Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Ce putem face cu legumele din gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
497 replies to this topic

#37
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
E din fonta, bre parintele, adica din tuci, cum se zice pe olteneste. N-auzisi ca o am dinainte de armata si sa tot fie patruzeci si ceva de ani de atunci. Asa ca merge o tuica mai tarisoara, ca nu o pune in pericol

#38
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Am inteles, esti veteran de razboiPosted Image
S-a lamurit, comentariul meu a venit din faptul ca ai facut referire la targuri si recent, de cand ma stiu eu, adica de vreo peste 30, eu fonta n-am prea vazut, doar aluminiu turnat...

#39
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008

View Postparintele, on 29 martie 2014 - 15:36, said:

Am inteles, esti veteran de razboiPosted Image.

Corect, asa m-am ales cu tava si gamela

#40
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
O sa va prezint Omleta cu dragavei. Dragavei, adica stevie, este din belsug, oua se mai gasesc ca avem gaini harnice. N-o sa va dau cantitati fixe, totul este in functie de cum va place si, mai ales, de cum aveti voie.

Ingrediente

2 oua
ulei, in functie de cerintele dietei
1 ceapa verde
dragavei cat va place, eu pun cam 15 foi de marime medie
branza rasa (cascaval)
sare, piper

Pregatire

Se incinge apa intr-o oala mai mica. Atumci cand apa da in clocot, se pune dragaveiul pwentru 1-2 minute, pana cand isi schimba culoarea. Se scoate dragaveiul, se scurge de apa si se lasa la racit

Se incinge uleiul intr-o tigaie dupa care se adauga ceapa verde taiata julien. Se amesteca astfel incat sa nu se arda, doar sa-si schimbe culoarea. Ouale se bat cu furculita si se adauga atunci cand ceapa si-a schimbat culoarea. Se pune sare si piper dupa gust.

Cand oul incepe sa se inchege, se imprastie pe deasupra dragaveiul taiat cat mai fin. Cand omleta este bine formata se intoarce cu grije. Daca s-a adaugat o cantitate de dragavei prea mare, intoarcerea este o operatie foarte dificila

Se serveste cu braza rasa pe deasupra.

#41
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
oameni buni dar din spanac eu ce sa fac ca am o gramada ???
ceva retete ?.....mai fara carne asa....

#42
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
Prietene, solutia e simpla, n-ai dragavei, pui spanac, e doar mancarea regilor

#43
crystyan_76

crystyan_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2009
din spanac poti face salata. in loc de salata verde pui spanac peste care arunci 2-3 linguri de ulei, de iaurt si de zeama de lamaie. iese brici.

#44
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu stiu pe unde sa intreb asa ca intreb aici, ma intereseaza parerile colegilor "tarani" si doar ale lor...
De pe unde imi pot lua un storcator de fructe mai de incedere? M-ar interesa ceva mai zdravan si care eventual sa nu coste o mana si un picior.


#45
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postparintele, on 16 aprilie 2014 - 14:31, said:

Nu stiu pe unde sa intreb asa ca intreb aici, ma intereseaza parerile colegilor "tarani" si doar ale lor...
De pe unde imi pot lua un storcator de fructe mai de incedere? M-ar interesa ceva mai zdravan si care eventual sa nu coste o mana si un picior.
De storcator nu stiu,eu insa am descoperit recent o modalitate excelenta de a consuma fructele,si anume facute piure moale moale,se taie in bucati victimele se baga in blender,se adauga apa ,sirop/zahar/miere,se mixeaza bine,daca inainte abia mancam un mar,acum halesc 3 odata fara sa imi dau seama :)

#46
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postparintele, on 16 aprilie 2014 - 14:31, said:

Nu stiu pe unde sa intreb asa ca intreb aici, ma intereseaza parerile colegilor "tarani" si doar ale lor...
De pe unde imi pot lua un storcator de fructe mai de incedere? M-ar interesa ceva mai zdravan si care eventual sa nu coste o mana si un picior.

i-ati unul cu tubul de incarcare mare (nu va trebui sa feliezi legumele si fructele ca sa le bagi in el) si motor mare (peste 800w). pt.citrice iti recomand storcator separat dedicat.

...in rest...cam toate crapa la o utilizare normala (aka suc minim la 2-3 zile) in 2-3 ani :) alea mai scumpe insa storc mult mai bine (aka reziduurile ies uscate), la alea mai ieftine iti ramane mult suc in reziduurile pe care le arunci (de fapt daca ai grija le poti da la gaini, eu le fac crochete pe care le usuc si le dau la iepuri, doar ca tb.sa ai grija sa separi ce ai voie sa le dai: de ex.eu storc mere, morcovi, telina, sfecla, d'astea normale intai, scot reziduurile si dupa aia continui cu mango, kiwi si alte exotisme)

#47
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Din contra, storcatoarele de mare putere sunt si cele mai proaste. Poti afla mai multe de aici:
http://forum.softped...ator-de-fructe/

#48
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
cred ca am o parere destul de avizata...pana acum am reusit sa stric vreo 5 in 12 ani.

#49
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Ce relevanta are cate storcatoare ai stricat? Ideea era ca atunci cand vrei un suc de calitate nu-ti cumperi o centrifuga la 1000W, ci un slow juicer, cu ax melcat.

#50
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
are si ala problemele lui. eu chiar am vrut in toamna asta sa imi iau din ala si...m-am razgandit. in primul rand pt.ca ala care e intradevar eficient si fiabil este peste 1000 de euro si e la fel de eficient ca asta pe care l-am luat, la ce storc eu (intrucat eu nu storc germeni de grau). daca iti iei un storcator cu ax melcat la 2-3-500 euro iei o porcarie din plastic casant.

zii mai bine de cate ori pe zi faci tu suc si cate storcatoare ai folosit pana acum.

#51
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Are vreo importanta asta? As putea sa spun orice si n-ai avea cum sa verifici. Eu am dat un link, catre un topic unde se discuta tocmai despre storcatoare. Cine a pus intrebarea mai sus are posibilitatea de a se informa. Din punctul meu de vedere, sfatul tau pt el este eronat, dar nu asta e important.

#52
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postparintele, on 16 aprilie 2014 - 14:31, said:

sa nu coste o mana si un picior.

asta

View Postprisonbreak, on 19 aprilie 2014 - 21:31, said:

Are vreo importanta asta? As putea sa spun orice si n-ai avea cum sa verifici. Eu am dat un link, catre un topic unde se discuta tocmai despre storcatoare. Cine a pus intrebarea mai sus are posibilitatea de a se informa. Din punctul meu de vedere, sfatul tau pt el este eronat, dar nu asta e important.


imi arata ca tu chiar nu prea stii despre ce vorbesti. are vara-mea (care btw locuieste in Germania si nu i se pare f.scumpa o jucarica cu care sa isi faca suc de germeni de grau raw-vegan si fara metal de peste 1000 euro). e fix la fel de eficienta la sucuri d'astea pamantene de morcov, etc. ba chiar uneori scapa cam multa pulpa. am testat amandoua in paralel jucaricile noastre si...nu as da banii aia pe jucarica ei decat daca m-ar pali boala raw si as incepe sa fac suc din iarba Posted Image

retine ca eu fac suc de fructe si legume de peste 12 ani aproape zilnic, nu fac suc din ierburi pt.ca nu s-ar bea la mine in casa, probabil ca daca maine as face cancer si as incerca terapii mi-as lua scula de presat iarba.

LE: sculele cu melc ieftine fac piure de fructe, nu storc sucul prea bine, piure se poate obtine f.usor si la un blender de 50 de lei.

Edited by anknic, 19 April 2014 - 21:43.


#53
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Am inteles. Deci ai stricat pana acum 5 rasnite de mare putere, dar despre storcatoare cu ax melcat stii din experienta altora. Si ti-ai format o parere obiectiva fix in baza lipsei de experienta personala. Si cine a vorbit de 1000 euro? Sau vrei sa impui optiunea ta personala ca singura optiune aruncand in discutie un argument fals?
In fine, din tot ce ai spus retin ca vrei sa ai ultimul cuvant si nu-ti plac opiniile contrare. Asa ca ma retrag din aceasta pseudo-dezbatere, mai ales ca topicul este despre cu totul altceva.

#54
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
bine, ia tu un melcat cu 100 de euro si sanatate! verisoara mea a testat mai multe melcate, de asta ultimul e extrem de incantata. sunt convinsa ca e extrem de eficient la iarba si germeni de grau. asa ca da...i-ati melcat daca vrei sa extragi suc de germeni de grau, spanac si alte d'astea. si i-ati unul scump intrucat alea ieftine crapa mult mai repede decat unul centrifugal. daca vrei suc de mere, pere, morcovi, etc iti iei unu centrifugal cu motor mare si gaura de alimentare mare (ca sa nu pierzi timp sa faci cuburi legumele).

acuma...de curiozitate, daca ai trimis catre un alt topic cred eu ca nu prea ai experienta, so, cam ce experienta ai in sucuri de legume?

acum te rugam sa ne povestesti experienta ta cu melcatele :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate