Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Marul Lupului (lat. Aristolochia clematitis)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Pentru cine n-a auzit de planta asta si incepe sa caute pe Google, Marul Lupului e maica tuturor plantelor medicinale, vindeca orice boala va trece prin minte, copy/paste "fiind chiar un remediu rapid in tratarea cancerului pulmonar, de piele, la san si la intestin, a hepatitelor virale, precum si a infectiilor intestinale".

Topicul l-am deschis ca sa vedem cat din povestile astea e adevarat si cat mit. Preferabil din experiente personale, nu din auzite.

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Chiar orice boala, nu cred.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
din experienta proprie... am cautat pe google Marul Lupului si deja m-am vindecat de cancer la sân... e drept ca nici nu aveam dar cu atat e mai miraculos

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Nu exista nimic care sa vindece orice boala iti trece prin minte, conform spuselor tale.
Mai ales in cazul bolilor cu prognostic fatal.
Daca era asa de bun Marul-Lupului, asta, fii sigur ca nu exista pe piata la plafarul din coltul strazii. Sau daca exista, era pe bani multi.
Da` nu...nu era, ca-l distrugeau companiile farmaceutice...Posted Image

Deci nu mai visa la un panaceu, ca e imposibila existenta sa.

#5
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
,, Datorită toxicităţii sale, mărul lupului se foloseşte în mod deosebit în tratamente externe, pentru vindecarea rănilor vechi, răni infectate, ulcere ale pielii. Războinicii de altădată mereu grijă să poarte cu ei preparate de mărul lupului, cel mai adesea sub formă de unguent. Se pare că mărul lupului are în compoziţia sa şi un principiu antibiotic. ''

http://www.radioseal.../marul-lupului/

Edited by ovidiu_ms, 25 March 2014 - 17:40.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Probabil o fi vrut initiator sa zica ca "te curata de orice boala"

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Nici nu-l gasesti in toate plafarurile. Sau il vand pe sub mana. Intr-adevar e toxic dar vanzatoarele zic ca se fac presiuni asupra lor de catre companiile farmaceutice sa nu vanda asa ceva.

Fiind toxic mi se pare realist sa aiba efect asupra fungiilor sau altor chestii exterioare, dar de aici incolo nu mai stiu, sa vindece cancer de plamani mi se pare SF.

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Sincer,

eu nu cred in medicina homeopata, asa ca indiferent ce ierburi vehiculati pe aici, eu n-am incredere in ele.
Ca sa nu mai zic ca la plafar, poate sa iti toace frunze de cai-verzi si sa zica ca e iarba dracilor, buna ca panaceu pt toate bolile secolului.

Prima pagina random de pe google, zice ca marul lupului contine o substanta cancerigena.
Deci, provoaca cancerul, nu-l vindeca.

#9
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
deci asa a scapat Walter White de cancer pulmonar.. uimitor. :)

#10
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Eu cred in forta vindecatoare a plantelor. E foarte simplu, plantele contin principii active asemanatoare celor din medicamentele "de la farmacie".
Asa cum medicamentele de la farmacie nu pot vindeca orice boala, nici plantele nu o pot face.

Plus ca e o mare diferenta intre homeopatie si tratamentul cu infuzii, decocturi si tincturi din plante.
Homeopatia e sarlatanie (sunt zero principii active in granulele alea, exista doar "amprenta energetica" lol a substantei initiale), ceaiurile contin principiile active din plantele respective.

Edited by Enigel, 25 March 2014 - 18:33.


#11
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Danubian endemic familial nephropathy
Aristolochia clematitis is now thought to be the cause of thousands of kidney failures in Romania, Bulgaria, Serbia, Bosnia and Herzegovina and Croatia where the plant is thought to be unintentionally consumed through contaminated flour.

 -Diana-, on 25 martie 2014 - 18:18, said:

eu nu cred in medicina homeopata, asa ca indiferent ce ierburi vehiculati pe aici, eu n-am incredere in ele.
Şi tu confunzi medicina homeopată cu cea naturistă, între care nu există nici o legătură?

Edited by Rabbit, 25 March 2014 - 19:21.


#12
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 Rabbit, on 25 martie 2014 - 19:15, said:

Danubian endemic familial nephropathy
Aristolochia clematitis is now thought to be the cause of thousands of kidney failures in Romania, Bulgaria, Serbia, Bosnia and Herzegovina and Croatia where the plant is thought to be unintentionally consumed through contaminated flour.



Macar nu ramai chel si fara gene si sprancene, ca in urma chimioterapiei :huh:. Plus ca hai sa fim seriosi, nici chimioterapia nu face tocmai bine rinichilor....

 Rabbit, on 25 martie 2014 - 19:15, said:



Şi tu confunzi medicina homeopată cu cea naturistă, între care nu există nici o legătură?


Frecvent se face aceasta confuzie :)

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Orice lucru in exces dauneaza, diferenta e ca la planta asta limita ce nu trebuie depasita e foarte mica, de cateva grame.
Astfel, faptul ca ingerata in exces ataca rinichii nu exclude posibilele proprietati terapeutice.

#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

 Rabbit, on 25 martie 2014 - 19:15, said:


Şi tu confunzi medicina homeopată cu cea naturistă, între care nu există nici o legătură?

Da, pt ca nu m-a interesat niciodata nimic in afara de cea alopata.

#15
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 SfPetru, on 25 martie 2014 - 19:45, said:

Astfel, faptul ca ingerata in exces ataca rinichii nu exclude posibilele proprietati terapeutice.


Asa este :).
Daca citesti prospectul de la Paracetamol, ar trebui sa te gandesti de doua ori inainte de a vrea sa scapi de durerea de cap....

#16
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 SfPetru, on 25 martie 2014 - 18:14, said:

Nici nu-l gasesti in toate plafarurile. Sau il vand pe sub mana. Intr-adevar e toxic dar vanzatoarele zic ca se fac presiuni asupra lor de catre companiile farmaceutice sa nu vanda asa ceva.

Fiind toxic mi se pare realist sa aiba efect asupra fungiilor sau altor chestii exterioare, dar de aici incolo nu mai stiu, sa vindece cancer de plamani mi se pare SF.
Eu cred ca masonii fac presiuni asupra plafarurilor.
Daca ajungi sa crezi ce zic vanzatoarele de la plafaruri e clar...
Vand aia orice tampenii, de la apa chioara cu energie pana la caca de batlan impotent. Cine ar face presiuni asupra lor doar ca sa isi vanda menicamentul x? Oricum de acolo cumpara doar pacientii mai 'speciali' in mod regulat.

#17
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
una dintre plantele care nu ajuta la mai nimic, doar daca vrei sa omori pe cineva, sunt foarte multe plante ce au efecte cu adevarat miraculoase dar cea expusa aici nu este din pacate una dintre acestea, spun din pacate pentru ca se gaseste din abundenta in Romania si ar fi fost un leac bun pentru toti oamenii saraci din tara asta.

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

 takemeintoyourskin, on 26 martie 2014 - 13:24, said:

una dintre plantele care nu ajuta la mai nimic, doar daca vrei sa omori pe cineva, sunt foarte multe plante ce au efecte cu adevarat miraculoase dar cea expusa aici nu este din pacate una dintre acestea, spun din pacate pentru ca se gaseste din abundenta in Romania si ar fi fost un leac bun pentru toti oamenii saraci din tara asta.
Poi si nu ne zici cum ai ajuns la concluzia asta? De ce esti atat de convins ca nu ajuta la nimic?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate