Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Comportament necorespunzator politist de proximitate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
magda_popescu

magda_popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2014
Salut, astazi am intrat intr-o altercatie verbala si apoi fizica cu o vanzatoare din piata, dupa ce eu am intrebat daca negociaza pretul merelor ,aceasta m-a injurat "de ce ai oprit la taraba mea, handicapato?". I-am aratat obrazul, la care ea a aruncat cu mere in mine, urland injurii de genul" tiganco,dobitoaco,nebuno". Am apelat 112, dar in timp ce vorbeam cu operatoarea, vanzatoarea si colegii ei au inceput sa zbiere injurii, apoi aceasta femeie a scos un cutit de sub taraba, amanintandu-ma cu el. Am fugit, apoi am re-apelat 112 si am povestit tot ce s-a intamplat.
A venit un echipaj de jandarmerie, m-au dus la sectie, am fost legitimata si dusa la piata.
Acolo, politistul care s-a prezentat doar drept "sectoristul", nu a legitimat-o pe vanzatoare, a ignorat faptul ca aceasta A RECUNOSCUT ca detine doua cutite si ca le-a "fluturat" sa ma sperie, a ascultat marturia mincinoasa a unui prieten al vanzatoarei, care in prima instanta a spus ca a fost martor, ca dupa doua minute sa sa spuna ca " el nu a fost acolo, n-a vazut nimic". Pe scurt, acest sectorist a fost clar de partea vanzatoarei. Nu a luat declaratii de la nimeni, nu a incercat sa afle adevarul, multumindu-se cu declaratiile mincinoase ale vanzatoarei si ale prietenilor sai din piata.

Intrebarea mea este : il pot reclama la IJP?
Va multumesc.

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Teoretic da, dar trebuie sa ii fi retinut numele, gradul si sectia de unde apartine. Si, sa ai si ceva dovezi, nu doar ora si data apelului.
Daca nu exista nimic scris (declaratie, proces verbal etc), degeaba. Nu ai cum sa dovedesti (ca nimeni nu va mai recunoaste nimic).

PS. Acum si tu, chiar asa, pana si la 1-2 lei te targuiesti, pentru un kg de mere...? Posted Image

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007

View Postmagda_popescu, on 24 martie 2014 - 16:03, said:

. Pe scurt, acest sectorist a fost clar de partea vanzatoarei. Nu a luat declaratii de la nimeni, nu a incercat sa afle adevarul, multumindu-se cu declaratiile mincinoase ale vanzatoarei si ale prietenilor sai din piata.
Nu ai aflat pana acum ca tarabagiii din piata sunt un clan si ca sunt aparati si protejati de autoritati? Aia mai vand si alte chestii la tarabele alea nu tocmai legale si nici cu actele si impozitele nu stau tocmai bine. Cotizeaza unde trebuie si se rezolva totul.
Daca nu ai martori de partea ta nu te mai obosi.

#4
magda_popescu

magda_popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2014

View PostMocebon, on 24 martie 2014 - 16:12, said:

Nu te plictisesti tot inventand mereu astfel de situatii?
La tine e ceva patologic, in fiecare zi trebuie sa faci 5-6 clone (sau ce norma ai) si sa aberezi pe forum(uri), altfel nu functionezi.

Stimate coleg de forum, acest cont este primul cont pe care-l detin aici, iar situatia raportata este reala. Te rog frumos sa nu mai faci acuzatii nefondate. Multumesc.

#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Nu stiu daca il poti reclama dar a avut dreptate vanzatoarea .
Chiar te-ai tiganit la 2 mere .

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si de fapt, ce doresti? Sa-ti rezolvi problema pe forum? Nu vezi ca nu ai talente de "negociatoare", avand in vedere felul in care te prezinti?
Ce cantitate de mere voiai sa cumperi, pentru a "negocia" pretul?
Nu esti in stare sa intelegi ca, "sectoristul" si vanzatoarea colaboreaza probabil de ani de zile si ca nu mai era necesar s-o intrebe cine e si ce doreste?
Si, da, il poti reclama oriunde vrei, cu conditia sa ai dovezi scrise sau martori oculari, care sa sustina reclamatia ta. Daca n-ai, renunta sa mai cumperi mere din piata, sa nu te otravesti cumva,(a mai patit-o cineva cu merele) si grabeste-te sa le cumperi  din hipermarketuri, pana nu le inchid si pe astea.

#7
magda_popescu

magda_popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2014

View Postmyshyk, on 24 martie 2014 - 17:25, said:

Si de fapt, ce doresti? Sa-ti rezolvi problema pe forum? Nu vezi ca nu ai talente de "negociatoare", avand in vedere felul in care te prezinti?
Ce cantitate de mere voiai sa cumperi, pentru a "negocia" pretul?
Nu esti in stare sa intelegi ca, "sectoristul" si vanzatoarea colaboreaza probabil de ani de zile si ca nu mai era necesar s-o intrebe cine e si ce doreste?
Si, da, il poti reclama oriunde vrei, cu conditia sa ai dovezi scrise sau martori oculari, care sa sustina reclamatia ta. Daca n-ai, renunta sa mai cumperi mere din piata, sa nu te otravesti cumva,(a mai patit-o cineva cu merele) si grabeste-te sa le cumperi  din hipermarketuri, pana nu le inchid si pe astea.

Am fost lovita si amenintata cu cutitul de catre vanzatoarea respectiva. Putea sa-mi spuna frumos " nu, imi pare rau, nu mai negociez". Dar nu, a gasit de cuviinta sa iti dovedeasca superioritatea asupra mea, femeie de 1,52 inaltime, la varsta a doua ( 48 de ani).
Multumesc oricum pentru raspunsuri.

#8
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Mergeti si depuneti o plangere scrisa pe raza sectiei de politie unde s-au produs cele povestite.

#9
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Fara martori, e cuvantul tau impotriva cuvantului celorlalti, si mai ales ca ei au asa-zisi martori, care se presupun a fi impartiali pana la proba contrarie. Plangere poti face, chiar si fara datele politistului, se stie de catre politie cine a fost trimis la data de... ora de... la apelul facut la 112 de catre ....
Nu vreau sa te descurajez, e putin probabil sa existe in viitor o penalizare a politistului din cauza plangerii tale. Motivele sunt multiple.
In privinta negocierii, fiecare face ce vrea cu banul castigat de el, in unele zone si culturi chiar se incurajeaza negocierea, chiar daca nu sunt deloc saraci. Doar ca noi, romanii, suntem de multe ori fuduli. Dar, daca tot vrei sa intri in jocul negocierii, uita-te daca ai cu cine, si cauta un ton adecvat in functie de ceea ce negociezi, cu cine si unde. Ia in considerare ca in tara noastra nu sunt obisnuiti comerciantii cu negocierea, si se pot simti jigniti ca li se ofera mai putin decat cred ei ca face marfa lor. Cum s-a si intamplat in acest caz.

#10
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
In prima faza ai spus ca doar a scos cutitul la tine, acu spui ca te-a lovit cu el ? Eu zic s-o lasi moarta si eventual sa eviti piata sau negociatu :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate