Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Catre NEOprotestanti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#91
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013

 enohabel, on 02 aprilie 2014 - 14:59, said:

Pasarea malai viseaza...numa ca si cioara e pasare... ce rost are sa arunci margaritare in gura unui pork ???
Ce-ar fi daca ai raspunde la subiect?

 mario_bril, on 02 aprilie 2014 - 15:02, said:

Biblia este lămuritoare, cu privire la natura întrebărilor tale. Pentru alte întrebări, eu zic că aria de istorie e mai potrivită, decât cea de religie și spiritualitate.


Care? Posted Image
Ma refeream (metaforic) la faptul ca credinciosii ortodocsi sunt jupuiti de bani....obligati sa dea, chiar daca sunt saraci lipiti pamantului....

 altul2, on 03 aprilie 2014 - 06:48, said:

Astea sunt datari cu carbon ateiste.
In Romania atei sunt 0,1% conform studiilor veridice, adica prin recensamant

Datari cu carbon ateiste? Chiar si asa , sunt mul mai precise decat cele crestine....:D Sa ma anunti cand datarile cu carbon isi schimba religia....

#92
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

 altul2, on 03 aprilie 2014 - 06:48, said:

Astea sunt datari cu carbon ateiste.
In Romania atei sunt 0,1% conform studiilor veridice, adica prin recensamant

recensamantul e o vrajeala totala stai linistit . De ex pe mine m-au trecut crestin-ortodox asa direct :)) fara drept de apel.
Deci nu te lua tu dupa asta

#93
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013

 mario_bril, on 03 aprilie 2014 - 11:53, said:

E posibil să vină vremuri de restriște... Mai ales, dacă iau în considerare educația precară a tineretului, de acum.

Cred ca te-ai explimat gresit: probabil ai vrut sa spui:'' avand in vedere accesul la informatie, si circulatia libera a acesteia, fara a fi restrictionata de vreo ''inchizitie''... Acuma inteleg la ce te referi ...

 iulyusfagaras69, on 03 aprilie 2014 - 14:45, said:


recensamantul e o vrajeala totala stai linistit . De ex pe mine m-au trecut crestin-ortodox asa direct Posted Image) fara drept de apel.
Deci nu te lua tu dupa asta

Aceeasi magarie se intampla si la catolici...

#94
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
corect :) MotherEarth , e ca si cum i-ai spune unui copil ca cerul e galben , el fiind mic si tu fiind mare te crede.
Dar te crede pana deschide geamul :)

Oricum ala e al2'lea care imi reproseaza ca sunt ateu , chiar daca sunt ateu sau nu . Crestinismul spune sa-ti iubesti semenii indiferent de rasa/culoare/religie nu?

#95
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013
Apropo, nu sunt ateu, nici credincios, sunt undeva agnostic ( insa sunt ateu vizavi de protestantism Posted Image daca intelegeti ) , cine stie ce o sa mai descoperim, insa e destul de sigur ca nu o sa descoperim pe YHWH, zeul razboiului din vechiul testament....

 iulyusfagaras69, on 03 aprilie 2014 - 14:50, said:

corect Posted Image MotherEarth , e ca si cum i-ai spune unui copil ca cerul e galben , el fiind mic si tu fiind mare te crede.
Dar te crede pana deschide geamul Posted Image

Oricum ala e al2'lea care imi reproseaza ca sunt ateu , chiar daca sunt ateu sau nu . Crestinismul spune sa-ti iubesti semenii indiferent de rasa/culoare/religie nu?

Stii ceva? Cine doreste sa isi iubeasca dusmanii, e liber sa o faca, insa dusmanii civilizatiei, cei care nu poti argumenta cu ei, gen extremisti musulmani merita eradicati.... parafrazand pe Hitchens.... Ce argument o sa aduceti unui om care nu pune pret pe gandirea rationala si critica?! Nu sunt obligat sa iubesc dusmanii....Cand o sa vina teroristul cu bomba, sa vezi cum se razgandeste, pana si cel mai pios credincios.....Ipocrizie...

Sunt de parere ca noi, cei mai sceptici cand vine vorba de religie, tre' sa incercam sa fim rezonabili....Suntem prea stridenti, chiar daca avem cat de cat dreptate... Metoda conteaza... Chiar daca nu o sa convingem majoritatea credinciosilor ca avem dreptate, tre' sa-i convingem macar ca nu suntem Antihristul :D ca avem intentii bune, nimeni nu o sa-i arda pe rug, daca printr-o minune ''we gain the upper hand''....

''"Get away from me! Take heed to thyself and see my face no more! '':D

Edited by MotherEarth, 03 April 2014 - 14:57.


#96
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

 MotherEarth, on 03 aprilie 2014 - 15:03, said:



Sunt de parere ca noi, cei mai sceptici cand vine vorba de religie, tre' sa incercam sa fim rezonabili....Suntem prea stridenti, chiar daca avem cat de cat dreptate... Metoda conteaza... Chiar daca nu o sa convingem majoritatea credinciosilor ca avem dreptate, tre' sa-i convingem macar ca nu suntem Antihristul Posted Image ca avem intentii bune, nimeni nu o sa-i arda pe rug, daca printr-o minune ''we gain the upper hand''....

''"Get away from me! Take heed to thyself and see my face no more! ''Posted Image

Ai dreptate :) niciun agnostic nu e satanist (ar fi imposibil) chiar daca asa sunt catalogati de catre crestini.

legat de punctul trei "3)Invierea lui Isus: Cine a mers la mormant ? Ce au vazut la mormant? Cati/cate?"

"În Biblie mai apare scris despre ea în Noul Testament în următoarele versete: Tot în prima zi, a Învierii, Domnul s-a arătat întâi Mariei Magdalena, din care scosese șapte demoni! (Marcu 16,9). Ea stătea afara lângă mormântul gol și plângea și plecându-se spre mormânt a văzut doi îngeri în veșminte albe, unde a fost trupul Lui Iisus. Îngerii au întrebat-o: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți? Ea a răspuns: Că au luat pe Domnul meu și nu știu unde L-au pus! Apoi întorcându-se înapoi a văzut pe Iisus, care a întrebat-o: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți? Ea crezând ca este grădinarul, I-a zis: Doamne, dacă Tu L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus și eu Îl voi ridica! Iisus iarăși i-a zis: Marie! Ea întorcându-se și văzând ca este Iisus, a exclamat în evreiește: Rabuni! (adică Învățătorule). Apoi Iisus a trimis-o la propovăduirea Evangheliei și Maria Magdalena a mers și a vestit ucenicilor că a văzut pe Domnul. (Ioan 20,11-18)."

frumos :))

#97
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013

 iulyusfagaras69, on 03 aprilie 2014 - 15:09, said:

Ai dreptate Posted Image niciun agnostic nu e satanist (ar fi imposibil) chiar daca asa sunt catalogati de catre crestini.

legat de punctul trei "3)Invierea lui Isus: Cine a mers la mormant ? Ce au vazut la mormant? Cati/cate?"

"În Biblie mai apare scris despre ea în Noul Testament în următoarele versete: Tot în prima zi, a Învierii, Domnul s-a arătat întâi Mariei Magdalena, din care scosese șapte demoni! (Marcu 16,9). Ea stătea afara lângă mormântul gol și plângea și plecându-se spre mormânt a văzut doi îngeri în veșminte albe, unde a fost trupul Lui Iisus. Îngerii au întrebat-o: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți? Ea a răspuns: Că au luat pe Domnul meu și nu știu unde L-au pus! Apoi întorcându-se înapoi a văzut pe Iisus, care a întrebat-o: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți? Ea crezând ca este grădinarul, I-a zis: Doamne, dacă Tu L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus și eu Îl voi ridica! Iisus iarăși i-a zis: Marie! Ea întorcându-se și văzând ca este Iisus, a exclamat în evreiește: Rabuni! (adică Învățătorule). Apoi Iisus a trimis-o la propovăduirea Evangheliei și Maria Magdalena a mers și a vestit ucenicilor că a văzut pe Domnul. (Ioan 20,11-18)."

frumos Posted Image)

Cum dreaq sa crezi ca e gradinarul? Tu nu l-ai recunoste daca scoate cativa draci din tine? :D

#98
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
bine ca nu a crezut ca e frizeru' Posted Image) cum spuneam Posted Image sunt aberatii cate vrei in biblie .

da si de unde stie John ? de a scris exact asta ? "(Ioan 20,11-18)." Adica ma gandesc , ca nu a iesit cu maria la o bere si maria i-a zis "ba fra' sa vezi ce am facut" si radeau amandoi , dupaia el s-a apucat sa-si faca scrierea de unde oricum doar o bucata e publicata in biblie Posted Image

Edited by iulyusfagaras69, 03 April 2014 - 15:22.


#99
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 iulyusfagaras69, on 03 aprilie 2014 - 14:50, said:

Oricum ala e al2'lea care imi reproseaza ca sunt ateu , chiar daca sunt ateu sau nu . Crestinismul spune sa-ti iubesti semenii indiferent de rasa/culoare/religie nu?

Măi , eu apreciez mai mult un ateu ce se închină la adevăr decât unul care-şi zice credincios şi e mincinos

Si dacă pe lângă închinarea (acceptarea) la adevăr  , se închină şi dragostei (platonice)  , acela este mai de valoare în "ochii" Creatorului.

#100
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013

 pacopaco1967, on 03 aprilie 2014 - 15:22, said:

Măi , eu apreciez mai mult un ateu ce se închină la adevăr decât unul care-şi zice credincios şi e mincinos

Si dacă pe lângă închinarea (acceptarea) la adevăr  , se închină şi dragostei (platonice)  , acela este mai de valoare în "ochii" Creatorului.

Hm...din care parte a bibliei ai luat teologia aceasta?

 iulyusfagaras69, on 03 aprilie 2014 - 15:18, said:

bine ca nu a crezut ca e frizeru' Posted Image) cum spuneam Posted Image sunt aberatii cate vrei in biblie .

da si de unde stie John ? de a scris exact asta ? "(Ioan 20,11-18)." Adica ma gandesc , ca nu a iesit cu maria la o bere si maria i-a zis "ba fra' sa vezi ce am facut" si radeau amandoi , dupaia el s-a apucat sa-si faca scrierea de unde oricum doar o bucata e publicata in biblie Posted Image

SUnt situatii si mai penibile, daca vrei:D Tii minte dialogul ce l-a avut isus cu pilat, cand erau doar ei doi? Sau cand a avut loc judecata lui isus, cand toti ucenicii au luat-o la picior? De unde stiu ei ce au discutat?? Aberatii

#101
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

 MotherEarth, on 03 aprilie 2014 - 15:27, said:


Sunt situatii si mai penibile, daca vrei:D Tii minte dialogul ce l-a avut isus cu pilat, cand erau doar ei doi? Sau cand a avut loc judecata lui isus, cand toti ucenicii au luat-o la picior? De unde stiu ei ce au discutat?? Aberatii

Astept sa vad un adevar din Biblie Posted Image sincer , dar fiind sincer 100% Posted Image nu sunt chiar 100% ateu , eu cred ca ceva ne conduce , ceva ne-a facut sa aparem pe pamant , ceva este suprem (un fel de zeu) . Dar nu cred in Iisusul biblic , in toate aberatiile , cartile sunt scrise de oameni.

Daca eu scriu acum o carte cu nebunii de'ale mele si maine vine o bomba atomica , dispare Romania de pe harta si peste 200 de ani cand apar iar oamenii se ghideaza sa-si traiasca viata dupa scrierile mele Posted Image) (stiu ca e o aberatie dar ganditi-va si la asta)

Edited by iulyusfagaras69, 03 April 2014 - 15:34.


#102
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 MotherEarth, on 03 aprilie 2014 - 15:27, said:

Hm...din care parte a bibliei ai luat teologia aceasta?



SUnt situatii si mai penibile, daca vrei:D Tii minte dialogul ce l-a avut isus cu pilat, cand erau doar ei doi? Sau cand a avut loc judecata lui isus, cand toti ucenicii au luat-o la picior? De unde stiu ei ce au discutat?? Aberatii

 iulyusfagaras69, on 03 aprilie 2014 - 15:33, said:

Astept sa vad un adevar din Biblie Posted Image sincer , dar fiind sincer 100% Posted Image nu sunt chiar 100% ateu , eu cred ca ceva ne conduce , ceva ne-a facut sa aparem pe pamant , ceva este suprem (un fel de zeu) . Dar nu cred in Iisusul biblic , in toate aberatiile , cartile sunt scrise de oameni.

Daca eu scriu acum o carte cu nebunii de'ale mele si maine vine o bomba atomica , dispare Romania de pe harta si peste 200 de ani cand apar iar oamenii se ghideaza sa-si traiasca viata dupa scrierile mele Posted Image) (stiu ca e o aberatie dar ganditi-va si la asta)
In cartea Ioan capitolul 4

24. Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr.”

Inchinare înseamnă acceptare, călăuzire ,  
Duh însemnând spirit , gândire

Edited by pacopaco1967, 03 April 2014 - 15:43.


#103
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

 pacopaco1967, on 03 aprilie 2014 - 15:42, said:

In cartea Ioan capitolul 4

24. Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr.”

Inchinare înseamnă acceptare, călăuzire ,  
Duh însemnând spirit , gândire


ASA SI? :))

#104
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 28.12.2012
Sa nu credem in zeu si alte ipoteze inutile!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate