Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Smochinul (Ficus Carica) Varietati, Intretinere, Inmultire

- - - - -
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#235
ggilescu

ggilescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.06.2013
am gasit

smochinul cu fructul mic mov care e si prin sudul Romaniei  e Michurinska-10

Michurinska-10 is the most common fig variety in Bulgaria. This fruit  size is the smallest. The name was given more than 50 years ago by Radka Serafimova during her scientific research on varieties of figs in Bulgaria. The scientific name is not known among the people and in different regions of the country they call it "The little fig", "Ali Pasha", "Brown", and in places where no other variety can grow - simply "The Fig".
Variety Michurinska-10 is probably the most cold resistant good quality fig in the world. This is an old Bulgarian local variety that is found only in Bulgaria and some regions of Macedonia, Serbia and Romania. This variety produces main crop on the new shoots. This means that even if it freezes to the ground in colder areas, it will still produce a main crop the following season.
Variety Michurinska-10 produces abundant crops. This variety is the only one in Bulgaria, which always and each year without exception, gives a good crop of quality fruits.

Edited by ggilescu, 05 December 2016 - 13:53.


#236
ggilescu

ggilescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.06.2013
a cumparat cineva   acest soi de smochin  de pe Sieberz.ro   ?

http://www.sieberz.r...fa-marime-mica/

#237
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Stie cineva de ce smochinele din prima recolta(luna iulie) putrezesc toate cand incep sa se coaca(asta de vreo 3 ani incoace)?

#238
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Salutari

Am nevoie de cateva sfaturi

1) in iarna intentionez sa acopar smochinul (din nou), de data asta as vrea sa folosesc solutia lui @meganedoi ( link ) . Probabil teava PPR, si ceva folie. Intrebare: ce folie sa folosesc ? sac de nylon, sau folie agril (ce grosime/densitate? )   . Anul trecut am tras niste saci de rafie peste crengi, si deasupra am pus sac de nylon. A rezistat ok peste iarna, dar am fost "harnic" in primavara si l-am dezvelit prea devreme... nu i-a placut in mod deosebit.

2) intentionez sa inmultesc smochinul (inca 3 puieti vreau). Am folosit metoda asta de inmultire.  Intrebare: daca radacinile sunt acum suficient de puternice, pot planta acum (in toamna asta) noi pomisori direct afara, evident inveliti si protejati de frig? Sau ii tai si ii tin in beci pana la primavara? cand ar fi mai ok de plantat?

Multumesc.

#239
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Cel mai bine ar fi sa-i plantezi tn ghivece pe care sa le tii peste iarna in casa. Ai avea in primavara plante viguroase cu radacini puternic dezvoltate si de ce nu chiar cu fructe in formare!

#240
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
M-am hotarat ca las sticlele cu pamant/radacini pe crengi (nu le tai) pana la primavara. Invelesc tufa cu agril, si la primavara tai jos crengile cu radacini si le plantez in pamant. Eventual iau unul in ghiveci sa-l tin in casa, sa vad cum se manifesta. Multam de sfat!

#241
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Poti sa ii tai de jos de pe acum, vor degera cu talent si ai muncit degeaba.
Taie, baga in pamant su musuroieste.

#242
tr36vic

tr36vic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.10.2017
nu a invelit nimeni cu vata minerala?

#243
tr36vic

tr36vic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.10.2017
cine poate sa imi spuna si mie cum se pot atasa poze.?
oare nu se poate deoarece folosesc versiunea pt mobil?
revenind la topic,cate noduri de lasa pe lemnul de anul acesta?

#244
therion_blue

therion_blue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.12.2017
salut,
vreau sa imi fac o mini livada de smochini in ghivece pe care primavara le scot in gradina si iarna vreau sa le bag intr-un grajd neincalzit dar inchis. Am pus la butasire 100 buc in 5 moduri si am acum 83 buc prinse cu radacina si frunzulite ( si 5 smochine fructe marisoare). sunt sanse sa imi treaca iarna smochini pusi in ghivece?
ms

Am pus si 2 poze

Poze

Attached Files



#245
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Daca nu scade sub zero ..fara probleme.
Te avertizez insa ca devii sclav...100 de bucati suny enorm de multi. Eu am vreo 6-7 din care creo 4 doar in galeti de 20l si sunt csm multi.

#246
therion_blue

therion_blue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.12.2017
Si daca scade sub zero cum pot sa protejez ghivecele in grajd . Iarna asta vad cam ce temperatura e in grajd

#247
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017

View Postromikatm, on 13 august 2017 - 13:13, said:

Stie cineva de ce smochinele din prima recolta(luna iulie) putrezesc toate cand incep sa se coaca(asta de vreo 3 ani incoace)?
Bună seara...acum am descoperit acest subiect pe forum și sunt chiar fașcinat de acest arbore dar mai ales de fructe...am avut ocazia de a vedea plantații dar și crescuți la capătul fincilor( a tarlalelor) ce știu că e iubitor de bor...potasiu ...calciu...microelemente în general...nu se descurca bine în ghivece ... având o rădăcină rebelă...ce îmi mai amintesc este că în perioada de maturizare a fructelor se aplica prin picurare ENGORDE (am găsit produsul și la noi)...
Bunica mea avea 2 și știu erau plantați direct în sol iarna însă îi învelea foarte bine...și s-au uscat datorită ierbicidării terenului cu Guardian...

#248
tr36vic

tr36vic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.10.2017
therion_blue😊sunt super frumosi
cum ai reusit sa ii butasesti din creanga? stai linistit nu are nimic daca au radacini...la primavara le va da alte frunze
sa muti 100 de smochini pe rod cand afara cand in grajd cred ca este imposibil.
eu ii invelesc cu vata minerala

#249
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Cauta pe gogu cu propagate fig from cuttings si o sa gasesti sute de clipuri;in apa,in turba, in perlit ,in hirtie uda,diverse amestecuri.

#250
tr36vic

tr36vic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.10.2017
am incercat in hartie si apa...dezamagitor😂😂

#251
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Butasi (50-70 cm) pusi in primavara direct in pamant (cat am putut de adanc) au facut smochine pana in toamna ("smochin de munte"). Au fost udati cu "picatura" toata vara.

#252
tr36vic

tr36vic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.10.2017
au facut din primul an?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate