Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Linii de 110 KV aproape de teren, casa.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmyx9, on 31 martie 2014 - 07:36, said:

As masura valorile campului magnetic si electric daca as gasi un aparat de masura.
Zau ca nu inteleg de ce te complici. Nu gasesti in alta parte pamant? Teoretic nu iti afecteaza sanatatea...dar chiar crezi ca e placut sa vezi in fiecare zi linia aia pe acolo?

#20
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
ANCOM (pe cand se numea ANRCTI) facea masuratori la cerere, dar nu stiu in ce conditii (pret).

#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostRazvan_N, on 31 martie 2014 - 07:33, said:

Pentru poluare mare se pun izolatori LUNGI, nu dubli. Dubli se pun in zone in care trebuie rezistenta mecanica (daca e munte, e vant si chiciura).
Uite aici:
http://iproeb.ro/dow...are_complet.pdf
pagina 47, lant dublu de sustinere 110 kV; pagina 51, lant triplu de intindere pentru 110 kV.
Eu imi mentin parerea ca 110 kV la 67 metri nu pune niciun fel de probleme.

https://www.google.c...2!3m1!1s0x0:0x0

Statie de 110 kV, case closed. Operatorul este E.ON.
Legat de izolatori . In link sunt izolatori noi cu fuste probabil din silicon sau materiale noi si sunt usori si de aia se pot pune mai multe lanturi. La liniile romanesti inca nu s-au schimbat izolatorii si sunt tot cei ceramici (maro) sau sunt din sticla. Astia sunt mai mari si mai grei. Oricum nu are rost sa mai discutam pe aceasta problema. Eu vorbesc din ce am intalnit pe teren.

Edited by Clovis, 31 March 2014 - 07:53.


#22
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View PostClovis, on 31 martie 2014 - 07:50, said:

Legat de izolatori . In link sunt izolatori noi cu fuste probabil din silicon sau materiale noi si sunt usori si de aia se pot pune mai multe lanturi. La liniile romanesti inca nu s-au schimbat izolatorii si sunt tot cei ceramici (maro) sau sunt din sticla. Astia sunt mai mari si mai grei. Oricum nu are rost sa mai discutam pe aceasta problema. Eu vorbesc din ce am intalnit pe teren.

Izolatorii din imagine sunt compoziti si exista deja la multe linii de la noi din tara si in multe statii (se inlocuiesc suportii separatoarelor intr-o veselie). Intr-adevar nu are rost sa mai discutam pe aceasta tema, dar nu pentru ca faptul ca ati "intalnit pe teren". Am mai polemizat o data pe tema transportului energiei electrice in curent continuu si am vazut ce puteti.

#23
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmyx9, on 30 martie 2014 - 15:34, said:

Salut. Sunt in tratative sa cumpar un teren, singura problema deranjanta este ca la 67m (coltul cel mai apropiat + eroare GPS) distanta trec liniile de inalta tensiune de 110 KV.
Stalpul se afla undeva la 80-90 m distanta. Liniile trec cu un unghi de cca 30 grade fata de terenul respectiv, distanta de mai sus este cea mai mica.

Credeti ca ar fi in siguranta sa cumpar terenul si sa fac casa acolo? Stie cineva cu cat scade radiatia electromagnetica in functie de distanta?
S-a mai discutat pe forum problema aceasta, dar nu am gasit niste date clare. Pretul este bun, dar nu as vrea nici sa risc sanatatea la copil.

Citeste si aici http://forum.softped...1868761 datele clare sunt cele menionate in reglementari,eventual poti sa faci si niste masuratori pt linistea ta

Edited by anaki, 31 March 2014 - 12:22.


#24
myx9

myx9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2006
Limita de acolo, este limita de siguranta E-ON pentru a avea acces la linii. Nu are nimic de-a face cu radiatiile.
Am gasit niste tabele cu masuratori ale campului magnetic si electric in functie de distanta la o linie de 110 KV.
Distanta de 70 m ar fi oarecum in siguranta, dar valorile respective depind de intensitatea curentului, deci cand linia este incarcata, cresc.
Oricum ma simt de parca as sta langa un mic Cernobil, si asta pe banii mei, nu pastrezi distanta, pac....
Daca distanta ar fi fost ceva mai mare nu as fi stat pe ganduri, daca ar fi fost ceva mai mica nici nu m-as fi gandit.
Nici nu trebuie exagerat, oricum suntem inconjurati de radiatii, telefoane mobile, antenele GSM, electronicele.

#25
myx9

myx9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2006
Linia e dublu sau simplu circuit?

#26
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmyx9, on 01 aprilie 2014 - 05:37, said:

Limita de acolo, este limita de siguranta E-ON pentru a avea acces la linii. Nu are nimic de-a face cu radiatiile.
Cand s-au stablilit acele limite de siguranta au fost luati in calcul toti parametrii inclusiv radiatiile respective.

#27
myx9

myx9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2006
Am masurat valorile. In partea terenului cel mai aproape de linie, valoarea campului electric a iesit 55 V/m, in partea cea mai indepartata de linie a iesit 30 V/m
La 40 m de linie a iesit 65 V/m iar la sub 10 m de linie a iesit 150 V/m. Valoarea campului magnetic a iesit relativ constanta peste tot, 0.26 - 0.2.
Ce parere aveti ?. Testul s-a facut duminica dimineata.

#28
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Ai masurat si in alte zone? In centrul orasului, de exemplu. In interiorul unei cladiri de langa o linie, pentru a vedea efectul de cusca Faraday a structurii de beton armat...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate