Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Casa Fara Stalpi, este posibil ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
MassimoWest

MassimoWest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.12.2012
Salut, de ceva timp tot am aceasta curiozitate pentru ca tot am vazut case fara stalpi sau cel putini nu sunt vizibili..

Asa ca daca cineva se pricepe, a vazut sau a consntruit asa ceva as vrea sa stiu si eu cum si daca este posibil sa construiesti din caramida casa fara sa ai stalpi din beton armat !?

adaung cateva poze dupa internet.

Attached Files


Edited by MassimoWest, 23 March 2014 - 12:49.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
O fi posibil dar nu in romania

#3
High-Class

High-Class

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.03.2014

 petre69, on 23 martie 2014 - 12:53, said:

O fi posibil dar nu in romania

Dar de ce nu?

În America dacă mai toate casele sunt pe structură ușoară și acolo sunt pericole meteo mai mari ca la noi, se poate, în Romania zeci de metri cubi de betoane, cărămidă și tot mai băgați ceva rezistență.

Să nu mai vorbesc de casele cu pereți de sticlă...

#4
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
Da, se poate. Se numeste zidarie portanta. Teoretic se face din caramida cu o rezistenta mai mare decat cele normale, dar la noi am vazut "mesteri" care faceau asa si din BCA.....

#5
MassimoWest

MassimoWest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.12.2012
interesant.. deci am vazut bine ! si acum ma gandesc ca pe vremuri nu aveau beton si totusi construiau palate din caramida foarte frumoase si fara stalpi asa cum se fac blocurile acum sau multe case si vile

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
E vorba de zona seismica

 MassimoWest, on 23 martie 2014 - 13:00, said:

ca pe vremuri nu aveau beton si totusi construiau palate din caramida foarte frumoase si fara stalpi
E vorba de portanta materialului pt o anumita zona seismica

#7
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.08.2013

 khazar, on 23 martie 2014 - 12:57, said:

Da, se poate. Se numeste zidarie portanta. Teoretic se face din caramida cu o rezistenta mai mare decat cele normale, dar la noi am vazut "mesteri" care faceau asa si din BCA.....
Cand am vazut asa ceva in Maramures am facut niste ochi MARI. Posted Image

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Maramuresul e special! Acolo si ditamai casele din lemn (structuri usoare) ai sa vezi, ce in alta parte nu.

Cineva zicea de America, si de pericole meteo mult mai mari? Ce vorba e asta? Ce pericole? Au aia cutremure (mari, nu asa) - exceptand zona LA? Au si ei acele uragane/tornade si de aia le zboara casele, ca sunt facute cum sunt facute. Fara nici un fel de... parca ar fi un cort luat de vant... In fine.

Ceea ce zici tu de stalpi si de betoan, sunt de fapt niste stalpisori, care, se mai numesc si sammburi (de beton armat), care la partea superioara se leaga cu o grinda (continua), numita centura. Si asta are rolul de a incorseta/lega/inchega nitel structura. Bine, mai sunt si niste armaturi numite ancore (agrafe) pe acolo.

Si mai e o treaba: teritoriul Romaniei este impartit si el in zone seismice. Intensitatea nu e peste tot la fel. Asta o data.
Iar pe de alta parte, pe vremuri se facea zidarie portanta de ziceai ca e buncar. Peretii exteriori (cei portanti) aveau grosime de de 2, 2.5 sau 3 caramizi. Acum, daca au (din motive de economie) gromise de o caramia sau o caramida jumate e mult/bine.

Vremurile s-au schimbat. Ingineria a e evoluat si ea (pe vremurile cand se facea asa ceva, si chiar blourile comuniste de dinainte de 77) nu se stiau atat de multe despre cutremure si normele de proiectare nu existau si nu erau atat de bine detaliate ca acum. Si, totusi, uite ca, cum necum, cu toata vechimea lor, rezista si se tin inca bine merci pe picioare.

Si mai e inca ceva: depinde si de regimul de inaltime al cladirii. Ca poate la o casa P sau P+1, "merge". Dar daca vrei sa faci un bloc numai din caramida portanta (subtire), fara alte elemente (samburi+centuri etc, diafragme) nu o sa tina. Si mai e vorba si de deschiderea suprafata casei, Ca una e sa ai o camera de 3x3 sau 4x5 si alta e sa ai 10x20 (am exagerat interntionat).

Oricum vad ca si colegii au incercat sa te lamureasca.

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
s-ar putea face si fara stalpi dar trebuie caramida cu portanta buna si ziduri mai groase. trebuie ziduri exterioare de o caramida jumatate sau doua si neaparat fundatie de beton facuta cum trebuie. in final, daca pui in balanta cata caramida este necesara, e posibil sa iesi mai ieftin cu samburi de beton armat.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 06.09.2008
dar n-am inteles ce ai impotriva stalpilor...te deranjeaza o mai mare rezistenta a structurii ?

#11
MassimoWest

MassimoWest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.12.2012

 colombo2003, on 23 martie 2014 - 13:36, said:

Maramuresul e special! Acolo si ditamai casele din lemn (structuri usoare) ai sa vezi, ce in alta parte nu.

Cineva zicea de America, si de pericole meteo mult mai mari? Ce vorba e asta? Ce pericole? Au aia cutremure (mari, nu asa) - exceptand zona LA? Au si ei acele uragane/tornade si de aia le zboara casele, ca sunt facute cum sunt facute. Fara nici un fel de... parca ar fi un cort luat de vant... In fine.

Ceea ce zici tu de stalpi si de betoan, sunt de fapt niste stalpisori, care, se mai numesc si sammburi (de beton armat), care la partea superioara se leaga cu o grinda (continua), numita centura. Si asta are rolul de a incorseta/lega/inchega nitel structura. Bine, mai sunt si niste armaturi numite ancore (agrafe) pe acolo.

Si mai e o treaba: teritoriul Romaniei este impartit si el in zone seismice. Intensitatea nu e peste tot la fel. Asta o data.
Iar pe de alta parte, pe vremuri se facea zidarie portanta de ziceai ca e buncar. Peretii exteriori (cei portanti) aveau grosime de de 2, 2.5 sau 3 caramizi. Acum, daca au (din motive de economie) gromise de o caramia sau o caramida jumate e mult/bine.

Vremurile s-au schimbat. Ingineria a e evoluat si ea (pe vremurile cand se facea asa ceva, si chiar blourile comuniste de dinainte de 77) nu se stiau atat de multe despre cutremure si normele de proiectare nu existau si nu erau atat de bine detaliate ca acum. Si, totusi, uite ca, cum necum, cu toata vechimea lor, rezista si se tin inca bine merci pe picioare.

Si mai e inca ceva: depinde si de regimul de inaltime al cladirii. Ca poate la o casa P sau P+1, "merge". Dar daca vrei sa faci un bloc numai din caramida portanta (subtire), fara alte elemente (samburi+centuri etc, diafragme) nu o sa tina. Si mai e vorba si de deschiderea suprafata casei, Ca una e sa ai o camera de 3x3 sau 4x5 si alta e sa ai 10x20 (am exagerat interntionat).

Oricum vad ca si colegii au incercat sa te lamureasca.

dap multumesc acum mai invat si eu una alta..

 rich1974, on 23 martie 2014 - 13:54, said:

s-ar putea face si fara stalpi dar trebuie caramida cu portanta buna si ziduri mai groase. trebuie ziduri exterioare de o caramida jumatate sau doua si neaparat fundatie de beton facuta cum trebuie. in final, daca pui in balanta cata caramida este necesara, e posibil sa iesi mai ieftin cu samburi de beton armat.

da aici ai dreptate .. totul este vorba de costuri cum ar fi mai ieftin..

 sirgoofy, on 23 martie 2014 - 13:56, said:

dar n-am inteles ce ai impotriva stalpilor...te deranjeaza o mai mare rezistenta a structurii ?

nu am nimic, intrebam doar ca sa cunosc mai bine subiectu  :)

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Casele si cladirile din caramida, erau facute cu ziduri exterioare si de jumatate de metru sau chiar mai mult, si chestia asta s-a pastrat chiar si dupa introducerea structurii din beton armat. Am locuit si "la tara"  si in Bucuresti in case si blocuri facute asa.

Pana la urma conteaza mai putin cum erau facute casele pe vremuri, si cum ai voie sa le faci acum.

De ex., casele vechi nu prea aveau nici fundatie facuta calumea, ci doar un brau/talpic din piatra si beton ieftin, dispus perimetral numai sub zidurile exterioare groase.
Acum nu ai voie sa ridici constructii cu zidarie clasica, fara o fundatie solida din beton, si costurile principale de aici pleaca; stalpii sunt doar un detaliu fata de fundatie.

Daca vrei sa reduci costurile, faci peretii din OSB, si izolezi la exterior cu minim 20 cm de polistiren expandat (maxim 40).
La interior poti aplica gipscarton pe o structura distantiera, sau chiar lipit de OSB, insa la varianta 2 trebuie molii duble pt prins mobila.

Dezavantajul este ca o structura subtire si usoare, nu are inertie termica, si se raceste casa la aerisire.
Asta presupune un sistem de aerisire cu aer conditionat care introduce aer de afara, preincalzit in vreme rece.
De altfel, AC-ul care baga si scoate aer ar fi normal sa fie cel mai raspandit, nu asa cum se intampla acum in RO, unde este moda sa se recircule bashinile.

Edited by loock, 23 March 2014 - 14:38.


#13
infern0

infern0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 01.07.2006
Salut , uite de la Ytong zidarie fara stalpi ... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JkmZbSRQ6F4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Attached File  Zidarii_portante_din_caramida.doc   6.14MB   128 downloads

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Si eu am facut fara stalpi si din BCA. Dar doar dupa ce proiectantul a facut calculele si a zis ca merge. Atat ca am avut nevoie de pereti mai grosi. Ai mei au 40 de cm. Dupa 10 ani nu a aparut nici macar o fisura. Putin mai greu a fost cu BCA-ul ca doar pe comanda am gasit si ala cu timp destul de mare de asteptare si cu mentiunea ca nici nu mai aduce altul decat tot la nivel de camion plin si nici nu ia inapoi. Asa ca tare bine a trebuit sa calculeze. Pana la urma a fost ok. Au ramas doar cateva bucati.
Grosimea peretilor mi-a dat-o proiectantul.  Si a mentionat ca in Ardeal merge dar mai la sud nu prea ca e alta zona seismica.

Pe caramida e posibil sa mearga si mai la sud. Oricum depinde si de proiectant. Daca nu imi dadea el ok-ul nu faceam. Eu am zis ca asa vreau si am intrebat daca se poate. El a calculat si a zis ca se poate si cum se poate.

Edited by PoeOvidiu, 28 February 2018 - 18:51.


#16
Oltean-Ovidiu

Oltean-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.06.2018
Salut, in legatura cu acest subiect am si eu o intrebare:
Cum se va lega caramida de elevatie in lipsa acelor stalpisori(samburi)?
In cazul unui seism cum se vor transmite vibratiile? Este ok din acest punct de vedere sa nu se faca samburi?

#17
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Are stalpi numai ca-s imbracati in caramida . Asa se lucreaza in tarile cu apa calda nu ca la noi sa lasi stalpul belit.
Ceva de genul:

Attached Files


Edited by Clovis, 18 October 2018 - 18:51.


#18
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 29.07.2017
Am vazut ca si la noi se practica imbracarea stalpilor si a centurilor fie cu boltari de 11,5 fie cu polistiren. Cred ca totusi e mai sanatos sa lasi stalpii liberi pentru a putea fi inspectati vizual daca au segregari. Oricum vine apoi totul izolat cu polistiren de cel putin 10cm.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate