Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Medii de stocare optime

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

Poll: Care este cel mai eficient/ eficace mediu de stocare? (59 member(s) have cast votes)

Pe ce medii stochez datele cele mai importante?

  1. Hard Disk Drives (41 votes [41.84%] - View)

    Percentage of vote: 41.84%

  2. Disk-uri optice (19 votes [19.39%] - View)

    Percentage of vote: 19.39%

  3. SSD, memorii flash etc. (11 votes [11.22%] - View)

    Percentage of vote: 11.22%

  4. Zip disk, floppy disk etc. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. in Cloud (24 votes [24.49%] - View)

    Percentage of vote: 24.49%

  6. Alte dispozitive (3 votes [3.06%] - View)

    Percentage of vote: 3.06%

  7. Nu stiu sau nu doresc sa raspund. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Care sunt cele mai sigure medii de stocare?

  1. HDD (31 votes [34.83%] - View)

    Percentage of vote: 34.83%

  2. Disk optic (16 votes [17.98%] - View)

    Percentage of vote: 17.98%

  3. Memorie flash (9 votes [10.11%] - View)

    Percentage of vote: 10.11%

  4. Floppy disk sau echivalent (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Cloud (25 votes [28.09%] - View)

    Percentage of vote: 28.09%

  6. Alt mediu de stocare / alte solutii (5 votes [5.62%] - View)

    Percentage of vote: 5.62%

  7. Nu stiu sau nu doresc sa raspund. (3 votes [3.37%] - View)

    Percentage of vote: 3.37%

Care sunt cele mai ieftine medii de stocare?

  1. HDD-uri externe cu sau fara alimentare din USB (21 votes [26.92%] - View)

    Percentage of vote: 26.92%

  2. HDD-uri interne +/- N.A.S. sau rack intern/ extern sau dock (22 votes [28.21%] - View)

    Percentage of vote: 28.21%

  3. Stick-uri sau carduri de memorie + card reader (8 votes [10.26%] - View)

    Percentage of vote: 10.26%

  4. Dischete de capacitate mare + unitate de citire/ scriere (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Cloud-ul (17 votes [21.79%] - View)

    Percentage of vote: 21.79%

  6. Alte medii (8 votes [10.26%] - View)

    Percentage of vote: 10.26%

  7. Nu stiu sau nu doresc sa raspund. (2 votes [2.56%] - View)

    Percentage of vote: 2.56%

Vote Guests cannot vote

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Care sunt cele mai avantajoase/ dezavantajoase medii de stocare din perspectiva performantei/ pretului? Argumentati!

Care sunt cele mai recomandabile marci si modele de medii de stocare si dispozitive de scriere/ citire pentru aceste medii?
Ce succes sau esec ati avut cu anumite tipuri/ marci/ modele de medii de stocare?

Care sunt cele mai importante caracteristici ale unui mediu de stocare?
1. compatibilitatea cu o gama cat mai larga de dispozitive
2. marimea spatiului de stocare
3. viteza de scriere/ citire a datelor
4. portabilitatea
5. pretul
6. alte caracterisitici
7. toate caracteristicile de mai sus
(Nu am mai avut cum sa adaug aceasta intrebare la chestionar, asa ca va rog sa raspundeti separat!)

Am inclus in chestionar floppy disk-ul mai mult formal. Chiar si in variantele "superfloppy" aceste medii sunt cam... perimate.
Memoriile flash si SSD-urile nu mi se par medii de stocare prea sigure si nu sunt nici ieftine.
Cu disk-urile optice este discutabil. Personal detin CD-uri scrise cu aproximativ 18 ani in urma si care sunt inca bune. De asemenea, am CD-uri sau DVD-uri care dupa numai cativa ani s-au deteriorat.
Cu HDD-urile este iarasi discutabil: unele sunt de calitate mai buna, altele sunt de calitate mai proasta. HDD-urile de capacitate mica sunt scumpe, cele de capacitate foarte mare sunt iarasi scumpe.
In acest moment cele mai rentabile sunt HDD-urile externe de 3.5'' si capacitate de 2-3 TB. Acum cateva luni, in schimb, cele mai rentabile erau HDD-urile interne de 2TB.

Va propun sa gasim impreuna cele mai eficiente si eficace solutii pentru stocarea datelor!

De asemenea, as dori ca la acest topic sa prezentam si comentam solutia optima pentru stocarea datelor la momentul curent.
De exemplu: care marca de Blu-Ray disk sau DVD-ROM este cea mai avantajoasa in combinatie cu ce unitate? Dar, oare, exista vreuna mai avantajoasa ca raport performanta/ pret comparativ cu un HDD intern + dock? De ce?
Este drept ca raspunsul poate varia si in functie de anumite oferte speciale din partea anumitor magazine la un moment dat. Ati prins astfel de oferte?

Edited by _-_, 09 April 2014 - 14:38.


#2
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Desi foloseste tehnologiile mentionate, ar trebui sa incluzi si cloud-ul, dat fiind faptul ca ai o oarecare garantie pe un server dedicat ca nu crapa (RAID de exemplu), lux pe care nu multi si-l permit.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am adaugat si Nor-ul.

Cine a votat ar trebui sa stearga votul si sa voteze din nou.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cam toate caracteristicile date de tine sunt relative si depind de la caz la caz.
Tu cand zici ca vrei sa stochezi multe date, poate te gandesti la 2-3 TB, altul poate se gandeste la 200.
Apoi n-ai pomenit nimic de ce-i mai important cand stochezi date: siguranta ca atunci cand ai nevoie, ele sa fie inca acolo.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 dani.user, on 09 aprilie 2014 - 14:47, said:

Cam toate caracteristicile date de tine sunt relative si depind de la caz la caz.
Tu cand zici ca vrei sa stochezi multe date, poate te gandesti la 2-3 TB, altul poate se gandeste la 200.
Apoi n-ai pomenit nimic de ce-i mai important cand stochezi date: siguranta ca atunci cand ai nevoie, ele sa fie inca acolo.

In ultima instanta, totul este relativ...
Ba m-am referit si la "siguranta" datelor in explicatiile din primul mesaj dar, intr-adevar, am uitat sa trec aceasta caracteristica la intrebarea care n-a mai incaput in chestionar.
"A regasi datele" este caracteristica cea mai importanta. Am scris ce am patit cu unele CD-uri sau DVD-uri dupa cativa ani. Mai concret li s-a desprins stratul argintiu si au devenit inutilizabile, in timp ce altele le mai pot accesa (deocamdata) si dupa 18 ani.
HDD-urile pot si ele sa "crape", dar inclin sa cred ca sunt cele mai sigure.

In materie de performanta/pret cred ca cel mai bun model de pe piata noastra in acest moment este "Samsung D3 de 3TB" pe USB 3.0 (model STSHX-D301TDB) care contine un HDD Seagate Barracuda SATA-III de 3TB cu 7200RPM si 64MB buffer (model ST3000DM001).
Acest HDD extern poate fi vazut dezasamblat aici. In oferte HDD-ul extern in versiunea Samsung este mai ieftin decat HDD-ul in sine de la Seagate. In oferta de la PC Garage este 434,99 RON.
Daca i-am calcula valoarea in DVD-uri de 4.7 GB, atunci ar echivala cu 3000 GB / 4.7 GB = 638.3 DVD-uri la pretul de (434.99 RON * 4.7 GB) / 3000 GB = 0.68 RON / buc.
Am comandat si eu unul.

#6
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Votat Cloud la toate 3 ... Si la ultima intrebare ... clar ca gasesti cloud gratuit, asa ca e cam din alta liga... toate celelalte optiuni din poll sunt obligatoriu pe bani.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

din perspectiva performantei/ pretului?

Nu prea inteleg ce ai vrut sa zici prin performanta... Viteza ? Fiabilitate ?

Daca vrei fiabilitate cea mai sigura e cea cu matrice RAID de harduri.

Si ptr datele importante - cea mai buan solutei sunt solutiile multiple - matrice RAID + DVD+ Cloud. Iar cele fizice pastrate in locatii diferite.

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Alucard, on 09 aprilie 2014 - 15:07, said:

Votat Cloud la toate 3 ... Si la ultima intrebare ... clar ca gasesti cloud gratuit, asa ca e cam din alta liga... toate celelalte optiuni din poll sunt obligatoriu pe bani.

Singura problema este ca in cloud nu ai spatiu nelimitat fara sa platesti. Iar daca faci sincronizare cu datele de pe propriul HDD, atunci tot trebuie sa investesti intr-un HDD, nu?

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 eiffel, on 09 aprilie 2014 - 15:15, said:

Nu prea inteleg ce ai vrut sa zici prin performanta... Viteza ? Fiabilitate ?

Daca vrei fiabilitate cea mai sigura e cea cu matrice RAID de harduri.

Si ptr datele importante - cea mai buan solutei sunt solutiile multiple - matrice RAID + DVD+ Cloud. Iar cele fizice pastrate in locatii diferite.

Performanta este un indicator calitativ de functionalitate. In acest caz "functionalitatea" depinde de mai multi factori: siguranta datelor, viteza de acces la ele, posibilitatea de a le accesa oricand si oriunde avem acces la un computer cu sau fara conexiune la Internet s.a.m.d.
Toate aceste caracteristici daca le evaluam pe o anumita scala de valori, apoi le adunam, iar suma o raportam la costuri (pretul dispozitivului de stocare in sine, pretul unui device care sa opereze cu el sau al serviciului respectiv, costul curentului electric consumat etc.), atunci obtinem un raport performanta/ pret care sa ne permita sa evaluam fiecare "solutie" in parte.

Pentru siguranta datelor, desigur, RAID, backup-uri in cloud sau pe alte medii de stocare, dar aceasta creste in mod semnificativ costurile, iar aici avem o problema pentru ca umflarea costurilor ne da o valoare mica a raportului.
In ceea ce priveste cloud-ul, acesta te obliga sa ai o conexiune la Internet, iar viteza de transfer depinde atat de banda pe care o ai atat pe download cat si pe upload cat si de calitatea conexiunii dintre tine si servere furnizorului serviciului, de calitatea serverului etc.

Deci, ceea ce am propus este sa gasim impreuna cea mai buna solutie de stocare ca raport perfomanta/ pret.

Desigur, am mai propus sa dezbatem la acest topic si care este cea mai buna solutie a momentului din perspectiva acestui raport.
Eu am sugerat un model de HDD extern pe care l-am gasit. Nu stiu daca acesta respecta cel mai bine in acest moment raportul amintit, insa atat am gasit eu.
De aceea, ar fi bine ca fiecare sa isi exprime parerea si in acest sens, fie ca e vorba de HDD, fie de Cloud, fie disk-uri optice, fie altceva.

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 Alucard, on 09 aprilie 2014 - 15:07, said:

Votat Cloud la toate 3 ... Si la ultima intrebare ... clar ca gasesti cloud gratuit, asa ca e cam din alta liga... toate celelalte optiuni din poll sunt obligatoriu pe bani.

siguranta in cloud e relativa
e suficient sa nu mai ai legatura la internet (neplata factura, curent oprit.. :)) sau cineva care se uita peste umar sa-ti vada parola si gata, s-a zis  cu datele tale

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Formula propusa mai sus implica destul relativism, deci este suficient, de fapt, sa enumeram avantajele si dezavantajele fiecarei solutii de stocare, deoarece si interesele noastre pot sa difere.

 aeon, on 09 aprilie 2014 - 15:38, said:

siguranta in cloud e relativa
e suficient sa nu mai ai legatura la internet (neplata factura, curent oprit.. Posted Image) sau cineva care se uita peste umar sa-ti vada parola si gata, s-a zis  cu datele tale

Si asta este adevarat. Plus ca daca faci sincronizare pe computerul propriu si cineva iti sterge folderul de sincronizare sau se pierd/ altereaza datele in urma unei caderi de curent sau deschizi un fisier sa zicem pe un dispozitiv, il modifici si il uiti deschis, apoi il deschizi de pe alt computer versiunea veche a fisierului ristis a te trezesti cu datele sterse din cloud, modificate sau cu copii conflictuale ale fisierelor.

In alta ordine de idei si HDD-ul risti sa-l uiti pe scaunul din aeroport si iti poti lua adio de la date, iar cu DVD-urile risti sa nu te lase sa treci prin vama... :D

Observ ca unii au raspuns "alte dispozitive". Oare care sa fie acelea?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

 _-_, on 09 aprilie 2014 - 15:35, said:

Pentru siguranta datelor, desigur, RAID, backup-uri in cloud sau pe alte medii de stocare, dar aceasta creste in mod semnificativ costurile, iar aici avem o problema pentru ca umflarea costurilor ne da o valoare mica a raportului.
...
Eu am sugerat un model de HDD extern pe care l-am gasit. Nu stiu daca acesta respecta cel mai bine in acest moment raportul amintit, insa atat am gasit eu.
De aceea, ar fi bine ca fiecare sa isi exprime parerea si in acest sens, fie ca e vorba de HDD, fie de Cloud, fie disk-uri optice, fie altceva.

Din pacate ptr datele mai importante backup-ul pe medii cu locatii diferite e singura solutie viabila, chiar daca ar creste ecav costurile.

Ptr date nesemnificative, cel mai bine iesi pe harduri - 3Tb pe la 500 lei, e extrem de convenabil, probabil cel mai bun raport.
Doar ca azi merge perfect si maine dimineata te poti trezi ca hardul e mort.

La capitolul asta nu poti avea incredere in nicio solutie. Inclusiv in cloud unde te poti trezi ca maine nu mai ai cloud-ul ptr ca ai pus pe el ceva materiale oarecum ilegale sa zicem.
Oarecum deoarece au fost cazuri cand Microsoft a blocat accesul la cloud si a sters continutul acestuia cand  a considerat ca niste poze nu par a fi foarte decente. A fost un caz discutat destul e mult acum vre-un an cu cineva care si-a pus pozele de la plaja pe cloud.

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 eiffel, on 09 aprilie 2014 - 15:47, said:

Din pacate ptr datele mai importante backup-ul pe medii cu locatii diferite e singura solutie viabila, chiar daca ar creste ecav costurile.

Ptr date nesemnificative, cel mai bine iesi pe harduri - 3Tb pe la 500 lei, e extrem de convenabil, probabil cel mai bun raport.
Doar ca azi merge perfect si maine dimineata te poti trezi ca hardul e mort.

Da. Pana la urma, indiferent pentru ce solutii de stocare optam tot va fi necesar sa facem copii la datele cele mai importante: nu neaparat RAID, dar sa copiem manual datele cu adevarat importante pe HDD-uri, DVD-uri etc.
Daca avem in vedere riscul de a pierde toate datele cand 'moare' un HDD, atunci poate ca este mai avantajos sa achizitionam HDD-uri ceva mai mici, chiar daca sunt ceva mai scumpe (sa zicem, de 1-2 TB), deoarece este putin probabil sa 'crape' mai multe simultan.

 eiffel, on 09 aprilie 2014 - 15:47, said:

La capitolul asta nu poti avea incredere in nicio solutie. Inclusiv in cloud unde te poti trezi ca maine nu mai ai cloud-ul ptr ca ai pus pe el ceva materiale oarecum ilegale sa zicem.
Oarecum deoarece au fost cazuri cand Microsoft a blocat accesul la cloud si a sters continutul acestuia cand  a considerat ca niste poze nu par a fi foarte decente. A fost un caz discutat destul e mult acum vre-un an cu cineva care si-a pus pozele de la plaja pe cloud.

Nu stiam ca se poate intampla si asa ceva. Eu credeam ca ti se garanteaza confidentialitatea datelor. Inseamna ca trebuie sa-mi scot si eu din DropBox cateva materiale piratate. Dar oare daca nu oferi link-uri publice catre ele, pot exista 'probleme'?

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 _-_, on 09 aprilie 2014 - 15:59, said:

Nu stiam ca se poate intampla si asa ceva. Eu credeam ca ti se garanteaza confidentialitatea datelor.

Nu stiai bine, e logic ca datele alea NU sint confidentiale, atita vreme cit sint pe serverul alora, mai mult oferit si gratis...

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 f300, on 09 aprilie 2014 - 16:02, said:

Nu stiai bine, e logic ca datele alea NU sint confidentiale, atita vreme cit sint pe serverul alora, mai mult oferit si gratis...

Si totusi cand citisem eu 'termenii si conditiile' de utilizare pentru Dropbox ei garantau confidentialitatea datelor, sustineau ca datele sunt criptate si ca nici ei nu au acces la ele s.a.m.d. Nu stiu daca intre timp nu au schimbat ceva pe la 'politica de confidentialitate' sau ce politici adopta furnizorii altor servicii de cloud, insa mi se pare aiurea sa iti umble altii (din staff-ul lor) prin date...

Cand dai share la un folder sau pui un link public (pentru poze, de exemplu) este altceva.

Dar cand numai tu ai (sau ar trebui sa ai) acces la informatii mi se pare altceva.

In materie de HDD-uri vs DVD-uri, spuneam ca un HDD de 3 TB echivaleaza cu 638.3 DVD-uri de 4.7 GB (in masuri zecimale, nu binare). In realitate, insa, cand scrii un DVD deseori nu il umpli complet, deci ramane un spatiu irosit. Pe de alta parte aceste 638.3 DVD-uri ocupa un volum foarte mare comparativ cu un HDD (cam un raft intreg din biblioteca).

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 _-_, on 09 aprilie 2014 - 16:13, said:

Si totusi cand citisem eu 'termenii si conditiile' de utilizare pentru Dropbox ei garantau confidentialitatea datelor, sustineau ca datele sunt criptate si ca nici ei nu au acces la ele s.a.m.d. Nu stiu daca intre timp nu au schimbat ceva pe la 'politica de confidentialitate' sau ce politici adopta furnizorii altor servicii de cloud, insa mi se pare aiurea sa iti umble altii (din staff-ul lor) prin date...

Cred ca ii confunzi cu Mega (in care nu as avea incredere in mod special dar au mult spatiu, desi nu se stie cind dispare).

https://www.dropbox.com/terms

Postez capitolul integral.

Your Stuff & Your Permissions

When you use our Services, you provide us with things like your files, content, email messages, contacts and so on ("Your Stuff"). Your Stuff is yours. These Terms don't give us any rights to Your Stuff except for the limited rights that enable us to offer the Services.
We need your permission to do things like hosting Your Stuff, backing it up, and sharing it when you ask us to. Our Services also provide you with features like photo thumbnails, document previews, email organization, easy sorting, editing, sharing and searching. These and other features may require our systems to access, store and scan Your Stuff. You give us permission to do those things, and this permission extends to trusted third parties we work with.


#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De asemenea, aruncasem o privire aseara, dar n-am mai avut timp sa postez. Am mai gasit si 'declaratii' de genul:

We respect the intellectual property of others and ask that you do too. We respond to notices of alleged copyright infringement if they comply with the law, and such notices should be reported using our DMCA Process. We reserve the right to delete or disable content alleged to be infringing and terminate accounts of repeat infringers.

https://www.dropbox.com/privacy#terms

Law & Order. We may disclose your information to third parties if we determine that such disclosure is reasonably necessary to (a) comply with the law; (B) protect any person from death or serious bodily injury; © prevent fraud or abuse of Dropbox or our users; or (d) protect Dropbox's property rights.

https://www.dropbox....privacy#privacy

Deci, trebuie sa fim atenti cu serviciile de cloud...

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Faza e ca depinde esential cite date ai. Daca ai citiva GB merg chestii cu cloud, stick, DVD. Daca ai citiva TB atunci optiunile se reduc, de obicei la una.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate