Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitionare bluray/media player in 2014-2016

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1504 replies to this topic

#1261
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Tu intrebi aici de diferente intre un produs deja existent (Oppo) si unul care va aparea? http://www.avsforum....tra-thread.html
Plus unul bluray de referinta, celalalt mediaplayer, nu sunt comparabile.
La Dune pana nu se completeaza forumul de mai sus cu impresii nu se stie nimic sigur. La Oppo sunt posesori pe acest forum care pot sa-ti spuna in ce masura e bun ca mediaplayer din retea.

#1262
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View PostWotan, on 17 ianuarie 2018 - 22:36, said:

Cam in aceeasi gama ar mai fi Panasonic DMP-BDT380EG si Sony BDP-S6700. Opinii?
Pana la urma am comandat Panasonic. Multumesc pentru sfaturi.

#1263
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Sa-l stapanesti sanatos si sa pui ceva impresii aici dupa ce-l testezi.

#1264
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostWotan, on 19 ianuarie 2018 - 12:32, said:

Pana la urma am comandat Panasonic. Multumesc pentru sfaturi.

Vei folosi receiverul pe post de DAC? Din ce am înțeles, îl vei folosi și să asculți CD-uri audio.

#1265
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
CD-uri audio, DVD-uri, player de filme de pe stick si de pe laptop prin DLNA, extinderea ecranului laptopului pe tv prin Miracast. Practic o solutie de buget care sa-mi dea din toate cate ceva.

#1266
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View PostHansolo, on 19 ianuarie 2018 - 15:39, said:

Sa-l stapanesti sanatos si sa pui ceva impresii aici dupa ce-l testezi.
De pe USB a preluat orice MKV si AVI am bagat in el, inclusiv diacritice. De pe DLNA a refuzat incarcarea unor fisiere de pe folderul partajat al unui laptop Lenovo, majoritatea le-a redat. Deocamdata n-am reusit nicicum sa fac sa mearga Miracast-ul, de pe laptopul cu Windows 10 instalat, se conecteaza uneori dar ramana imaginea de fundal a BD. La aplicatii are Shoutcast si TuneIn, pot asculta online radiourile preferate si se conecteaza mai rapid decat tableta Android pe care o foloseam anterior (plus nu mai am fasait de la legatura prin Bluetooth intre tableta si receiver) Are si Youtube, Netflix si ceva posturi de stiri online, asa ca il pot folosi ca si substitut de smart tv impreuna cu tv-ul meu care e mai vechi.
Imi place ca e full size deck, la 43 cm, la fel ca si receiverul, iar culoarea afisajului e asemanatoare, asa ca arata la locul lor unul peste celalalt. Nu mai exista impresia de cutii disparate puse la un loc cum o aveam cu DVD-ul folosit anterior. Mai demult era un standard sa faci aparatele la 43 cm latime, indiferent ca era tuner, amplificator, video, acum fiecare vrea sa fie original...

#1267
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
M-a convins reviewul facut pe Whathifi predecesorului sau, BDT370 https://www.whathifi...p-bdt370/review

#1268
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Cine vrea sa vada daca are balarii pe lantul de redare poate folosi fisierele din threadul asta https://forums.gefor...ace-evaluation/
Pe threadul ala din cate retin un posesor de Oppo spunea ca pe USB nu a avut procesarea la fel de buna ca pe disc.
Asa am vazut si eu ca la playerul meu LG nu pot sa am chroma buna decat cu modul Film care nu e implicit.
Fireste, daca televizorul are setari aiurea (vivid) sau e departe de un mod calibrat nici de pe player nu are cum sa fie semnalul ok.

#1269
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
La Sony X-800 nu este diferenta la procesare video intre USB si disc dar la fel rezultatul perfect se obtine in doar mod Auto nu Direct.Imaginea este o evolutie fata de generatii anterioare x200, x500, x 700 si mai buna decat la vechiul Pioneer BDP-450 ce folosea Marvel Q-Deo, Sony castiga la Chroma, Jaggies, Motion dar si la ochi imaginea pare mai curata, mai precisa si fina, fara oversharp.

#1270
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Un articol mai putin interesant in ansamblu dar mult mai interesante comentariile lui GeoffD referitoare la dificultatile/aspectele producerii discurilor 4k cu Dolby Vision https://www.flatpane...l&id=1519123680

#1271
mariuskox97

mariuskox97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.11.2017
Salut, vreau sa va intreb si eu ceva. Aveti cumva unul din voi Blu-ray player UHD Sony UBP-X800 ? M-ar interesa o parere in legatura cu el si daca citeste si .mkv 4K de pe HDD ? Dar si cum se descurca pe partea de streaming Netflix, youtube! Sau ce alte Blu-ray player recomandati in comparatie cu X800 (max. 1500 lei). Si inca o chestie, cat de mult conteaza regiunea si ce inseamna mai exact.

#1272
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
X800 citeste 4k de pe USB sub orice format .mkv , .mp4, codate H265, VP9 sau altfel, la orice frame rate.Netflix merge inclusiv in 4k HDR, perfect smooth.
Regiunea conteaza la redat discuri, daca il folosesti in Europa iti trebuie unul de aici pentru a reda discuri vandute aici,nu trebuie cumparat din SUA.

#1273
mariuskox97

mariuskox97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.11.2017
Multumesc frumos, m-ai lamurit. Voi achizitiona un bluray player Sony BDP-X800 zilele acestea.

#1274
mariuskox97

mariuskox97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.11.2017
Salutare băieți, deșii am cerut o părere zilele trecute în legătură cu UBP-X800 de la Sony, am renunțat la idee în favoarea noului UBP-X700 lansat anul acesta la CES. Unul dintre motive a fost că, este o generație mai nouă în comparație cu X800, este compatibil Dolby Vision printr-un update ulterior promis de Sony vara aceasta, este mult mai compact, ca dimensiune și greutate, un design minimalist și cu funcții utile. L-am testat în mare, cu ce mă interesează pe mine.

1. Meniul player-ului este foarte simplu, așa cum am fost obișnuiți de cei de la Sony de câțiva ani încoace. Folderele sunt așezate în ordine alfabetică, așa cum apar și pe pc.
2. Știe să redea fluent 4K/60p HDR în format .mkv / .m2ts de pe HDD dar și 4K/1080p/24p SDR atât de pe discuri bluray cât și HDD.
3. La partea audio, a recunoscut albume Hi-Res Audio la 24bit.
4. Netflix rulează mult mai fluent în comparație cu Android TV, cel puțin după ultimul update e nașpa.
5. Youtube la fel, 4K fără nici-o problemă. Aplicația exact ca pe Android TV.
6. Încă nu am discuri bluray Ultra HD, am testat un bluray Full HD și a redat fără probleme.
7. O mulțime de setări audio/video.
8. 2 ieșiri HDMI, una audio/video și una audio.

Am atașat și câteva poze... în opinia mea la acest preț este un bestbuy, pe care îl recomand cu încredere! Îl folosesc împreună cu un TV Sony 55XE9005 calibrat profesional și pot spune că fac o pereche perfectă. ;)

Attached Files



#1275
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Fiiind model mai nou are feature in plus cum este DV dar este o clasa mai slaba nu are constructia si greutatea lui X800, la mine chestiile astea au contat pentru ca vroiam ceva ultra silentios si o constructie care sa asigure o calitate audio exemplara.Un sasiu solid bine amortizat se intalneste numai la produse de top si influenteaza calitatea extrema, pentru utilizari normale nu conteaza.
Eu am luat X800 de BF la 1200 lei si sunt foarte multumit.

#1276
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
A fost odată ca niciodată Oppo...

#1277
saulescu

saulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.05.2007
Oppo Digital, brandul american de 14 ani, cunoscut pentru echipamente audio și discuri de ultimă generație, declară că a început să-și lichideze afacerea . Începând cu 2 aprilie, Oppo Digital declară că va înceta "treptat" să facă produse precum căștile PM3 și discurile DVD, Blu-ray și 4K UHD. Oppo Digital este o companie separată de producătorul de telefoane Oppo și nu este afectată de anunțul de astăzi.
Clienții care dețin echipamentele existente vor putea totuși să obțină asistență tehnică, inclusiv pentru articole atât în ​​garanție, cât și în afara acesteia. Cei care au cumpărat un produs Oppo Digital în ultimele 30 de zile sunt eligibili pentru o rambursare. Oppo a declarat că va continua să vândă produse pe site-ul său web și prin intermediul distribuitorilor autorizați, până la epuizarea stocului.
Într - un FAQ pe site - ul său , Oppo Digital a declarat ca va emite actualizări de firmware pentru produsele sale atunci când „caracteristici sau bug fixat nou mandat o astfel de actualizare.“ Oppo a spus produsele sale mai noi , cum ar fi UDP-203 4K Ultra HD Blu-ray disc player și UDP-205 Blu-ray Disc Player Blu-ray Ultra 4 HD Ultra HD sunt susceptibile de a primi actualizări de firmware mai frecvente, în timp ce modele mai vechi, cum ar fi playerul Blu-ray BDP-103, vor primi doar una dacă apar probleme critice

#1278
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Dupa evenimentul asta eu nu mai am un contraexemplu la termenul generic ,,chinezarii".
Altfel spus, nu cunosc alta firma chinezeasca orientata spre calitate, asa cum a fost Oppo. Huawei e echivalentul Samsung pentru mine, adica produse comerciale doar cu marketing de masa.
Or fi in domeniul industrial, nu am idee.
Mai sunt si talentatii de la HD Fury, dar aia sunt la alt segment.

Edited by Hansolo, 04 April 2018 - 20:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate