Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sfat achizitionare bluray/media player in 2014-2016

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1504 replies to this topic

#1207
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

View Postscoty, on 13 august 2017 - 15:43, said:

Deci dupa incercari care este verdictul? Cum se misca cu continut 4k pe youtube? Citesc si discuri blu ray scrise pe pc? Multumesc pentru raspunsuri vreau sa iau si eu unul din aste doua player-uri dar nu sunt inca hotarat care!
Am sa pastrez Sony X800, este mult mai silentios, constructie mai solida, dublu la greutate, reda materiale dolby atmos si DTS-X prin usb, are un usor plus la calitatea imaginii, nu se impiedica la redarea unor materiale, are si 3d.

As fi fost tentat sa fie Samsung pentru ca tv-ul este la fel si m-am gandit la o potrivire mai buna intre ele. Ce mi-a placut mai mult la Samsung a fost interfata. La materialele de pe stick usb cu dolby atmos si dts-x se blocheaza.

Ambele ruleaza materiale 4k de pe Youtube. Nu l-am testat cu cd-uri scrise, numai cu filme originale, blu-ray sau UHD.

Stie cineva daca exista o solutie pentru urmatoarea situatie: aveam deja acasa un player blu-ray Sony BDP-S4500 si acum am si X800, faza este ca atunci cand deschid/inchid/selectez, dau play la X800 se deschide si preia toate aceste comenzi si 4500. Se poate schimba cumva codul telecomenzii sa nu le mai deschida/inchida pe amandoua?

Edited by Mr. Incredible, 13 August 2017 - 21:55.


#1208
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011

View Postscoty, on 13 august 2017 - 20:23, said:

Pai daca iti place un film dupa vizionare si vrei sa-l vezi peste 5 ani din nou nu il scrii pe un blu ray, ce este asa de greu de inteles. Unii mai din epoca de piatra mai practica asa ceva! Revin la intrebari citesc astfel de discuri cele doua player - re
În mod normal daca îți place un film foarte mult îl cumperi pe disc Blu-Ray sau păstrezi o copie digitala pe un HDD extern. 90% din conținutul pe care îl am sau îl consum e digital fie că vorbim de muzică, filme,jocuri, știri, videoclip-uri etc.

#1209
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View PostMr. Incredible, on 13 august 2017 - 21:52, said:

Am sa pastrez Sony X800, este mult mai silentios, constructie mai solida, dublu la greutate, reda materiale dolby atmos si DTS-X prin usb, are un usor plus la calitatea imaginii, nu se impiedica la redarea unor materiale, are si 3d.


Din ce am citit pe mai toate forumurile,inclusiv recenzii facute de profesionisti , nu este nici o diferenta in calitatea imaginii afisate de SonyX800 si OPPO 203. Indiferent de materialul folosit -4K , blu-ray ,SD -,calitaea imaginii si upscalingul facut de aceste 2 scule sunt la fel.
Felicitari pentru alegere si sa-l folosesti sanatos. )

#1210
BogdanAta

BogdanAta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.09.2017
Salut băieți. Vă rog ajutor. Am achiziționat un Sony x800 în speranța că pot viziona filme cu atmos și dts x din usb. Spart pereți,instalat boxe pe tavan,tot tacâmul. Receiver Denon 2300.Pun din hard demo de atmos, merge perfect. Pun film cu atmos se face ecranul negru și îmi zice codec neacceptat. Dacă schimb din player coloana sonoră la 5.1 merge perfect. Mr.Incredible spui mai sus că ai păstrat x800 tocmai pt că poți vedea filme cu Atmos și dts x din usb. Ce greșesc?
Mă ajută cineva? Rămân recunoscător.

#1211
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Vezi ca Atmos merge de pe discuri originale si fisiere ripuri 1:1.Nu il vede in container .MKV, trebuie ca fisierul sa fie tip .TS sau .M2TS, nu conteaza ca sunt pe disc sau USB.

#1212
BogdanAta

BogdanAta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.09.2017
Oare pe alt blu ray 4k de la Samsung sau Panasonic ar merge atmos și din fișierele mkv? Sau e același lucru? Tot 1:1? Parcă nu m-aș despărți de x800 cu toate că îl am doar de 4 zile. Mr.Incredible zice că tocmai de aceea l-a păstrat. Un fișier 1:1 e destul de greu de găsit și are lejer peste 50 gb. Credeți că se remediază în viitorul apropiat?

FC72 mulțumesc pt răspunsul prompt. Orice sfat e binevenit și apreciat.

#1213
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nici un player UHD nu cred ca poate sa citeasca Atmos in containere .mkv, pentru asta un media-box ar fi indicat.
Playerul X800 este un player universal care citeste orice format optic CD/DVD/DVD-A/SACD/BD/UHD la o calitate foarte buna, redarea de fisiere video compresate nu este o abilitate determinanta.
Personal eu folosesc PC-ul la redat orice fisiere video compresate in orice format AV cu MPC-HC madVR la o calitate neatinsa de vreun player hardware.

#1214
BogdanAta

BogdanAta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.09.2017
Mulțumesc, incep să mă luminez. Probabil că Mr.Incredible se referea doar la fișiere 1:1. Încerc să găsesc și să probez.
Și tot probabil va trebui să-mi cumpăr Mediabox... Nu cred că are rost să returnez un player pe care toată lumea îl laudă. Computerul nu se spune că e în altă cameră...

#1215
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View PostFC72, on 26 septembrie 2017 - 09:17, said:

Nici un player UHD nu cred ca poate sa citeasca Atmos in containere .mkv, pentru asta un media-box ar fi indicat.
Playerul X800 este un player universal care citeste orice format optic CD/DVD/DVD-A/SACD/BD/UHD la o calitate foarte buna, redarea de fisiere video compresate nu este o abilitate determinanta.
Personal eu folosesc PC-ul la redat orice fisiere video compresate in orice format AV cu MPC-HC madVR la o calitate neatinsa de vreun player hardware.
Playerul meu LG BP740 reda truehd din mkv si probabil si atmos (in sensul de bistream, nu am receiver Atmos). Conditia e ca fisierul sa fie 1:1 si fara alte piste de sunet.

#1216
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Pana si fostul player Pioneer BDP-450 din 2011 citea Atmos dar cum am scris in acele conditii, nu in container .MKV.Zidoo X8 poate Atmos, de exemplu, in container .MKV.
Daca sursa de materiale video este tip fisiere compresate nu se justifica cumpararea unui player UHD care sa il utilizezi pe USB.

#1217
BogdanAta

BogdanAta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.09.2017
Mulțumesc pt sfaturi F72 și Mr.Incredible. Sunt lămurit. Am încercat aseară și pe un Oppo de 4000 de lei. Dă drumul la sunet din usb, dar în multichanel, nu în atmos. Probabil trebuie să mai așteptăm. Dacă aflați noutăți, vă rog spuneți-mi și mie. Până atunci media player....

#1218
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
Cred ca nu ai avut setarile corecte. Oppo UHD-203 nu decodeaza fisiere cu Dolby Atmos ci transmite semnalul catre un receiver capabil sa faca decodarea. Atfel spus, trebuie setat bitstream pentru iesirea HDMI din bluray-player spre receiver.

Edited by gac, 27 September 2017 - 19:46.


#1219
BogdanAta

BogdanAta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.09.2017
Adică ar scoate atmos din mkv- uri? O să încerc din nou cu prima ocazie când am acces la Oppo. Receiverul știe de atmos.

#1220
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
Pot sa-ti confirm ca receiverul Marantz SR6011 a redat un fisier mkv cu sunet Dolby Atmos prin bitstream de la Oppo UHD-203.

Din cele citite pe internet, am retinut ca pentru a reda sunet cu Dolby Atmos ar mai fi nevoie ca receiverul capabil Dolby Atmos sa aiba conectat un minim de boxe necesare, de exemplu 5.1.2.

Edited by gac, 28 September 2017 - 21:08.


#1221
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016

View PostFC72, on 26 septembrie 2017 - 09:17, said:

Nici un player UHD nu cred ca poate sa citeasca Atmos in containere .mkv, pentru asta un media-box ar fi indicat.
Playerul X800 este un player universal care citeste orice format optic CD/DVD/DVD-A/SACD/BD/UHD la o calitate foarte buna, redarea de fisiere video compresate nu este o abilitate determinanta.
Personal eu folosesc PC-ul la redat orice fisiere video compresate in orice format AV cu MPC-HC madVR la o calitate neatinsa de vreun player hardware.
Te contrazic eu am Oppo 203 si reda Atmos si DTS :X din filmele  .mkv

#1222
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Nu are importanta containerul (MKV, m2ts) ci encodarea (h264 sau h265..etc) Iar, bitrate-ul mai mic, e semn de compresie

#1223
BogdanAta

BogdanAta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.09.2017
Și doar Oppo are compresia ăsta? E puțin cam prea tehnic pt mine.

#1224
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Nu Posted Image Materialul video (fisierul) are sau nu compresie fata de blu-ray ul nativ (ISO) Player-ul trebuie setat bitstream pe iesirea HDMI care intra in receiver. Receiverul va efectua decodarea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate