Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

TED

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

Poll: Chestionar (20 member(s) have cast votes)

Urmaresti speech-uri TED?

  1. Da. (14 votes [70.00%])

    Percentage of vote: 70.00%

  2. Nu. (6 votes [30.00%])

    Percentage of vote: 30.00%

Vote Guests cannot vote

#1
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014
Pana nu demult urmarea si eu. Unele video-uri erau interesante. Dar odata cu popularitatea, am observat o scadere a calitatii speech-urilor si a calitatii invitatilor. De exemplu, la Ted Romana sunt invitati Dani Mozil, Tudor Chirila si Andrei Gheorghe. Adica niste nimeni care nu au nimic de spus. Parerea mea.

Mai rau e ca am gasit si video-uri in care niste pseudo-intelectuali contrazic realitatea si lucrurile demonstrate de oamenii de stiinta. Si cum Ted are o mare putere de influenta, nu e tocmai ok.

Un articol interesant: http://www.theawl.co...t-totally-wrong





Hai sa dezbatem!

Edited by psycho22, 29 March 2014 - 20:19.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cam asa e. Am crezut ca numai mie mi se parea ca videourile din ultimul timp sunt mai degraba niste chestii motivationale si idei SF care sfideaza logica si realitatea.
Probabil ca se alinieaza si ei la trendul asta mondial unde ideile semistiintifice ale semidoctilor sunt la putere.
Pana la urma urmei e de inteles fenomenul, ideile bune si logice sunt totusi limitate si nu pot veni la nesfarsit. Acum TED fiind in pana de subiecte bune se arunca la abureala ieftina ca sa poata sa existe.
Singurul lucru prin care atrage e ca vorbitorii au discursuri amuzante si frumos ambalate dar continutul e mort.

Edited by Friskey, 29 March 2014 - 20:21.


#3
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
imi scapa mie ceva? nu am inteles nimic.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpsycho22, on 29 martie 2014 - 19:54, said:

. Parerea mea.
Cat timp e parerea ta nu e nimic de dezbatut... fiecare o sa avem parerea noastra, de exemplu Andrei Gheorghe imi pare ca stie ce spune. In locul lor, tu pe cine ai propune daca ar fi ?

#5
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014

View Postandreic, on 29 martie 2014 - 21:07, said:

Cat timp e parerea ta nu e nimic de dezbatut... fiecare o sa avem parerea noastra, de exemplu Andrei Gheorghe imi pare ca stie ce spune. In locul lor, tu pe cine ai propune daca ar fi ?
Care e definitia unei dezbateri? Eu imi spun parerea, tu ti-o spui pe a ta, iar apoi discutam pe subiect.
Cat despre Andrei Gheorghe, un increzut care nu are niciun talent. Uite aici nivelul lui: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qBbofyxRTHA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Regie ieftina. Cum sa fii  circar si sa faci pe-a intelectualul si filosoful?.

Pe cine as propune eu? As propune oameni mai putin cunoscuti, dar ale caror idei sa merite atentie. Mai multe are de spus un olimpic din lotul national de matematica decat Dani Mozil. Sunt sigur de asta.

Edited by psycho22, 29 March 2014 - 21:50.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpsycho22, on 29 martie 2014 - 21:47, said:

Cat despre Andrei Gheorghe, un increzut care nu are niciun talent.
Si ce-mi dai filme vechi cand facea spectacol... incearca sa intelegi cum gandeste un om ca despre asta e vorba in TED, altfel pari ca doar vrei sa arunci cu noroi in ei.
Numeste 3 care merita in locul alora si promit sa ma intelresez de ei sa vedem daca au competente.

#7
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014
Florin Talpeș, Constantin Nastasescu, Mircea Cartarescu.

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Mai adaug si eu: Laurentiu M. Popescu, Gh. Benga (ambnii in domeniul biologiei/geneticii) sau inventatorul Justin Capra (am asistat la o intalnire cu el si om,ul chiar a captat atentia intregii sali).

LE Subiectul asta ar merge mai degraba pe aria de Stiinta, mai ales ca nu e vorba de o emisiune TV, ci de niste conferinte publicate doar online.

Edited by pufonel, 30 March 2014 - 00:01.


#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postandreic, on 29 martie 2014 - 22:06, said:

Si ce-mi dai filme vechi cand facea spectacol...
Si ce altceva a mai facut Andrei Gheorghe in afara de spectacol (de super prost gust)? Ah, scandaluri. Mai ramanea sa fie invitati Serghei Mizil, Nelson Mondialu, Edmond Talmacean si inca d'alde distrusi d'astia.

Eu as vrea sa vad un Andrei Alexandrescu, antreprenorul din IT Radu Georgescu, Sandu Popescu, Mihai Horodniceanu, Adrian Stoica sau macar cativa copii de liceu cu multa imaginatie care tocmai ce au primit zilele astea un premiu de la NASA.
Totusi cred ca exagerez, nu trebuie acesti oameni sa se sinchiseasca sa dea atentie unei platforme cum e actualul TED.
RIP old Ted.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpufonel, on 30 martie 2014 - 00:00, said:

sau inventatorul Justin Capra (am asistat la o intalnire cu el si om,ul chiar a captat atentia intregii sali).
Depinde, atentia salilor se capteaza usor si fara sa spui nimic concret. Despre ce inventator vorbim "Mașinile inventatorului Justin Capră nu au fost produse în serie, si autorul nu a facut nicaieri dovada ca afirmatiile sale sunt adevarate. Nici rucsacul zburator nici automobilul "Soleta", nici aerodina nu au fost niciodata supuse unor testari in laborator si nu exista probe ca ar fi evoluat in prezenta unui public. Multe din performantele inventiilor sale se bazeaza pe simpla declaratie a autorului, cum ar fi aparatul pentru micsorarea masei unui obiect, de ex. Mitul inventatorului Iustin Capra a fost intretinut printr-o intensa propaganda care a stimulat creatia tehnico-stiintifica in randul tinerilor." ?
Ce bancuri bune, asa ceva pe TED e ca si cum ai invita un manelist sa le cante live...

Mai departe...

View Postpufonel, on 30 martie 2014 - 00:00, said:

Mai adaug si eu: Laurentiu M. Popescu,
Da, pe scurt asta e un exemplu bun pentru cand discutia are legatura cu domeniul lui.

View PostFriskey, on 30 martie 2014 - 00:12, said:

Sandu Popescu, Adrian Stoica
Astea sunt exemple bune.

#11
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Urmaresc, si inca foarte des ! Intr-adevar sunt si oameni care nu au ce cauta acolo, dar sunt si oameni care reprezinta pentru mine o inspiratie, ma motiveaza sa vreau sa fac mai mult, sa lupt, ma bucura sa stiu ca exista si asemenea oameni si ca impartasesc cu noi din experienta lor. Efectiv simti ca desi tara se duce de rapa, mai exista speranta, si dovada o reprezinta acei oameni. Eu cred ca putem invata cate ceva din experienta / sfaturile / povestea de viata a fiecarei persoane, indiferent de calitatea lor.
Ce ma deranjeaza cel mai tare la aceasta emisiune, ii faptul ca vin invitati din anumite domenii, si ei in loc sa impartaseasca din experienta lor de viata, vorbesc despre niste lucruri non-sens. A se vedea invitata care lucreaza la Discovery, care a venit si a vorbit despre...cum sa vorbesti in fata publicului Posted Image .

Mai jos va pun 3 clipuri care merita vizionate.

In primul clip se afla o buna prietena, mentorul meu careia ii datorez tot ceea ce sunt astazi. Si tot de la ea (din cauza ei) am dezvoltat pasiunea pentru psihologie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xGjnCOC1u-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In al doilea clip se afla un Dr chirurg care reprezinta prin felul lui de a fi un om de calitate, care a stiut ce vrea de la viata si a luptat sa obtina.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mmTJnFW2Zds?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si in al 3-lea clip un om de succes, cu experienta de viata de la care putem invata cate ceva.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SjaMezlITOE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desigur, mai sunt mii de clipuri de calitate, dar vorbind strict de Romania, astea sunt preferatele mele Posted Image .

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postpsycho22, on 29 martie 2014 - 19:54, said:

Si cum Ted are o mare putere de influenta, nu e tocmai ok.
Unde are TED mare influenta?

#13
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014

View PostQuantum, on 30 martie 2014 - 06:33, said:

Unde are TED mare influenta?
Uita-te la numarul de vizualizari.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Vizualizarile nu sunt direct legate de influenta. Poate lumea e curioasa, nu inseamna ca sunt si influentati.

#15
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014
Iar ajungem la definitii. Posted Image)
Cum definesti puterea de influenta?
Cu cat o persoana e mai populara cu atat are mai mare putere de influenta. Daca ceva vedeta spune prostii, multa lume va avea acces la prostiile spuse, iar cei mai inocenti le vor lua de bune. Daca eu spun prostii, doar prietenii mei au acces, deci putere de influenta 0. Si in media e la fel: MTV are mai mare putere de inluenta decat TVR 1.
Asa e si cu TED. Canal popular, multi abonati.

Citeste articolul din primul post ca sa vezi prostii spuse la conferinte TED.

In alta ordine de idei, tu zici ca e posibil ca vizualizarile sa fi venit de la curiosi. Ok, de acord. Dar numarul mare de aprecieri (like-uri) cum il explici?

Edited by psycho22, 30 March 2014 - 11:15.


#16
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Urmaresc TED dar foarte selectiv si critic; resping o buna parte din ideile propagate pe acolo; practic este o masina marxista de spalat creierul. Prea multa politica marxista si prea putina stiinta pe TED. E un fel de "Cantarea Romaniei", n-am vazut idei  diferite intre cei ce vorbesc pe acolo. As vrea sa sa vad la TED si ceva de genul asta dupa ce imi vorbeste una cu patura in cap despre multiculturalism.
https://www.youtube....dEl9F8#t=82.895

Edited by since2004, 11 March 2016 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate