Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Calafat - Paracin - Belgrad - Zagreb - Ljubljana - Salzburg - Munchen

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Va salut! Peste doua saptamani trebuie sa vin in tara, si cum tovarasul Ponta n-are de gand secolul asta sa termine autostrada, cautam si noi rute alternative, care pot fi facute intr-o zi.

Ce parere aveti de acest drum, Munchen - Salzburg il cunosc, dar mai departe, Ljubljana, Zagreb, Belgrad, cum e fata de omologul Viena - Budapesta?
Si continuarea de la Paracin pe E761 pana la Calafat,

Ruta ca distanta e similara, pana in 100km diferenta dintre variante

Dar dupa caz, varianta continuarii pe autostrada de la Paracin pana la NIS, E80 pana la Sofia, A2 si E82 Plevna, Ruse Giurgiu Bucuresti? Aici se mai adauga aproape 200 de km fata de varianta Calafat, si nu cred ca merita.

Faza cu Calafatul o consider ca oricum ma opresc in Sudul Olteniei, 200km pana in Bucuresti pentru o zi cel putin, ca de asta si vin.

Edited by Hedonist, 24 March 2014 - 01:18.


#2
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Varianta clasica 1510km http://distanta.ro/m...66231/bucuresti
Varianta Calafat - Belgrad - Munchen 1570 km
http://distanta.ro/m....980020/bucuresti
Varianta Munchen - Zagreb - Belgrad - Sofia - Plevna - Bucuresti   1710 km http://distanta.ro/m...90186/bucuresti

Edited by Hedonist, 24 March 2014 - 02:45.


#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Nu cred să cîștigi nimic prin Croația - Serbia.
În primul rînd, compară drumurile pînă la prima destinație, în Oltenia, nu pînă la București, pentru că de la Arad nu mai mergi la Deva - Sibiu - Valea Oltului, ci Timisoara - Orsova etc.
Probabil că o să iasă mai scurtă tot varianta clasică (prin Ungaria).
Nici ca timp nu ai cum să cîștigi - ai niște frontiere în plus, unde e posibil să stai mai mult decît ți-ai dori, mai ales că ieși și intri înapoi în UE. Mai ai de plătit și niște taxe de drum în plus (în Bulgaria pentru numai 60 km, plus taxa de pod la Calafat). În plus, poate ai nevoie de bani croați sau sîrbești, o sumă mică, altă bătaie de cap.
Nu aș merge pe acolo decît dacă nu mă grăbesc, în ideea de a vedea alte meleaguri. Pentru eficiență, nu.

#4
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,646
  • Înscris: 23.04.2007

 abancor, on 24 martie 2014 - 07:29, said:

Mai ai de plătit și niște taxe de drum în plus (în Bulgaria pentru numai 60 km, plus taxa de pod la Calafat). În plus, poate ai nevoie de bani croați sau sîrbești, o sumă mică, altă bătaie de cap.
Teoretic n-ar fi nevoie de "bani croați sau sîrbești" fiind suficient cardu' (ma refer la taxe de drum si combustibil).  
In schimb taxele de autostrada sint ceva mai multe - de ex. pe vinieta Slovenia dai 15 euro iar de la Zagreb la Lipovac (granita Croatia cu Serbia) mai dai vreo 15 euro plus la sirbi vreo 3 euro de la granita pina la Beograd ... pe cind daca vii prin Austria si Ungaria platesti 8.5 euro la austrieci si vreo 9.5 euro la unguri.
In plus venind prin Austria si Ungaria ai un singur punct de control la frontiera  (Ungaria - Romania) pe cind daca vii prin pe partea cealalta ai ceva mai multe ...

Edited by adrian_r5, 24 March 2014 - 08:32.


#5
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Stai ca nu inteleg, care e faza cu Timisoara - Orsova? Crezi ca e o varianta mai buna decat Sibiu - Slatina Corabia?. Acum eu trebuie sa ajung la Corabia (OLT), iar drumul prin Calafat-Paracin e mai scurt cu 100km decat echivalentul, Arad - Sibiu - Rm. Valcea - Slatina - Corabia.

Drumurile din Olt le cunosc, sunt bune, sunt goale, trafic redus, nu camioane ce se depasesc pe DNuri ca in Transilvania.. Pe Corabia - Paracin sunt 300km de drum (Paracin Bucuresti - 465). astea fiind drumurile fara autostrada, pe care se merge ca sunt ca in palma,,,
Iar in rest, 1100 de km de autostrada ce pare mai libera decat Budapesta Viena

Prin Ungaria am doar 900 de km cu autostrada, pana la Mako, iar daca vin pe Orsova, nici nu stiu daca mai e alta autostrada. Drumul prin muntii aia imi e total antipatic, plin de serpentine, mult mai prost pe langa micile curbe de pe dealurile din Bulgaria. Eu as considera oricum Sibiu - Slatina alternativa mai buna...
------------------
A fost cineva pe drumul ala din fosta Iugoslavie, sa impartaseasca impresii?

Chestia e ca am mai multi insi in masina, ca daca eram singur sau cu prietena nu era asa graba...

Edited by Hedonist, 24 March 2014 - 08:53.


#6
nellox333

nellox333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.06.2007
Ai grija ca au 80 in afara localitatilor (nu pe autostrada) si militia lor nu iubeste soferii romani.daca ai primit o amenda nu poti sa o platesti decat in dinari.Alta bataie de cap.Drum bun.

#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,646
  • Înscris: 23.04.2007

 Hedonist, on 24 martie 2014 - 08:51, said:

A fost cineva pe drumul ala din fosta Iugoslavie, sa impartaseasca impresii?
Zagreb - Beograd l-am facut eu ... da' nu recent ci in august 2011 ... e ok ... da' repet - nu vad motiv sa te complici cu atitea frontiere de trecut cind poti avea una singura si neaglomerata  la Cenad.

 nellox333, on 24 martie 2014 - 08:59, said:

militia lor nu iubeste soferii romani
Da' iubeste euro ;)

#8
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 nellox333, on 24 martie 2014 - 08:59, said:

Ai grija ca au 80 in afara localitatilor (nu pe autostrada) si militia lor nu iubeste soferii romani.daca ai primit o amenda nu poti sa o platesti decat in dinari.Alta bataie de cap.Drum bun.
Nu sunt roman Posted Image Unde e 80, in Bulgaria sau in Serbia? 80 e bine nu e rau Sunt cam 100km in Serbia pana la Autrostrada...  si inca 50 in Bulgaria pana la Calafat.

PS. Sofia- Belgrad completa pana in 2015-2016... Cum deja exista Sofia - Yablanitsa care te scoate din munti spre Plevna, daca nu trecem secolul asta Carpatii cu autostrada, trec vecinii din fericire!
Sa vedem cum stam cu formalitatile vamale

Edited by Hedonist, 24 March 2014 - 09:18.


#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,646
  • Înscris: 23.04.2007

 Hedonist, on 24 martie 2014 - 09:05, said:

Unde e 80, in Bulgaria sau in Serbia?
In Serbia sigur e 80 ...

#10
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 Hedonist, on 24 martie 2014 - 00:59, said:

Va salut! Peste doua saptamani trebuie sa vin in tara, si cum tovarasul Ponta n-are de gand secolul asta sa termine autostrada, cautam si noi rute alternative, care pot fi facute intr-o zi.

Ce parere aveti de acest drum, Munchen - Salzburg il cunosc, dar mai departe, Ljubljana, Zagreb, Belgrad, cum e fata de omologul Viena - Budapesta?
Si continuarea de la Paracin pe E761 pana la Calafat,

Ruta ca distanta e similara, pana in 100km diferenta dintre variante

Dar dupa caz, varianta continuarii pe autostrada de la Paracin pana la NIS, E80 pana la Sofia, A2 si E82 Plevna, Ruse Giurgiu Bucuresti? Aici se mai adauga aproape 200 de km fata de varianta Calafat, si nu cred ca merita.

Faza cu Calafatul o consider ca oricum ma opresc in Sudul Olteniei, 200km pana in Bucuresti pentru o zi cel putin, ca de asta si vin.
Te coplici cu niste tari de cacao.Viena,Budapeste este mai ok si mai rapid (cel putin pana la Nadlag)

#11
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,646
  • Înscris: 23.04.2007

 Carapicho, on 24 martie 2014 - 11:01, said:

Nadlag


Posted ImagePosted Image Posted Image  


Exista Nădrag si Nădlac ... da' tu ai reusit sa faci "2 in 1"  Posted Image

#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Dacă la Corabia ai de ajuns, e OK și pe Valea Oltului, mai ales că, de la Rîmnicu Vîlcea la vale, drumul e liber și plăcut. În plus, ai autostradă dinainte de Deva pînă după Sibiu (cu o mică întrerupere). Mergi după preferință, dacă nu îți place drumul de la Lugoj la Craiova, mergi Arad - Deva. Mie, cu toată autostrada, mi se pare mai lung „pe sus” decît „pe jos” (atenție, și aici ai autostradă care te scapă complet de Arad și Timișoara, și centuri la toate orașele mari, cu exceptia Craiovei, unde centura nu te ajută ca să o iei înspre Caracal).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate