Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce putem face cu legumele din gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
497 replies to this topic

#19
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Sos de hrean :Se scoate o rădăcină de hrean mai vânjoasă se taie cca.10 mm capătul cu frunze și se replantează pe locul vechii rădăcini pentra a se reproduce din nou,apoi rădăcina se spală cu o perie și se rade pe răzătoarea cu ochiurile cele mai mici cea care are găurile spintecate în 4 colțuri,cu cât mai fin este ras cu atât va fi mai delicat sosul.După ce am ras hreanul și am plâns fără nici un motiv,se adaugă sare de preferat cea de mare apoi oțet de mere de 6°,că este mai puțin acid și la urmă după ce compoziția a devenit o pastă bine legată se amestecă după gust cu câteva linguri de smântână naturală fermentată până ce sosul a devenit asemănător ca iaurtul ca și consistență.Totul trebuie făcut cât mai repede pentru ca hreanul să-și păstreze tăria și aroma,apoi se pune sosul în borcan și se dă la rece pentru că rezistă fără probleme ani de zile pus la frigider,beci sau în camară,după preferință se mai poate adăuga piper,cimbru măcinat,boia de ardei iute,dulce,usturoi pisat,foi de dafin etc.Acest sos este o delicatesă alături de un pește cu mămăligă,un rasol de ciolan de porc,carne de vită sau porc fiartă,cartofi prăjiți,ouă ochiuri etc,sau orice preparat la care dorești un sos pentru a înlocui pofta unei murături.Posted Image

#20
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005

Quote

10 mm capătul cu frunze și se replantează pe locul vechii rădăcini pentra a se reproduce

Plantezi fix oriunde altundeva, NU pe acelasi loc...hreanul are niste radacini de cativa metri adancime si da din ele, tocmai ca in cultura se ara terenul cu hrean si se scoate cat mai mult din el pentru ca la anul sa ai ce recolta, sa se regenereze radacinile superficiale proaspete... Daca il lasi mai multi ani nu prea mai poti recolta ceva util pentru ca radacina principala se lemnifica si nu mai e "de utilizat", poti recolta doar puii, ce a infratit, doar ca aia sunt anemici rau...
  Stai linistit ca nu starpesti tu hreanul ca sa fie necesar sa replantezi pe acelasi loc.

#21
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 parintele, on 28 martie 2014 - 10:00, said:

Plantezi fix oriunde altundeva, NU pe acelasi loc...hreanul are niste radacini de cativa metri adancime si da din ele, tocmai ca in cultura se ara terenul cu hrean si se scoate cat mai mult din el pentru ca la anul sa ai ce recolta, sa se regenereze radacinile superficiale proaspete... Daca il lasi mai multi ani nu prea mai poti recolta ceva util pentru ca radacina principala se lemnifica si nu mai e "de utilizat", poti recolta doar puii, ce a infratit, doar ca aia sunt anemici rau...
  Stai linistit ca nu starpesti tu hreanul ca sa fie necesar sa replantezi pe acelasi loc.

Eu așa procedez cu replantatul hreanului pentru că nu îmi ajunge niciodată,pe lângă asta mai am și alți prieteni care mă jupoaie când au nevoie de rădăcini.Posted Image

#22
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Te cred, eu iti ziceam sa plantezi in alta parte pentru ca pe locul de unde ai scos oricum o sa dea altul din radacinile ramase in pamant, mai ales daca pamantul ala e sapat adanc.

#23
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Cea mai buna si simpla metoda de copt ardei\kapia\gogosari , sau cel putin eu asa procedez:
1.in tigaie pun ulei la incins si apoi pun ardeii\kapia\gogosarii la foc mic si ii intorc pe toate partile pana se coc uniform
2.in tava se pune ulei se pun ardeii\kapia\gogosarii si se da la cuptor unde la fel ii intorc pe toate partile pana se coc
Dupa care ii scot si ii pun intr-un vas cu apa si ii las 5 minute acoperiti dupa care veti observa cat de usor se ia pielita!

#24
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Gogosari in bulion

- 10kg gogosari dulci, gustosi si carnosi
- 1l otet de 9 grade fermentatie naturala
- 2l bulion gros (nu pasta de cumparat) de rosii gustoase din curte sau suc de rosii mai gros ca cel de la Olympia care nu contine amidon (incercati totusi cu ceva de curte ca`i pacat)
  Merg f bine si bucatele de rosii aruncate cu bulionul cand puneti pe foc pt cei care prefera asa ceva (eu).
- 1kg zahar
- 500 ml ulei
- 10 foi de dafin
- 4 linguri boabe de piper (dupa gust)
- 1 lingurite busuioc uscat care merge cu bulionul, sau nu.
- 4 linguri rase de sare grunjoasa
- alte condimente pe care mai vreti sa le testati


Preparare:

Puneti toate ingredientele astea (cu exceptia gogosarilor) la fiert pt vre`o 6-7 minute (dupa ce a dat in clocot), la foc mic sa nu va omoare stropii incinsi.
Taiati gogosarii sferturi sau si mai mici pt. aia cu gogosari Gogomax. Ii opariti in maiaua asta pe rand cate 3-4 minute( ca sa ramana mai taricei si mai crocanti) si`i scoateti cu spumiera intrun ceva mare la racorit. Cand puteti pune mana pe ei ii inghesuiti frumos in borcane de 800, presati`i usor nu`i torturati. Intre timp sunt altii pe foc la oparit. NU se sta degeaba!
Cu polonicul luati din maiaua de pe foc (cand este in clocot) in care fierbe alt rand de gogosari si turnati in borcane frumos pana aproape sus. Daca mai sunt bule de aer printre
gogosarii din borcane, le mai scoateti pe margini cu o coada de lingurita lunga.
Un om (de preferinta cu solar) strange capacele, niciodata femeia! Le lasati cu fundul in sus 15 min ca sa intre bine sucul de rosii peste tot si pe urma acoperiti 24 ore dupa care le treceti stiti unde... nu in rasadnita.
In felul asta mi`au rezistat 2 ani fara probleme (ca mai mult nu au rezistat in fata gurmandului), nu s`a stricat nici un borcan niciodata, am facut cu sutele altceva nici nu mai incerc sunt DEMENTIALI.
Dupa o luna(nu mancati mai devreme) deja se lasa si sucul dulce al gogosarului si sunt o nebunie, nu mai zic cum sunt dupa vre`o 3-4 luni... ii mananci goi, cu friptura, goi iarasi.. plangi cand ii termini.. cauti alte borcane, dar nu mai gasesti. Si urmatorul ani faci 50 de borcane.. dar vai, nici alea nu tin prea mult:) Nu pot sa va stresez indeajuns cat este de gustos acel suc rosu in care stau gogosarii.
Reteta de pe net la care nu prea am mai facut mari modificari. Si voi puteti schimba raportul zahar/otet/bulion dupa plac, dar prima oara faceti asa... nu vor fi prea dulci sau mai stiu cum, o sa vedeti.
Pacat ca nu pot sa fac poze, am facut in toamna 67 borcane de 800 si deja sunt gata toate. Am si dat la toata lumea anul asta ca sa`mi creasca karma Posted Image

Edited by rid, 28 March 2014 - 20:36.


#25
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Maioneza de telina (de post si usoara pt ficatei)

- 1,5 teline mari sau 3 teline mici Posted Image
- 1 lingura varf cu mustar
- ulei cat intra
- jumatate de lamaie
- varf cutit de sare fina


Alta chestie extraordinar de buna care nu pare asa la prima vedere pana nu o incercati.
Iese ceva cremos si fin ca o frisca si buna de mori, faci si impresie cu ea si este fff buna si asa se pastreaza si la frigider. De mare efect la invitati (daca aveti) si usoara de pot manca si aia cu hepatita cronica!
Nu mi`a venit sa cred cand am mancat prima data.
Se decojeste telina, se taie bucatele mici sa fiarba repede si hop pe foc cu ea. Cand e indejuns de moale o scoateti la scurs.
Partea importanta, va trebuie robot de bucatarie/blender ceva ca sa o macinati f bine. E usor si rapid daca aveti asa ceva.
Pe urma amestecati cu mustarul si puneti treptat ulei ca la o maioneza normala. Dati reteta nevestei ca stie ea ce`i de facut, nu va bagati voi destele murdare in asa lucrare.
DE MARE EFECT SI F. BUNA, incercati odata si n`o sa regretati! Ca nici nu stiti ce pierdeti... cum zicea cineva odata pe la tv.

Edited by rid, 28 March 2014 - 21:22.


#26
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

 rid, on 28 martie 2014 - 20:35, said:

....Am si dat la toata lumea anul asta ca sa`mi creasca karma Posted Image
Garantat,din like-uri ! O sa ai o karma obeza foc ! :)  Bine ca nu vine nimeni cu alt topic ,gen "ce bauturi ies din gradinile noastre "......Posted Image

#27
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Iorgu tata, reposteaza si tu bunatatea aia din mure cu biscuit pisat ca vreau s`o`ncerc si eu anul asta :)

#28
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 vladislav25, on 28 martie 2014 - 11:43, said:

Cea mai buna si simpla metoda de copt ardei\kapia\gogosari , sau cel putin eu asa procedez:

Pt borcanele de toamna eu fac o groapa de`o cazma in pamant de 1m x 0.5m, o umplu cu lemne ca`n Capra cu trei iezi, dau foc, pun un gratar peste ea. La flacara puternica pun vinete, daca am asa ceva de copt, si mai adaug lemnisoare pe dedesubt in functie de cate randuri de vinete am. Daca am doar ardei las focul sa se domoleasca si bag grupa mare dupa care cu sare sub capac. S`uite asa coc saci de ardei si vinete in cateva ore cu miros naturel de fum de fag si nici munca grea nu e, pe urma urmeaza....

#29
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Mai Rid, ia zi, ardei capia copt ai conservat? Cam au prostul obicei sa fermenteze...
musai anul asta fac si eu gogosarii astia ai tai sa vedem ce iese.

#30
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Da, am facut cateva retete si cea mai buna a fost o reteta de capia taiati fâsii cu suc de rosii, mustar, otet, zahar, ulei etc. E avantaj ca intra mult la borcan si arata bine. Tot asa arunci in scârba 2-3 linguri langa friptura si te lingi pe bot. La mine nu au fermentat, dar eu folosesc mereu zahar la retete pt ca ies sosuri bune si conserva si bine, nu dau niciodata la bain marie si alte chinuieli in plus.
p.s. daca nu faci fac eu si tot gusti.

#31
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Gogosaru asta in sos de rosii am facut si eu. Este "demential" confirm.
Kapia a mers la mine doar copt si conservat cu otet si condimente.

#32
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Cand faceti mancare sau ciorba de stevie (dragavei, ca sa inteleaga toata lumea) nu ezitati sa 'aruncati' si o mana de urzici, iar la final ceva leurda. N-o sa va para rau. Ciorba, in special, capata un gust extraordinar

Edited by n_priceputu, 29 March 2014 - 06:10.


#33
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Ardei umpluti cu mamaliga la cuptor

Ingrediente

1l apa
100g unt - e buna si niste untura de porc
300 g branza rasa - cea de burduf e cea mai potrivita
300 g malai
sare, piper dupa gust
1 ardei iute - poate si 2 pentru cei mai curajosi
8-10 ardei grasi
1,5 kg rosii decojite
verdeata dupa preferinta, dar musai cimbru si telina
200ml supa de legume
150 g cascaval ras sau inca 150 g din branza de mai sus (rasa)


Preparare

In in final preparatul se va coace la cuptor. Eu am o tava rotunda din fonta care se gaseste in mod curent prin targuri cu un diametru de 32 cm si inalta de 4 cm. Cantitatile acestei retete sunt potrivite tocmai pentru aceasta tava

Mai intai se face o mamaliga din apa, untul, branza si malaiul de mai sus. In functie de cum e branza si gustul fiecaruia se mai pune sare. Mamaliga trebuie sa iasa mai moale

Cat timp se face mamaliga si se raceste un pic (dar nu de tot) se scot cozile de la ardei si semintele
Se taie rosiile cubulete si se amesteca cu ardeiul iute si verdeata taiate fin si piperul

Se unge o tava cu ulei dupa care se astern rosiile intr-un strat cat mai egal

Ardeii se umplu cu mamaliga racita un pic ca sa nu friga in timp ce se lucreaza cu ea. Se aseaza intr-un singur rand peste stratul de rosii

Se adauga si supa si se da tava la cuptor, la foc potrivit, timp de o juma' de ceas. Din cand in cand, ardeii se stropesc cu sosul din tava

Cu 7-10 minute inainte de a se scoate, se presara deasupra cascavalul sau branza rasa, un rozmarin, magiran, busuioc sau ce alta verdeata aveti sau va place

OBS. Ca sa mearga bine trebuie 100 ml de tuica mai taricica, pe care am uitat sa o trec la ingrediente

Edited by n_priceputu, 29 March 2014 - 10:08.


#34
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Pai ai uitat esentialul...dupa 100 de tuica mai taricica unii se pot apuca linistiti sa arunce ardeii si sa manance tava aia de "fonta"....sau aluminiu turnat de tigani, ce-o fi, nici nu mai conteaza...Posted Image

#35
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
parintele, asta e reteta, n-am ce face. Cei care au probleme cu stomacul/ficatul se pot orienta spre cruditati, fructe si alte chestii mai putin toxice

Si sa stii ca tava mea e din fonta, adica tuci, ca o am dinainte de a pleca racute in armata

Edited by n_priceputu, 29 March 2014 - 10:16.


#36
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Bre, tuci  o fi, dar tuciul prin sud pe la noi e ala facut de populatia inlocuitoare din aluminiu turnat, gros...D'aia am zis ca e posibil ca si tuciul matale sa fie tot d'asta si sa faci o confuzie, ca si eu o faceam pana nu demult, nici nu-mi puneam problema ca e aluminiu si nu fonta...
Pune magnetul pe ea si daca se iubesc, e fonta...daca e mai usor si magnetul ramane indiferent, e aluminiu.
Eu n-am mai prea vazut tuciuri din altceva decat aluminiu de foarte mult timp decat d'alea moderne, de fabrica, smaltuite si care costa cat nu face..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate