Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Catre NEOprotestanti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#73
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postiulyusfagaras69, on 01 aprilie 2014 - 18:15, said:

no asa , vezi ca putem sa ajungem la o idee comuna?
Păi cam despre asta era vorba, de prima oară.

#74
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009
Bine bine, si acum, ca v-ati lamurit in legatura cu potopul, poate careva sa raspunda si la intrebarile de la punctele 2 si 3 ale initiatorului? Adica, eu sunt chiar curios..... Posted Image

#75
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postvj_click, on 01 aprilie 2014 - 19:12, said:

Bine bine, si acum, ca v-ati lamurit in legatura cu potopul, poate careva sa raspunda si la intrebarile de la punctele 2 si 3 ale initiatorului? Adica, eu sunt chiar curios..... [ http://1.1.1.4/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/yes.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Păi citește Biblia, atunci.

#76
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
citeste biblia ca sa devi si tu o oaie indoctrinata :)) eventual uita-te si vre-o luna la trinitas , dupaia doneaza niste bani la biserica (da sa fie mutli ca BWM-ul preotului consuma cam mult)

#77
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postiulyusfagaras69, on 02 aprilie 2014 - 14:35, said:

citeste biblia ca sa devi si tu o oaie indoctrinata [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]) eventual uita-te si vre-o luna la trinitas , dupaia doneaza niste bani la biserica (da sa fie mutli ca BWM-ul preotului consuma cam mult)
Tu ai citit-o?

#78
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013

View Postmario_bril, on 01 aprilie 2014 - 17:44, said:

Dacă te referi la marea majoritate de orientare ateistă, da, așa este. Ei cred că nu au existat un potop, în ciuda evidențelor științifice, numai din spirit de contrazicere.

Chiar esti ignorant , prietene... De ce va tineti cu toti dintii de mitul lui noe? Nu aveti altceva mai bun de sustinut? Ce pierdeti daca recunoasteti ca e un mit, ca oricare altul? Daca a fost pus in biblie, asta a-i da caredibilitate?1 Cine mai argumenteaza ca voi?Voi aveti ''faptele'' deja, si cautati argumente....NIMENI nu mai argumenteaza asa...

View Postvj_click, on 01 aprilie 2014 - 19:12, said:

Bine bine, si acum, ca v-ati lamurit in legatura cu potopul, poate careva sa raspunda si la intrebarile de la punctele 2 si 3 ale initiatorului? Adica, eu sunt chiar curios..... Posted Image

Va pot bombarda cu intrebari de astea pana se schimba banii Posted Image Insa , in spirit de cooperare, lasam doar astea pe masa:D E curios, nu? Cum poti sa afirmi ca o anume carte e perfecte, cand poi gasi in ea asa multe inconsistente? Unele dintre ele sunt reconciliabile, insa unele nu....

Edited by MotherEarth, 02 April 2014 - 14:57.


#79
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMotherEarth, on 02 aprilie 2014 - 14:54, said:

Chiar esti ignorant , prietene... De ce va tineti cu toti dintii de mitul lui noe? Nu aveti altceva mai bun de sustinut? Ce pierdeti daca recunoasteti ca e un mit, ca oricare altul? Daca a fost pus in biblie, asta a-i da caredibilitate?1 Cine mai argumenteaza ca voi?Voi aveti ''faptele'' deja, si cautati argumente....NIMENI nu mai argumenteaza asa...
Ai citit articolul, pe care ți l-am furnizat? Ia hai, citește-l și apoi stăm de vorbă.

#80
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013

View Postmario_bril, on 01 aprilie 2014 - 19:43, said:

Păi citește Biblia, atunci.

Ce facem, argumentam biblia cu citirea bibliei?! In ce situatie mai argumentezi astfel?

View Postmario_bril, on 02 aprilie 2014 - 14:51, said:

Tu ai citit-o?

Nu raspunzi la partea cu zeciuiala?

#81
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View PostMotherEarth, on 31 martie 2014 - 15:16, said:

Salut. Am cateva intrebari pentru voi. Cine are rabdare sa imi raspunda:

1)Potopul lui Noe: a existat? Cat de mare era arca? Cate animale au incaput? a luat si canguri si/sau alte specii endemice? Cum au rezistat plantele 1 an sub apa(datorita potopului) ? Cum a reusit noe sa construiasca o corabia asa de solida la vremea aia ?Cand a venit potopul, de ce n-au murit pestii de apa dulce ?


2)Exodul din egipt: Cati evrei au iesit din egipt? Care era populatia egiptului la vremea aia ? Ce dovezi arheologice avem ca exodul a existat?

3)Invierea lui Isus: Cine a mers la mormant ? Ce au vazut la mormant? Cati/cate?






Daca  aveti rabdare, raspundeti. Daca nu, faceti loc...Posted Image
Pasarea malai viseaza...numa ca si cioara e pasare... ce rost are sa arunci margaritare in gura unui pork ???

#82
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMotherEarth, on 02 aprilie 2014 - 14:58, said:

Ce facem, argumentam biblia cu citirea bibliei?! In ce situatie mai argumentezi astfel?
Biblia este lămuritoare, cu privire la natura întrebărilor tale. Pentru alte întrebări, eu zic că aria de istorie e mai potrivită, decât cea de religie și spiritualitate.

View PostMotherEarth, on 02 aprilie 2014 - 14:58, said:

Nu raspunzi la partea cu zeciuiala?
Care? :huh:

#83
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
1) am spus si inainte , AM vrut sa dau la teologie cand eram mic , dar am citit biblia si alte "carti" care m-au facut sa inteleg ca e vorba doar de indoctrinare , de ascunderea adevarului si alte lucruri , in biblie sunt zeci de contradictii , religia e un instrument de manipulare in masa asa ca lasa-ma frate cu "ai citit biblia" .

2) Sunt ignorant si recunosc , nu vad o problema in a fi un om normal cu gandire RATIONALA. Pentru voi normalitatea este faptul ca te lasi condus/indoctrinat/controlat . Incercati si voi sa deschideti ochii macar o secunda , daca tot sunteti atat de credinciosi si bullshit-uri dinastea de ce comentati ca eu nu cred in arca lu' noe si in biblie ? credinta nu se bazeaza pe iubirea aproapelui ? NU , se bazeaza pe iubirea aproapelui care este la fel de indoctrinat ca tine !

#84
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postiulyusfagaras69, on 02 aprilie 2014 - 16:24, said:

1) am spus si inainte , AM vrut sa dau la teologie cand eram mic , dar am citit biblia si alte "carti" care m-au facut sa inteleg ca e vorba doar de indoctrinare , de ascunderea adevarului si alte lucruri , in biblie sunt zeci de contradictii , religia e un instrument de manipulare in masa asa ca lasa-ma frate cu "ai citit biblia" .

2) Sunt ignorant si recunosc , nu vad o problema in a fi un om normal cu gandire RATIONALA. Pentru voi normalitatea este faptul ca te lasi condus/indoctrinat/controlat . Incercati si voi sa deschideti ochii macar o secunda , daca tot sunteti atat de credinciosi si bullshit-uri dinastea de ce comentati ca eu nu cred in arca lu' noe si in biblie ? credinta nu se bazeaza pe iubirea aproapelui ? NU , se bazeaza pe iubirea aproapelui care este la fel de indoctrinat ca tine !

plimba ursu..ca rugineste ,lantu, cei cu gandire rationala au ajuns jalnic in jail

#85
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View Postenohabel, on 02 aprilie 2014 - 16:33, said:


plimba ursu..ca rugineste ,lantu, cei cu gandire rationala au ajuns jalnic in jail

Ai auzit de Richard Dawkins ? Eu nu am auzit decat de bine despre el.

Apropo , vezi ca in jur de 35% din populatie nu are treaba cu crestinismul si acei oameni nu sunt in puscarie , tatal meu e om destul de important MAPN (maior) si cunosc multe alte persoane importante si de nivel care nu sunt ca voi , si uite ca nu mai sunt in puscarie.

Esti un crestin veritabil frate , "daca nu crezi ca mine , te ard pe rug" , ceva de genu' nu? Cei mai mari criminali ai lumii au fost FANATICI religiosi , deci gandeste inainte sa scrii ceva.

PS. esti in Romania , aici avem inchisori sau puscarii , jail nu avem

#86
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postiulyusfagaras69, on 02 aprilie 2014 - 16:24, said:

1) am spus si inainte , AM vrut sa dau la teologie cand eram mic , dar am citit biblia si alte "carti" care m-au facut sa inteleg ca e vorba doar de indoctrinare , de ascunderea adevarului si alte lucruri , in biblie sunt zeci de contradictii , religia e un instrument de manipulare in masa asa ca lasa-ma frate cu "ai citit biblia" .

2) Sunt ignorant si recunosc , nu vad o problema in a fi un om normal cu gandire RATIONALA. Pentru voi normalitatea este faptul ca te lasi condus/indoctrinat/controlat . Incercati si voi sa deschideti ochii macar o secunda , daca tot sunteti atat de credinciosi si bullshit-uri dinastea de ce comentati ca eu nu cred in arca lu' noe si in biblie ? credinta nu se bazeaza pe iubirea aproapelui ? NU , se bazeaza pe iubirea aproapelui care este la fel de indoctrinat ca tine !
  • Probabil că ai citit-o, dacă zici tu. Dar, în orice caz, e clar că nu ai înțeles nimic din ea.
  • Nu este o problemă, absolut deloc. Câtă vreme nu ai certitudini. Nu de altceva, dar uite ce spune Kant: Inteligenta unui individ se măsoară în cantitatea de incertitudini pe care e capabil sa le suporte.

View Postiulyusfagaras69, on 02 aprilie 2014 - 16:42, said:

Ai auzit de Richard Dawkins ? Eu nu am auzit decat de bine despre el.
În domeniul filozofiei sau al religiei, bate câmpii respectivul, să știi.

#87
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013

View Postmario_bril, on 02 aprilie 2014 - 16:52, said:

  • Probabil că ai citit-o, dacă zici tu. Dar, în orice caz, e clar că nu ai înțeles nimic din ea.

  • Nu este o problemă, absolut deloc. Câtă vreme nu ai certitudini. Nu de altceva, dar uite ce spune Kant: Inteligenta unui individ se măsoară în cantitatea de incertitudini pe care e capabil sa le suporte.

În domeniul filozofiei sau al religiei, bate câmpii respectivul, să știi.

mda, e-adevarat, Dawkins nu e mare filozof cand vine vorba de religie, insa la ce bun , cand si un copil poate vedea aproape instinctiv ca multe ''istorisiri'' din biblie sunt mituri....La ce bun sa fii sofisticat in cazul asta? If something is not worth doing, it's not worth doing well... Asa ca bravo lui ca nu-si stoarce creerii cu ''lana de aur''....

#88
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postiulyusfagaras69, on 02 aprilie 2014 - 16:42, said:


Apropo , vezi ca in jur de 35% din populatie nu are treaba cu crestinismul
Astea sunt datari cu carbon ateiste.
In Romania atei sunt 0,1% conform studiilor veridice, adica prin recensamant

#89
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009

View Postaltul2, on 03 aprilie 2014 - 06:48, said:


Astea sunt datari cu carbon ateiste.
In Romania atei sunt 0,1% conform studiilor veridice, adica prin recensamant

Tare ma tem ca numarul ala nu e deloc veridic, iar daca e, va creste enorm in urmatorii ani. Mai ales in randurile tineretului.

#90
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postvj_click, on 03 aprilie 2014 - 08:40, said:

Tare ma tem ca numarul ala nu e deloc veridic, iar daca e, va creste enorm in urmatorii ani. Mai ales in randurile tineretului.
E posibil să vină vremuri de restriște... Mai ales, dacă iau în considerare educația precară a tineretului, de acum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate