Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Gresie pusa prost?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Apliccc

Apliccc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.11.2013
acum 5 luni am renovat apartamenul si am scos gresia veche si am pus una noua...insa recent am observat ca unele placi "suna" si una din ele s a spart...intrebarea mea este legata de montajul gresiei,proces din timpul caruia am poze....deoarece cred ca asta ar fi problema din moment ce materialele folosite au fost de calitate....din poze se vede vreo neregula in legatura ce montarea ei (chiar nu ma pricep)?

Attached Files



#2
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"unele placi "suna" si una din ele s a spart"
Liant insuficient sub placa , ma refer la adeplast .
Se da jos tot , se rascheteaza adeplastul intarit , se cauta un mester priceput si se repune gresia .
Problema mare e ca vor fi pierderi la gresia recuperata iar pe fostul mester e greu sa-l pui sa plateasca daca nu ai acte la mina .

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
cum adica ce l-a indemnat?
omul a renovat apartamentul. doar nu era sa o puna pe cea veche.

#4
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
trebuia scos tot adezivul anterior sa ramana dreapta suprafata

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
În mod evident, dacă nu e pus destul adeziv dedesupt, în locul ăla sună a gol, şi dacă e la un colţ, se sparge cînd aşezi ceva greu (sau chiar cînd calci).
Exact cît adeziv se pune (nici prea mult, nici prea puţin) face diferenţa între meseriaşi şi amatori. Doar că în Ro sînt cam mulţi amatori care... lucrează pe bani !!!

#6
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Prima greseala a fost ca nu s-a scos tot adezivul vechi de la gresia veche. Trebuia ras pana la placa. Cand s-a pus noua gresie, vechiul adeziv, chiar daca initial nu suna a gol sau nu a sarit usor, el a tras umezeala de la noul adeziv si s-a umflat, exact ca atunci cand varuim peste un var vechi. Daca vrei sa nu mai ai probleme, rade tot pana la placa de beton, pe urma, cand pui iar gresia recuperata, amorseaza bine placa de beton ca sa faca priza buna cu adezivul nou, altfel, risti ca adezivul sa faca priza buna numai de gresie si mai putin buna sau deloc cu placa de beton. Probabil cand o sa dai recuperezi placile, ai sa vezi ca pe unele placi de gresie o sa ai si adeziv de la gresia veche, cel pe care nu l-ai curatat.

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Apliccc, on 22 martie 2014 - 10:10, said:

acum 5 luni am renovat apartamenul si am scos gresia veche si am pus una noua...insa recent am observat ca unele placi "suna" si una din ele s a spart...intrebarea mea este legata de montajul gresiei,proces din timpul caruia am poze....deoarece cred ca asta ar fi problema din moment ce materialele folosite au fost de calitate....din poze se vede vreo neregula in legatura ce montarea ei (chiar nu ma pricep)?
O sa-ti plesneasca toata. De ce? Pai simplu. Acum 5 luni cand ai montat gresia era iarna, acum odata cu incalzirea gresia incepe sa se dilate....si tu cum nu ai lasat rost de dilatare plesneste. Poti acoperi gresia si 100 % cu adeziv...ea pur si simplu nu are unde sa se dilate. Orice gresie se monteaza cu distantiere mai ales ca gresia ta are dimensiuni mari probabil latura mare are 60 cm dupa cat imi dau seama din poze. Asta inseamna minim 1mm spatiu intre placi. Trebuie respectate niste reguli nu merge asa cum ne place noua. Producatorii recomanda acoperirea gresiei cu adeziv minim 75 %, iar dupa cum vad e adeziv destul. Golul poate suna si din cauza sapei.

Edited by Clovis, 25 March 2014 - 21:33.


#8
Apliccc

Apliccc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.11.2013
Va multumesc pentru raspunsuri.

O alta intrebare ar fi : daca scot placile care "suna" si le pun din nou,exista sanse sa nu mai am probleme pe viitor? Gresia intr adevar nu este pusa cu distantiere,"mesterul" care a pus-o nu am mentionat ca asta ar fi o problema in timp. Am atasat si o poza cu placa ce s-a spart (prima poza cu cercul rosu)-este o gaura intr un punct din care s-au ramificat 3 linii - si cu ea per ansamblu ca sa va dati seama de distanta dintre placi. Nu prea as avea cum s-o dau jos pe toata mai ales ca pe hol am una bucata sifonier de 2.40 x 2.40 aproape imposibil de mutat

Attached Files



#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Apliccc, on 25 martie 2014 - 22:21, said:

Va multumesc pentru raspunsuri.

O alta intrebare ar fi : daca scot placile care "suna" si le pun din nou,exista sanse sa nu mai am probleme pe viitor? Gresia intr adevar nu este pusa cu distantiere,"mesterul" care a pus-o nu am mentionat ca asta ar fi o problema in timp. Am atasat si o poza cu placa ce s-a spart (prima poza cu cercul rosu)-este o gaura intr un punct din care s-au ramificat 3 linii - si cu ea per ansamblu ca sa va dati seama de distanta dintre placi. Nu prea as avea cum s-o dau jos pe toata mai ales ca pe hol am una bucata sifonier de 2.40 x 2.40 aproape imposibil de mutat
Pai vad ca ai lasat rost de dilatare. Cat e rostul? O singura placa e sparta? Daca e doar placa aia o scoti, cureti locul si pui alta noua. Nu e chiar asa de greu. E posibil sa fi avut placa un defect de fabricatie sau sa fi fost crapata la montare daca e singura sparta. Spartura aia nu se datoreaza dilatarii. Acolo a cazut ceva de metal si ascutit. Nu le scoate ca risti sa le spargi .Le schimbi pe masura ce se sparg....dar placa aia e sparta din cauze externe (lovire) nu din cauza de montaj.

Edited by Clovis, 26 March 2014 - 10:14.


#10
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
as vrea sa scot si eu gresia veche, are cam 20 ani si arata f urat si a inceput sa se umfle si se misca aragazul cand trec pe langa el.

1. As vrea sa stiu cu ce raschetez podeaua de adezivul vechi? Ciocan si dalta?
2. Daca arata podeaua ca in poza de mai sus (primul post al lui Apliccc), are sens sa trag o sapa autonivelanta intai? Stau la bloc, banuiesc ca podeaua e totusi plana...

multumesc!

Edited by dreamtime, 15 March 2017 - 22:46.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
1) rotopercutor cu dalta SDS
2) Nu este neaparat ca placa sa ramana dreapta. Verfici dupa indepartarea vechiului adeziv si in functie de ce gasesti poate vei fi nevoit sa torni chiar o sapa serioasa , sau doar una subtire de nvelare ...sau nu va fi nevoie. Peste o anumta grosme nu merge autonivelanta.. Trebuie sa iei nivelul cu un furtun de nivel ( sau cu laser daca detii unul  ) s constat dupa aceea ce este de facut . Pentru nivel trebuie sa pleci de la coltul cel mai ridicat .

#12
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Mai adaug ca sapa autonivelanta nu isi are rostul pe sub gresie, sub nici o forma.

Daca sunt diferente mari de nivel torni sapa, dar in bucatarii de apartament e putin probabil deoarece au suprafata mica.

Inainte de a pune adezivul uda bine pe jos pentru ca praful iti reduce efectul de lipire al adezivului.

#13
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
multumesc!

#14
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008
asta cu "suna a gol" e cu dus si intors. Am schimbat si eu gresia in hol pentru ca nu imi mai placea dar si pentru ca suna a gol. Totusi am avut surprinderea ca alea care sunau a gol se desprindeau foarte greu cu rotopercutorul si chiar se spargeau cu totul si tot nu se dezlipeau de podea. Concluzia mea e ca suna a gold in cauza diferentei de densitate nu din cauza lipirii prost. Unde e mai gros suna a gol.

Apoi am indreptat holul cu sapa autonivelanta. Dupa intarire in unele locuri suna a gol, am vrut sa vad de ce si am dat cu dalta in locul ala. Era asa de dura incat nu puteam sparge, si am renuntat. Trage concluzia..

#15
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 kreeper, on 17 martie 2017 - 15:11, said:

asta cu "suna a gol" e cu dus si intors. Am schimbat si eu gresia in hol pentru ca nu imi mai placea dar si pentru ca suna a gol. Totusi am avut surprinderea ca alea care sunau a gol se desprindeau foarte greu cu rotopercutorul si chiar se spargeau cu totul si tot nu se dezlipeau de podea. Concluzia mea e ca suna a gold in cauza diferentei de densitate nu din cauza lipirii prost. Unde e mai gros suna a gol.

Apoi am indreptat holul cu sapa autonivelanta. Dupa intarire in unele locuri suna a gol, am vrut sa vad de ce si am dat cu dalta in locul ala. Era asa de dura incat nu puteam sparge, si am renuntat. Trage concluzia..

Toata analiza pleaca de la densitate, densitatea aerului e mai mica si de aceea placa cu goluri de adezis suna a gol.
Daca reusesti sa sesizezi diferenta de densitate intre adeziv si beton..... e posibil sa ai ureche muzicala:).

#16
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008

 IngN, on 20 martie 2017 - 12:43, said:


Toata analiza pleaca de la densitate, densitatea aerului e mai mica si de aceea placa cu goluri de adezis suna a gol.
Daca reusesti sa sesizezi diferenta de densitate intre adeziv si beton..... e posibil sa ai ureche muzicala:).

E posibil sa am ureche muzicala, dar la fel de sigurr iti zic ca suna a gol. Defapt hai sa detaliez cand adezibul nu mai are toata suprafata de contact lipita poate cauza acel sunet de gol, dar cu toate astea placa sta bine prinsa. Totusi nu am gasit alta explicatie de ce o sapa autonivelanta suna a gol toata dupa punere. Iar procesul de amorsare a fost foarte bine facut, peste cimentul inital curatat frumos, a fost dat cu amorsa speciala 2 maini, 12h uscare 30 grade, si apoi turnata sapa. Si cu toate ca suna a gol, nu o puteam sparge cu dalta de la rotopercutorul. Dupa ce am pus gresia nu mai suna a gol.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate