Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Sfat achizitionare bluray/media player in 2014-2016

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1504 replies to this topic

#1387
Lostboy

Lostboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 28.11.2006
Pentru un bluray 4k?

#1388
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
S-ar putea sa gresesc dar nu cred ca bluray-urile 4k au fost ,,sparte'' la modul real. Cred ca ceea ce gasesti pe torenti drept bluray 4k sunt tot un fel de bluray-uri normale, provenite dintr-o sursa superioara din punct de vedere al calitatii imaginii.

Daca este asa, nu ar trebui sa fie o problema sa le trimiti cu o placa de 100 in reteaua ta.

Eu am testat personal episod din GoT 4k de pe torent si rulat de pe discul original 4k pe consola. Nu arata chiar la fel.

Edited by razor01, 05 November 2018 - 15:36.


#1389
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Daca e facut mkv-ul 1;1 din bluray 4k(remux) ,100mbps e insuficient. La unele bluray-uri 4k bitrate-ul trece de 100Mbps.
https://en.wikipedia...ltra_HD_Blu-ray
Daca sunt rip-uri 4k cu bitrate mai mic atunci merg.

Edited by edigee, 05 November 2018 - 16:55.


#1390
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Tv meu LG ruleaza remux uri 4k HDR fara probleme prin dlna legat cu cablu la router. Nu stiu de cat are placa de retea dar banuiesc ca 100.

#1391
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Având în vedere faptul că sunt în etate, aș dori ca cineva să-mi recomande un produs bluray care să îndeplinească 2 condiții:
- să pot vizualiza filme și de pe stick
- să pot mări fontul subtitrărilor la un nivel foarte mare (am văzut un model OPPO UDP-203, dar nu m-a mulțumit, maximul era foarte mic!)

Mulțumesc!

#1392
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postrazor01, on 05 noiembrie 2018 - 15:35, said:

Cred ca ceea ce gasesti pe torenti drept bluray 4k sunt tot un fel de bluray-uri normale, provenite dintr-o sursa superioara din punct de vedere al calitatii imaginii.

Tot ceea ce se găsește în acest moment 4K, indiferent că e original sau pirat, atâta timp cât nu are la origine o filmare directă în 4K, este o remasterizare în 4K de la full HD, HD, Standard resolution etc. Deci nu este 4K pur.

#1393
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Am văzut la cineva doar un singur exemplu, Planet Earth II, dar „descărcătura” nu avea nicio legătură cu discul original pe care îl aveam la mine, imaginea era cu totul oribilă, extrem de denaturată, întunecată și suprasaturată, cumva televizorul părea brusc comutat în modul dinamic. Nu îmi imaginez că alte producții arată mai bine.

#1394
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Personal cred ca la filmele din inainte de 2017 sa fie majoritatea masterizate in 4K
Insa cele aparute in 2017/2018 cred ca sunt 4K true , standardul fiind deja stabil
In plus e cam greu sa iti dai seama ochiometric de diferenta dintre un 4K remasterizat si un 4K true

#1395
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostAndi Pavel, on 01 decembrie 2018 - 18:01, said:


Tot ceea ce se găsește în acest moment 4K, indiferent că e original sau pirat, atâta timp cât nu are la origine o filmare directă în 4K, este o remasterizare în 4K de la full HD, HD, Standard resolution etc. Deci nu este 4K pur.

Nu se filmeaza in 4k. Filmele sunt facute fie cu camere de 6k sau 8k fie sunt trase pe film cu rola, daca regizorul are suficent buget si alege sa mearga pe aceasta cale. In orice caz, daca se doreste o rezolutie mai buna la masterizare, exista suficent spatiu de extragere a detaliilor. Problema o reprezinta scenele cu efecte speciale, pentru ca toata industria efectelor speciale lucreaza la 2k.

#1396
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View Postdark, on 01 decembrie 2018 - 17:55, said:

Având în vedere faptul că sunt în etate, aș dori ca cineva să-mi recomande un produs bluray care să îndeplinească 2 condiții:
- să pot vizualiza filme și de pe stick
- să pot mări fontul subtitrărilor la un nivel foarte mare (am văzut un model OPPO UDP-203, dar nu m-a mulțumit, maximul era foarte mic!)
Daca spui ca nu ai fost multumit de marimea subtitrarilor la Oppo nu cred ca ai o alta varianta care sa fie player BD/UHD, poate un mediaplayer.

Nu am vazut aici impresii sau informatii despre un model nou de player UHD de la Panasonic, sunt ceva posesori sau interesati de acest model?

Panasonic DP-UB820 Player Blu-ray Ultra HD

https://www.panasoni...y/dp-ub820.html

https://www.soundand...y-player-review

#1397
BCBLU

BCBLU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.12.2009
Pentru posesorii de TV-uri si materiale adecvate HDR10+ OPPO au lansat versiune noua de software deocamdata beta cu suport pentru HDR10+.
Cu toate ca au incetat productia iata ca arata respect pentru cumparatori si le ofera acestora update-uri care sa pastreze player-ele lor in continuare in top.

Edited by BCBLU, 02 January 2019 - 16:43.


#1398
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Ce materiale avem actualmente cu HDR10+ ? Cu Dolby Vision încep sa apară discuri.

#1399
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Citisem si eu despe posibilitatea unui astfel de update acum cateva zile, am vazut stirea aici: https://www.forbes.c...e/#62f5590a6950

Am vazut confirmarea ca este adevarat si ca apare acest update, nu ma avantajeaza in prezent dar il consider ca o dovada ca OPPO respecta cumparatorii, ceilalti producatori de playere blu-ray nu au actualizat cu DV sau HDR+ modelele pe care le-au scos in 2017 sau 2018. In prezent doar Panasonic are player cu DV/HDR si HDR+.
Se estimeaza ca in 2019 vor fi lansate undeva la 100 filme cu HDR+.

Edited by Mr. Incredible, 02 January 2019 - 18:47.


#1400
BCBLU

BCBLU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.12.2009
Da oferta de materiale e foarte saraca in speta spre zero.Amazon Prime Videro foloseste HDR 10+ iar discuri 4k blu-ray nu prea sunt in momentul actual doar promisiuni pentru anul ce a inceput.
In teorie HDR 10+ pare identic cu Dolby Vision folosind tot dinamic metadata si este oferit spre implementare gratuit producatorilor spre deosebire de Dolby Vision pentru care se plateste o taxa.
Acum cativa ani in razboiul dintre HD-DVD si Blu-Ray playere cu toate ca initial era mai scump formatul Blu-ray s-a impus iar HD-DVD a disparut..S-ar putea ca istoria sa se repetete avand in vedere experienta si forta pe care o are Dolby pe piata-sau vor coexista.

Edited by BCBLU, 02 January 2019 - 18:49.


#1401
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

View PostCalin_fdx, on 02 ianuarie 2019 - 16:41, said:

Ce materiale avem actualmente cu HDR10+ ? Cu Dolby Vision încep sa apară discuri.
HDR10+ totuși a apărut mult mai târziu. Depinde ce case de producție îl vor sprijini.

#1402
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Atata timp cat inca NU au aparut paneluri pe 12bit sau mai mari , NU o sa se observe nici o diferenta intre HDR10+ SI Dolby Vision

- 10 bit - 1.07 miliarde de culori
- 12 bit - 68,68 miliarde de culori

Poti vedea cele 68.68 miliarde de culori pe un panel care poate reda doar 1.07 miliarde de culori , de aici si.....
Situatia panelurilor si taxa de licenta , probabil va ingropa Dolby Vision , cu toate ca tehnic e mai performant , dar inca NU exista suport hw/paneluri 1:1 pt acest format

#1403
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Mai apare anul acesta un format nou, este vorba despre IMAX, ce aduce atat o versiune de sunet cat si una de imagine. S-au aliat cu cei de la DTS, asa ca este posibil sa vedem o competitie destul de serioasa.

Edited by razor01, 02 January 2019 - 19:38.


#1404
BCBLU

BCBLU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.12.2009
Hop si un film cu HDR10+ pe blu-ray 4K-Bad Times at the El Royale pentru amatori/posesori de hardware adecvat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate