Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Posibil abces in urma unei injectii. Rog sfat !

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Dark_Myhay

Dark_Myhay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 25.04.2006
Buna ziua !
O sa fiu cat mai sincer. Fac sala de ceva timp si de aproximativ 4 saptamani iau 200mg testo/sapt (100mg pe zi x 2 zile). Primele 4 saptamani au fost ok, azi insa am observat o inflamare a locului unde a avut loc ultima injectie (injectie facuta ieri). Prietenul care mi-a facut injectia a mai facut alte zeci fara nici un fel de problema, dupa injectare a fost totul ok, nu am avut nici un semn, nici o durere. Azi insa am observat ca o muscatura de paianjen si in jurul ei rosu. Toata treaba asta e cat o unghie, am atasat si o poza ca sa vedeti sigur. Am cautat pe net si am descoperit ( cu gheata la inima ) ca ar putea fi un abces si asta m-a speriat foarte tare motiv pentru care am si facut acest topic. De mentionat ca si inainte si dupa injectie dezinfectez locul cu vata cu spirt. Simt o usoara caldura in zona, in rest nu am nici un fel de problema.
In timpul injectiei m-am miscat un pic.
Am vrut sa cer un sfat inainte sa apelez la un doctor pentru ca nu as fi vrut sa ma duc pentru nimic. Orice sfat e apreciat. Ms.
De mentionat ca in realitate nu arata asa de rau ca in poza.

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Poza unde e?

#3
Dark_Myhay

Dark_Myhay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 25.04.2006

 -Diana-, on 02 aprilie 2014 - 20:04, said:

Poza unde e?

http://postimg.org/i...npdul/848a8fab/

Scuze, chiar dadusem adaugare si nu inteleg de ce nu a vrut sa o ia.

Edit: E exact ca o muscatura de insecta .. o insecta mai mare, oarecum o iritatie.

Edited by Dark_Myhay, 02 April 2014 - 20:11.


#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Injectiile au fost facute in acelasi loc?

Cand pui mana pe locul ala, simt ca e indurat sau nu?
Adica sub buba aia, ca sa zic asa, simti ceva tare si ca se misca?
Febra ai sau doar simti ca e un pic cald locul acolo?

Poza e execrabila, nu se intelege nimic.

#5
Dark_Myhay

Dark_Myhay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 25.04.2006

 -Diana-, on 02 aprilie 2014 - 20:12, said:

Injectiile au fost facute in acelasi loc?

Le alternez, una intr-o fesa, urmatoarea in cealalta fesa. De la ultima injectare in fesa stanga a trecut minim o saptamana si atunci cand le face, le face intr-o zona proxima precedentei.

Buba e un pic tare, dar nu simt nimic dedesupt, cu atat mai putin sa se miste. Nu am avut febra, locul e un pic cald, dar ma gandesc si din cauza ca am venit de la sala si m-am frecat cu fundu de toate aparatele alea si nu a fost ok pt zona aia.
Imi cer scuze pt calitatea pozei, lumina din casa si telefonul nu imi permit sa fac o poza mai buna.
Asta e poza in marimea ei naturala http://postimg.org/i...mx0sx/2bb14069/ dar se vede la fel de prost si nu e concludent. pt ca in realitate nu arata asa de rau.O sa incerc sa fac o poza mai buna.
Multumesc mult de ajutor.

Edited by Dark_Myhay, 02 April 2014 - 20:29.


#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Zi cu febra aia, ai sau nu?

Abces nu e, dupa mine.
Pt abces trebuie sa ai:
- febra moderata, frisoane, stare generala alterata
- semne locale: roseata initiala, apoi culoarea se schimba in violaceu, induratia devine fluctuanta, durere locala, dar si in proximitate
- analize de laborator modificate: leucocite crescute, VSH crescut

Daca nu e caldura mare locala, poti sa pui gheata, dar nu direct pe piele, ci pe un prosop mai subtire, ceva.

Daca e abces, ala se extinde si se face flegmon in multe cazuri, in unele se evacueaza singur (se sparge).
Nu vad nimic din poza aia, nu imi dau seama cat e de intinsa, sau daca de ieri pana azi a mai crescut/ nu in dimensiuni.

Da si tu o fuga la un cabinet medical sa te vada.

PS: nu te mai injecta cu toate prostiile si mai ales, nu lasa persoane necalificate sa te injecteze

#7
Dark_Myhay

Dark_Myhay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 25.04.2006
Multumesc de sfat, o sa il iau in considerare.
Nu am avut nici frisoane, nici febra, nici o stare de rau. M-am simtit ca in orice alta zi. Ieri la culcare nu era nimic, azi seara am observat. Caldura nu e asa de mare, adica daca nu m-as gandi la asta probabil nici nu as baga de seama. La pipaire e o usoara, usoara durere dar normala, dupa o injectie intramusculara, nimic special.

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Baga gheata, atunci.
Tine-o si tu 20 de min, pauza 20, alta gheata 20, cateva reprize- cat chef ai.
Vezi maine ce se intampla si mai povesteste-ne.
Si nu uita sfatul cu injectiile facute aiurea.

#9
Dark_Myhay

Dark_Myhay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca sunt eu paranoic, parca nu mai e asa de rau ca acum 3 ore, adica bubita pare sa se fi retras si e doar zona rosie, ca o iritare (din cauza calitatii slabe a camerei roseala apare pe o suprafata mai mare decat in realitate). O sa o tin sub supraveghere si daca se agraveaza cu siguranta o sa apelez la un cabinet medical. Iti multumesc din suflet pentru sfaturi !

#10
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Cu placere! Ai grija ce-ti injectezi, acum e o buba mica si la propriu si la figurat, insa lucrurile pot lua o intorsatura mai grava, cateodata.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
La ce's bune injectiile alea?

#12
Dark_Myhay

Dark_Myhay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 25.04.2006
E mai mult de discutat pe tema asta,nu stiu daca e ok aici, dar tin sa mentionez din start ca nu sunt un fan al steroizilor. M-am decis sa iau testosteron pentru ca ajunsesem intr-un stadiu in care simteam ca progresez prea incet iar tentatia a fost mare ( fara sa exagerez 3 din 4 persoane care fac sala au incercat macar o data steroizi orali sau injectabili). O sa iti raspund la subiect: cresterea fortei, cresterea masei musculare, o recuperare mai usoara dupa antrenament, mai multe energie. Dozele sunt mici si pe o perioada scurta si pentru mine a reprezentat doar un boost pentru organism. Discutia e lunga si stiu ca sunt urecheat pentru ca folosesc asa ceva dar documentarea asupra substantei, alternativelor, efecte pozitive-negative a fost una la sange. Spre deosebire de multi copii pe care ii vad in sala si care iau doze muuullttt mai mari si substante mult mai periculoase pe perioade mai mari de timp si care intradevar isi pun sanatatea in pericol eu am o idee despre subiect si nu am crezut nici macar pentru o secunda ca o sa imi pun sanatatea in pericol ( pana azi).

#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu vreau sa iti zic daca faci bine sau nu, e treaba ta, insa tine minte ca nu toate produsele sunt avizate de catre Agentia Nationala a Medicamentului, iar astea luate de pe net sau din locuri incerte, te pot si omori, pt ca nu-s controlate si nu stii ce contin.
Un abces e nimic.

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Vezi ca marfurile astea de contrabanda sunt pline de stafilococi....

#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Ca mi-am adus aminte:

- de preferat, sa se dezinfecteze cu alcool sanitar, fiola/flaconul sau din ce extrageti voi solutia aia, ca nu imi dau seama cum arata chestia aia din care injectati voi
- e bine sa traga substanta in seringa cu un ac si sa injecteze cu altul, asa scade riscul contaminarii.
- nu mai zic de spalat pe maini cu apa si sapun inainte/dupa tehnica administrarii intramusculare

Cum mai e azi? Mai e rosu?

#16
Dark_Myhay

Dark_Myhay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 25.04.2006
Arata mai bine azi, mai e o usoara iritare insa nimic mai mult. Solutia vine in fiole si respect toate regulile de igiena, inclusiv pe cele mentionate mai sus.
Marfa, desi de contrabanda este una de calitate, de la o firma din Japonia si este 100% originala, adica nu scrie ceva pe fiola si contine te miri ce.

#17
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 -Diana-, on 02 aprilie 2014 - 21:26, said:

Nu vreau sa iti zic daca faci bine sau nu, e treaba ta, insa tine minte ca nu toate produsele sunt avizate de catre Agentia Nationala a Medicamentului, iar astea luate de pe net sau din locuri incerte, te pot si omori, pt ca nu-s controlate si nu stii ce contin.
Un abces e nimic.

Ai perfecta dreptate. 90% din produsele care se vand prin salile de fitness si pe internet sunt facute prin India, Tailanda, unde fabrica de medicamente este de fapt o baraca cu conditii insalubre. Nu poti sa stii ce este in fiola aceea ambalata frumos cu o eticheta occidentala..
Am avut un caz recent la mine la spital, si-a injectat saracul in gluteus Maximus, avea un abces de toata frumusetea, i-au taiat tot fundul...

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Ok, deci fiola trebuie dezinfectata cu vata si spirt inainte de a o desface.
Folositi 2 ace, unu pt tras, apoi atasati altul seringii.
Spalat pe maini bine, inainte de a incepe sa folositi seringa, fiola etc.
Spalat pe maini iar, dupa ce ai terminat de tras in seringa, adica inainte de injectie.

Pune gheata preventiv. Pungile alea cu mazare de congelator sunt ok. Posted Image

Despre substanta aia, no comment. Nu discut despre faptul ca nu inteleg de ce trebuie sa iti injectezi in organism diverse chestii ca sa arati bine, cand ai sanse mai multe sa crapi decat sa arati a Za perfect men.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate