Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Cartele prepay DOAR cu buletinul

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

Quote

Milioane de romani vor trebui sa confirme cu buletinul dreptul de a-si folosi SIM-ul. Cand intra in vigoare noua lege


In numele sigurantei nationale, milioane de romani vor fi pusi pe drumuri si obligati sa semneze contracte, daca vor sa mai vorbeasca la telefon.

Guvernul a adoptat marti un proiect de lege, potrivit caruia toti cei care detin cartele preplatite trebuie sa isi dea datele personale, inclusiv CNP-ul. In Romania, in acest moment, sunt active peste 13 milioane de cartele pre-pay.

Masura a fost decisa in Consiliul Suprem de Aparare a Tarii, dupa atentatele teroriste din 2012 din Bulgaria. Atunci atacatorii au comunicat cu ajutorul cartelelor prepay.

"Toti detinatorii de cartele prepay vor fi obligati sa depuna un document de identitate pentru a se inregistra. Daca nu vor face acest lucru, furnizorii de telefonie vor sista cartela", a spus Robert Cazanciuc, ministrul Justitiei.

Premierul il contrazice insa pe ministrul justitiei

"- Ce se intampla cu actualii utilizatori?
- Nimic, nu mai poti sa-i mai chemi. Cred ca sunt 12 sau 14 milioane de cartele in uz. In mod sigur, e o masura pt viitor. Sa nu ii speriem pe cei care au cartele deja. Cred ca sunt o multime de liceeni si elevi de scoala au astfel de cartele. Sa nu ii speriem ca o sa-i duca cineva undeva sa ii inregistreze", a spus Ponta.

Totusi in legea aprobata de Guvern scrie negru pe alb ca posesorii de cartele prepay au de ales: fie semneaza contracte si isi dau datele personale, fie renunta la serviciile preplatite.

In traducere libera, vrei cartela preplatita, trebuie sa dai buletinul, toti posesorii de cartele prepay vor trebui sa semneze un contract care va contine numele, prenumele, CNP-ul ,seria si numarul actului de identitate.

Legea ar trebui sa intre in vigoare de la 1 ianuarie 2015, deci teoretic anul viitor la 1 iulie, cine nu si-a dat datele personale, risca sa nu nu-si mai poata folosi sim-ul.

Dupa intrarea in vigoare a legii cel mai probabil cartelele nu vor mai putea fi cumparate de la colt de strada ca si pana acum deoarece multi proprietari de magazine nu au dreptul de a colecta date cu caracter personal.

Proiectul de lege merge si mai departe si prevede ca nimeni nu va mai putea sa foloseasca retelele de internet wireless gratuite din restaurante, baruri sau parcuri daca nu isi introduce intai numele, prenumele sau CNP-ul. Documentul va ajunge in parlament, unde poate suferi modificari.

http://stirileprotv....-noua-lege.html

Edited by danielavram, 09 April 2014 - 18:27.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Stii sa folosesti functia search a forumului?
Invata! Mai exista cel putin un topic, unul chiar de azi!

http://forum.softped...act-identitate/

Edited by lex404, 09 April 2014 - 18:32.


#3
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Nu inteleg de ce atat agitatie, pana acum nu era la fel ? La mine in oras de cativa ani nu mai gasesti cartele cu numar la chioscuri ci doar la reprezentantii oficiali ai companiilor de telefonie iar acolo oricum ti se cerea buletinul.

#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Stiam !

#5
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

 lex404, on 09 aprilie 2014 - 18:31, said:

Stii sa folosesti functia search a forumului?
Invata! Mai exista cel putin un topic, unul chiar de azi!

http://forum.softped...act-identitate/

Scuze dar nu umblu in fiecare zi pe aria Orange, daca tot s-a mai facut unu dece nu s-a pus intro zona a forumului mai generalista nu in aria unui operator.

Functia search a forumului ii degeaba acolo nu ajuta la nimic, ai folosito vreodata?

In cazul asta un moderator sa decida ce e mai bine.

 BlueSoon, on 09 aprilie 2014 - 18:34, said:

Nu inteleg de ce atat agitatie, pana acum nu era la fel ? La mine in oras de cativa ani nu mai gasesti cartele cu numar la chioscuri ci doar la reprezentantii oficiali ai companiilor de telefonie iar acolo oricum ti se cerea buletinul.

Neoficial era si pana acuma doar ca ei pluseaza, DACA timp de 6 luni ca proprietar de cartela nu te inregistrezi cu datele personale iti pot taia macaroana desi tu ai dat deja bani pe cartela.

Iar chestia cu conectarea la retelele WIFI le intrece pe toate.

Edited by danielavram, 09 April 2014 - 18:42.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009

 danielavram, on 09 aprilie 2014 - 18:40, said:

Scuze dar nu umblu in fiecare zi pe aria Orange, daca tot s-a mai facut unu dece nu s-a pus intro zona a forumului mai generalista nu in aria unui operator.

Functia search a forumului ii degeaba acolo nu ajuta la nimic, ai folosito vreodata?

In cazul asta un moderator sa decida ce e mai bine.

Da, am folosit-o! Trebuie doar sa stii ce sa cauti ;)
Plus ca, am impresia ca mai sunt subiecte deschise si in poiana, dezbateri..

#7
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
http://forum.softped...-de-identitate/
http://forum.softped...act-identitate/

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Sincer mi se pare mai adecvat topicul, aici. Daca se poarta discutii strict la subiect.
Eu nefiind utilizator de Orange/Vodafone, nu m-am gandit ca s-ar discuta pe acolo.
Iar in poiana... multe se povestesc, acolo stau sa-mi pierd vremea dar subiectul asta nu l-am observat :) n-am avut vreme de pierdut in ultima vreme de cand cu roaming-ul national de la DigiMobil prin Vodafone :)

Asadar, la subiect, eu mi-am inregistrat cartelele prepay pentru ca astfel, daca le pierd sa-mi pot recupera numerele :)
Insa partea cu wireless-ul e nasol, pentru ca si asa nu prea prezinta siguranta, mai ales cele gratuite, sa-i mai dau si datele mele... mai bine zic pas si-mi vad de net-ul de pe telefon, moka si nelimitat de la RDS :)

Edited by Ciubex, 10 April 2014 - 00:02.


#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,506
  • Înscris: 20.10.2006
Daca nu au interzis/interzic si wifi-urile personale neparolate tot degeaba.

#10
marianCB

marianCB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 02.07.2013
O să ne întoarcem şi la cumpărarea pâinii pe buletin....

#11
OctiPsy

OctiPsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.06.2010
Uite de ce e bine și altceva nu mai contează:
http://www.tion.ro/s...n-timis/1373880
http://www.digi24.ro...t false in 2013

Dacă aveai părintele, fratele, sora, soția / soțul, colegul, prietenul într-o situație în care să fie nevoie de ambulanță și ea să fie pe coclauri după zmei și feți-frumoși trimisă de șmecheri din ăștia? Dacă îți ardea casa și pompierii mai ajungeau abia cât să te ajute să iei scrumul pe făraș? Oricum în condiții normale ambulanța nu face față solicitărilor. Dar când mai e încărcată cu apeluri aiurea?

Așa că da, eu unul sunt de acord, vrei număr (și toată responsabilitatea faptului că deții un număr de telefon)? atunci scoate buletinul.
Nu mai vorbim de infractori, primari, politicieni care schimbă cartelele ca ciorapii, după fiecare apel, când au un bisniz de rezolvat... Așa că numai și numai pentru asa eu aș fi de acord cu acest proiect de lege.

#12
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Foarte multi oameni au murit in accidente rutiere. Propun sa interzicem motorul cu combustie interna.
Altii au murit in tragedii aviatice. Kerosenul trebuie scos in afara legii.
Destui isi pierd sanatatea bagandu-si la vena. In mod categoric, acele hipodermice trebuie interzise.

Si pot continua ad infinitum.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,115
  • Înscris: 04.02.2011

 OctiPsy, on 10 aprilie 2014 - 07:45, said:

Uite de ce e bine și altceva nu mai contează:
http://www.tion.ro/s...n-timis/1373880
http://www.digi24.ro...t false in 2013

Explică tu cu cuvintele tale de ce..!
La 112 se poate suna chiar și fără cartelă, cel puțin conform standardului.

Edit: zice-se că mai nou nu mai e valabilă treaba, dar oricum există cartele anonime pe piață și sunt încă n țări unde se poate cumpăra cartela fără buletin și se poate folosi oriunde în Europa. Deci treaba e un făss pentru care tot noi plătim.

Edited by benis, 10 April 2014 - 08:47.


#14
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004

Quote

nimeni nu va mai putea sa foloseasca retelele de internet wireless gratuite din restaurante, baruri sau parcuri daca nu isi introduce intai numele, prenumele sau CNP-ul.
Traiasca generatoarele de CNP-uri.
Cred ca legea se va referi la orice fel de retea wireless gratuita.
Totusi, nu vad cum ar putea sa ma oblige statul sa-mi cenzurez wireless-ul. E numai si numai decizia mea daca ofer wireless fara parola. Daca se intampla ceva, am in sprijinul meu o decizie a CEDO care spune ca "IP-urile nu inseamna persoane". Sa presupunem ca cineva, de pe wireless-ul meu, face o oarecare infractiune (amenintari on-line sau prin voip, inselaciune cu carduri sau orice alta fapta grava). Asta nu ma face raspunzator, sau ma face la fel de raspunzator cat e providerul meu in cazul cand eu fac ceva. Adica aproape 0.
Totul merge aproape perfect in tara asta si saracii guvernanti se plictisesc. Astfel, apar noi legi care sa aduca un pic de birocratie, care a ajuns in pragul extinctiei din cauza expertilor statului roman.

Edited by Getodacul, 10 April 2014 - 10:48.


#15
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

 OctiPsy, on 10 aprilie 2014 - 07:45, said:

Uite de ce e bine și altceva nu mai contează:
http://www.tion.ro/s...n-timis/1373880
http://www.digi24.ro...t false in 2013

Dacă aveai părintele, fratele, sora, soția / soțul, colegul, prietenul într-o situație în care să fie nevoie de ambulanță și ea să fie pe coclauri după zmei și feți-frumoși trimisă de șmecheri din ăștia? Dacă îți ardea casa și pompierii mai ajungeau abia cât să te ajute să iei scrumul pe făraș? Oricum în condiții normale ambulanța nu face față solicitărilor. Dar când mai e încărcată cu apeluri aiurea?

Așa că da, eu unul sunt de acord, vrei număr (și toată responsabilitatea faptului că deții un număr de telefon)? atunci scoate buletinul.
Nu mai vorbim de infractori, primari, politicieni care schimbă cartelele ca ciorapii, după fiecare apel, când au un bisniz de rezolvat... Așa că numai și numai pentru asa eu aș fi de acord cu acest proiect de lege.

Tot timpu se vor casi pretexe pentru a avea o noua baza de date pe care nu stim cine si cum o va administra. La fel s-a facut si cu terorismu in lumea intreaga toti sefi de stat sau kk pe ei ca lupta contra terorismului si au dat liber serviciilor secrete la orice cred ei ca ar putea sa ii ajute sa lupte contra terorismului si uite unde sa ajuns acuma tot ei fac gat ca sunt interceptati si ascultati si ca le apar convorbirile pe net.

A mai spus cineva mai sus ca la 112 se poate suna si fara cartela asa ca.... iar chestia cu WIFI e chiar haioasa am impresia ca cel care a scris asta in lege era baut bine sau bolnav de ceva boala psihica.

Ce ar fi sa si gandesti cand pui ceva intr-o lege? tocmai ce curtea europeana de justitie a dat peste nas marilor conducatori de la UE cu directiva lor "Big Brother".

#16
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,364
  • Înscris: 21.11.2008
@ 'danielavram': Cel cu "Boala Psihica" este un fost Procuror cu Mentalitate Stalinista, promovat General S.R.I. pe Pseudo-Juridice...

http://www.cotidianu...oarelor-244099/  Posted Image

#17
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
http://jurnalul.ro/s...ect-710819.html

chiar asa, nu mai exista nici o tara din UE care sa vanda cartele fara buletin, decat Romania ?

mai sa fie... unicati mo...

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si saracii operatori care imparteau cartele la kilogram pe strada, cum isi mai fac ei acum baza de milioane de clienti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate