Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gripa

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Buna ziua!

Incepand de Sambata "s-a luat" o gripa de mine de am crezut ca nu mai scap de ea. Am mai fost bolnav, dar parca niciodata nu au fost asa persistente simptomele. Ca un exemplu : Aveam in camera 26 de grade C, eram bagat sub "plapuma" imbracat destul de bine si tremuram de frig de nu ma puteam stapanii.
In aceasta perioada m-am tratat cu nurofen raceala si gripa, pot sa spun ca isi facea efectul destul de bine, dar dupa 4 ore apareau iar simptomele : febra, dureri gat, dureri cap, greata si rar ameteli.
Am luat acest tratament 3 zile, atat este recomandat in prospect. Ma simt mai bine acum, dar mai am cateodata dureri de cap si cum nurofen nu mai pot sa iau, vreau sa va intreb daca pot lua altceva pentru dureri de cap si eventual pentru febra daca mai apare?
Multumesc!

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Saridon ar fi bun pentru febra aparuta in urma racelii si durere de cap. Citeste prospectul si vezi daca il poti lua dupa Nurofen.

Edited by LensFlare, 26 March 2014 - 10:46.


#3
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 DGecko, on 26 martie 2014 - 10:25, said:

Buna ziua!

Incepand de Sambata "s-a luat" o gripa de mine de am crezut ca nu mai scap de ea. Am mai fost bolnav, dar parca niciodata nu au fost asa persistente simptomele. Ca un exemplu : Aveam in camera 26 de grade C, eram bagat sub "plapuma" imbracat destul de bine si tremuram de frig de nu ma puteam stapanii.
In aceasta perioada m-am tratat cu nurofen raceala si gripa, pot sa spun ca isi facea efectul destul de bine, dar dupa 4 ore apareau iar simptomele : febra, dureri gat, dureri cap, greata si rar ameteli.
Am luat acest tratament 3 zile, atat este recomandat in prospect. Ma simt mai bine acum, dar mai am cateodata dureri de cap si cum nurofen nu mai pot sa iau, vreau sa va intreb daca pot lua altceva pentru dureri de cap si eventual pentru febra daca mai apare?
Multumesc!
Tratamentul pentru raceala este asa:
Multa vitamina C (din lamai de preferat)
si medicamente autentic romanesti gen
aspirina
paracetamol
biseptol (cel mai recomandat)
Nurofemul este cam de 3 lei si are si efecte negative

#4
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Paracetamolu este dracu. Printre cele mai toxice pentru ficat cu efecte ireversibile daca se depaseste doza. Gripa/raceala se previne. Cum simti ca te ia mananca usturoi crud, bea ceai, fa-ti un fresh de lamaie si grefa si daca nu functioneaza poti lua o aspirina. Daca deja s-a instalat continua cu aspirina, una la 8 ore. Si mai ales, trebuie sa stai in casa in pat.

Nurofenul (ibuprofenul) este recomandat pentru durerile de cap/musculare/dinti. In cazul racelii/gripei efectul este mai mic fata de o aspirina.

#5
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012

 DGecko, on 26 martie 2014 - 10:25, said:

Buna ziua!

Incepand de Sambata "s-a luat" o gripa de mine de am crezut ca nu mai scap de ea. Am mai fost bolnav, dar parca niciodata nu au fost asa persistente simptomele. Ca un exemplu : Aveam in camera 26 de grade C, eram bagat sub "plapuma" imbracat destul de bine si tremuram de frig de nu ma puteam stapanii.
In aceasta perioada m-am tratat cu nurofen raceala si gripa, pot sa spun ca isi facea efectul destul de bine, dar dupa 4 ore apareau iar simptomele : febra, dureri gat, dureri cap, greata si rar ameteli.
Am luat acest tratament 3 zile, atat este recomandat in prospect. Ma simt mai bine acum, dar mai am cateodata dureri de cap si cum nurofen nu mai pot sa iau, vreau sa va intreb daca pot lua altceva pentru dureri de cap si eventual pentru febra daca mai apare?
Multumesc!
simptomele descrise de tine nu par a fi  de gripa , ci ale unei viroze specifice perioadei., in limbaj medical IACSR (infectie acuta a cailor superioare respiratorii)
nurofen poti lua lejer pana la 5 zile , si poate fi luat alternativ cu paracetamolul, in caz ca febra >38 apare la intervale mai dese de 4-6 h. asta se combina cu odihna , lichide multe pt hidratare si alimentatie usoara.
in caz ca apare tuse ,care nu cedeaza ,sau starea se inrautateste, tb mers la doctor pt a se trata eventuale complicatii.
sanatate

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 Carapicho, on 26 martie 2014 - 11:03, said:

Tratamentul pentru raceala este asa:
Multa vitamina C (din lamai de preferat)
si medicamente autentic romanesti gen
aspirina
paracetamol
biseptol (cel mai recomandat)
Nurofemul este cam de 3 lei si are si efecte negative

Tuica fiarta cu piper (cat mai mult)!!!!

#7
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Multumesc tuturor pentru sfaturi!

#8
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
un test de gripa porcina aveti idee unde se poate face? care este procedura? unde trebuie sa ma duc?

M-am pricopsit cu un virus gripal in urma cu 2-3 saptamani, am luat nurofen, paracetomol dar degeaba ca nasul tot timpul era infundat si cand il suflam numai verde dadeam afara. Am vazut ca nu trece si m-am prezentat la medicul de familie care mi-a dat un spray de nas si 3 pastile de antibiotic (atat are cutia, doar 3 pastile - Sumamed) Dupa 3 zile de tratament eram ca nou dar minunea nu a tinut mult si azi sunt iar la pat cu dureri de spate, ma doare carnea, corpul si tusesc intr-una plus ca transpir aiurea imediat cand vin de afara si intru in camera sau cand ma bag in pat. Iau iarasi nurofen si ACC dar ceva clar nu este in ordine.

Multumesc.

#9
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
La spital, la infectioase/contagioase.

Nu se ia antibiotic pentru gripa, antibioticul nu functioneaza pentru virusuri.

Si nurofenul ala, vi-l dau medicii ca pe bomboane.

Fa si un exudat nazal + faringian, daca zici ca mucii sunt verzi.

Sa spui ce medicamente ai luat si cand, daca te duci la test.

#10
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Pai acum numai am muci, acum doar ma simt foarte aiura, ma doare carnea si tusesc

#11
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014
Tusea trece cu ceai de busuioc sau ceai de cimbru.

#12
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
si raceala cu ce trece? am cam scapat de tuse de la ACC dar racit tot sunt si nasul infundat tot timpul

Edited by Y0samiteSam, 03 March 2015 - 17:48.


#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu la raceli si gripe nu ma tratez decat cu parasinus si vitamina C. O singura data am luat Nurofen raceala si gripa si a functionat.

#14
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010
Salutare,

Poate stie cineva, in afara de Colentina, unde se mai poate face test gripal?

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate