Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Opel Insignia Sports Tourer din 2010, 2.0 CDTI, 160 CP, cutie automata

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#19
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
frumoasa masina, sper sa te bucuri cat mai mult de ea. se inmultesc insigniile pe forum Posted Image

LE: km ii mai poti verifica si la DPF.


""daca e din 2010 cine stie de cind era softul si oricum mai ales daca e vinduta in Italia cine stie ce basina de harti (daca) are pentru Romania""

hartile se pot incarca in memoria masinii, eu am incarcat harta RO de la cineva de pe forumul monomarca, la randul meu am dat si altora harti ale altor tari cumparate oficial de mine.

Edited by csi1, 25 March 2014 - 17:49.


#20
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

View PostAlexNIT, on 25 martie 2014 - 17:28, said:

Sa te poarte sanatos , si sa ai multi km. cu ea fara probleme ! Arata foarte bine .

Multam!

View PostRoadman, on 25 martie 2014 - 17:30, said:

S-o stapanesti sanatos si sa ai parte cu ea doar de evenimente frumoase!
Si eu sunt in momentul asta in cautarea a ceva asemanator, doar pentru drumuri lungi/vacante, in rest mai avem doua masini mai mici. A aparut al doilea copil si ma uit dupa o "masina de familie", care sa ofere spatiu, siguranta si confort (mai ales ca facem de cel putin 4-5 ori pe an drumuri destul de lungi - sotia e oradeanca mutata in Bucuresti, mai punem si vacantele). Inca nu stiu daca un break sau chiar un suvulet, chiar daca asta ar insemna niste bani in plus. Insignia break imi place foarte mult, inca de la aparitie, dar mai am ceva rezerve.
Noi avem in familie un Opel Corsa in doua usi (foarte bun pentru alergatura prin oras) cu toate dotarile, cumparat in 2006 din reprezentanta si cu toate reviziile facute la dealerul de la care am cumparat-o (nu dau nume). Per total sunt multumit de fiabilitatea masinii si de costurile de intretinere.
Astept detalii, mai ales de la drumuri lungi, pentru ca banuiesc ca nu ai luat-o pentru oras. Posted Image
Inca o data, s-o conduci mereu sanatos si cu placere!

Multumesc. Este si pentru oras si pentru drumuri lungi. Am parcare la birou si acasa, la supermarket nu sunt probleme, plus ca imi place sa merg pe jos, asa ca nu o urc pe borduri sau pe treceri de pietoni. Evident ca in afara orasului traim senzatiile tari Posted Image

Nu am luat-o din motive de spatiu, si in Focus era suficient, dar am ales cu inima de data asta Posted Image

View Postcsi1, on 25 martie 2014 - 17:31, said:

frumoasa masina, sper sa te bucuri cat mai mult de ea. se inmultesc insigniile pe forum Posted Image

LE: km ii mai poti verifica si la DPF.


""daca e din 2010 cine stie de cind era softul si oricum mai ales daca e vinduta in Italia cine stie ce basina de harti (daca) are pentru Romania""

hartile se pot incarca in memoria masinii, eu am incarcat harta RO de la cineva de pe forumul monomarca, la randul meu am dat si altora harti ale altor tari cumparate oficial de mine.

Multumesc! Kilometrii au fost verificati si la reprezentanta (si in sistem si la DPF).

Edit: Referitor la navigatie... am o tableta Galaxy Tab 2 si ma gandeam sa cumpar un car holder. Ma mai gandesc, mai am timp, concediul este peste cateva luni Posted Image

Edited by Silkworm, 25 March 2014 - 18:05.


#21
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
daca iti permiti poti gasi navigatie care se potriveste exact in bordul masinii, de exemplu http://www.dvd-navig...omenzi-pe-volan , sper sa nu se considere reclama. inlocuieste si afisajul lcd ingust si  spatiul ala de sub el.

#22
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

View Postcsi1, on 25 martie 2014 - 18:09, said:

daca iti permiti poti gasi navigatie care se potriveste exact in bordul masinii, de exemplu http://www.dvd-navig...omenzi-pe-volan , sper sa nu se considere reclama. inlocuieste si afisajul lcd ingust si  spatiul ala de sub el.

Montajul e complicat? Presupun ca toate butoanele de pe volan functioneaza cu jucaria de care spui...

#23
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
stiu pe cineva care si-a montat la Toyota Avensis si e foarte multumit, de Insignia nu stiu.

#24
Roadman

Roadman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.03.2014

View PostSilkworm, on 25 martie 2014 - 17:59, said:

Multam!



Multumesc. Este si pentru oras si pentru drumuri lungi. Am parcare la birou si acasa, la supermarket nu sunt probleme, plus ca imi place sa merg pe jos, asa ca nu o urc pe borduri sau pe treceri de pietoni. Evident ca in afara orasului traim senzatiile tari Posted Image

Nu am luat-o din motive de spatiu, si in Focus era suficient, dar am ales cu inima de data asta Posted Image



Multumesc! Kilometrii au fost verificati si la reprezentanta (si in sistem si la DPF).

Edit: Referitor la navigatie... am o tableta Galaxy Tab 2 si ma gandeam sa cumpar un car holder. Ma mai gandesc, mai am timp, concediul este peste cateva luni Posted Image

E ok, si eu am locul meu de parcare si la job si acasa (stau la curte) si nu sunt genul care urca masina pe borduri, spatii verzi sau alte spatii "nedestinate". Consider ca tine in primul rand de civilizatie. Am vazut parcari de hypermarketuri goale mai pe la mijloc, in timp ce la intrare zaceau Dusterle cocotate pe borduri si X6-ele pe locurile rezervate pentru persoanele cu handicap. In fine, ajungem off-topic.

Eu vreau ceva exclusiv pentru drumuri lungi, maxim cate o iesire-doua pe luna prin oras pentru a o mai misca din loc. Avem deja doua masini mici la dispozitie (una dintre ele primita de la companie). Legat insa de drumurile lungi, pentru ca acestea inseamna de foarte multe ori si condus pe intuneric, s-ar putea sa fie mai bine ca nu ai navigatia de la ei. Am auzit mai multe cazuri, am vazut si intr-un review foarte bun din UK, ca poate fi deranjanta lumina prea puternica a ecranului de navigatie la condus noaptea pe drum lung. Eu am folosit de cateva ori (doar cand am avut nevoie) GPS-ul de pe telefon (se pot face si update-uri usor) si a mers foarte bine.

#25
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Corect! Asta vroiam si eu sa spun, de fapt sa punctez faptul ca dimensiunea masinii nu ma incurca in oras, chiar daca discutam despre Bucuresti. Asta facand o comparatie si cu masina detinuta de aproape 5 ani, Focus Sedan.

Cat despre navigatie, ma mai gandesc. Fie folosesc telefonul de 5'', dar nu prea ma incanta ideea prea tare, fie tableta de 8.9''... cel mai probabil macar pentru moment, fie investesc intr-un aparat dedicat masinii. Optic arata foarte bine masina cu navigatie, daca ii gasesc utilitatea pe bune o sa ma dotez si cu asa ceva.

#26
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
S-a nimerit sa parchez langa o berlina astazi. Care e mai sexy?

Attached Files



#27
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Aia nu notchback?

Ps. Da, e notch. Se vede sus deasupra lunetei luftul dintre plafon si hayon.

Nu stiu de ce Opel nu face cunoscut mai explicit faptul ca au si versiunea asta.
Ar mai fura clienti de la alte marci.

E mult mai practica decat o berlina.

http://farm4.static....3e6980aaa_m.jpg

Edited by undercoverbrother, 29 March 2014 - 13:18.


#28
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Da, notch e. O poza si din fata...

Si daca tot am revenit la capitolul poze, avariile de la portbagaj....

Attached Files



#29
Rationalul

Rationalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.05.2008

Quote

S-a nimerit sa parchez langa o berlina astazi. Care e mai sexy?

A ta pare mai J. Lo. Cealalta a 90-60-90 de la Victoria Secret. Posted Image

#30
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

View PostRationalul, on 29 martie 2014 - 14:16, said:

A ta pare mai J. Lo. Cealalta a 90-60-90 de la Victoria Secret. Posted Image

faina comparatie :)

#31
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Cam asa arata bordul luminat.

Attached Files



#32
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Pe inserat, cu telefonul...

Pana acum nicio problema, dar ce e drept nici nu am avut ocazia sa merg prea mult Posted Image Ca prima impresie, suspensiile prea tari pentru oras, superbe in curbe in afara acestuia. O masina evident gandita pentru tari cu apa calda Posted Image

Cutia automata schimba dupa cum o calc. Daca sunt bland pe la 1800. Daca sunt nervos pe la 2500, iar daca am uitat sa-mi iau pastilele... peste 3500.


Edit: Evident consumul este si el legat direct proportional cu greutatea piciorului. Pana acum, consumul mixt = 8.2.

Attached Files


Edited by Silkworm, 01 April 2014 - 00:59.


#33
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Consumul a sarit de 9 avand in vedere ca am circulat doar in oras si am cam calcat-o.... Nu o zic cu panica, e absolut normal la cat e de mare si de grea. Urmeaza in perioada urmatoare o plecare de cateva zile, prima cu noul utilaj. Revin cu impresii si evident poze Posted Image

Edited by Silkworm, 16 April 2014 - 00:40.


#34
Roadman

Roadman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.03.2014
Da, e chiar ok pentru Bucuresti si e totusi o masina destul de mare.
Eu astept sa ne spui cum a fost in prima iesire mai lunga cu ea. Drum bun cu oameni buni!

#35
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Nu sunt genul de om care sa puna nume la obiecte, insa o persoana apropiata are acest obicei. Prima data cand s-a urcat in Insignia a spus "ti-ai luat avion" si asa i-a ramas numele Posted Image


yeeei Posted Image
Attached File  20140417_234259.jpg   68.42K   123 downloads

Aseara la miez de noapte undeva pe soselele patriei "avionul" a depasit 65.000 km. De fapt mai degraba vroiam sa spun ca spre rusinea mea, desi am masina de o luna am facut doar vreo 700 de km.

Desi am avut de gand sa rezolv mai repede, urmeaza dupa sarbatori sa trec pe numerele definitive si ulterior sa fac Casco si sa dorm linistit Posted Image

View PostRoadman, on 18 aprilie 2014 - 11:22, said:

Da, e chiar ok pentru Bucuresti si e totusi o masina destul de mare.
Eu astept sa ne spui cum a fost in prima iesire mai lunga cu ea. Drum bun cu oameni buni!

Merci. Maine plec la un drum mai lung si revin evident cu detalii :)

Edited by Silkworm, 18 April 2014 - 11:59.


#36
TurboDXman

TurboDXman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 24.01.2009
Cu toate ca nu sunt fan al break-urilor, designul acestui model imi place. :)
Drumuri bune si spor la km cu avionul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate