Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Medii de stocare optime

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

Poll: Care este cel mai eficient/ eficace mediu de stocare? (59 member(s) have cast votes)

Pe ce medii stochez datele cele mai importante?

  1. Hard Disk Drives (41 votes [41.84%] - View)

    Percentage of vote: 41.84%

  2. Disk-uri optice (19 votes [19.39%] - View)

    Percentage of vote: 19.39%

  3. SSD, memorii flash etc. (11 votes [11.22%] - View)

    Percentage of vote: 11.22%

  4. Zip disk, floppy disk etc. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. in Cloud (24 votes [24.49%] - View)

    Percentage of vote: 24.49%

  6. Alte dispozitive (3 votes [3.06%] - View)

    Percentage of vote: 3.06%

  7. Nu stiu sau nu doresc sa raspund. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Care sunt cele mai sigure medii de stocare?

  1. HDD (31 votes [34.83%] - View)

    Percentage of vote: 34.83%

  2. Disk optic (16 votes [17.98%] - View)

    Percentage of vote: 17.98%

  3. Memorie flash (9 votes [10.11%] - View)

    Percentage of vote: 10.11%

  4. Floppy disk sau echivalent (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Cloud (25 votes [28.09%] - View)

    Percentage of vote: 28.09%

  6. Alt mediu de stocare / alte solutii (5 votes [5.62%] - View)

    Percentage of vote: 5.62%

  7. Nu stiu sau nu doresc sa raspund. (3 votes [3.37%] - View)

    Percentage of vote: 3.37%

Care sunt cele mai ieftine medii de stocare?

  1. HDD-uri externe cu sau fara alimentare din USB (21 votes [26.92%] - View)

    Percentage of vote: 26.92%

  2. HDD-uri interne +/- N.A.S. sau rack intern/ extern sau dock (22 votes [28.21%] - View)

    Percentage of vote: 28.21%

  3. Stick-uri sau carduri de memorie + card reader (8 votes [10.26%] - View)

    Percentage of vote: 10.26%

  4. Dischete de capacitate mare + unitate de citire/ scriere (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Cloud-ul (17 votes [21.79%] - View)

    Percentage of vote: 21.79%

  6. Alte medii (8 votes [10.26%] - View)

    Percentage of vote: 10.26%

  7. Nu stiu sau nu doresc sa raspund. (2 votes [2.56%] - View)

    Percentage of vote: 2.56%

Vote Guests cannot vote

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Orice pui pe site-uri cloud stiocate in US - devine proprietarea statului american si acesta are dreptul sa acceseze continutul lor. Asa e legea in US.
In plus unii provideri de cloud  folosesc roboti care sa "citeasca " continutul acestuia - daca detecteaza ceva care ar incalca acordul acceptat atunci un operator poate accesa continutul sa-l vizualizeze.
Nu mai zic de cazul Microsoft de luna trecuta cand au citit pur si simplu mailurile din casuta web a unei persoane banuite de ei ca ar fi furat date impreuna cu un fost angajat Micrsooft. Si asta fara sa apeleze la mijloacele legale aferente.

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posteiffel, on 10 aprilie 2014 - 07:50, said:

Orice pui pe site-uri cloud stiocate in US - devine proprietarea statului american si acesta are dreptul sa acceseze continutul lor. Asa e legea in US.

Te rog sa citezi legea asta.

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am o unitate DVD-RW LG super multi etc. care imediat dupa ce a iesit din garantie a inceput sa dea rateuri la scriere, asa ca am achizitionat un Asus. De atunci le tin pe amandoua in computer. De ce? Pentru ca aproape tot ce am scris cu LG-ul fie nu mai pot citi corect decat tot pe LG, fie le citeste alta unitate, dar foarte greu. Si asta in ciuda faptului ca lucrez "cu manusi" atunci cand folosesc DVD-uri. Scriu exclusiv pe medii Traxdata.
Daca imi crapa de tot unitatea LG, risc sa nu mai pot accesa o colectie de cateva sute de DVD-uri. Culmea este ca la unele DVD-uri cu un continut important facusem si copii tot cu ajutorul unitatii LG.
Deci, nici DVD-urile nu sunt prea sigure, cel putin daca nu ai DVD-uri si un drive de calitate (care este greu de gasit).

Cu HDD-urile este ceva mai sigur, desi nu stiu ce s-ar putea intampla cu datele de pe el in timp. Nu mi s-a stricat niciun HDD Western Digital din seria Caviar, desi au fost 'frecate' ani la rand. Unul dintre ele a devenit un pic mai zgomotos (probabil ca s-a descentrat), dar nu a capatat bad-uri, in schimb, de la Seagate am avut probleme cu unul care incepuse sa capete bad-uri si pe care l-am abandonat. In ciuda acestei intamplari, de la o vreme am cumparat doar Seagate-uri pentru ca sunt mai ieftine si inca nu am probleme cu ele (sper sa nici nu am). Alte marci de HDD-uri nu le cunosc si nu am riscat sa achizitionez. Stiu insa despre Maxtor ca faceau HDD-uri foarte proaste. N-am auzit de nimeni care sa fi avut un Maxtor si sa nu ii 'crape' de tot (deseori chiar in perioada garantiei). Ulterior Maxtor au fost achizitionati de Seagate si ma intreb care modele de Seagate sunt, de fapt, Maxtor. Si ma mai intreb care alti producatori scot HDD-uri de calitate in sensul strict al sigurantei datelor. Aveti ceva opinii in acest sens?

#22
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cred ca la hdd-uri cam toti producatorii au aceeasi rata de defecte
eu unul am lucrat cu sute de computere si hdd-uri (marea majoritate seagate si wd, rar samsung sau toshiba)
se defecteaza toate la fel de rar sau de des, fie seagate sau wd
totusi, am remarcat ca rata de defectiuni a crescut mult odata cu capacitatea, adica am hdd-uri de 40-160 gb care merg de 8-10 ani aproape zilnic cate 8-10 ore si sunt ok, rar se strica unul, insa cele peste 250gb  au cazut mult mai des, cel putin 10 au aterizat prin dulapuri in ultimii 3-4 ani

iar defectiunile sunt de tot felul,  baduri, motoare descentrate (des), clampanituri aiurea, am gasit si fire arse la alimentare..

Edited by aeon, 11 April 2014 - 19:38.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Nu chiar. Seagate sunt cele mai afectate pe termen lung.

E un topic pe Storage  cu un clasament facut de un provider care are mii de harduri pe serverele sale.

View Postf300, on 10 aprilie 2014 - 07:52, said:


Te rog sa citezi legea asta.
N-am timp sa caut, dar exista un topic de-acum vre-un an chiar aici pe softpedia cand s-a discutat despre asta.

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu intreb din intimplare pentru ca pe softpedia apar si chestii care n-au treaba cu realitatea, mai ales pe chestiuni juridice si mai ales din alte tari, exemplu: http://forum.softped...ul-de-internet/

Ca isi baga nasul NSA-ul peste tot si n-au reusit deocamdata si nici nu se intentioneaza sa-i stopeze e una dar ca orice autor, artist, ziarist (din US sau nu) care creeaza ceva si sa zicem are scula apple cu backup pe icloud sau cum s-o chema si din cauza asta opera lui (citez) "devine proprietarea statului american" e insa in mod sigur fals.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Pai stirea originala o citisem la vremea sa pe Neowin... nu aici.
Si acolo am gasit-o mai usor - http://www.neowin.ne...re-belong-to-us
SI uite si stirea originala - https://www.eff.org/...cloud-computing

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta este EXTREM de departe de Orice pui pe site-uri cloud stiocate in US - devine proprietarea statului american si acesta are dreptul sa acceseze continutul lor.

1. transferul de proprietate de care se vorbeste acolo nu este intre tine si stat ci intre tine si provider. O institutie a statului gen politie sau mai stiu eu cine are warrant semnat de un judge ca poate sa investigheze providerul si argumentul era daca

a. are dreptul sa se uite prin fisierele clientului (care n-ar fi ale providerului pentru care are mandat)
b. are dreptul sa ii puna piedici clientului in a-si recupera datele

Acum tertipurile legale sint poate interesante din punct de vedere juridic dar din punct de vedere practic sint absolut nerelevante: indiferent de motivul invocat e clar ca daca vin mascatii peste provider si ii salta serverele nu poti rezonabil sa te astepti sa nu se uite pe datele tale care sint acolo si de asemenea e clar ca nu o sa le mai vada providerul inapoi sa ti le puna tie sa le folosesti din nou (asta daca mai e lasat sa functioneze, daca n-a dat faliment, etc).

2. e un subiect relevant dar de asemenea nu e chestia la care ma gindeam eu. Eu ma gindeam la "small print-ul" pe care il avea si google ca le cedezi drepturile daca hostezi ceva la ei, in sensul ca de exemplu daca ai pus (in sensul de backup privat) o carte sau un soft facut de tine automat au si ei drepturi de autor.

3. de remarcat ca restrictia "in US" nu exista, de fapt chestia de care vorbim s-a intimplat in NZ. Daca au interes fie americanii (cu care oricum sintem prieteni) fie oricine altcineva cu puteri similare pot sa iti ia datele si de oriunde din EU si de pe cloud-ul erdesh. In particular aceleasi probleme ai si daca stochezi datele la un vecin sau la parintii tai daca vin mascatii si le salta serverele.

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Eu mă gândesc serios să îmi cumpăr o unitate blu ray pentru că, având în vedere că un disc pleacă deja de la 2.9 lei, este de departe cea mai ieftină metodă de stocare a câtorva TB de date. Apoi vine DVD-ul care însă este nepractic, urmat de harddisk, care însă deja e mai scump. Apoi vine norul unde mai ai și bătaia de cap cu criptarea (ăia n-au nici un dumnezeu).

Așadar, votez cu bluray-ul.

#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca tii cont de pretul unitatii Blu-Ray care este minim 200 RON si ca un BD-R Single Layer de 25GB costa minim 5 RON (ca sa aiba cat de cat o calitate acceptabila), atunci tot nu iesi prea ieftin.
Sa comparam cu HDD-ul de 3TB = 3000GB la care m-am referit aici!
3000GB / 25GB = 120 BD-R de 25 GB, deci HDD-ul de 3TB echivaleaza cu 120 de disk-uri BD-R care costa 120 buc. * 5 RON = 600 RON, in timp ce HDD-ul extern costa numai 434,99 RON.
Daca mai tinem cont de pretul unitatii, de rata de fail a BD-R-urilor, precum si de faptul ca in mod normal nu le scrii pana la umplerea completa a celor 25GB, atunci HDD-ul este mult mai rentabil.

#29
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sa nu ignoram nici faptul ca informatia de pe un HDD poti sa o reorganizezi, poti sa adaugi/ inlocuiesti/ stergi fisiere, pe cand pe un BD-R nu prea...
Totusi si daca iti moare HDD-ul pierzi dintr-o data o cantitate mare de informatii, pe cand BD-R-urile nu iti crapa toate simultan.
In schimb, un HDD de capacitate mare ocupa mai putin spatiu si este mai usor de accesat...

#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In plus un hdd are cel putin 2 ani garantie pe cind discurile stricate ... mumu. Si ca sa fie comparatia corecta ar trebui sa luam in calcul BD-RW.

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Ce e drept, pe mine nu mă interesează să mai șterg de pe ele, dar având în vedere că hardurile sunt tot mai ieftine, poate totuși e mai ok să alegi harduri.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
DVD-urile sunt mai sigure decat blu-ray-urile, oricum. Ideea e ca stratul inscriptionat ep DVD-uri este undeva la jumatatea grosimii discului, fiind protejat de plastic pe ambele parti. La CD-uri stratul e in partea de sus - chiar pe partea de "eticheta", la Blu-Ray - e chiar in partea de jos - se scrie direct pe el, nu are nicio protectie.

Deci un CD se poate deteriora zgariind partea de sus - sau chiar folosind un marker cu un diluant mai tare - unele permanente pot face asta, la Blu-Ray o zgarietura pe stratul de jos il deterioreaza iremediabil. Un DVD zgariat poate fi slefuit si datele recuperate.

#33
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004

Quote

siguranta in cloud e relativa e suficient sa nu mai ai legatura la internet (neplata factura, curent oprit.. Posted Image) sau cineva care se uita peste umar sa-ti vada parola si gata, s-a zis  cu datele tale
Parafrazand ... Totul e relativ Posted Image. La fel de bine poate sa-ti crape ceva in calculator (altceva decat hdd), acel cineva se poate uita peste umar cat vrea, cel putin la mine .. Folosesc parole de 8+ caractere asezate random. Stiu, nu sunt infailibil dar nu cred ca reusesti sa vezi vreo logica sau sa gasesti ceva inteligibil.

Edited by Alucard, 14 April 2014 - 12:18.


#34
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAlucard, on 14 aprilie 2014 - 12:18, said:

Folosesc parole de 8+ caractere asezate random.

Si totusi daca iti bagai parola intr-unul dintre site-urile afectate de Hearbleed (adica doua treimi din internet) un atacator ti-o lua la fel de bine ca si cum ar fi fost "12345".

#35
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
AIa e caz extrem ... Ce drac sa cauti pe un server de cloud? Poze cu ai mici? Muzica din anii 80?
Din cate stiu s-a reparat, cine si-a dat interesul a facut update. Ai facut un type-o :) e heartbleed

#36
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

View Postbenis, on 13 aprilie 2014 - 10:30, said:

Eu mă gândesc serios să îmi cumpăr o unitate blu ray pentru că, având în vedere că un disc pleacă deja de la 2.9 lei, este de departe cea mai ieftină metodă de stocare a câtorva TB de date. Apoi vine DVD-ul care însă este nepractic, urmat de harddisk, care însă deja e mai scump. Apoi vine norul unde mai ai și bătaia de cap cu criptarea (ăia n-au nici un dumnezeu).

Așadar, votez cu bluray-ul.


Anul asta trebuie sa apara ArchiveDisc-urile facute de Sony si Panasonic :)
http://www.theregist...b_bluray_discs/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate