Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce putem face cu legumele din gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
497 replies to this topic

#91
JPol

JPol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.03.2014

 anknic, on 21 aprilie 2014 - 22:06, said:

un doctor mi-a spus asta...un doctor in medicina.

Era un cercetator britanic? Posted Image
Nu mai sustineti aceste lucruri pe aici. Unii cred tot ceea ce citesc.
Locul discutiei este la medicale, acolo gasesti medici care iti vor afirma contrariul.
Spor.

#92
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

 anknic, on 21 aprilie 2014 - 22:06, said:

mi-a mai spus si ca in lumina ultimelor descoperiri stiintifice colesterolul din ou este metabolizat complet, asa ca oricate oua ai consuma nu iti va creste colesterolul (daca n-ai ficatul bolnav).
Cu totul de acord, asta am aflat-o si eu cand am mers ultima data (acum cateva luni; voi repeta analizele la toamna) la medic (de boli de nutritie si metabolism), oul e repus la loc de cinste in lumea medicala :)

Anyway, se stia de multi ani ca cea mai mare parte din colesterolul rau (LDL) nu se ia din alimente, ci se "fabrica". Daca dati uzina peste cap (ficatul meu a fost in steatoza grd 3 acum 5 ani), puteti sa mancati numa' iarba si ficatul tot va produce colesterol si trigliceride

anknic, am rugamintea sa-l mai intrebi inca o data pe acel medic cum sta treaba cu fibrele vs absorbtia fierului sau constipatia, tot nu's convins ca acea afirmatie prezinta urme de adevar :).

Si daca tot imi faci aceasta favoare, roaga-l sa-ti numeasca un SINGUR avantaj/beneficiu la a consuma sucul unui fruct decat mancatul lui :)

Multumesc,
dec

#93
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
@qwerty : mai domnu, te rog eu, nu intra cu mine pe acest subiect ca mori subit ;)
Serios vorbind, partial ai dreptate dar crede-ma ca stiu ce vorbesc, nu vorbesc din carti, reviste sau facultati... Tocmai pentru ca stiu inteleg si iti dau drpetate partial dar iti repet, nu e CHIAr asa cum zici, sunt nuante, si oricum cu atat mai mult eu stiu cat cum si de ce fac suc si nu rod 2 verze sau 2 ligheane de mere.
SI cu asta incheiem subiectul, imi reafirm parerea, nu e de vina robotul ca omul e haplea.
- referitor la oua.... DACA nu ai probleme de sanatate, asta neavand legatura cu colesterolul, poti sa mananci oua fara nico problema...aia cu 1 ou pe an e o tampenie...intr-adevar oul nu ridica nivelul colesterolului "rau"...una e ca un aliment da contina colesterol, alta e ca un aliment sa ridice nivelul colesterolului nociv.Daca e cazul putem sa intram in ce detalii tehnice doriti dar nu cred ca are sens.
   Oricum, in orice problema legata de aimentatie, prima regula si cea mai importanta este ECHILIBRUL.... cam orice e bun, inclusiv mult hulita grasime de porc, si orice poate fi extrem de daunator, totul depinde de doza si frecventa...

@ almadan:  Mai omule, esti baiat destept si chair stii niste treburi, jos palaria. Ai o atitudine defensiva acum pe motiv ca te "ataca" nu stiu cine, iti ataca ideile de fapt ca eu nu cred ca are cineva ceva cu tine sau cu o alta persoana de aici.
  Pai chiar in postul anterior faci niste afirmatii, exprimi niste pareri...
In opinia mea ele sunt gresite.
Bunaoara...spui ca pentru consum propriu NU E NEVOIE de balegar si nu stiu mai ce..
    Pai stii tu de ce am eu nevoie? NU, vorbesti aiurea, din perspectiva ta, DEFORMATA..si te miri de ce unii, ca mine, te contrazic...si ti se pare ca ma iau de tine.
Pai uite, in cel mai calm si amical mod cu putinta, idi dau niste argumente.
In primul rand ca entru consum propriu nu inseamna ca muncesti ca vita si nu te intereseaza ce si cat scoti.
Una e sa cultivi 100 de fire de rosii din care sa scoti 500 de kg de fructe si sa-ti asiguri necesarul, alta e sa cultivi 300 de fire....si tu cultivi, poate ca ti-ai automatizat cultura dar oricum stii ce inseamna munca... pai se compara munca de 3 ori mai multa, timpul de 3 ri mai mult?
EVIDENT CA NU.
In al doilea rand, NU E ADEVARAT ca nu e necesar...
ITi fac maine poze in gradina... de ceva ani nu am mai bagat balegar, anul trecut nu am mai bagat zeama de gainat t ca am avut benzi si n-am avut vreme in ultimii 2 ani de munca in gradina ca inainte...
Iti arat cum, in zonele in care pamantul este "gras" pentru ca e o zona mai umbroaza si rosiile sau castravetii nu au avut lumina sa consume resursele, anul asta TOT ce am cultivat e TOTAL diferit fata de zonele in care rosiile si restul au secatuit pamantul.
AM randurile din cap in cap si intr-un capat , in ciuda umbrei partiale dar datorita pamantului mai "odihnit", TOT este incomparabil cu restul....
Spanac, mazare, ridichi de vreo 2 feluri, etc... nu se compara.

Pai vii tu si imi spui ca n-am nevoie sa bag nimic ? nu ti se pare ca e aberant , ca nu am cum sa nu te contrazic si sa-ti spun ca vorbeste gura fara tine?

Alta vorba aruncata aiurea, fara sa te gandesti bine inainte...
Spui ca mare diferenta nu e, intre o rosie de 180 de grame si una de 120...
Pai orice om care are minime cunostinte, nu care este cunoscator, ca tine, ar trebui cel putin sa stie ca o planta bine hranita nu doar ca produce dar este si mai SANATOASA, mai viguroasa, mai rezistenta la stresul dat de clima, boli si diversi alti facori conecsi...
  Asadar pe de o parte conteaza al dracu sa "ingras pamantul" din gradina, ca sa pot produce necesarul pe suprafata minima, sa am loc si pentru altele, ca nu imi trebuie doar rosii ci si ardei, fasole, castraveti, etc..si POATE n-am loc sa imi bat joc de el aiurea...Conteaza ca sa muncesc mai putin pt a obtine aceeasi cantiate...conteaza pt a avea plante sanatoase, sa le ingrijesc si tratez mai putin si astfel sa obtin un produs mai sanatos...imi trebuie ca sa obtin produse de calitate mai buna...

ETCETC...
TU ce imi spui, ca tu care vinzi ai constrangeri, eu care nu am presiunea profitului imi pot permite sa fiu un bou care munceste a prost de 10 ori mai mult si isi permite luxul sa nu scoata mai nimic ???
Cam ce rationament de om destupat la cap e asta si cam ce ARGUMENTE sunt astea care te fac pe tine sa arunci cu vorbele astea nerumegate?

Evident ca te contrazic...si o fac fara sa am ceva cu tine si, in ciuda impresiei tale, fara sa te jignesc...
DAca vorbele mele sunt poate usor nepotrivite si te simti jignit sau atacat, fa si tu un pas inapoi putin, uita-te la ce spui, rumega contraargumentele mele si ia vezi, NU CUMVA tu , prin lejeritatea asta cu care arunci vorbele, ma cam jignesti pe mine si imi insulti inteligenta?

Pe bune, daca eram niste idioti carora nu le pasa cat muncesc, cat produc si ce produc...tu ai senzatia ca ne mai pierdeam timpul pe aici pe aria asta?
Oare astia pe aici degeaba se chinuie cu experimente, cu repuri, folii, seminte nu stiu de care si alte prostii?
CA sa vii tu, de la inaltimea cunostintelor tale, sa le spui enormitati d'astea?

E ok sa avem pareri, e ok sa mai si gresim, poate ca ne mai pierdem si cumpatul uneori, unii dintre noi, dar hai mai oameni buni sa facem un efort ca ne si intelegem unii pe ceilalti... Daca fiecare intelege fix ce vrea si se ofuscheaza una doua ca o domnisoara, asta nu foloseste nimanui si nu ajungem nicaieri astfel.
Cu asta sper ca o sa depasim frecusurile astea, in fond asa cum ziceam mai sus, suntem p'aici TOCMAI pentru ca ne intereseaza, avem de invatat, avem de aflat de la altii si lucruri utile, si cate o traznaie....Totul e sa fim relaxati si sa nu uitam ce treaba avem pe aici.

#94
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005

 qwertysecret, on 21 aprilie 2014 - 22:28, said:

Cu totul de acord, asta am aflat-o si eu cand am mers ultima data (acum cateva luni; voi repeta analizele la toamna) la medic (de boli de nutritie si metabolism), oul e repus la loc de cinste in lumea medicala Posted Image

Anyway, se stia de multi ani ca cea mai mare parte din colesterolul rau (LDL) nu se ia din alimente, ci se "fabrica". Daca dati uzina peste cap (ficatul meu a fost in steatoza grd 3 acum 5 ani), puteti sa mancati numa' iarba si ficatul tot va produce colesterol si trigliceride

anknic, am rugamintea sa-l mai intrebi inca o data pe acel medic cum sta treaba cu fibrele vs absorbtia fierului sau constipatia, tot nu's convins ca acea afirmatie prezinta urme de adevar Posted Image.

Si daca tot imi faci aceasta favoare, roaga-l sa-ti numeasca un SINGUR avantaj/beneficiu la a consuma sucul unui fruct decat mancatul lui Posted Image

Multumesc,
dec

Asa, incepi sa iti revii...
Si da, EXCESUL de fibre este si el daunator, in anumite conditii...de la incetinirea procesului de digestie si afectarea absorbtiei anumitor nutrienti pana la aparitia unor toxine, iritatii ale mucoaselor samd...E totusi cam greu sa ai probleme din cauza asta, e incomparabil mai frecventa lipsa fibrelor suficiente, asta e adevarat.
In mod normal poto sa mananci cate fibre vrei, nu vor fi probleme DAR daca esti d'ala nebun cu sanatatea si insisti nu e deloc exclus sa ai probleme din cauza excesului.
Sunt nuante, chestie de probabilitate in conditii cat de cat normale, dar ca PRINCIPIU da, si excesul de fibre este daunator.

IAr cu sucul ti-am zis... Daca vrei niste vitamine, minerale sau alte cele samd...ai nevoie de o anumita cantitate de leguma sau fruct... unele NU prea se pot manca in stare naturala...ia mananca tu nu stiu ce sfecle, ierburi samd... Alteori cantitatea de produs in stare naturala e mult prea mare, suc insa poti bea cantitati foarte mari daca e nevoie...  Alteori apar probleme de digestie din cauza pulpei, NU si a sucului...
SI mai sunt, depinde cat de mult vrei sa intri in detalii sau cazuri particulare.

SI nu mai face greseala sa te gandesti la suc drept o zeama super dulce plina de fructoza ..suc nu inseamna must de struguri sau suc de pere pe care ti-l fura mustele din pahar... la suc folosesti varzoase, telina, sfecle, tomate, castraveti,morcovi, fructe de toate felurile, etcetc... De la un pahar de "fresh" din legume si fructe amestecate baut cu masura, indulcit cu putina miere si diluat cu apa, sre exemplu... nici daca bei 5-6 pe zi nu ai nimic...

PS: hai sa iti dau si un exemplu: gripa, d'aia de te pune in cap...medicamente , nimic...inclusiv vitamine mega doze si vitC mega doze, mult peste 10g pe zi... nimic..in afara de ceva aciditate din cauza acriturii...naspa...schimbam foaia...mers in piata de gros, luat bax morcovi, bax mere, bax citrice... 2-3 litri de suc, maine dimineata bine, pana seara dupa inca vreo 2 sticle gigea...si nu doar gigea, dar tonus, prezenta , chef de treaba, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
Similar, sportiv, perioada de oboseala maxima, stress maxim, dieta specifica problematica de lunga durata, etcetc... MAnanca dracu 10 kile de morcovi, 5 de castraveti, 15-20 de mere, 3 de lamaie, 10 de portocale, plus telina, sfecla rosie, varza samd...de fapt nici dracu...
    Frate, oamenii nu stau asa pe veranda, voiosi, odihnici si sanatosi, si fac suc pentru ca n-au ce face...daca nu esti in anumite situatii nu ai cum sa intelegi sau sa judeci....Felul in care judeci niste lucruri spune de fapt cam cat stii, prin ce ai trecut cu cate ai incercat...
Ca fapt divers, eu sunt fan fruct integral sau piure cu lapte ori iaurt samd..DAR n-am cum sa inghit teoriile astea cu "ala e otrava curata"... pur si simplu am cam vazut prea multe si stiu ce poate o treaba...si sucurile "poate" al dracului de multe, slava domnului.

Edited by parintele, 21 April 2014 - 23:26.


#95
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

 parintele, on 21 aprilie 2014 - 23:17, said:

SI nu mai face greseala sa te gandesti la suc drept o zeama super dulce plina de fructoza
Vorbind de greseli, observ ca ma citesti printre randuri, doar ce-mi incepusem argumentatie dand legumele la o parte.

Te rog sa recitesti primul meu post cand am intervenit pe aceasta tema.

Apoi intreab-o pe anknic, intreaba-te pe tine si pe oricare alt posesor de storcator cam cate legume proceseaza. Nu-s venit de ieri de azi pe lumea asta, NU am cunoscut pe nimeni altcineva in afara de mama soacra (D-zeu s-o odihneasca) care foloseste storcatorul preponderent pt legume. Da, aparatul nu-i de vina, dar creaza dependenta (zaharul e dovedit stiintific ca se comporta ca un drog).

In privinta echilibrului/mancatului cumpatat, recomand sa mergem la doctor pentru recalibrare. Omul in subiectivismul lui tinde sa-si aduca normalul/cumpatatul in zona de confort, a.i. n-ar recunoaste in ruptul capului ca echilibratul de acum cativa ani nu mai e echilibratul de azi, nici cand ajunge la intalniri cu anonimii n-ar recunoaste ca nu bea cumpatat sau rar.,asa e omul, predispus in a-si fura caciula singur

Gata/enough cu off-topicul, cine vrea sa inteleaga ceva din ce-am spus, bine, cine nu, la fel de bine :)

LE Si de ce ma rog imi toci ridichea cu excesul de fibre?! Eu am spus ca mancatul unui fruct nu-i totuna cu trecerea lui prin blender sau storcator si datul pe gat, pt ca in primul caz fibrele actioneaza ca un burete/melasa, de unde naiba exces de fibre?!

#96
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Mai nenea, tu ai o perceptie putin gresita despre sucurile astea...Cam din ce ti se pare tie ca face omul suc cu storcatorul?
In afara de mere, morcovul este cred a pe locul 2... Cam are ar fi fructele alea de care vorbesti tu? hai s-o luam practic... din piersici si caise omul nu prea face suc, face piure sau mananca "natur" ... struguri? oricum nu cu storcatorul ca nu iese nimic, ala e o razatoare...pepene? ala se mananca asa.... Multe din astea oricum nefolosite nici nu prea abunda in fibre... ce fructe? perele...mare cantitate de fibre ce au astea...
CARE dracu sunt fructele alea mega bogate si in zahar si in fibre si de unde ideea ca lumea nu baga si legume... ca tocmai astea se preteaza la suc, in afara de mere si hai sa zicem pere, alea mai naspa si care nu prea sunt imbietoare natur, tocmai ca morcovii si alte radacinoase sau tije gen telina, sfecle si alte nenorociri care nu prea se pot manca in stare naturala, astea se proceseaza astfel....
Prunele, pe astea le-am uitat......
Nu stiu ce oameni cunosti tu si ce bagi tu in blender insa cred ca avem o perceptie destul de diferita in ce priveste CE se baga de regula in aparatul asta respectiv la ce il folsoeste lumea...


Ai dreptate ca paharul de suc e mai usor de baut decat de ros marul dar in rest cred ca PRACTIC vorbim cam degeaba...

SI da, sa terminam ca n-are sens, io sunt baba fara dinti si merele sunt tari si acrisoare, vreau sa le bag io in mine, impreuna cu alte gorgoaze, in loc de cola, ca deh, sunt vicios...nu vreau sa le dau la porci, ca n-am porci, si aia care au sa faca bine sa-si puna pomi...ete'asa, m-am facut al dracu, e bine?Posted Image

Edited by parintele, 22 April 2014 - 00:35.


#97
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 qwertysecret, on 22 aprilie 2014 - 00:23, said:

Apoi intreab-o pe anknic,

pai sa iti raspund: eu fac in jur de 750 ml de suc pe zi, cate un pahar de caciula. sucul contine: in jur de 200 ml morcov, ceva telina (o telina mica), pastarnac si radacina de parunjel, sfecla rosie (1 data pe sapt), 2 mere, apoi alte fructe (kiwi, mango, portocale, mandarine, grep, capsuni/mure/zmeura in blender).

tot insisti pe fibre, cand de fapt un pahar de suc de fructe si legume iti aduce un super aport de vitamine si minerale in organism...eu una n-am murit, n-am facut nici diabet si nici nu am pb.cu lipsa de fibre, nici macar nu ma molesesc dupa ce beau paharul de suc.

LE: citricele le fac la storcator de citrice si ies cu pulpa (ca asa am setat sita)...asa ca...iete fibrele :P

Edited by anknic, 22 April 2014 - 06:10.


#98
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
XXXXXXXXXXXXXXXXX

 parintele, on 21 aprilie 2014 - 23:01, said:

Bunaoara...spui ca pentru consum propriu NU E NEVOIE de balegar si nu stiu mai ce..

Da, pentru consum propriu, care in majoritatea cazurilor de pe acest forum se doreste a fi natural, bio, parerea mea, repet, nu este nevoie de balegar. Planta o sa isi ia din sol ce are nevoie iar tu o ajuti cu foliare omologate bio. Este adevarat ca zonele cu balegar vor avea plante mai dezvoltate. Dar acestea se vor face si in zonele fara, asa e de cind lumea, nu toata lumea pune balegar iar pamintul nu secatuieste. Ca sa compensezi o recolta mai slaba cantitativ, pui mai multe fire. Muncesti mai mult, intr-adevar, dar asta este pretul care trebuie platit pentru a minca natural. Nu muncesti de 10 ori mai mult, in loc de 120 fire ai 180. La o cultura de tomate in solar, petreci acelasi timp pentru palisare, copilire, dat dupa ata, plivit etc. atit in cazul culturii automatizate cit si in cel al gradinii familiale. Automatizarea la tomate te ajuta la altceva, nu la copilit si alte operatiuni.

Daca ai fi citit cu atentie, eu am mai spus ca nu sint de acord cu balegarul si datorita faptului ca acesta atrage daunatori. De ce sa bagam Mesurol ? Nu vrem sa mincam natural ?

XXXXXXXXXXXXXXXX

Edited by scaiba, 22 April 2014 - 09:37.
Am adus postul la o formă decentă, eliminând 80% din el.


#99
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Mestere, iti fac o confesiune...eu daca am ceva sa ITI spun, asa cum am facut-o si cand "mam luat de tine" acum cateva zile, sau TI-am raspuns cand tu vorbeai cu fata la perete, sa priceapa "iapa", o fac DIRECT, cu nume si prenume.

Tocmai de aia imi permit sa folossc vorbe de genul "daca un nebun"...pentru ca descriu un caz ipotetic, general, , NU fac referire directa la cineva... sau chiar daca spun "daca almadan e nebun" samd... asta nu inseamna ca te jignesc...e o forma pentru mine colocviala de adresare si atat.
SCuze daca esti atat de sensibil la limbaj.
DE regula daca vreau sa pun la punct o problema sau am de spus ceva cuiva, ma adresez direct asa cum tu singur citezi, nu fac ca tine, jignesc vorbind fara sa dau nume, crezand ca asa e "politicos" ...

Pacat ca nu esti sensibil si la CE sta n spatele unor vorbe corecte, aparent politicoase samd... de ofense si magarii spuse cu vorbe din dictionar eu sunt satul si nu prea le inghit, nici pe ele csi cu atat mai putin oamenii care astfel cnsidera ca au bun simt.
Respectul si bunul simt se vad din altceva, din atitudine, din cum ii consideri pe ceialti samd... nu DOAr din vorbele cu care li te adresezi.

SI cu asta inchei povestea asta, sincer nici nu am citit ce spui ca ma cam "seaca" si mi-e ca nu ma pot abtine, nu e genul meu.


DOar atat iti spun, parerea asta cu "pentru consum propriu" spune ceva...spune MUTE...inchei, n-are rost, voi evita sa mai citesc ce zici, sa ai spor si sanatate.

Edited by parintele, 22 April 2014 - 09:53.


#100
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
A trecut sărbătoarea asta mare peste voi, da' din ce scrieți îmi pare că nu ați rămas cu nimic...
Prea bine a început subiectul pentru a nu-l murdări, așa-i ?

 parintele, on 27 martie 2014 - 21:28, said:

Topicul acesta este necesar aici asa ca si eu salut initiativa. Ar trebui sa rugam pe Scaiba sa ni-l faca sticky...

L-am pus în vârf pentru ce ?
Să fie mai vizibilă bălăceala ?

Respectați vă rog măcar cititorul nevinovat, nu-i îngreunați lectura și amărâți gustul...
Luați fiecare câte o pauză de bună voie, până reveniți la gânduri mai bune.
Mulțam fain.

ps: am scos topicul de la importante, fiindcă cu așa ceva nu putem ține fruntea sus.

#101
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Attached File  uploadfromtaptalk1398160589386.jpg   238.83K   35 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1398160604657.jpg   280.84K   35 downloads


Si 2 poze, asta dupa ce am dat un complex acum vreo 2 daptamani si ceva plus zeama de gainat acum vreo 7-10 zile si pare ca o mai iau din loc.a, si celebrul cropmax , natural pana la maduva, asta ca sa ne lamurim ca nu suntem unii pro si altii contra , unii destepti si altii bio d'aia nebuni, etc... si ca ar trebui sa intelegem niste NUANTE intr-un discurs.
Pentru comparatie, spanacul tratat la fel cap coada si 4 randuri de mazare, 2 tratate preferential, ambele tratamente, 2 tratate doar cu complex.

Asta ca sa nu creada nea specialistul ca fraierii care se pricep la toate si strica atmosfera forumului sunt niste pinguini ca vorbesc aiurea.
Unii din noi, desi poate nu pare, desi nu avem neaparat aere de doctori sau facultati, vorbim niste chestii DUPA CE incercam, testam, ne rupem mainile prin namol.
Si la fel pot argumenta TOT ce spun, nu obisnuiesc sa vorbesc din carti, n-a avut parintii posibilitatea sa imi cumpere.

On topic ce fac eu cu spanacul ala mic, saptamana adta apar tije...la fel si la ridichi...asta apropo de cum "se fac mai putine"...uneori nu mai iei nimic...

Timp irosit si nervi tociti pentru ca unii sa se dea destepti si sa se lege de o formulare poate deplasata, omitand ca atirudinea si CE spui conteaxa mai mult decat CUM spui.

PS: scaiba, pauza imi iau oricum pt ca am treburi si mi s-a luat de vedete, am insa o ultima rugaminte mare: prostia mea ca nu ignor ce ar trebui ignorat, am faut greseala sa consider ca daca unii sunt "modele" pt multi altii ar trebui atentionati atunci cand o iau pe camp tocmai pentru ca sunt apreciati si aia cre nu stiu ar trebui sa aiba si o alta opinie... Te rog insa, sterge cu totul ultimele tampenii de pe aici si de pe unde mai consideri, nu de alta dar chiar nu are sens si nu foloseste nimanui. Nici nu am bagat de seama pe ce topic s-a intamplat, credeam ca suntem tot la rosii..nu ca acolo ar fi loc de dat cu capul dar totusi...

In rest cu bine, cand o sa mi se ia lehamitea o sa va dau doua retete brici de conserve din ardei, mild, fara mult otet si nu foarte picante, o surpriza placuta pt mine si care chiar merita facute, un mod foarte bun de a pastra si consuma legumele astea intr-o stare cat mai apropiata, nutritiv vorbind, de cea cruda.

Edited by parintele, 22 April 2014 - 12:15.


#102
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
si uite asa ati reusit sa stricati un topic dedicat artei culinare si retetelor...Posted Image

#103
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nu s`a stricat nimic. Ete asa o paine mare cu 10 cepe si usturoi verzi, reteta lenesului fara prea multe minute de framantat ci doar amestecat la lingura faina alba si atat. Nu pare, dar e pufoasa si dupa o saptamana daca sta la punga.

Attached Files



#104
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Ce procent de apa ai pus, de ai amestecat-o la lingura? Ca dupa 'valurile' care le are pare sa fie cu continut mare de apa. O faci cu maia sau drojdie?  Eu mi-am facut maia, prima paine cu maia a fost un esec total pentru ca sunt asa impotmolita incat nu mi-am dat seama ca maiaua se pune cand e crescuta! A doua a fost mai reusita dar tot putin indesata asa ca de atunci trisez, la 1 kg de faina pun 100 gr de maia si cam 10 gr. de drojdie Posted Image   Cand o sa am o paine de rezerva mai incerc si doar cu maia, c apana acum am facut doar cand se termina painea asa ca nu aveam timp de experimente

#105
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Rid, as vrea si eu reteta. Faina este integrala? Arata foarte bine "painica".

#106
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
E faina alba grosiera furata de astia cu tirul ce descarca la fabrica Titan.
Intr`un lighean: 1kg faina cernuta si amestecata cu o lingura de sare, ceapa si usturoi verde tocate marunt. Aci in functie de ce ai prin casa mai arunci seminte(chimen f bun), tãrâte, diverse feluri de faina, diverse ierburi etc.
Intr`un bol: 700ml apa calduta, 25-50gr drojdie, o lingura zahar, amestecati si lasati 10-15min pana apare o spuma frumoasa semn ca e activata drojdia. Adaugati 3 linguri de ulei si turnati totul peste faina din lighean. In functie de calitatea 'prafurilor' mai adaugati apa daca este nevoie ca sa puteti amesteca usor (lingura sau tel). Dupa 2-5 min de amestecat vârtos completati cu faina pana iese mai tare si scoateti cu lingura direct in tava/forma de copt. Lasati la odihnit o ora cu folie alimentara deasupra( mie mi`a crescut prea tare si s`a lipit de folie si d`aia au iesit 'valurile', Claudia).
Preincalziti cuptorul la 200-220 si gata.
Cantitatile de apa/faina nu conteaza, jonglati cu ele pana iese indeajuns de apoasa ca sa poata fi amestecata bine si pe urma o mai ingrosati sau o turnati asa in tava, se face fara probleme.
Asta`i reteta lenesului care fuge de framantat.

#107
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Apai framantatul ala are si el rostul lui...nu ca nu ar fi buna painea si asa ;)

#108
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Eu ma 'framantam' unde-s legumele...in afara de urmele alea vagi de ceapa+usturoi...
Painea e paine si e pe baza de cereale...ca sa nu zic ca...prosteste!
:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate