Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Catre NEOprotestanti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#37
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 17:41, said:

cand eram mai mic voiam sa dau la teologie , deci cred ca stiu ce vorbesc Posted Image dar trecand prin viata , citind multe lucruri , studiind multe documentare, pot spune ca stiu despre ce vorbesc Posted Image
Mă îndoiesc că ai înţelegere pentru asemenea lucruri , sunt foarte dificile , mai ales că au fost scrise de oameni care nici ei nu înţelegeau ce scriau

Am fost în situaţia ta , şi eu ştiu ce vorbesc , lucrurile s-au schimbat complet în urma unor experienţe incredibile ,

"Povestea" potopului este foarte veridică şi am studiat multe detalii de 10 ani , cu mult timp îi batjocoream şi eu pe cei ce credeau  aşa ceva ,

Astăzi am găsit explicaţii foarte multe , un exemplu că pământul nu este mai vechi  de 6000 ani este stratul de cernoziom pe câmpie , foarte subţire pentru o perioadă aşa lungă , să zicem că o câmpie există de cel puţin  1 milion de ani , s-ar fi format acel strat  cel puţin 10 metri .

Edited by pacopaco1967, 31 March 2014 - 17:50.


#38
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View Postdanutz96, on 31 martie 2014 - 17:47, said:

Personajul Noe cred ca a existat, la fel cum cred ca oamenii traiau mult mai mult in perioada aia.
Potop cred ca a fost.
Povestea cu salvatul animalelor, pare mai mult un mit, nu stiu ce sa cred, dar nu neg ca a existat.

Inafara de negatul existentei sunt 100% de acord cu tine :)

#39
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 17:45, said:


oricum , sa revenim la subiect . Tu personal crezi ca a putut exista arca lu' noe?

Noe a existat, acum ipoteza despre arca este diferita, unii spun ca a fost un mare "vapor, altii spun ca a fost o pestera pe un varf de munte, iar acel varf n-a fost acoperit de apa, si acolo ar fi fost ghidat Noe de divinitate, si ar fi fost un spatiu destul de mare incat sa incapa multe vietati.

#40
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View PostTiby84, on 31 martie 2014 - 17:48, said:

Noe a existat, acum ipoteza despre arca este diferita, unii spun ca a fost un mare "vapor, altii spun ca a fost o pestera pe un varf de munte, iar acel varf n-a fost acoperit de apa, si acolo ar fi fost ghidat Noe de divinitate, si ar fi fost un spatiu destul de mare incat sa incapa multe vietati.

bun si cum a dus in acel spatiu cate 4 animale din fiecare specie? era speedy gonzales ? a dat ocolul pamantului si a adunat in spate cate 4 din fiecare? plus ca , pune tu o vrabiuta la o inaltime mai mare de 2000 M , iti garantez ca moare in secunda 2 . Vrabiuta a fost doar un exemplu , multe alte specii nu rezista la temperaturi scazute .

Din moment ce nu a ajuns apa acolo , era clar un loc imposibil de inalt , este la fel de clar ca in varful unui loc imposibil de inalt este imposibil de frig :)

Edited by iulyusfagaras69, 31 March 2014 - 17:52.


#41
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 17:51, said:

bun si cum a dus in acel spatiu cate 4 animale din fiecare specie? era speedy gonzales ? a dat ocolul pamantului si a adunat in spate cate 4 din fiecare? plus ca , pune tu o vrabiuta la o inaltime mai mare de 2000 M , iti garantez ca moare in secunda 2 . Vrabiuta a fost doar un exemplu , multe alte specii nu rezista la temperaturi scazute .

Din moment ce nu a ajuns apa acolo , era clar un loc imposibil de inalt , este la fel de clar ca in varful unui loc imposibil de inalt este imposibil de frig Posted Image
Poate erau alte conditii climaterice pe vremea aia.
Noe a avut timp, ca n-a aflat in 5 minute de potop.

Edited by Tiby84, 31 March 2014 - 17:54.


#42
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View PostTiby84, on 31 martie 2014 - 17:54, said:

Poate erau alte conditii climaterice pe vremea aia.
Noe a avut timp, ca n-a aflat in 5 minute de potop.

1) daca erau alte conditii climaterice nu exista viata , cum poti sa crezi tu ca la o inaltime ca aia era cald?
2) Cum a ocolit pamantul luand cate 4 animale ?  Si daca mergi pe jos toata viata tot nu calci fiecare petic de pamant

#43
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 17:56, said:

1) daca erau alte conditii climaterice nu exista viata , cum poti sa crezi tu ca la o inaltime ca aia era cald?
2) Cum a ocolit pamantul luand cate 4 animale ?  Si daca mergi pe jos toata viata tot nu calci fiecare petic de pamant

1. N-ai de unde sa stii.
2. Ti-am mai spus ipoteza spune ca tot pamantul era o bucata unita, si daca ar fi fost altfel de conditii climaterice este posibil ca acele animale sa nu fi fost la o distanta asa de mare unele fata de altele.

Edited by Tiby84, 31 March 2014 - 18:01.


#44
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View PostTiby84, on 31 martie 2014 - 18:01, said:

1. N-ai de unde sa stii.
2. Ti-am mai spus ipoteza spune ca tot pamantul era o bucata unita, si daca ar fi fost altfel de conditii climaterice este posibil ca acele animale sa nu fi fost la o distanta asa de mare unele fata de altele.

vezi ca prima harta a aparut in 6.200 î.e.n . Nimeni nu stie ce si cum a fost . Parerea mea

#45
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 17:56, said:


1) daca erau alte conditii climaterice nu exista viata , cum poti sa crezi tu ca la o inaltime ca aia era cald?
2) Cum a ocolit pamantul luand cate 4 animale ?  Si daca mergi pe jos toata viata tot nu calci fiecare petic de pamant
Daca s-a nimerit potopul in una din erele glaciare descoperita de savanti? Arca era spargator de gheata? Nu.
Sa nu zici ca nu ti-am gasit si eu o neconcordanta! Posted Image

#46
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View Postaltul2, on 31 martie 2014 - 18:05, said:

Daca s-a nimerit potopul in una din erele glaciare descoperita de savanti? Arca era spargator de gheata? Nu.
Sa nu zici ca nu ti-am gasit si eu o neconcordanta! Posted Image

Posted Image)) tare asta Posted Image)) corect ! Posted Image) , ce tare ar fi un spargator de gheata din lemn

Edited by iulyusfagaras69, 31 March 2014 - 18:06.


#47
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 18:04, said:

vezi ca prima harta a aparut in 6.200 î.e.n . Nimeni nu stie ce si cum a fost . Parerea mea

Ce harta a aparut in 6200?
Ai auzit de harta lui Piri Reis? Pe harat asta Antarctica e desenata cu linia tarmului de pamant

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 18:06, said:

Posted Image)) tare asta Posted Image)) corect ! Posted Image) , ce tare ar fi un spargator de gheata din lemn

Vezi , am ghicit zona din care iti culegi informatii

Edited by altul2, 31 March 2014 - 18:08.


#48
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View Postaltul2, on 31 martie 2014 - 18:06, said:

Ce harta a aparut in 6200?
Ai auzit de harta lui Piri Reis? Pe harat asta Antarctica e desenata cu linia tarmului de pamant

pai harta lui Piri a aparut in 1513 . fix pix . In anul 6.200 î.e.n a aparut cica prima harta a pamantului , realizata tot de oameni care aveau o imaginatie prea bogata si se plictiseau.

cica :

Cele mai recente cercetări au arătat că cea mai veche „hartă” ar fi (după unii specialiști), planul orașului Çatalhöyük din Anatolia, Turcia. Acesta reprezintă dispunerea a aproximativ 80 de locuințe și a fost descoperit de cercetătorul James Mellaart în anul 1963 în urma unor excavații. Data acestei lucrări, determinată prin metode de datare radioactivă, este de aproximativ 6.200 î.e.n.

Comentatorii Bibliei spun că potopul a avut loc în jurul anului 3300 î.Hr.

Oricum toate se bat cap in cap , imposibilitatea de a realiza asa ceva este mai mare decat posibilitatea realizari acestui lucru Posted Image

Edited by iulyusfagaras69, 31 March 2014 - 18:20.


#49
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 17:21, said:



Dacă apa a ajuns peste toți munții, ea ar fi trebuit să se ridice peste 8848 m (vârful Everest). La acea înălțime aerul este rarefiat și respirația câtorva milioane de specii ar fi fost imposibilă.


1. Inaltimea varfurilor muntilor se masoara avand ca punct 0 nivelul marii. Daca prin absurd admitem ca nivelul marii ar creste pana la varful muntelui Everest atunci acesta nu s-ar mai afla la altitudinea de 8848m ci la 0. Presiunea atmosferica e implicit cea de la nivelul marii.
2. Daca Noe si arca au existat intr-adevar, atunci in nici un caz Noe nu a adunat exemplare din toate speciile de pe planeta. Argumentez asta prin faptul ca totalitatea speciilor nu e cunoscuta nici macar astazi. Specii noi se descopera in fiecare zi. Cel mai probabil a adunat exemplare din cateva specii care le cunostea, restul animalelor supravietuind pe cont propriu. Supravietuind nu unui potop ci unei inundatii pe plan local, altfel ar fi fost imposibil apelor sa se retraga. Probabil a existat, dar nu un potop ci o inundatie de proportii, iar cum lumea pe atunci nu stia prea multe, au facut din tantar armasar....

#50
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Eu cred ca o saminta de adevar este dar prezentarea totala nu corespunde realitatii intocmai .
Adevarul se apropie mai mult de cercetarile arheologice a traturilor aluvionare subterane si anume ca o mare deluviune a existat dar locala in zona turciei si citeva imprejurimi. Datarile reale nu  cele falsificate ulterior de unii baptisti sau adventisti sint si cele cu carbon si cele cu uraniu la rezultat egal si anume pt acum 13 000 ani. Cifra e dublul cit considera biserica ortodoxa ca a trecut de la Adam.
In arca asadar nu era necesara luarea prea multor animale . Daca refacerea faunei si florei se putea face cu ajutorul aportului de specii din zonele neinundate atunci in arca s.ar fi putut pune accentul pe speciile zootehnice.

Desi sint credincios cu certitudini primite felurite nu sint deranjat ca scripturile si revelatiile divine nu respecta intotdeauna adevarul.cartezian  pt ca inteleg ca nu adevarul brut e prioritar ci efectul psiholigic si spiritual pe care il are o poveste spusa cum si cind trebuie si cui are mai mare nevoie de ea. Una  care sa ascunda si esente greu de exprimat in conceptele lumii vechilor tarani si pastori.

Edited by mihao37, 31 March 2014 - 21:48.


#51
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Ferice de cel ce va crede fara sa vada lucrurile acestea.

#52
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 17:35, said:

de ce? pentru ca merg pe logica si realism?
Nu, pentru că nu ai habar de descoperirile științifice, făcute de către geologi. Se pare că a existat un potop, însă unul local.

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 18:04, said:

vezi ca prima harta a aparut in 6.200 î.e.n . Nimeni nu stie ce si cum a fost . Parerea mea
Geologii știu. Afirmă cu certitudine, chiar.

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 18:09, said:

pai harta lui Piri a aparut in 1513 . fix pix .
Păi cum ar fi putut să știe Piri Reis de partea continentală a Antarcticii, care este acoperită cu gheață, de multe sute de mii sau milioane de ani?

Edited by mario_bril, 31 March 2014 - 23:41.


#53
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013

View Postpacopaco1967, on 31 martie 2014 - 15:55, said:

Nu te rişti să-i întrebi şi pe ortocatolici ?

Vezi că nea Gogu este foarte generos în răspunsurile tale , şi unde nu eşti mulţumit  revii şi întrebi .

Dacă vrei să studiezi cu adevărat , uite un link util cu 6 episoade , urmăreşte-le cu răbdare .

http://www.revelatia...docs/wv_cg.html
Walter J Veith, nu imi inspira incredere....

View PostTiby84, on 31 martie 2014 - 16:37, said:


In acea vreme se spune ca pamantul era lipit, dupa potop au aparut continentele.
Geologia moderna spune altceva

View PostTiby84, on 31 martie 2014 - 16:50, said:


Daca refuzi sa gandesti renunta. Continentele erau lipite, mai exact era o bucata de pamant inconjurata de apa.
Multi spun ca acel potop defapt are legatura cu Atlantida.
Ce atlantida?1 Nu confunda miturile cu istoria....Continentele erau lipite acu 500 mil ani, nu 6000....Te injura stramosii cand te-aud....

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 16:53, said:


În relatarea lui Platon, Atlantida era o putere navală, cu baza pe o insulă sau continent aflată dincolo de coloanele lui Hercule (strâmtoarea Gibraltar), care a cucerit regiuni întinse din Africa și Europa de Vest. După o încercare eșuată de invadare a Atenei, Atlantida s-a scufundat în ocean.

wikipedia e mare frate , inainte sa postezi un lucru pe care nu-l stii , mai bine informeaza-te si dupaia posteaza.
Ha ha ha.... Sigur, Wiki e mare, dar nu ai observat ca ceea ce citezi tu este trecut la mituri grecesti? Platon o fi fost mai istet decat ceilalti din vremea lui....insa nici un om serios nu-i da atentie cand spune de atlantida... Nu exista asa ceva.... Cum nici Mordor nu exista.... oricat de real ti-o parea....

#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMotherEarth, on 01 aprilie 2014 - 00:06, said:

Ha ha ha.... Sigur, Wiki e mare, dar nu ai observat ca ceea ce citezi tu este trecut la mituri grecesti? Platon o fi fost mai istet decat ceilalti din vremea lui....insa nici un om serios nu-i da atentie cand spune de atlantida... Nu exista asa ceva.... Cum nici Mordor nu exista.... oricat de real ti-o parea....
De fapt, se pare că a existat...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ypWOmU3YE2E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mario_bril, 01 April 2014 - 00:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate