21:43, said:

Si unde incarci bicicleta cu pricina ? Curentul electric costa bani si nu cred sa gasesti statii Peco de incarcat biciclete electrice unde vrei tu.

O incarca acasa .

#26
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014

View Postcspot, on 10 aprilie 2014 - 21:43, said:

Si unde incarci bicicleta cu pricina ? Curentul electric costa bani si nu cred sa gasesti statii Peco de incarcat biciclete electrice unde vrei tu.
Stau la curte. O încarc acasă iar o bicicletă de 2500 lei cică are autonomie 25 km. Chiar dacă are numai 10, tot e suficient pentru mine. Când se termină bateria, încep să pedalez.

Quote

Codebi-T270
Greutate transport35 kg
Greutate brută 35 Kg
Furcă față
Material cadru aluminiu
Manete schimbător
Timp de reîncărcare 6 ore
Viteză maximă 25 km/h
Ghidon reglabil
Afișaj ghidon analog
Frână
Greutate acumulator 9.5 kg
Selector trepte
Autonomie 25 km


#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostSpring76, on 10 aprilie 2014 - 21:40, said:


No way. Acumulator 9.5 kg - clar cu pb. Si numai 25km la cit se vede de mare, nu e bine. In mod normal trebuie sa fie ceva gen 3kg LiIon (si mergi 40 km cu el).
Bicicleta 35kg ... prea mult.
Nu in ultimul rind: Estimare livrare 46 zile lucrătoare
Asa mai bine iti iei un kit din China si il pui pe bicicleta ta.

Edited by f300, 10 April 2014 - 21:51.


#28
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Bicicleta electrica vroiam sa-mi iau si eu, daca as fi avut pe unde merge cu ea (nu intre masini in mers si masini parcate).

Uite un rezultat: http://www.marosbike.ro/e-bikes/
sau
http://www.keewayrom...250w-23/page-1/

Stiu ca erau doua modele si de la FirstBike. Oh, uite: http://www.firstbike...=1&c1=1&c2=1022

#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Kalkhoff Agattu aia e foarte buna (in sensul ca e mult peste cele ieftine ok cu LiIon care la rindul lor sint peste tot ce s-a discutat concret deocamdata pe topicul asta).

Dar 25.2V / 10Ah / 453.6 Wh din specificatii sigur nu e corect. Si deh, e Romania, "testata" inseamna ca e un 2nd hand nu foarte folosit (posibil vechi de 1-3 ani).

#30
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014

View Postgenericuser01, on 10 aprilie 2014 - 21:53, said:

Stiu ca erau doua modele si de la FirstBike. Oh, uite: http://www.firstbike...=1&c1=1&c2=1022
Aha, foaaaaaarte interesant, mulțumesc frumos. Cred că am găsit ce căutam.
Ce părere aveți de Electra de la First Bike? O știe cineva?

Quote

Tip motorElectric
Numar de locuri1
Alte SpecificatiiPortbagaj spate reglabil
Deraior spateShimano, RD FT 30
Pinion spateShimano, MF TZ 20
Manete schimbatorShimano, SL RS35, 6 viteze INDEX
PedalePlastic
Tensiune36 V
Capacitate12 Ah
IncarcareLa 220 V, cu incarcator
Autonomie30 km
Timp de incarcare7-8 ore
Sarcina maxima(KG)100
Masa neta(KG)38 kg
Lungime2010 mm
Latime700 mm
Inaltime1200 mm
Frana fataV-Brake
Frana spateV-Brake
Anvelopa rotii fata28 x 1.75 / 700 x 45C, Innova
Anvelopa rotii spate28 x 1.75 / 700 x 45C, Innova
Suspensie fataTelescopica cu arc, ZOOM
Janta fataAluminiu, dubla
Janta spateAluminiu, dubla
Tip cadru28"
Teava saAluminiu, cu suspensie
SaLata, cu spuma si arc
BordAfiseaza nivelul de incarcare al bateriei, include far cu 7 leduri
Suport ghidonReglabil pe inaltime
Camera fata28 x 1.95
Camera spate28 x 1.95
Viteza maxima(Km/h)25
Putere maxima(KW/R/Min)350 W
Viteza economica(75% V Max)20 km/h


#31
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
De curiozitate, alte metode pentru ajuns unde vrei să ajungi nu găseşti? Pentru că nu înţeleg calculul. Nu vrei să mai cheltuieşti pe benzină; dar cât cheltuieşti acum şi în cât timp estimezi că vei amortiza investiţia într-un e-bike exclusiv pe baza economiei de benzină? Transportul în comun nu e bun? Sau chiar şi taxiul, cu banii pe un e-bike decent poţi merge zilnic 20km cu taxiul vreo 6 luni.

Nu eşti primul care caută o alternativă pentru traficul bucureştean. N-o să descoperi nicio soluţie magică, din păcate.

Edited by wirespot, 10 April 2014 - 22:48.


#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostSpring76, on 10 aprilie 2014 - 22:38, said:

Aha, foaaaaaarte interesant, mulțumesc frumos. Cred că am găsit ce căutam.
Ce părere aveți de Electra de la First Bike? O știe cineva?
Pare tot un acumulator enorm cu plumb. 35kg (edit ... 38!) nu-i bine... max 25 as zice.
Romania sucks, orice bicicleta de la Lidl e peste tot ce s-a pus aici concret.

Edited by f300, 10 April 2014 - 22:59.


#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Sa mergi 10 km si apoi sa stai 4 ore sa incarci mi se pare ciufulici. Mergi pe jos, asa salvezi mai bine planeta.

Edited by Quantum, 11 April 2014 - 00:01.


#34
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014

View PostQuantum, on 11 aprilie 2014 - 00:01, said:

Sa mergi 10 km si apoi sa stai 4 ore sa incarci mi se pare ciufulici. Mergi pe jos, asa salvezi mai bine planeta.

View Postwirespot, on 10 aprilie 2014 - 22:46, said:

De curiozitate, alte metode pentru ajuns unde vrei să ajungi nu găseşti? Pentru că nu înţeleg calculul. Nu vrei să mai cheltuieşti pe benzină; dar cât cheltuieşti acum şi în cât timp estimezi că vei amortiza investiţia într-un e-bike exclusiv pe baza economiei de benzină? Transportul în comun nu e bun? Sau chiar şi taxiul, cu banii pe un e-bike decent poţi merge zilnic 20km cu taxiul vreo 6 luni.
Fac drumuri scurte (2-5 km) ȘI DESE în centrul Bucureștiului, în zone fără parcări, pe trasee pe care mooooooooor cu mașina (am încercat!) din cauza sensurilor unice.
Am nevoie să car pe bicicletă chestii între 5 și 15 kg (unele cam voluminoase). Să mergi pe jos cu 15 kile în brațe nu e prea plăcut (laptop, proiector video, DVD-uri cu softuri sau diverse hârțoage importante format A4 (traduceri, apostile & shit) care nu trebuie îndoite).
Când iau taxi fac taximetriștii spume din cauza curselor scurte, mai ales dacă îi pun să aștepte câteva minute.
IDEAL ar fi să-mi iau nu un scuter ci o mașină electrică cu două locuri, însă prețurile sunt absolut nesimțite. Un căcat de Renault Twizy este 6000-9000 Euro.

Edited by Spring76, 11 April 2014 - 01:50.


#35
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
N-ai picioare ca sa pedalezi ?
Mergi 2-5km pe drum drept si vrei bicicleta electrica, penibil !! Posted Image

Ia asa ceva, are si portbagaj, ii iei un cos care se monteaza pe el si aia e, 500lei !!
Sau un cos care se monteaza pe ghidon, ca sa si vezi ce e in cos Posted Image
Respectiva bicicleta e doar un exemplu, se ia in functie de inaltimea ta...

Oricum un laptop/ proiector le-as cara in rucsac, iei unul incapator .
Pe bicicleta o sa fie zdruncinate pana le ia draq si poate pune mana careva si ramai fara ele Posted Image

Edited by sirgoofy, 11 April 2014 - 06:46.


#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Taximetristii sint dezastru cu plingerile, ca e cursa prea lunga, ca e prea scurta, ca cine ma ia de acolo (acolo fiind o multinationala unde asteapta de obicei n persoane la costum taxi-ul aeroport, cursa altminteri extraordinar de buna), ca stai ca n-ajung, trebuie sa fac plinul pe timpul si banii tai, etc.

Daca esti mai tehnic recomand sa te documentezi ce vrei si sa-ti importi un kit sa-l pui pe bicicleta.
Daca o vrei de gata nu prea vad optiuni decente in Romania, s-ar putea sa renteze un concediu pe afara cu masina (daca oricum te aranjeaza) si te intorci cu o bicicleta de supermarket de acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate