Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Recomandare anvelope all season

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
ionutvd

ionutvd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 14.07.2005
Salut. Am si eu nevoie de o recomandare de la cunoscători. Vreau să cumpăr 2 anvelope all season pe care să le tin pe spate 3-4 veri+ierni. Oscilez intre 2 variante:
1. http://www.anvelope-...185-60-r14-367/
2. http://www.anvelope-...85-60-r14-3494/

Va rog pareri doar despre aceste anvelope si fara recomandări de tipul ia de iarna pt iarna si de vara pt vara. Multumesc: )

#2
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Hankook! Sunt bune!

#3
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Vezi ca la siteul respectiv nu corespunde stocul de pe site cu ce au ei in magazin.Am probat asta astazi pe pielea mea.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

Quote

Singurele anvelope de iarna acceptate sunt cele inscriptionate cu unul dintre simbolurile „M+S”, „M.S.”, „MS” sau „M&S”, fara a include in aceasta categorie anvelopele marcate numai ,,all seasons”.
Literele M si S reprezinta initialele cuvintelor englezesti "mud" and "snow", care inseamna "noroi (namol)" si, respectiv, "zapada".
“Anvelopele denumite comercial „all seasons” sau 4S, ca si cele Alpin, Mountain sau Winter, pot fi acceptate daca au marcajul specific anvelopelor de zapada (M+S, M.S., M&S)”, explica Ministerul Transporturilor acum ceva timp.
Citeste mai mult: http://www.avocatnet...l#ixzz2wdGrhQIO


#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Din cele doua selectate de tine: Hankook (Tico si Matiz erau echipate cu ele din fabrica Posted Image ).

#6
ionutvd

ionutvd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 14.07.2005
Spre hankook inclinam si eu. Stocul nu ar fi o problema, nu ma grăbesc. Daca nu le pot aduce la comanda la pretul afișat, pot aștepta. In mod normal ar trebui sa scrie pe ele m+s...voi verifica asta telefonic inainte de a comanda.

#7
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
sper ca nu ai masina cu tractiune spate :)

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Hankook.


#9
ionutvd

ionutvd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 14.07.2005
Ando01, evident, nu...

#10
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
sper sa nu fie considerat off topic dar sunt de parere ca anvelopele allseason nu sunt potrivite pentru climatul nostru (nu stiu daca te intereseaza allseason pt ca te scutesc de schimbatul rotilor cand vine iarna sau ca nu dai banii pe 2 seturi de cauciucuri), cauta pe youtube teste facute in diferite situatii si ai sa vezi ce aderenta o sa ai la diferite temperaturi, in plus vara nu o sa ai probleme de stabilitate cu 2 tipuri de cauciucuri dar iarna sigur o sa ai (indiferent daca tu vrei sa ai permanent pe spate allseason si vara si iarna sa schimbi doar cuciucurile pe fata cum cred ca doreti sa faci), si la cum au inceput sa fie iernile la noi sper ca nu faci mai mult de 10k pe an caci altfel allseasonu se va manca mai repede decat cele normale de vara si investitia nu o sa se renteze

#11
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Din experienta mea, am avut all-season (facute prin Cehia) si apoi am pus de iarna, si de atunci a scazut zgomotul de rulare, a crescut parca stabilitatea si acum umblu doar cu cele de iarna, dar am schimbat unele mai proaste cu unele mai bune, constatand ca conteaza mult si tara unde sunt fabricate, una este Portugalia de ex. si alta Germania...

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Modelul probabil ca e doar un detaliu nesemnificativ pe langa provenienta...


#13
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005

 ionutvd, on 21 martie 2014 - 22:30, said:

Salut. Am si eu nevoie de o recomandare de la cunoscători. Vreau să cumpăr 2 anvelope all season pe care să le tin pe spate 3-4 veri+ierni. Oscilez intre 2 variante:
1. http://www.anvelope-...185-60-r14-367/
2. http://www.anvelope-...85-60-r14-3494/

Va rog pareri doar despre aceste anvelope si fara recomandări de tipul ia de iarna pt iarna si de vara pt vara. Multumesc: )


Sa aibe fulgul de zapada pe ele ca sa nu ai probleme.
Eu am allseason si cu fulg si fara, deci pentru a le folosi 4 anotimpuri sa aibe fulgul. Garcea asta stie.

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu are treaba garcea cu niciun fulg.
Ala e pt tine.

Oricum modelul ala de Hankook e mai mult de iarna decat de vara.


#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 undercoverbrother, on 25 martie 2014 - 18:36, said:

Oricum modelul ala de Hankook e mai mult de iarna decat de vara.
de ce ?

#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Intreba-i pe ei. De unde sa stiu eu de ce l-au facut asa?

Practic pe masura ce se toceste isi schimba biasul.
Daca faci f multi km pe an (peste 40-50K km), il iei toamna il tii un an si dupa aia iei altul. In felul asta iarna e de iarna iar vara e de vara.
Unele modele de genul asta au indicator de uzura cu un fulg sau ceva iar pe masura ce se toceste si dispare fulgul de pe calea de rulare  e doar de vara.
La noi poate prinzi 2 ierni dar dupa aia e doar cu numele de iarna.

#17
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 undercoverbrother, on 27 martie 2014 - 15:32, said:

Intreba-i pe ei. De unde sa stiu eu de ce l-au facut asa?
Ok ... reformulez intrebarea - cum ti-ai dat seama ca "modelul ala de Hankook e mai mult de iarna decat de vara" ?

#18
mocca

mocca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 18.06.2005
Nu recomand allseason sunt proaste si pe timp de vara si pe timp de iarna...am avut pe masina si nu am fost multumit de ele...plus ca distanta de franare e mai mare si iarna si vara iar 1m-2m la o franare se poate plati cu viata.mai degraba cumperi cele mai ieftine anvelope de vara si cele mai ieftine de iarna.plus ca cel putin odata la an trebuie echilibrate..asa ca nu scutesti foarte multi bani ca nu mai faci schimbul cand vine seonul rece/cald

4 anvelope allseason Handkok costa 980lei (4x245)
cele mai ieftine de vara sunt 156 lei uite aici: http://www.anvelopev...&indiceviteza=0

156 x 4 = 624lei...iti mai raman 356 lei mai pui inca 300 lei si iti cumperi si un set de iarna ( in toamna ca sa iei cu DOT bun)

De pe site-ul de mai sus am cumparat acum 2 zile si sunt seriosi ..eu locuiesc in Iasi si am primit si montaj + echilibrat gratuit..am platit doar plumbii cam 10 lei la toate 4 roti

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate