Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Limba romana pe android

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pana la urma e legal sau nu sa vinzi telefoane on-line, cu garantie, fara a avea limba romana?Stiu sunt facute pentru alte piete si nu sunt venite pe filiera importatorului oficial!Ma refer la HTC!Unii le rooteaza si le adauga limba roamna, desigiland cutia aparatului.

#20
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu prea are treaba limba cu root-area, limba romana se adauga unui sistem de operare Android prin flash-uirea telefonului cu o versiune de Android destinata Europei Centrale.
Resursele de limba sunt in fiecare aplicatie APK si nu exista un singur fisier pentru o limba sau combinatii dintr-astea. Poate unii root-eaza pentru a pune in telefon suport pentru recovery-uri si prin intermediul acestora sa puna versiuni ale sistemului destinate europei centrale sau de est.

Acum, legat de legalitate, nu cred ca exista vreo problema legata de aceasta. In plus, este la latitudinea ta sa cumperi de unde doresti un telefon si de asemenea trebuie sa fii constient de riscurile aferente.
Parca sunt constransi legal ca manualele si celelalte hartii, precum e certificatul de garantie, trebuiesc traduse in limba romana. Atat.

Ce am gasit eu pana acum: Legea privind codul consumului, legea nr. 296/2004, republicat 2008 Codul Consumului (poate exista si alte site-uri cu texte de lege actualizate)

Quote

Capitolul IV - Cadrul organizatoric al organizatiilor neguvernamentale
Art. 50
Informatiile de pe etichetele produselor trebuie sa fie inscrise in limba romana, indiferent de tara producatoare...
...
Art. 55
Toate informatiile privitoare la produsele si serviciile oferite consumatorilor, documentele insotitoare, precum si contractele preformulate, trebuie sa fie scrise in limba romana...

Edited by Ciubex, 22 September 2015 - 11:15.


#21
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Prin 2000 telefoanele comercializate nu aveau limba romana.In cativa ani mai apoi, a aparut o lege, prin care toate telefoanele vandute la noi oficial trebuiau sa aiba meniul in limba romana.

Eu asa stiu.

#22
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu stiu ce sa zic legat de lege, pana nu o vad, nu prea cred.
Mai de graba cred au inceput sa comercializeze telefoane ce aveau meniul in limba romana pentru ca asta era cererea. Altfel riscau sa ramana cu ele nevandute. Iar instalarea limbii romane pe telefoane non-smart era simpla.

Repet, la Android, daca o aplicatie nu are limba romana, poate sistemul de operare sa aiba si mama limbii romane, ca acea aplicatie nu o sa afiseze nimic in romaneste. Ma rog, impropriu zis, in cazul Android-ului sa aiba limba romana. Aplicatiile de baza ale sistemului trebuie sa aiba suport pentru limba romana. Spre exemplu acel icon de la setari, Settings, e de fapt o aplicatie de setari, un APK de sine statator ce interactioneaza cu API-ul sistemului de operare. Bara de notificari si scurtaturile din ea, e o alta aplicatie, SistemUI.apk, aplicatia de sunat, se numeste de cele mai multe ori Phone.apk sau Dialer.apk si tot asa. Iti dai seama, ca trebuie toate aceste aplicatii sa aiba suport in limba romana pentru a-ti da "impresia" ca sistemul de operare e in limba setata de tine.

Edited by Ciubex, 22 September 2015 - 12:10.


#23
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
more locale2 din play store

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate