Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

chiuvete "composite" granit in uz... foto,rog.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
boiancristian

boiancristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2007
Salutare,
Sunt interesat de imagini cu chiuvete în uz  pentru bucătărie din material composite;granit,quartz (măcar 6 luni de la utilizare) .
Doresc achiziționarea unei Pyramis (Chiuveta Granit Alazia 1 1/2B 1D Mocha) dar informațiile găsite pe net despre acest tip de chiuvete  nu îmi oferă mare încredere.
Am reușit să le văd decât in magazine (doar Alveus și Franke) și par OK dar pentru o utilizare de timp,10 ani măcar nu reușesc să conturez o idee.
Consider imaginea o bună soluție în formarea unei decizi sau păreri. Mulțumesc anticipat.

#2
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Mi-e lene sa pun fotografii, plus ca daca n-ai poza chiuvetei de noua si cea dupa luni de folosinta, n-ai ce sa compari / vezi... Am un Blanco de vreo 5-6 ani si un Franke de cateva saptamani, sunt ok: nu se pateaza nu se zgarie, nu am reusit sa le spargem, desi au cazut oale si borcane prin chiuvete. Pyramis e mai nou pe piata (cel putin in Romania), nu stiu cum se comporta, dar Blanco, Franke, Alveus sunt ok, poti sa le achizitionezi fara teama.
Un punct slab la anumite modele mai noi, scurgerea de la prea-plin are un mod de prindere pe chiuveta cam nefericit. Alt punct slab e ca nu prea gasesti partea superioara a sifonului (ventilul?) in caz ca ai probleme cu el si vrei sa-l schimbi.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
Exact asta am eu de 6 ani ei e la fel ca in prima zi.
Pyramis (Chiuveta Granit Mocha)

#4
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
Salut,

Eu am Teka,este din ceva compozit numit tegranit,sunt foarte multumit de ea,cum a zis un coleg,nu ramane patata,nu se zgarie.

#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Sa nu exageram .
Nu sint nici pe departe din  materialul minune , deci necesita ingrijire si atentie . Cu asa ceva nu te joci , daca seara uiti ceva in ea , este posibil ca pina dimineata sa se pateze iremediabil .
Recomand sa cititi cu atentie instructiunile . Postez si eu ceva gasit la repezeala ....
"Sfaturi practice pentru intretinerea chiuvetei.

Evitati plasarea de oale de bucatarie, tavi sau alte obiecte fierbinti avand o temperatura mai mare de 280 *C pe suprafata chiuvetei. Orice tava de bucatarie scoasa din cuptor poate avea o temperatura de peste 600 *C. Oalele de bucatarie, tavile si alte obiecte fierbinti se vor aseza pe suporti speciali facuti din lemn, plastic termorezistent sau alte materiale speciale.
Evitati crearea unor socuri termice excesive ca urmare a plasarii pe chiuveta in acelasi timp a unor obiecte foarte fierbinti alaturi de unele foarte reci. Nu folositi chiuveta ca o suprafata de taiat: folositi mai bine un tocator din lemn de esenta tare sau material plastic, acestea pot fi achizitionate separat sau impreuna cu chiuveta. Folosirea unui cos metalic reduce riscul deteriorarii accidentalea acesteia. Nu folositi substante abrazive sau bureti metalici la curatarea chiuvetei, putandu-se produce zgarieturi.

Obiectele grele sau ascutite pot cauza daune chiuvetei prin cadere pe aceasta. Zgarieturile pot fi eliminate cu ajutorul unui smirghel si apoi un strat de polish (ex: lac). A nu se depozita alcool, benzina, acid tricholoacetic sau orice alt solvent in cuva chiuvetei. Acesti agenti pot reactiona cu structura chimica a chiuvetei producand daune ce nu mai pot fi reparate.

Cum se curata chiuveta din granit compozit?

Curatati chiuveta periodic dupa fiecare utilizare cu apa calda, cu un detergent lichid si o carpa moale. Petele normale trebuiesc scoase imediat. Orice crema sau detergent praf chiar si foarte putin abraziv nu trebuiesc folositi. De asemenea, nici detergenti agresivi. Produsele de curatat abrazive pot fi folosite doar in circumstante exceptionale, pentru indepartarea scrumul unei tigari, spre exemplu, insa cu mare grija.
Urmele lasate de mancare sau lichide care pateaza usor (ceai, cafea, suc de fructe) trebuiesc indepartate imediat cu apa fierbinte si un produs de curatat.
Petele de cerneala, tus, uleiuri sau vopsele trebuie curatate de indata cu alcool denaturat si o carpa moale.

Pentru petele organice se recomanda umplerea chiuvetei cu un produs de curatat organic si lasat in chiuveta peste noapte. Dimineata urmatoare clatiti cu apa fierbinte si o laveta moale.

Utilizare zilnica a chiuvetei poate conduce la acumulari de calcar, datorita apei dure, insa curatarea din timp a calcarului va evita depunerea de straturi mai groase. De asemenea, utilizarea unui dedurizator va conduce la pastrarea chiuvetei si a obiectelor sanitare curate cu minim de efort.

In cazul depunerilor, acestea se pot indeparta in felul urmator:
- acoperiti fundul chiuvetei cu o solutie mixta de otet obisnuit si apa (sau folositi un produs special pentru indepartarea calcarului)
- lasati solutia sa actioneze cateva ore, dupa care stergeti energic cu partea aspra a unui burete
- clatiti foarte bine "
Deci atentie si alegeti in functie de ce tip de " gateala " si utilizare aveti ...

#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Stie cineva unde se pot face in Bucuresti chiuvete compozit la comanda ?

#7
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postmaximg, on 08 iunie 2014 - 07:58, said:

Stie cineva unde se pot face in Bucuresti chiuvete compozit la comanda ?

In Bucuresti nu stiu, dar vezi KUMA, fabrica e in Baicoi si sigur au si dealeri in Bucuresti

#8
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Nu cumparati chiuvete Pyramis!
Din pacate am achizitionat si eu o chiuveta Alazia 1160 de la Pyramis si am constatat ca nu se ofera nici o garantie dupa montare. Pe Certificatul de garantie scrie mare 25 ANI DE GARANTIE, dar mai jos scrie ca nu se ofera nici o garantie in cazul aparitiei de fisuri, crapaturi, exfolieri, zgarieturi, ciobituri si nici pentru accesorii.
Eu am primit chiveta fisurata, nu se vedea pentru ca era curata, dar cand a inceput sa intre mizerie a devenit vizibila.
Pacaleala pe fata.

#9
nan_a

nan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 06.03.2007
Si eu am achizitionat o chiuveta Pyramis AEOLIA din compozit, toate bune si frumoase pana la montarea pe blat un adevarat chin si mentionez urmatoarele probleme:

1. Sistemul de fixare de blat al chiuvetei este o prostie acestea intra in corpul chiuvetei ca niste dibluri mici insa nu au nici un sistem de fixare astfel in momentul in care strangi sa fixezi de blat se smulg singure.
2. Este stramba , astfel am zis nu se fixeaza cu ajutorul clemelor nici o problema o fixez in silicon insa e atat de stramba incat nici asa nu s-a putut, e diferenta de planeitate de 4 mm.
3. Sablonul de decupaj al blatului este doar asa informativ, datorita unor erori de turnare urechile de prindere erau deformate, astfel a trebuit sa mai decupez in plus ca sa intre chiuveta aproape pana in buza ei.

Deci in concluzie mai buna o chiuveta de inox sau macar unde de marca nu strici in plus si alte materiale cand te chinui sa o montezi.

#10
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Vad ca acum a inceput sa lumineze albastru ledul de la buton. Inainte lumina alb. Oare e aproape de golire bateria?

Cum pot sa golesc mai repede bateria ca s-o pot incarca peste noapte?

#11
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Chiuveta Pyramis alba dupa un an si ceva:

Attached Files



#12
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Aiurea...s-a patat si nu se mai ia ? Am vazut si eu la cineva pe bej si tot asa era patata . Oare asa o fi la toate ? E mai ok sa fie neagra sa nu se vada petele? Si eu as vrea una dar mi ar parea rau de bani sa se faca asa

#13
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mai nu stiu cazul particular al acestui brand, dae eu am de vreo 6-7 ani franke. S'a patat la un moment dat exact ca in poza de mai sus si nu mai iesea. Pana cand am incercat o alta solutie de curatat si s'a dus de parca stergeam mizeria de pe geamuri. Usor.
Nu mai stiu cu ce am dat, dar nu a fost o smecherie deosebita, ceva relativ banal, de folosit la baie.
Asa ca poate incerci altceva pt curatat

#14
danutzzul

danutzzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 21.04.2004
Si eu am chiuveta Pyramis de 3 ani. Dar e un crem sau mocha. Se pateaza din cand in cand mai ales daca uit ceva ce rugineste. Pana acum am curatat-o cu solutie pentru curatat baia (marca Kauf**** sticla galbena), detergent de vase si cif cream with bleach. Fac un cocktail din astea trei. Dau cu buretele si arata ca in prima zi. Cu bateria mi-am luat teapa. Am luat-o la set cu chiuveta. Dar este prea joasa si de cate ori speli o cratita sau oala o lovesti pe dedesubt. S-a curatat stratul ala de ceramica de pe ea. Abia astept sa se strice sa-mi iau altceva ca e foarte incomoda.
Cat despre garantie sunt de aceeasi parere ca e teapa. Am si o hota incorporabila de la ei. La un moment dat hota facea un zgomot urat. Am sunat la service si mi-a raspuns un nene somnoros si cu un sictir maxim. Daca voiam sa o trimit in service trebuia sa o demontez din mobila si sa le-o trimit la Bucuresti. Am renuntat ca era pierdere de timp. Mi-am facut eu chef intr-o zi si am dat-o jos. Dupa o curatare si-a revenit.

#15
DavidArt

DavidArt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2017
Pyramis = teapa !

Am de aproape un an o chiuveta alba din Pyragranite. Garantia este inexistenta. Am facut o comanda online la magazinul www.melarox.ro care sunt niste tepari, daca faceti putin research. Chiuveta a ajuns cu un colt rupt. Am sunat imediat la magazinul online, mi-au spus ca revin cu un telefon. Nu a mai revenit nimeni. Am tot sunat inapoi si nu mi-a mai raspuns nimeni pe nici un numar. A doua zi mi-au raspuns si mi-au spus ca ei nu accepta nici un retur, indiferent de ce prevede legea, pe ei nu ii intereseaza. Iar din acel moment nu mi-au mai raspuns la mail/telefon. Cu legea in brate nu am putut face nimic. Am umblat la OPC pana m-am saturat, ca sa aflu ulteruor de la OPC ca Melarox sunt prietenii lor si nu se "poate face nimic". OPC-ul la cine sa il mai reclam? Ca idee, magazinul online nu a vrut sa isi asume nici o responsabilitate, pentru ca firma de curierat nu isi asuma responsabilitate si pentru ca furnizorul, Pyramis, nu vrea sa acopere nici o garantie (am vorbit cu cineva din interiorul Pyramis si mi-a spus asta).

Am montat si folosit chiuveta asa cum este, coltul l-am lipit cu superglue. Dupa un an de zile in care am avut grija de chiuveta(spalata dupa fiecare folosire cu apa calda si CIF) si folosita destul de rar(spalam aproape tot in masina de spalat vase) pot spune ca:
- orice ai face, in timp tot se pateaza. Albul este acum un alb galbui, murdar, cu pete
- chiuveta se zgarie sau paeaza din orice. Daca spal vreodata o oala, pun o laveta intinsa pe fundul chiuvetei pentru ca se zgarie instant
- clemele de prindere a chiuvetei sunt o gluma proasta
- sistemul de scurgere/sifon este o gluma proasta si a trebuit improvizat pentru ca avea pierderi.
- preaplinul este cu defect de fabricatie, racordul mai mic decat gaura de scurgere preaplin (a trebuit improvizat)
- chiuveta nu e perfect dreapta, e usor curbata si un colt a ramas mai ridicat cu cativa mm pe blat, oricat am fortat din cleme sa incerc sa il fac sa se aseze(cu riscul de a rupe chiuveta :)) )

Concluzii:
- luati ceva de calitate din inox

#16
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Franke compozit, are 5 ani si e ca noua.

#17
DavidArt

DavidArt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2017
[ https://scontent.fotp3-2.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/18073578_10212018337847807_1040175669_n.jpg?oh=8097d746f2777033729f77ddb4e67085&oe=58FDD2B2 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://scontent.fotp3-2.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/18035328_10212018337647802_1461240879_n.jpg?oh=8f3d5c332557017f1b6fb061decb3247&oe=58FDB9FD - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu stiu cat se vede in poze, fundul chiuvetei nu mai are albul initial, e un alb murdar cu pete.

#18
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003
Are idee cineva in caz ca apare o fisura cu ce se lipeste si se impermeabilizeaza?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate