Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Va rog,un reglaj pt. Panasonic FZ38

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
Salut.
    Am si eu o problema : Cand fac poze cu camera FZ38, afara ,si este senin, cerul in loc sa -mi iasa de culoare albastra, imi iese de culoare alba atunci cand fotografiez un subiect chiar daca subiectul sta cu fata la soare. Ca sa intelegeti mai bine,daca ridic obiectivul si fotografiez doar cerul culoarea cerului este ok, albastru clar.
    Problema este ca intr-o poza facuta unui subiect afara intr-o zi senina cu cerul albastru , cerul senin iese de culoare albicioasa in loc sa iasa albastru asa cum se vede in realitate.
    Va rog sa-mi spuneti si mie ce trebuie facut ca e deranjant, mai ales cand vrei sa scoti niste poze pt album.

   Multumesc.

#2
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
gerys pune daca poti, o poza cu EXIF-ul intact, sunt curios cum arata.

Edited by dani.user, 25 March 2014 - 19:32.


#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Subexpune, daca stie aparatul.

#4
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
DannyMC ,
uite, cam asta e problema, ca in poza alaturata, acolo cerul era albastru complet, fara pic de nor, dar mie uite cum mi-a iesit. Daca ridicam obiectivul catre cer, iesea ok, albastru, dar asa, pozand subiectul respectiv, cerul a iesit albicios. Ma - ntelegi ???

Ce as putea sa fac ???

View Postgerys, on 25 martie 2014 - 12:25, said:

Salut.
Am si eu o problema : Cand fac poze cu camera FZ38, afara ,si este senin, cerul in loc sa -mi iasa de culoare albastra, imi iese de culoare alba atunci cand fotografiez un subiect chiar daca subiectul sta cu fata la soare. Ca sa intelegeti mai bine,daca ridic obiectivul si fotografiez doar cerul culoarea cerului este ok, albastru clar.
Problema este ca intr-o poza facuta unui subiect afara intr-o zi senina cu cerul albastru , cerul senin iese de culoare albicioasa in loc sa iasa albastru asa cum se vede in realitate.
Va rog sa-mi spuneti si mie ce trebuie facut ca e deranjant, mai ales cand vrei sa scoti niste poze pt album.

   Multumesc.

In primele 2 poze atasate e problema. In toate trei pozele, cerul era albastru curat, ca in ultima poza

Attached Files


Edited by gerys, 25 March 2014 - 18:49.


#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Nici una nu are EXIF! Posted Image  Asa fara el e greu sa spun exact ce se intampla, pentru ca nu se poate vedea ce timp de expunere a folosit aparatul ce mod de masurare, etc.
Histograma arata ca cerul este complet supraexpus iar imbracamintea persoanei din dreapta este subexpusa. Este posibil ca sistemul de metering al aparatul sa fi fost pacalit de zona din prim plan in primul cadr si de padure in cel de al doilea si sa fi setat un timp de expunere prea lung, ceea ce ar explica si neclaritatea generala a cadrului.
In situatia de iluminare din al doilea cadru e posibil sa nu iti iasa asa cum vrei tu indiferent de setarile pe care le faci! Asta pentru ca diferenta de lumina dintre cer si padure este atat de mare incat pur si simplu aparatul nu o poate "cuprinde". Astfel , daca expuneai pentru cer ai fi obtinut o pata neagra in partea dreapta acolo unde e padurea. Din pacate nu exista o solutie simpla la problema asta, poti doar sa intelegi cum vede si cum masoara aparatul, astfel incat sa eviti situatiile de genul asta. Mai poti folosi functia HDR a aparatului (daca are) dar nici asta u da rezultate in orice situatie.

Edited by DannyMC, 25 March 2014 - 19:06.


#6
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
Camera a masurat pt. zona de umbra si a supraexpus cerul

#7
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View PostDannyMC, on 25 martie 2014 - 18:52, said:

Nici una nu are EXIF! Posted Image  Asa fara el e greu sa spun exact ce se intampla, pentru ca nu se poate vedea ce timp de expunere a folosit aparatul ce mod de masurare, etc.
Histograma arata ca cerul este complet supraexpus iar imbracamintea persoanei din dreapta este subexpusa. Este posibil ca sistemul de metering al aparatul sa fi fost pacalit de zona din prim plan in primul cadr si de padure in cel de al doilea si sa fi setat un timp de expunere prea lung, ceea ce ar explica si neclaritatea generala a cadrului.
In situatia de iluminare din al doilea cadru e posibil sa nu iti iasa asa cum vrei tu indiferent de setarile pe care le faci! Asta pentru ca diferenta de lumina dintre cer si padure este atat de mare incat pur si simplu aparatul nu o poate "cuprinde". Astfel , daca expuneai pentru cer ai fi obtinut o pata neagra in partea dreapta acolo unde e padurea. Din pacate nu exista o solutie simpla la problema asta, poti doar sa intelegi cum vede si cum masoara aparatul, astfel incat sa eviti situatiile de genul asta. Mai poti folosi functia HDR a aparatului (daca are) dar nici asta u da rezultate in orice situatie.

Of doamne, m-ai bagat complet in ceata !!! of of of ! Ce e aia EXIF ???

Edited by gerys, 25 March 2014 - 19:15.


#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Uite aici un manual: http://service.us.pa...DMCFZ35-ADV.PDF sper sa fie similar cu ce ai tu.
Pag 75: compenseaza in jos, spre -1 de ex vezi ce iese.
Sau pag 76: face el mai multe si alegi pe cea care iti place.
Sau setezi RAW si te joci din program de editare ulterior. Eventual combini cu cele doua variante de mai sus.
Spor.

#9
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Foarte pe scurt este un fisier atasat unei imagini digitale, in care sunt scrise diverse informatii, de la parametrii folositi de aparat la fotografiere (timp de expunere, diafragma, ISO, etc.) pana la data ,ora si eventual coordonatele geografice.
Vezi aici ce inseamna EXIF .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate