Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

eliminare router secundar

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
rozbo

rozbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.01.2010
salutare tuturor
am si eu o mica problema la care nu prea ma pricep. am dat la cineva, din simpatie, o conexiune la internet prin lan (cablu). ceea ce doresc sa cunosc sunt urmatoarele:
- poate acea persoana sa monteze un router secundar la el?
- pot, din setarile routerului meu sa impiedic acest lucru?
- in dhcp client apare un tplink tl-wr841n cu o adresa de mac ce difera de a mea. pot sa restrictionez acel dispozitiv?
va rog sa ma ajutati in acest sens. routerul meu este tot tp link wr841n. mentionez ca sunt novice in acest domeniu, iar raspunsul ar fi ideal de tipul pas cu pas.

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 04.10.2007
Poti sa iti securizezi routerul doar anumite mac-uri sa se poata conecta la el... spune ce router ai tu in primul rand

#3
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Daca stie routerul tau, seteaza-l sa mearga doar un hop dupa routerul tau.

Edited by bogdan_popescu, 22 March 2014 - 21:26.


#4
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
pai daca ai dat la cineva, din simpatie, o conexiune de net, poate persoana vrea sa aiba net si pe pc si pe telefon.
cu ce te incurca daca si-a pus un router?

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postrozbo, on 22 martie 2014 - 21:09, said:

salutare tuturor
am si eu o mica problema la care nu prea ma pricep. am dat la cineva, din simpatie, o conexiune la internet prin lan (cablu). ceea ce doresc sa cunosc sunt urmatoarele:
- poate acea persoana sa monteze un router secundar la el?
- pot, din setarile routerului meu sa impiedic acest lucru?
- in dhcp client apare un tplink tl-wr841n cu o adresa de mac ce difera de a mea. pot sa restrictionez acel dispozitiv?
va rog sa ma ajutati in acest sens. routerul meu este tot tp link wr841n. mentionez ca sunt novice in acest domeniu, iar raspunsul ar fi ideal de tipul pas cu pas.

- poate sa-si puna si 10 routere daca stie cum....
- DA
- filtru pe MAC

#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
filtru pe mac nu ajuta deoarece tu vei vedea doar un singur mac mereu.  solutia este ttl=1 si firmware openwrt sau gargoyle .

#7
rozbo

rozbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.01.2010
routerul meu este tplink tl-wr841n
draga mirel3003 te rog dezvolta subiectul propus de tine. dar te rog detaliat.  ca sunt varza in acest domeniu. multumesc

#8
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

View Postcarmenclara1, on 23 martie 2014 - 05:09, said:

filtru pe mac nu ajuta deoarece tu vei vedea doar un singur mac mereu.  solutia este ttl=1 si firmware openwrt sau gargoyle .

Ba ii trebuie si filtru pe MAC si TTL=1, atfel el poate pune un simplu switch/bridge si bam are net la mai multe device-uri. Chiar daca sa zicem ca ii taia macaroana din DHCP (filtru pe mac), omu isi poate pune linisit o adresa statica din range-ul privat de la el de pe router.

PS: Oricum ideea ca daca stie ce face, nu ai ce sa ii faci sa il opresti ...

#9
rozbo

rozbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.01.2010
adrian001
daca limitez numarul de adrese ip la 4 ( sa zicem ), dezactivez dhcp-ul, creez ip static, atribui fiecarui dispozitiv un ip raportat la mac astfel incit accesul sa fie conditionat doar de recunoasterea mac-ului respectiv, rezolv ceva?

#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@carmenclara1

Ei, daca omu se pricepe, poate da un scan in retea si ii foloseste MAC-ul lui....iar acesta o sa fie deconectat.

#11
rozbo

rozbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.01.2010
am incercat alta varianta:
- am limitat numarul de adrese ip la 4;
- am atribuit fiecarui dispozitiv o adresa ip in functie de mac-ul preferat
v-a merge oare?

#12
rozbo

rozbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.01.2010
dupa cum am sesizat, varianta asta merge. oricum va multumesc pentru sfaturile acordate si pentru timpul alocat.
ca o concluzie, prin limitarea ip-urilor generate de routerul meu ( in acest caz la 4 ), atribuirea de conditie de alocare in functie de mac-ul dispozitivului, orice dispozitiv suplimentar adaugat in retea nu poate obtine un ip, deci, implicit nu se poate realiza conexiunea la internet. asta am sesizat eu, prin adaugarea unui pc pentru al carui mac nu am atribuit un ip. conexiunea nu s-a putut realiza. imediat ce am atribuit o adresa ip acestui mac, conexiunea s-a realizat imediat. in aceste conditii, chiar daca se atribuie manual o adresa de ip existenta si generata de router, conexiunea nu se poate realiza deoarece intervine elementul de contitionalitate adresa mac- adresa ip.
daca aveti si alte pareri, astept raspunsurile voastre.
daca gresesc in rationamentul anterior, va rog sa ma criticati ( cu argumente ).Posted Image

#13
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Ia pune tu IP static pe calculatorul nou in afara celor 4 IP-uri pe care le ai tu in pool-ul de la DHCP, dar in subnetul privat din reteaua locala sa vezi ce fain frumos o sa mearga.

PS: In schema ta actuala omul isi poate pune cate PC-uri vrea el acolo cat timp le configureaza static, de asemenea poate sa isi puna si router fara nici cea mai mica problema, cat timp cloneaza MAC-ul.

#14
rozbo

rozbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.01.2010
adrian001
prin metoda pe care am descris-o, am observat ca mac-ul routerului secundar nu mai apare in lista dhcp a mea.
daca maresc numarul de ip-uri, gasesc acest mac. clonarea mac-ului meu poate sa o realizeze daca am parolat accesul la routerul meu? ( nu mai am admin;admin).
ceea ce nu am specificat poate suficient, este faptul ca am rezervat pentru fiecare mac personal o adresa ip ( acum am 6 dispozitive ) astfel:
- pc1 = mac 1 => ip 1
- pc2 = mac 2 => ip 2
.................................
- pc6 = mac 6 => ip 6
aceste rezervari le-am facut in "adress reservation" din meniul dhcp.
am limitat in dhcp numarul de ip-uri generabile de routerul meu de la xxx.xxx.x.100 la xxx.xxx.x.107
in aceste conditii, mai poate interveni routerul secundar in autoalocarea de ip?
el ca sa poata clona un mac de-al meu, nu trebuie sa intre in pagina routerului meu? o poate face din exterior?
daca maresc numarul de adrese la xxx.xxx.x.120, automat, routerul meu genereaza o serie de ip-uri suplimentare, libere, nerezervate, si doar in acest context pot vedea in "dhcp client list" si alte dispozitive (implicit routerul secundar).

#15
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
daca iai dat omului net, de ce vrei sa il opresti?
nu mai vrei sa ii dai net? spunei in fata, cred ca este mult mai corect asa!

#16
rozbo

rozbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.01.2010
bai nelule, ba viteza luminii, daca primesti ceva moca, nu te face mai smecher.
faptul ca primesti ceva degeaba, fara nici macar o investitie ( cu toate ca ai convenit o plata 50/50 de care nu te sinchisesti ) implica un oarecare respect. tu nu crezi asta?
dac tu te duci la un amic si-i ceri masina pentru un drum la tara (nu ca ai fi tu taran ... ), tu faci turul europei?
pacat de efortul de a scrie si tu ceva aici. vorbim aici despre o situatie reala prin care, in realitate, se pot accesa unele deficiente de securitate ale unor dispozitive. ti se poate intimpla si tie...te poti trezi intr-o zi ca nu mai ai acces la net si nu sti de ce.
credeam ca acest subiect poate rezolva ceva si nunumai pentru mine.
comentarii din-astea idioate ca al tau ar trebui sanctionate. sunt in afara topicului.
si acum sa fiu mai explicit ( pentru nivelul tau de inteligenta ):
- te duci la tara si-ti bagi net prin fibra;
- vine amanta ta de peste gard si vede beneficiile tehnologiei si-ti spune "greierasul meu, vreau si eu net..."
- tu, in virtutea beneficiilor carnale faci pe draq in 4 si-i instalezi net de la tine;
- vede vecinu' ce treaba buna e asta si-ti multumeste frumos;
- dupa doua luni, vrea net in fundul curtii pt mobil;
- cumpara si instaleaza un router;
- mai da prin asta si la vecina lui, la cumnati, veri, frati, amante, etc.
- constati cu stupoare dupa 3 luni ca net-ul tau se misca varza;
- ce poti face?
- ai doua optiuni: tai net-ul si pa pasarici straine;
- cauti sa fi baiat destept si incerci sa limitezi accesul la sursa de net. nu?
(toate personajele si intimplarile enuntate anterior sunt fictiune ).
acum, e ca am dreptate?
asa ca taci si vezi-ti de treaba.
daca ai ceva concret de spus, ascult si poate invat ceva de la tine .
daca nu... nu te mai obosi sa deschizi pc-ul si sa uzezi inutil tastatura.

#17
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

View Postadrian001, on 23 martie 2014 - 18:05, said:

Ia pune tu IP static pe calculatorul nou in afara celor 4 IP-uri pe care le ai tu in pool-ul de la DHCP, dar in subnetul privat din reteaua locala sa vezi ce fain frumos o sa mearga.

PS: In schema ta actuala omul isi poate pune cate PC-uri vrea el acolo cat timp le configureaza static, de asemenea poate sa isi puna si router fara nici cea mai mica problema, cat timp cloneaza MAC-ul.

Poate foarte bine sa reduca pool-ul dhcp-ului la maxim 4 ip-uri.
Asta doar asa ca idee,nu ca ar fi solutia minune.Daca si-a pus router mai destept nu are nevoie decit de un ip liber alocat lui.
Sau daca el are un router mai destept,ceva Mikrotik ,atunci poate sa faca si limitare de up/down pe ip-ul respectiv si termina treaba cu capul sus.
Nu se mai supara nimeni si va merge si lui netul cum trebuie.

Edited by ndor, 24 March 2014 - 17:26.


#18
rozbo

rozbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.01.2010
bai nelutule viteza luminii ( aproximativ )\
in primul rind sti de ce am asociat nick-ul tau cu viteza luminii?
daca nu, problema ta.
a scoate cablul este partea cea mai simpla, specifica unor personaje ca tine (grad de inteligenta masurabil in genunchi de broasca ).
tu, ca un individ suficient de dotat (dpdv fizic) asta ai face.
ideea este sa sti cum sa rezolvi o problema intr-un mod mai delicat ( porc#delicat)
ai impresia ca daca ai forta esti bun?
gresesti
si as dori sa te opresti din a mai replica pe acest topic, altfel solicit banarea ta ca off topic

salut ndor
corect ca tine
nu este o idee minune alocarea de ip in functie de mac
dar vad ca da roade.
ideea este ca vreau ca persoana respectiva sa aibe net doar pe pc nu sa faca retea de cartier.
routerul lui este identic cu al meu ( tp link tl-wr841n).
daca am limitat numarul de ip-uri ( in prezent 7 ) si am alocat pentru fiecare dintre acestea o adresa mac, consider ca nu mai poate obtine o adresa ip din routerul meu.
o alta problema indirect legata de aceasta este : daca poate clona un mac din cele permise de mine sa acceseze internetul.
pentru a clona acest mac, nu cumva trebuie sa intre in routerul meu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate