Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

ÎMPĂMÂNTARE SI PARATRĂZNET

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ianian

ianian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 05.11.2009
Am si eu nevoie de sfatul unor electricieni cu experiență.
Trebuie să fac o împământare și paratrăznet la clădirea din poză,( pământul a fost teren agricol) Nu stiu cum să o calculez.....sau macar să-mi spuneti cu aproximatie:
1. Câti țăruși e nevoie pentru  o împământare bună (sub un ohm) pentru dimensiunile acestei clădiri la care să poată fi legat paratrăznetul ?
2. Lungimea țărușului bătut în pământ  ajunge ca distanță între țăruși (țeavă zincată de 2 țoli), adică 2m lungime țăruș cu 2m distanță între țăruși....
3 Ce tip de împământare estre mai indicată :liniar (începând de la tablou pe lungimea clădirii sau pe colț cu tabloul la mijloc), dispuși în triunghi sau pătrat închis ...etc
4. Dacă aș monta un paratrăznet pe turnul de lânga ea ar prioteja și clădirea și cum se calculează asta
5. Cum confectionez paratrăznetul din ce material.

Nu e comoditate.......
Sunt puțin în criză de timp și încerc să citesc de pe net unele idei dar este foarte anevoioasă treaba și nu vreau să investesc bani si la urmă să nu fie bine ce am făcut......conform normativelor.

Attached Files

  • Attached File  casa.jpg   590.06K   136 downloads


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Impamantarea e una, paratraznetul e alta.
Doamne fereste sa le pui la comun...

#3
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 14.05.2010
trebuie sa ai o rezistenta a circuitului de IMPAMANTARE de 4 ohmi iar ptr PARATRAZNET se face cu echipamente separate si speciale.Revenind cea mai uzuala este 3tevi galvanizate cam 2toli sau mai mici pana in 18cm ingropate la 2metri amplasate la 1m una de alta legate printr-o platbanba sudata care iese si la tabloul principal.Atentie  unde iese teava din pamant sa acoperi gura tevi dupa sudura dai cu o solutie anticorosiva eu stiu un fel de antifonPosted Image

Edited by lau83, 04 April 2014 - 18:45.


#4
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Posteiffel, on 04 aprilie 2014 - 17:45, said:

Impamantarea e una, paratraznetul e alta.
Doamne fereste sa le pui la comun...
Se poate si "la comun", dar priza de pamant in cazul asta trebuie sa aiba rezistenta de dispersie de maximum 1 ohm. Nu recomand executia unei IPT in regim de "fa-ti singur", e prea periculos. Trebuie musai o firma autorizata ANRE.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Posteiffel, on 04 aprilie 2014 - 17:45, said:

Impamantarea e una, paratraznetul e alta.
Doamne fereste sa le pui la comun...
Nici daca e sub 1 ohm ?

#6
ianian

ianian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 05.11.2009
După cum am spus caut oameni care au făcut asta si stiu să îmi spună cum să fac cel mai bine.....

Deci să înţeleg că pe aici nu se perindă nici unul de la ANRE ?

BusyWorm  - Se admite legarea directa la priza de pamânt de protectie a instalatiei de paratraznet, cu conditia ca rezistenta de dispersie sã fie mai mica de 1 ohm iar sectiunile conductoarelor si electrozilor sa fie cele normate.

Junior - Mulţumesc frumos pentru răspuns,  cunosc cum se execută "fizic" o împământare "generală"..... dar aici e vorba de mai mult de 3 ţevi

Oare ştie cineva şi poate să-mi răspundă punctual la întrebările puse .......vă rog?

#7
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 14.05.2010
cumperi echipament de la o firma autorizata si nu se pun la comun conform noilor normative

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

View Postpetre69, on 04 aprilie 2014 - 19:06, said:

Nici daca e sub 1 ohm ?

Ideea este alta - in timp unele contacte mai oxideaza - nu degeaba se cere PRAM-ul la firme odata la 6 luni.
Poti sa ai tu acum sub 1 ohm, dar peste un timp sa nu mai fie si atunci se duc dracu toate echipamentele conectate la impamantare la primul traznet care loveste in plin.

Obligatoriu se fac separate, chiar daca de principiu se fac la fel.

Initiator - ti s-a dat o solutie mai sus -cea cu tevile.

Mai poti cumpara din magazinele de bricolaj kit de-a gata - sunt niste tarusi din profil in cruce galvanizati - lungi cam de 1,5 m. Doar ca la aceste kit-uri se dau suruburi de prindere intre platbanda si tarusi. In locul lor e bine sa dai sudura. Ai si instructiuni la kit. De pincipiu se bat in pamant la distanta de 1,5-2 m unul de altul , se sudeaza platbanda intre ei iar la un capat se pune o cutie de conexiuni - ptr impamantare - de care se prinde un cablu gros de cupru cu surub si piulita - cablu care se duce la panoul electric.

Ptr paratraznet, in locul acelei conexiuni practic vei urca cu platbandaa pan pe acoperis la distanta de 10-15 cm de constructie - daca constructia e de tabla va trebui sa izolezi prinderile platbandei de constructie, si te duci cu acea platbanda pan la paratraznetul instalat pe constructie.

#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View Posteiffel, on 05 aprilie 2014 - 15:04, said:

Obligatoriu se fac separate
Daca distanta minima dintre ele nu poate fi respectata ceea ce este valabil in cazul lui si la majoritatea caselor,atunci priza de pamant trebuie sa fie comuna sau chiar daca sunt doua distincte ele trebuie conectate intre ele,si asta obligatoriu,altfel la primul incident provocat de aparitia unor tensiuni de pas periculoase,executantul va da cu subsemnatul.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru instalatiile de 220 V mi-a confirmat un electrician autorizat ca inpamantarea se face cu un singur tarus (electrod de inpamantare).
In Bucuresti am vazut ca aceasta inpamantare, cum am spus mai sus, se face standard la montarea contorului, de electrica.

#11
ianian

ianian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 05.11.2009
Mulţumesc pentru răspunsuri.
O să discut în perioada următoare cu un proiectant pe partea electrică .
Este normal ca atunci când există două sau mai multe împământări să se lege împreună, aşa cum a spus IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE.

#12
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postoverseas, on 06 aprilie 2014 - 20:16, said:

Pentru instalatiile de 220 V mi-a confirmat un electrician autorizat ca inpamantarea se face cu un singur tarus (electrod de inpamantare).
In Bucuresti am vazut ca aceasta inpamantare, cum am spus mai sus, se face standard la montarea contorului, de electrica.
GRESIT ! Acel tarus de impamantare de la BMP-uri nu este priza locala de impamantare, el este o priza de pamant tehnologica pentru functionarea protectiilor din BMP.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postflomelomanul, on 06 aprilie 2014 - 20:32, said:

GRESIT ! Acel tarus de impamantare de la BMP-uri nu este priza locala de impamantare, el este o priza de pamant tehnologica pentru functionarea protectiilor din BMP.

OK, eu nu ma pricep la partea tehnica. Pe limba mea vrei sa zici ca este inpamantarea pentru protectia tabloului electric de pe stalp ? Si ca pentru o instalatie de 220 trebuie schema aia complicata cu sant + 4 tarusi + platbanda zincata unde se masoara nu-stiu-ce sa dea 4 ohmi ?
Apreciez un raspuns clar fiindca ala de ma sfatuieste este cel mai apreciat electrician pe o raza de 80 km si altul trebuie sa aduc de nu stiu unde Posted Image

PS: Deci eu nu vorbesc de paratraznet, ci de protectia la defectarea unor aparate casnice.

Edited by overseas, 06 April 2014 - 21:58.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Daca nu vorbesti de paratraznet, da, e vorba de cei 3-4 tarusi. + platbanda.

View Postanaki, on 05 aprilie 2014 - 16:02, said:

Daca distanta minima dintre ele nu poate fi respectata ceea ce este valabil in cazul lui si la majoritatea caselor,atunci priza de pamant trebuie sa fie comuna sau chiar daca sunt doua distincte ele trebuie conectate intre ele,si asta obligatoriu,altfel la primul incident provocat de aparitia unor tensiuni de pas periculoase,executantul va da cu subsemnatul.

Eu ma refeream ca sa nu lege impamantarea retelei de 220 de paratraznet.

#15
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postoverseas, on 06 aprilie 2014 - 21:40, said:

OK, eu nu ma pricep la partea tehnica. Pe limba mea vrei sa zici ca este inpamantarea pentru protectia tabloului electric de pe stalp ? Si ca pentru o instalatie de 220 trebuie schema aia complicata cu sant + 4 tarusi + platbanda zincata unde se masoara nu-stiu-ce sa dea 4 ohmi ?
Raspunsul este DA la ambele intrebari. Despre electricianul dvs. am serioase indoieli ca este autorizat, daca da astfel de sfaturi.

#16
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 14.05.2010

View Postlau83, on 04 aprilie 2014 - 18:44, said:

trebuie sa ai o rezistenta a circuitului de IMPAMANTARE de 4 ohmi iar ptr PARATRAZNET se face cu echipamente separate si speciale.Revenind cea mai uzuala este 3tevi galvanizate cam 2toli sau mai mici pana in 18cm ingropate la 2metri amplasate la 1m una de alta legate printr-o platbanba sudata care iese si la tabloul principal.Atentie  unde iese teava din pamant sa acoperi gura tevi dupa sudura dai cu o solutie anticorosiva eu stiu un fel de antifonPosted Image
fati doua astfel de impamantari una ptr impamantare si una ptr paratraznet ai grija la capete cu protectia anticoroziva si foarte importantant platbanda de impamantare trebuie fixate de pereti casei cu suporti cu izolatori ceramici ptr a impiedica eventualele scurgeri de curenti intre platbanda si peretele presupus ud al peretelului.
ps.pe suruburi iti recomnd sa folosesti vaselina dintraia alba ca sa mentina in stare optima contactul electric

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate