Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Linii de 110 KV aproape de teren, casa.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
myx9

myx9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2006
Salut. Sunt in tratative sa cumpar un teren, singura problema deranjanta este ca la 67m (coltul cel mai apropiat + eroare GPS) distanta trec liniile de inalta tensiune de 110 KV.
Stalpul se afla undeva la 80-90 m distanta. Liniile trec cu un unghi de cca 30 grade fata de terenul respectiv, distanta de mai sus este cea mai mica.

Credeti ca ar fi in siguranta sa cumpar terenul si sa fac casa acolo? Stie cineva cu cat scade radiatia electromagnetica in functie de distanta?
S-a mai discutat pe forum problema aceasta, dar nu am gasit niste date clare. Pretul este bun, dar nu as vrea nici sa risc sanatatea la copil.

Edited by myx9, 30 March 2014 - 15:52.


#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Reglezi o "prajina" si ai free energy acasa  !!

Din cite stiu , sunt anumite normative pt constructie , linga liniile de inalta tensiune .

normativ constructie linga linii inalta tensiune -> https://www.google.r...987.aN1tVeJJxWM

Proprietarul trebuie sa scoata de la primarie un certificat de urbanism ! Pe urma negociezi daca il mai cumperi !!

Edited by tidicristi, 30 March 2014 - 16:07.


#3
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Eu nu îmi permit să dau sfaturi (am studiat aceste lucruri doar ca amator),există normativul ANRE 4/2007 unde găseşti zonele de protecţie ale LEA (la 110 kV parcă 24 metri),probabil o să primeşti sfaturi de la specialişti,oricum să te asiguri temeinic că linia e de 110 kV şi nu 220 sau 400 kV,părerea mea...

#4
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Nu este sanatos sa locuiesti in imediata apropiere a liniilor de inalta.
Camp electric foarte puternic.
Paraziti puternici in tot ce inseamna audio.
O sa te miri de ce o iau razna echipamentele electrice dupa un timp in casa.

In zilele cu umezeala mare.. sfaraie la jonctiuni inalta de inebuniesti.
Eu nu as face achizitia.
Sau cel putin daca tot o faci negociaza la sange.
Ai motiv !

Edited by mandrku, 30 March 2014 - 16:44.


#5
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
dupa harta asta iti dai seama cam ce linie trece pe acolo.
daca e de 110/220 kv la distantele care ni le`ai spus nu ai de ce sa iti faci probleme. legat de linia de 400 kv nu ma pronunt.
https://www.transele...areHartaportlet
personal eu nu cred ca influienteaza in nici un fel sanatatea la distanta spusa de tine. problema e sa te lase sa construiesti. certificatul de urbanism de la primarie e sfant. sa nu te trezesti ca iei terenu si apoi nu iti dau aia autorizatie de constructie. legat de bazait..daca ai termopane la casa nu ai treaba

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
67m e o distanta considerabila si nu vorbim de frecvente enorme sa zici ca "sar din fire" si te prajesc sau mai stiu eu ce iti fac.
Trebuie totusi vazut daca primesti toate aprobarile.

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmyx9, on 30 martie 2014 - 15:34, said:

Salut. Sunt in tratative sa cumpar un teren, singura problema deranjanta este ca la 67m (coltul cel mai apropiat + eroare GPS) distanta trec liniile de inalta tensiune de 110 KV.
Stalpul se afla undeva la 80-90 m distanta. Liniile trec cu un unghi de cca 30 grade fata de terenul respectiv, distanta de mai sus este cea mai mica.

Credeti ca ar fi in siguranta sa cumpar terenul si sa fac casa acolo? Stie cineva cu cat scade radiatia electromagnetica in functie de distanta?
S-a mai discutat pe forum problema aceasta, dar nu am gasit niste date clare. Pretul este bun, dar nu as vrea nici sa risc sanatatea la copil.
Nu se merita. Pretul e "bun" pentru ca nu il cumpara nimeni. Eu nu m-as muta la mai putin de 500 m de vreo linie. Poate ca e defect profesional si nu mai suport sa le vad. Oricum distanta e foarte mica. Tu nu o sa patesti nimic pentru ca distanta e suficienta sa nu fi afectat de campul electromagnetic pentru ca nu o sa petreci mult timp in acel mediu dar copii, daca vor locui toata viata acolo, e posibil ca spre batranete sa aiba oarece probleme, mai ales ca inevitabil se vor juca ani buni pe langa sau pe sub linii. Vezi ca scrie pe stalp nivelul de tensiune al liniei.

Edited by Clovis, 30 March 2014 - 20:25.


#8
myx9

myx9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2006
Atasez fisierele cu imaginile pe care le-am facut azi.
La cca 240 m se afla o statie de transformare. Pe transformatoare am vazut 110 KV. Statia de transformare nu am inclus-o in calcul pentru ca am zis ca se afla totusi la o distanta destul de mare.

Conteaza numarul de fire pe stalp? am vazut ca sunt 7. La alta statie de transformare in alta parte a orasului am vazut 12 fire pe stalp.

Attached Files



#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004

View Postmyx9, on 30 martie 2014 - 15:34, said:

Credeti ca ar fi in siguranta sa cumpar terenul si sa fac casa acolo? Stie cineva cu cat scade radiatia electromagnetica in functie de distanta?
S-a mai discutat pe forum problema aceasta, dar nu am gasit niste date clare. Pretul este bun, dar nu as vrea nici sa risc sanatatea la copil.

Dupa izolatori, linia este de 110 kV.

Nu confundati radiatia electromagnetica de 50 Hz, care nu e ionizanta, cu radiatiile nucleare... eu zic sa nu va faceti griji.
Ganditi-va ca exact in acest moment aveti in apropiere conductori de 220 V, prelungitoare, in perete etc.,
cam toata viata ati trait asa. Ce mi-e 220 V la 50 cm, ce mi-e 110 kV la 67 metri?
Campul electromagnetic scade cu patratul distantei.

#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmyx9, on 30 martie 2014 - 21:21, said:

Atasez fisierele cu imaginile pe care le-am facut azi.
La cca 240 m se afla o statie de transformare. Pe transformatoare am vazut 110 KV. Statia de transformare nu am inclus-o in calcul pentru ca am zis ca se afla totusi la o distanta destul de mare.

Conteaza numarul de fire pe stalp? am vazut ca sunt 7. La alta statie de transformare in alta parte a orasului am vazut 12 fire pe stalp.
E linie de 220 kV dupa lantul de izolatoare care-i dublu (la 110 kV lantul e simplu). Tot in aceeasi ordine de idei o sa observi ca stilpul de sustinere precum si urmatorul stalp care-i de intindere (se vede putin mai departe) sunt un pic mai mari decat cei de la linia de 110 kV. Mai e si un stalp de colt pe acolo care confirma. Daca mai e si o statie de transformare chiar ca e raiul de pe pamant acolo. Sunt 7 conductoare pentru ca sunt 2 circuite + un conductor de garda (cel asezat pe varfarul stalpului), iar acolo unde vazusi 12 fire sunt tot 2 circuite dar cu conductoare jumelate + evident un conductor de garda pe care probabil nu l-ai vazut. Mai ai pe acolo si o linie de 30 kV (posibil sa aiba mai putin dar ea la origine ii de 30 kV) dar aia nu pune probleme deosebite mai ales ca are un singur circuit.

Edited by Clovis, 31 March 2014 - 06:51.


#11
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Eu zic ca linia e de 110 kV, cu lanturi duble de izolatori compoziti (exista si lanturi triple pt. 110 kV, la unii stalpi de intindere).
Inaltimea mica a stalpilor, intinderea scurta si lungimea izolatorilor ma fac sa cred ca e de 110 kV.
Daca ne spune localitatea, sau si mai bine coordonatele GPS, as putea sa fiu sigur in afirmatii.

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
E zona de munte cu poluare mica....nu are nici un sens sa puna lant dublu de izolatoare pe linia de 110 kV. In mod sigur e de 220 kV. Iar sageata e mica pentru ca atunci cand a fost construita linia (anii 70-80 probabil) pe acolo pasteau oile ciobanului Ghita nu erau casa deci nu trebuia o sageata prea mare. Dar se poate verifica simplu. Scrie pe stalp numele liniei si nivelul de tensiune.
Mai jos ordinul ANRE cu privire la zona de protectie.

http://www.legex.ro/...2007-78446.aspx

Edited by Clovis, 31 March 2014 - 07:20.


#13
myx9

myx9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2006
Multumesc. Am sunat sa aman tranzactia. Trebuia sa facem actele azi. Clovis statia de transformare se afla undeva intre case, vis-a-vis de ea la 50 m sunt blocuri. Am vazut si o casa chiar langa stalp. Dar la cum se construieste la noi....
Sun azi la E-ON sa-mi spuna exact ce trece pe acolo. Pentru ce imi pot permite pretul este bun,(mai mult nu-mi pot permite) locul are toate utilitatile dar trebuie sa ma gandesc si la sanatate, in special a copilului.
Un aparat de masura EMF/ELF stiti de unde as putea inchiria ?

Zona  este deluroasa, si se afla in Botosani.

Edited by myx9, 31 March 2014 - 07:21.


#14
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Citat:
"(2)   Dimensiunea (lăţimea) zonei de protecţie şi de siguranţă a unei linii simplu sau dublu circuit are valorile:
a)  24 m pentru LEA cu tensiuni între 1 şi 110 kV;
b. 37 m pentru LEA cu tensiune de 110 kV;
c)  55 m pentru LEA cu tensiune de 220 kV;
d)  75 m pentru LEA cu tensiune de 400 kV;

Edited by Clovis, 31 March 2014 - 07:24.


#15
myx9

myx9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2006
N 47.73503, E 26.652494 coordonatele din Google maps ale statiei.

#16
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmyx9, on 31 martie 2014 - 07:18, said:

Multumesc. Am sunat sa aman tranzactia. Trebuia sa facem actele azi. Clovis statia de transformare se afla undeva intre case, vis-a-vis de ea la 50 m sunt blocuri. Am vazut si o casa chiar langa stalp. Dar la cum se construieste la noi....
Sun azi la E-ON sa-mi spuna exact ce trece pe acolo. Pentru ce imi pot permite pretul este bun,(mai mult nu-mi pot permite) locul are toate utilitatile dar trebuie sa ma gandesc si la sanatate, in special a copilului.
Un aparat de masura EMF/ELF stiti de unde as putea inchiria ?

Zona  este deluroasa, si se afla in Botosani.
Linia aia nu e deservita de E-ON. Mai bine mergi la statia de transformare si intreaba acolo.

Edited by Clovis, 31 March 2014 - 07:26.


#17
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004

View PostClovis, on 31 martie 2014 - 07:14, said:

E zona de munte cu poluare mica....nu are nici un sens sa puna lant dublu de izolatoare pe linia de 110 kV. In mod sigur e de 220 kV.

Pentru poluare mare se pun izolatori LUNGI, nu dubli. Dubli se pun in zone in care trebuie rezistenta mecanica (daca e munte, e vant si chiciura).
Uite aici:
http://iproeb.ro/dow...are_complet.pdf
pagina 47, lant dublu de sustinere 110 kV; pagina 51, lant triplu de intindere pentru 110 kV.
Eu imi mentin parerea ca 110 kV la 67 metri nu pune niciun fel de probleme.

https://www.google.c...2!3m1!1s0x0:0x0

Statie de 110 kV, case closed. Operatorul este E.ON.

#18
myx9

myx9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2006
As masura valorile campului magnetic si electric daca as gasi un aparat de masura.
ceva de genul:
http://www.emfields....tectors/elf.asp


Daca as avea valori sub 0,1uT sau sub 10 volts/m ar trebui sa fie ok, nu?

Edited by myx9, 31 March 2014 - 07:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate