Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce putem face cu legumele din gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
497 replies to this topic

#55
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

 anknic, on 19 aprilie 2014 - 22:06, said:

acum te rugam sa ne povestesti experienta ta cu melcatele Posted Image

Sunteti mai multi care scrieti de pe acelasi cont? Sau vorbesti in general despre tine la plural?
Dar, ca sa-ti satisfac curiozitatea, pot sa-ti spun ca eu am stricat 6 storcatoare, ba chiar 7 daca pun la socoteala unul manual. E ok?

#56
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai zii si ce storci si experienta cu melcatul. si cat a costat melcatul si eventual cat e de eficient fata de centrifugal (la ml de suc si consistenta). nu am timp sa povestesc acum despre experimentele in paralel intre mine si verisoara mea cetrifugal/melcat, da' daca am zis ca pt.chestii pamantene e mai bun centrifugalul, inseamna ca aveam bani sa imi iau melcat profi dar nu am considerat ca mi-ar fi necesar Posted Image

LE: daca nu ai vazut pe forum, refuz sa raspund la mistouri ieftine, asta pt.ca nu am timp si chef de d'astea...

Edited by anknic, 19 April 2014 - 22:17.


#57
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Asta-i topic de profesionisti, nu de amatori care n-au stricat la viata lor niciun storcator.

#58
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ete jumbo, poti sa stii cum te apuci de facut suc de fructe si legume?

:P

am mai congelat felii de pere. nu le-am congelat separat, ci in punga (separat cred ca era mai bine, da' nu aveam loc). le-am decongelat intr-o zi vreo ora si le-am bagat intr-un pandispan si a iesit o super prajitura, chiar si-au pastrat perele si aroma si consistenta cat de cat (nu ma intrebati ce soi erau...d'alea de toamna care erau inca verzi si ferme in sept.cand le-am capatat io)

am mai congelat mere rase (si stoarse) cu care am facut de multe ori placinte (intrucat in borcan nu am reusit sa le dibuiesc schepsisul sa si tina peste iarna).

#59
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Hristos a inviat!

Attached File  nDSCF9168.JPG   235.88K   26 downloads


Varza rosie --> Albastru
Foite ceapa galbena --> Rosu
Turmenic --> Galben

:)

P.S. precizez ca doamna meganedoi este autoarea :)

#60
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Adevarat a inviat!
Foarte frumoase culorile.

#61
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
Adevarat a inviat.

Bine ca s-a terminat istoria cu storcatorul, Petru Cercel si roata melcata

#62
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Ce doamna inventiva! Felicitari si Hristos a inviat!

#63
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Sarbatori fericite!



Superbe culori, nu ma asteptam la un asa rosu din foi de ceapa!  Trebuie sa incerc si eu! Foarte indemanatica doamna!


[ http://i599.photobucket.com/albums/tt75/corinasim/th_imagejpg1_zpsff38e61b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dovleceii taiati in doua pe lungime, si putin din fundul bucatilor obtinute, in asa fel incat sa stea culcate fara sa se rastoarne pe o parte. Umplut cu branza telemea, de preferinta de capra pentru ca e mai parfumata, sau cu burduf, daca reusiti sa mai gasiti unul bun, amestecate cu doua linguri de pesmet si cativa catei de usturoi taiati marunt.Deasupra doua felii de ardei pudrate cu piper sau boia iute. Se pun in folie de aluminiu si se dau la congelator. Se se coc la cuptor cu folie cu tot, direct din congelator fara dezghetare, dar se desface pachetul in partea de sus ca sa nu ramana umed ci sa sef aca o crusta la branza.

Dovlecei budinca. Se rad dovleceii se da sare, se scurg de zeama in exces-nu exagerati ca iese prea uscata budinca- se pun patru cinci oua, branza telemea maruntita, un praf de nucsoara , piper si marar tocat.
Se cumpara caserole de aluminiu din acelea de unica folosinta, se ung cu unt si apoi se presara cu pesmet , se umplu treis ferturi cu maglavaisul si se baga in pungi la congelator. Se coace in cuptor direct congelata, inainte se poate presara cascaval ras deasupra. Are avantajul ca are inglobate si ouale care sunt vara in exces si iarna se mai raresc. Ma refer la cei care au si cateva gainuse in curte.

Sorbet si umplutura
Perele fierte cu casuta cu tot si cu coaja, pana devin terci, se dau prin sita, se adauga doua linguri de amidon ,  si se fierb cam cinci minute. Se adauga  zahar daca mai e nevoie, scortisoara si un varf de cutit de piper macinat, de preferinta alb. Se pune in punga si se da la congelator jumtate de ora. Se scoate punga si se maseaza in mana, sa se amestece  si sa se faca pastos. Se baga apoi definitiv la congelator. Se serveste dupa ce se dezgheata foarte putin si se racaie bulgarele cu o furculita, sa devina grunjos cumva, deci sorbet. Iarna se umplu tarte, strudele, etc. Avand amidon sta mai legat si arata ca o crema.

Edited by corinaSIM, 20 April 2014 - 08:21.


#64
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Adevarat a inviat si multumesc pentru parerile despre storcatoare.

#65
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

 n_priceputu, on 20 aprilie 2014 - 06:37, said:

Bine ca s-a terminat istoria cu storcatorul, Petru Cercel si roata melcata
corect. Cam multa vorba/debate pentru cel mai nociv obiect electrocasnic.

Sa ma explic: cu mici exceptii (si aici mi-e greu sa cred ca cineva l-ar folosi doar pentru legume, poate doar aceia loviti de soarta, cu boli incurabile), acest obiect transforma minunatia de fructe proaspete in niste bombe calorice/carbohidrati cu absorbtie rapida, prin indepartarea pulpei/fibrelor .. nemaivorbind de faptul ca aceasta procesare ne determina sa consumam fructoza de la un nr impresionant de fructe, ca deh, cine s-ar multumi sa stoarca doar un fruct, atat cat se recomanda ca gustare pentru sedentarii de azi, oameni care-si castiga existenta stand toate ziulica intr-un scaun, in fata unui calculator

Cine se lasa greu convins, sa dea pe la un medic nutritionist, il va taia el de pe lista ...

#66
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
F corect, d`aia tre' sa pun aci o reteta de paine pe care o fac saptamanal plina ochi cu fibre... da' nu`s grau si tarate din curte :)

#67
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
E griu de-ala tratat cu Dividend si/sau Amistar Xtra plus putin Actara si/sau Lintur ?

#68
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Jucam in prelungiri ?:)

#69
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ehei...dragii mei...eu tocami de aceea nu mai mananc si nu mai beau nimica de multa vreme Posted Image

#70
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Am pus o intrebare, poti raspunde sau nu.

#71
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Almadane, ce vrei de fapt sa demonstrezi si cui?
Ete nu e grau d'ala, e grau d'alalalt , ca am pamant si il cultiv empiric, ca n-am cum altfel in zona respectiva....Se face mai putin dar asta e viata.
Si care e de fapt problema? Dupa ce ca mananc paine otravita, beau apa otravita, respir aer otravit samd..pentru ca NU AM DE ALES tu ce incerci de fapt sa ma convingi prin insistenta asta ?
CA si daca bag in mine o rosie facuta in vata mare diferenta nu e, ba chiar s-ar putea sa fie mai sanaoasa decat ...
Copilarii, ne facem ca nu pricepem...
Hai sa bagam orice porcarie ca oricum la cate mancam in rest nu mai conteaza...hai sa ne mintim ca e "totuna" ca CE?

Nu te-ai plictisit de prostiile astea? Pe bune, grow up!

CA sa revenim ontopic:
1. Imi trebuie storcator din 2 motive:
  - am un pui de om prin preajma si am nevoie de lichid nu de altceva.
  - am niste pomi care produc oarece fructe din care vreau sa fac suc si nu pasta, placinta sau altceva, in plus vreau sa folosesc o seama de alte radacini, tulpini, etc...pe care altfel nu prea le-as putea consuma la fel de usor.
2. qwerty tata, la faza asta nu prea le-ai nimerit, intamplator la povestea asta cu nutritia ma cam pricep, cred ca incomparabil mai bine decat la orice leguma...
gresesti rau avand aceaste pareri si iti pot da si niste argumente, pe scurt cam asa:
- intai UITA de medicii aia nutritionisti ..cand o sa gasesc macar pe degetele de la o mana oameni care sa nu abereze grav o sa ii respect, pana una alta...
- e foarte adevarat ca fibrele sunt vitale, ca poti pierde o parte din calitatile nutritive ale fructului sau legumei si ca e mult mai usor sa cazi in "pacat" cu sucul, pentru ca e bun si poti depasi limita...
  Pe de alta parte sucul are si el avantajele lui, multe legume creeaza probleme in stare integrala, ceea ce nu se intampla in aceeasi masura sub forma de suc. Apoi trebuie sa cam mesteci groaznic unele verzituri pt ca altfel nu scoti nimic din ele prin digestie, si nici mare avantaj al fibrelor nu ai, unele pot trece prin tubul digestiv ca gasca prin balta...fara probleme... Trebuie sa stii sa mesteci si sa poti sa mesteci iar daca esti copil de 1-2 ani sau varstnic sau ai alte particularitati chair si asta poate sa fie o provocare.
   - Legat de bomba aia...e foarte discutabil...teoretic ar fi adevarat, practic multe legume si fructe nu au chiar  atat de mult zahar si trebuie sa ne mai gandim si cu ce comparam...daca tu esti d'ala care nea apa chioara fara niciun gust da, daca bei indulcit cu orice sau mai bine, bei sucale chimice...sucul ala e ambrozie pe langa mizeriile din magazin.

   Nu storcatorul e diavolul, nici pe departe, omul e prost si necumpatat...Intamplator daca esti cumparat stii sa-l folosesti...daca esti vicios, decat cola sau "naturale" la carton pe o caciula de bani, incomparabil mai bine suc din ce gasesti prin gradina si livada...

PS: sucuri naturale nici nu prea poti bea mult ca atare...pericolul ala e mult mai mic decat pare...

Edited by parintele, 21 April 2014 - 00:07.


#72
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
parinte, se vede ca esti pus pe harta si nu combati cu argumente. "Doar o vorba sa-ti mai spun": omul (inclusiv ala mic de langa tine, caci proastele obiceiuri se invata de mic!) NU are nevoie de "sucuri", ci de apa. Chioara. Cat se poate de plata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate