Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

casa in panta miercurea ciuc

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#19
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
Revin si la tine cu o sugestie : http://www.archdaily...us-architectes/

Lasa-le naibii de etaje! Fa-ti o structura de lemn ca padurea-i langa tine, baga izolatie cat caru', si o termini in cateva luni.
Pentru ca ai o structura parter usoara, proiectantul iti va da o fundatie lejera(poate chiar cu beton ciclopian-beton cu piatra cap de miel) si iti poti face si demisolul ala.
Daca vrei caramida fii destept si fa peretii din 2 randuri intre care inserezi termoizolatia(bazaltica ideal).

Lasati-le incolo de armari, cofraje, turnari, decofrari etc etc etc! O gramada de timp, manopera si materiale tocate, toate din bugetele voastre.
Mergeti pe structuri usoare si lejer de montat chiar si de catre voi, cu putin ajutor! La o casa parter termoizolatia o poti face singur daca bugetul este strans si ai nevoie doar de o banca pentru a ajunge la o streasina la 3m inaltime.

Edited by Alxdava, 20 June 2014 - 12:41.


#20
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
Salut din nou dupa ceva timp
a meritat asteptarea caci am ajuns spre punctul final al partii de arhitectura, as spune eu chiar la faza "good to go"Posted Image
n-o mai lungesc as ca aruncati-va un ochi:
....... da stiu ca acoperisul e cam.... dar daca e sa renunt la ceva ma gandesc doar la partea din spate sa o fac dreapta, in rest imi asum costurile:)

Attached Files



#21
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
80.000 euro lejer.

#22
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 Alxdava, on 20 iunie 2014 - 12:40, said:

..Daca vrei caramida fii destept si fa peretii din 2 randuri intre care inserezi termoizolatia(bazaltica ideal)...
Doar cu asta nu sunt deacord (am rezerve in ceea ce priveste cea mai buna solutie), dar in rest iti sustin punctele de vedere.Posted Image

#23
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
80.000 euro lejer, iar daca tu nu faci nimic si vei chema mesteri, mai adauga.
Cred ca bugetul limitat era doar o gluma.
Bugete limitate inseamna de obicei amprente intre 60-80mp, nu 120; bai de 4-6mp etc.



#24
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 Alxdava, on 12 iulie 2014 - 11:22, said:

80.000 euro lejer.

Dupa standardele actuale in calitatea constructiilor si cum arata in planuri sare de 100 kEuro,Posted Image .. dar arata bine!

Edited by andreilesan, 12 July 2014 - 11:54.


#25
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010

 andreilesan, on 12 iulie 2014 - 11:49, said:

Dupa standardele actuale in calitatea constructiilor si cum arata in planuri sare de 100 kEuro,Posted Image .. dar arata bine!

standarde actuale in calitatea constructiilor?? poti detalia un pic,  fix 2 randuri? tot ce cunosc despre constructii este de pe acest forum:)
ma sperii un pic cu pretul avansat de tine...poate cu cei 80k ai lui alex putem sa ma impac; planul meu,  in linii mari, e urmatorul:
- caramida de 38 cu izolare ulterioara exterioara-am cunostinte in zona care au stat asa una 2 ierni chiar daca suntem in ciuc
materiale de pe aici prin zona dar nu cred ca e dif de pret fata de late parti ale tarii...poate ma mai descurc cu lemnul acolo pe unde trebuie
-am primit o oferta de 33-35 m patrat construit la manopera cu utilajele lui dar aici mai am de sapat
- apa am tras-o, gazul e la 6 m de proprietate, curentul la fel....restul e poveste:)
oricum multumesc pentru pareri si va mai astept ca dealtfel si pe altii jurnalul e deschis oricaror pareri ca dealfel si eu

#26
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
Apropo, vezi ca actualul guvern mai mareste taxele. Impozitul pe casa se face pe mp construit, nu util ca la apartamente,la fel cu orice anexa ca demisol, garaj atasat planului casei.
Nu stiu ce taxe aveti acolo, dar eu intr-un orasel mic am 1000lei la 200mp.
Gandeste-te bine ce faci cu banii pe care ii ai.

#27
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
si nu am frate 120 amprenta la sol Posted Image...am  100Posted Image

#28
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 khezar, on 12 iulie 2014 - 12:50, said:

standarde actuale in calitatea constructiilor?? poti detalia un pic,  fix 2 randuri? tot ce cunosc despre constructii este de pe acest forum:)
In ce valoare a consumului anual aferent incalzirii este incadrat proiectul tau? Normele in vigoare in Romania impun ca aceasta valoare sa fie sub 100 kWh/(mp an), in timp ce in alte tari deja este mult mai mic.. Cum s-a dedus ca caramida de 38cm + 10 cm de termoizolant este suficient pentru Miercurea Ciuc (personal, as fi optat pentru 25cm zidarie si 20cm termoizolant)? Cat termoizolant vei avea la pardoseala, pe tavane, ce coeficient va avea tamplaria?
Gata sunt 2 randuri - ma opresc.Posted Image

 khezar, on 12 iulie 2014 - 12:50, said:

ma sperii un pic cu pretul avansat de tine...poate cu cei 80k ai lui alex putem sa ma impac;
Scuze, nu asta a fost scopul, ci sa te gandesti ""in ce iti bagi banii""..

 khezar, on 12 iulie 2014 - 12:50, said:

planul meu,  in linii mari, e urmatorul:
- caramida de 38 cu izolare ulterioara exterioara-am cunostinte in zona care au stat asa una 2 ierni chiar daca suntem in ciuc ..
Nu o lua personal, eu doar incerc sa prezint un punct de vedere diferit.. Normele actuale impun un consum de pana in 100 kWh/(mp an) pentru fiecare metru patrat incalzit. Atentie! Nu se specifica pentru ce conditii climaterice. Cu alte cuvinte fie ca casa va fi la Mercurea Ciuc, fie ca la 2 Mai (de langa Mangalia), ea trebuie sa fie incadrata sub valoarea stabilita. De ce? Pentru ca in Romania din cate cunosc eu, nu exista sporuri la salarii in functie de conditiile climatice in care angajatul isi desfasoara activitatea. Prin urmare daca salariile bugetarilor sunt aceleas indiferent ca acestea sunt in Mangalia sau la Intorsatura Buzaului, atunci si consumurile aferente intretinerilor locuintelor trebuie sa fie aceleas raportate la aceas suprafata incalzita. De aici eu deduc ca in zonele Romaniei unde durata sezonului de incalzire este mai mare si temperaturile exterioare mai reduse - cladirile trebuie sa fie mai bine anvelopate. Insa constat ca la noi, nu se face nici-o diferenta, la acest capitol.. Posted Image

 khezar, on 12 iulie 2014 - 12:50, said:

materiale de pe aici prin zona dar nu cred ca e dif de pret fata de late parti ale tarii...
Posted Image  Cu asta sunt deacord.

 khezar, on 12 iulie 2014 - 12:50, said:

..poate ma mai descurc cu lemnul acolo pe unde trebuie..
Asta cu "descurcatul" nu o pot cuantifica si nu o i-au in calcul..Posted Image

 khezar, on 12 iulie 2014 - 12:50, said:

- apa am tras-o, gazul e la 6 m de proprietate, curentul la fel....restul e poveste:)
Cat te va costa instalatia si consumul anual de gaze?

 khezar, on 12 iulie 2014 - 12:50, said:

oricum multumesc pentru pareri si va mai astept ca dealtfel si pe altii jurnalul e deschis oricaror pareri ca dealfel si eu
Posted Image  Stiu ca unii colegi ar ""sari"" pe mine ca "dau peste cap planurile tale"", dar nu este cu rea intentie.

Edited by andreilesan, 12 July 2014 - 13:44.


#29
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
Vezi ca n-am spus doar 80k. Am spus minim.
Andrei a fost mai exact.
Iti repet si tie: fa-ti casa parter. Mergi pana maxim 150mp construiti. Sunt apartamente de 80mp cu 4 camere.
Daca mai ai nevoie de spatiu de depozitare iti faci o anexa din lemn.
Renunta la bai de 10mp ca nu-i cazul. 6mp sunt suficienti.
In loc de a construi camere pt haine, poti mari o camera cu 0,6m pe o directie si iti faci un dulap de jos pana sus sa-ti incapa ce vrei tu.
Crede-ma, habar nu ai la ce te inhami cu casoiul asta.
Pe tricoul tau scrie fie director fie loto daca te apuci de asa ceva.

14,85x8,25=

Mai exact: 14,94*8,24
Iti las privilegiul sa-mi spui cat face. Este casa ta.

Andrei a punctat excelent capitolul izolare, iar comparatia 2Mai vs Intorsura Buzaului geniala.


#30
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
andrei,
recunosc ca nu stiu in ce valoare a coeficientului anual de incalzire este incadrat proiectul meu
nu s-a dedus in nici un fel vis a vis de caramida de 25+termoizolatie de 10 versus 38+10
o sa pun cu siguranta izolatie sub pardoseala, iar nu stiu de cat5, 10 eps, extrudat, exudat, exfoliat, expandat dar sigur o sa pun
din cate am citit pana acum nu ti-am cerut intamplator sa te opresti la 2 randuriPosted Image Posted Image dar iti multumesc ca nu te-ai oprit.
alex,
da ai dreptate, imagineaza-ti ca abia acum am vazut ca dimensiunile date de tine erau sub ochii mei dar nu le-am observat, deci da am 122 amprenta
camera aia "pentru haine" ma gandesc ca poate fi lolosita la un moment dat in caz de doamne fereste ca si o camera pentru un parinte mai mult sau mai putin impovarat de batraneti
cu baia aia de 10 m si eu am avut o problema dar pana la urma, am acceptat-o, ce alta solutie era pentru a o micsora dar sa se pastreze arhitectura parterului?
si, andrei, stiu ca nu este cu rea intentiePosted Image
stiti care e faza acum?? ca noua ne place asa cum e...ce pana mea sa fac acum?Posted Image  de unde sa mai tai dar sa arate la felPosted Image
..... si nu stiu de ce spuneti voi ca e "casoi", am vazut pe forum altele mult mai mari care nu "ai" primit apelativul asta... ori aveti ceva cu unguriiPosted Image

Edited by khezar, 12 July 2014 - 14:31.


#31
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
Cand ai buget limitat si 2 copii, lasi la o parte arhitectura de un anumit tip. Vei cauta sa faci ceva durabil, usor de intretinut, usor de construit. Ce ai ales tu este un proiect care se realizeaza in minim 9 luni, este scump si greu de intretinut.
Ti-am dat un link catre o casa cu dimensiuni de aprox 6,5x16, cu tot cu garaj si camera tehnica. Asa ceva poti realiza din caramida sau lemn cu maxim 35k fara finisaje.


#32
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 khezar, on 12 iulie 2014 - 14:22, said:

andrei,
recunosc ca nu stiu in ce valoare a coeficientului anual de incalzire este incadrat proiectul meu..
Si nici nu te vei interesa de la cei ce ti-au proiectat casa?

 khezar, on 12 iulie 2014 - 14:22, said:

nu s-a dedus in nici un fel vis a vis de caramida de 25+termoizolatie de 10 versus 38+10..
Te rog nu-mi rastalmaci vorbele..Posted Image Eu am scris 25cm zidarie +20cm termoizolatie (daca tot zidarie ai ales).Posted Image

 khezar, on 12 iulie 2014 - 14:22, said:

o sa pun cu siguranta izolatie sub pardoseala, iar nu stiu de cat5, 10 eps, extrudat, exudat, exfoliat, expandat dar sigur o sa pun..
Vezi d-ta, inca nu stii ce sa pui si cat, si unde.. dar te miri ca ti-am evaluat-o asa scump.. Proiectantii tai ce zic? La pardoseala nici nu te gandi sub 20cm..

 khezar, on 12 iulie 2014 - 14:22, said:

..... si nu stiu de ce spuneti voi ca e "casoi", am vazut pe forum altele mult mai mari care nu "ai" primit apelativul asta...
Poate pentru ca nu au subestimat bugetul..

 khezar, on 12 iulie 2014 - 14:22, said:

..ori aveti ceva cu unguriiPosted Image
Da, am niste prieteni unguri - oameni deosebiti, unul sta chiar langa Budapesta, cand imi prezinta proiecte de-ale lor (la capitolul Eficienta Energetica) - constat o abordare ceva mai diferita fata de cele intalnite frecvent la noi ! Posted Image

Edited by andreilesan, 12 July 2014 - 14:57.


#33
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
P.S. :-) crezi ca avem ceva cu ungurii?!!!

#34
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
da andrei cu siguranta ma voi interesa despre coeficient si fi sigur ca voi pune izolatie la pardoseala; chiar, tot veni vorba despre acest aspect: am ridicat intr-un post de-al meu anterior unele intrebari vis a vis de obiceiuri de aici din zona in ale construitului(post nr.15 ), iar de cand tot citesc pe forum( si multe din posturile tale intr-ale izolarii,), am inceput sa ma dau si eu "destept" si sa intreb pe cei care-si fac case despre izolarea pardoselii lor ; nu mica mi-a fost mirarea cand mi s-a raspuns ca unul ba nu stia, ca unul o sa intrebe constructorul, iar vreo 2 ca o pun SUB SAPAPosted Image  iar de pe aici am citit ca nu prea se face as ceva, cum e se poate si sub sapa?

 Alxdava, on 12 iulie 2014 - 14:52, said:

P.S. :-) crezi ca avem ceva cu ungurii?!!!

nu alex doamne fereste departe de mine gandul:)))

#35
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 khezar, on 12 iulie 2014 - 14:59, said:

da andrei cu siguranta ma voi interesa despre coeficient ....
Posted Image  Foarte bine vei face, uite aici un exemplu pentru a-ti da seama la ce factori sa atragi atentia: http://forum.softped...8#entry15498460

 khezar, on 12 iulie 2014 - 14:59, said:

..si fi sigur ca voi pune izolatie la pardoseala;
Nu trebuie sa ma asiguri pe mine, casa o faci pentru familia ta si nu cred ca nu vrei sa ""iasa" bine.Posted Image

 khezar, on 12 iulie 2014 - 14:59, said:

..chiar, tot veni vorba despre acest aspect: am ridicat intr-un post de-al meu anterior unele intrebari vis a vis de obiceiuri de aici din zona in ale construitului(post nr.15 ), iar de cand tot citesc pe forum( si multe din posturile tale intr-ale izolarii,), am inceput sa ma dau si eu "destept" si sa intreb pe cei care-si fac case despre izolarea pardoselii lor ; nu mica mi-a fost mirarea cand mi s-a raspuns ca unul ba nu stia, ca unul o sa intrebe constructorul, iar vreo 2 ca o pun SUB SAPAPosted Image  iar de pe aici am citit ca nu prea se face as ceva, cum e se poate si sub sapa?
Posted Image Eu de fapt doar ma dau ca sunt asa.. Bun, lasand gluma la o parte, daca termoizolatia reprezinta 2-5 cm - poate fi montata si sub sapa.. Insa, recomandand de la 20cm in sus - nu am cum sa sustin ca sub sapa este locul cel mai potrivit..Posted Image

#36
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
eu spre deosebire de tine CHIAR m-am dat destept, acum observ ca altul s-ar fi ofuscat la ceea ce ai subliniat tu in postul meu:) peace
o sa pun sub pardoseala tocmai pentru confortul meu sunt constient de asta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate