Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Canary Islands make Postgres default database

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Postgresql, an open source relational database management system, is now the default RDBMS for Spain's Canary Islands, it was decided last Friday. Public administrations on the islands will also switch to OpenOffice, an open source suite of office productivity tools. Moving away from proprietary software solutions is in the public administration's interest, the Canary Islands government's High Commission for Information Technology explained in a statement.

https://joinup.ec.eu...efault-database

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Am folosit postgresql cu extensia postgis pt. niste treaba cu harti. Asta pt. ca Oracle nu era 'in buget'. Personal nu m-a impresionat prea tare. Intr-adevar e simplu de instalat, inclusiv extensiile (cel putin pe windows) ai un tool pt. query-uri destul de bun, PgAdmin, insa are o sintaxa SQL destul de 'diferita'. Chiar si pentru chestii simple tre' sa iei manualul si sa inveti, nu sunt indeajuns cunostiintele sql generaliste + eventual cautat o corectura pe stackoverflow...

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Foarte bine au facut ca au adoptat o baza de date care nu e pentru lenesii ce se asteapta sa faca ceva fara sa invete ceva.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
O sa revina cand o sa dea de greu, o sa vedeti :)

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Postgres-ul mi-a placut dintotdeauna. Daca ii stii limitarile si ti-e suficient ce ofera, iti faci treaba cu el.
N-as putea spune insa acelasi lucru despre mysql.

#6
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Alte persoane spun exact contrariul.
Ca nu ti-a placut tie postgre-ul e o treaba, te priveste doar pe tine.
Hai sa nu generalizam.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate